ثبت نام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه برای سال تحصیلی (2025_2024) در حال انجام است!!!  

لیست دانشگاه های تایید ایران در ترکیه
دانشگاه های ترکیهدانشگاه های دولتی ترکیه

دانشگاه آنکارا ترکیه: شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی + شهریه 2024

 • در این مقاله اطلاعات کامل شهریه،رنکینگ، بورسیه، شرایط پذیرش و تحصیل در رشته پزشکی ودندانپزشکی دانشگاه آنکارا را شرح داده ایم.

  معرفی کامل دانشگاه آنکارا ترکیه

  دانشگاه آنکارا اولین دانشگاه دولتی ترکیه و یکی از معتبرترین دانشگاه های این کشور می باشد، که مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران است، لذا داوطلبان ایرانی با تحصیل در هر کدام از رشته های این دانشگاه، امکان بازگشت و ورود به بازار کار در ایران را خواهند داشت.

  علاوه بر این دانشگاه دولتی آنکارا عضو سیستم تبادل دانشجو اراسموس با برترین دانشگاه های کشور های مختلف جهان است، که با استفاده از این سیستم تمامی دانشجویان این دانشگاه بعد از اتمام سال دوم تحصیلی خود می توانند به مدت یک سال در یکی از دانشگاه های برتر دنیا از جمله هاروارد، آکسفورد و … تجربه تحصیلی خوبی را به عنوان رزومه علمی کسب کنند. 

  نوع دانشگاه دولتی 
  زبان تدریس ترکی و انگلیسی 
  سال تاسیس 1946
  شهر  استانبول 
  تاییدیه دانشگاه تایید علوم و بهداشت ایران، آمریکا، کانادا و اروپا
  رنکینگ جهانی QS  1000_801
  آزمون ورودی دانشگاه یوس و SAT
  آدرس وب سایت دانشگاه https://www.ankara.edu.tr

  آدرس دانشگاه آنکارا ترکیه کجاست؟

  بیشتر دانشکده های دانشگاه آنکارا در پردیس تاندوغان جامع‌ترین و بزرگ‌ترین پردیس این دانشگاه قراردارد. این پردیس شامل ساختمان ریاست، دانشکده علوم و هنر، مؤسسه بیوتکنولوژی و علوم هسته‌ای، دانشکده فنی، دانشکده داروسازی، دانشکده دندانپزشکی و دانشکده الهیات است. یک کتابخانه 24 ساعته و یک استخر سرپوشیده المپیک هم در آن وجود دارد. این پردیس به نام Nevzat Tandoğan که مدتی فرماندار آنکارا بود نام‌گذاری شد. پردیس روبروی مترو، در فاصله چند قدمی خیابان معروف هفتم، جایی که دانشجویان متمرکز هستند، و نزدیک به میدان کیزیل‌آی (Kizilay) قرار دارد.

  دانشگاه دولتی آنکارا

  رتبه و رنکینگ دانشگاه آنکارا ترکیه

  رنکینگ و رتبه بندی جهانی دانشگاه ها یکی از مهم ترین دلایلی ست که دانشجویان را به ادامه تحصیل در یک دانشگاه ترغیب می کند. برای ایرانیان متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه، رنکینگ دانشگاه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

  دانشگاه آنکارا یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه است و دارای رتبه ها و جایگاه های مهمی در بین دانشگاه های بین المللی می باشد. رتبه دانشگاه آنکارا در سال های اخیر با تلاش مدیریت و کادر آموزشی از 1000 در بین دانشگاه های جهان به  738 رسیده است.

  رتبه دانشگاه آنکارا در بین دانشگاه های ترکیه در جایگاه هفتم و در بین دانشگاه های علوم پزشکی و دندانپزشکی ترکیه در جایگاه سوم قرار دارد، لذا یکی از بهترین و پر طرفدار تریین دانشگاه ه برای تحصیل پزشکی ودندا پزشکی در ترکیه می باشد.

  رتبه بندی دانشگاه آنکارا  رتبه
  رتبه بر اساس QS World University Ranking 801-1000
  رتبه بر اساس QS WUR By Subject Ranking 251-300
  رتبه در بین دانشگاه های ترکیه  7
  رتبه در بین دانشگاه های پزشکی ترکیه  3

  دانشکده های دانشگاه آنکارا ترکیه

  در کل 17 دانشكده بزرگ و مجهز در دانشگاه آنکارا وجود دارند. هر کدام از دانشکده ها طیفی از رشته های پرطرفدار جهانی را ارائه می دهند. در ادامه لیست این هفده دانشکده آورده شده است:

  لیست دانشکده های دانشگاه آنکارا ترکیه

  دانشکده پزشکی/ دانشکده دندانپزشکی/ دانشکده داروسازی/ دانشکده آموزش بهداشت/ دانشکده دامپزشکی/ دانشکده علوم سیاسی/ دانشکده حقوق /دانشکده مهندسی/ دانشکده علوم/ دانشکده ارتباطات/ دانشکده علوم تربیتی/ دانشکده الهیات/ دانشکده زبان تاریخ و جغرافیا/ دانشکده کشاورزی/ دانشکده علوم ورزشی/ دانشکده علوم کاربردی/ دانشکده هنرهای زیبا

  رشته های دانشگاه آنکارا ترکیه

  لیست رشته های پر طرفدار دانشگاه انکارا ترکیه

  پزشکی/ دندانپزشکی/ داروسازی/ کشاورزی /مهندسی کامپیوتر/ مهندسی انرژی /مهندسی تغذیه/ مهندسی برق /مهندسی زیست-پزشکی/ فسلفه/ مهندسی شیمی/ ریاضیات/ زیست شناسی/ شیمی/ دامپزشکی/ جامعه شناسی/ آموزش علوم ورزشی/ مطالعات رسانه و ارتباطات/ امنیت و سیاست گذاری های آب

  شرایط پذیرش دانشگاه آنکارا ترکیه

  قبولی در مقطع کارشناسی دانشگاه آنکارا: برای قبولی در رشته پزشکی، دندانپزشکی و رشته های مقطع کارشناسی تمامی داوطلبان خارجی می توانند از طریق یکی از آزمون های ورودی YOS، SAT و TRYOS اقدام کنند. علاوه بر کسب امتیاز در یکی از آزمون های ذکر شده، دانشجو برای ورود به دوره اصلی دانشگاه باید از زبان کافی برخوردار باشد.

  لازم است بدانید که دیپلم دبیرستان ایران مورد تایید دانشگاه آنکارا ترکیه می باشد. داوطلبان ایرانی‌ برای اخذ پذیرش در دانشگاه آنکارا باید معدل 18 از 20 داشته باشند و حداقل نمره SAT اشخاص نیز باید 1200 باشد. هرچند مقدار معدل برای رشته‌های پرطرفدار حالت رقابتی دارد و متقاضی به معدل بالاتری نیاز دارد.

  تحصیل در دانشگاه آنکارا به هر دو زبان ترکی و انگلیسی می باشد، لذا داوطلبان برای تحصیل به زبان تارکی باید مدرک بین المللی زبان ترکی تومر و برای تحصیل به زبان انگلیسی مدرک زبان تافل را ارائه دهند. در صورت عدم تسلط به زبان می توانند به مدت یک سال تحصیلی بعد از اخذ پذیرش در دوره های آمادگی زبان خود دانشگاه شرکت کنند.

  اسناد مورد نیاز برای پذیرش دانشگاه آنکارا

  از طریق آزمون یوس YOS

  آزمون یوس آزمون ورودی دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد. متقاضیان تحصیل در دانشگاه دولتی آنکارا بایستی متناسب با رشته مد نظر خود، رتبه مورد قبول دانشگاه را جهت پذیرش قطعی کسب کند. توجه بفرمایید که بیشترین ظرفیت پذیرش این دانشگاه از طریق آزمون یوس می باشد.

  از طریق آزمون TRYOS

  این آزمون در سال تحصیلی 2023-2022 توسط سازمان آموزش عالی ترکیه به تصویب رسید . آزمون TR_YOS یک آزمون جامع می باشد که سالانه یکبار در بهمن ماه به صورت سراسری در ترکیه برگزار می شود. محتوای این آزمون با آزمون یوس  اختصاصی دانشگاه ها کاملا یکی می باشد،  صرفا این آزمون فرصت قبولی دانشجو را بالا می برد. لذا شرکت در این آزمون برای متقاضیان دانشگاه های ترکیه بسیار حائز اهمیت می باشد.

  از طریق آزمون SAT

  آزمون جامع آمریکایی SAT شامل دو بخش محاسبات ریاضی و درک مطلب زبان انگلیسی سالانه در چند مرتبه در کشور ترکیه به صورت سراسری برگزار می شود و تعداد محدودی از دانشگاه های ترکیه بر اساس نتیجه آزمونSAT اقدام به پذیرش دانشجو می کنند.

  شرایط پذیرش کارشناسی ارشد در دانشگاه آنکارا ترکیه

  دانشگاه آنکارا جزو دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد، پذیرش این دانشگاه در مقاطع ارشد و دکترا فقط بر اساس نتیجه یکی از آزمون های بین المللی ALES و GRE می باشد.

  • داشتن مدرک کارشناسی مرتبط
  • همه متقاضیان ملزم به شرکت در یکی از آزمون های ALES یا GRE هستند، که هر ساله توسط ÖSYM برگزار می‌شود.
  • تسلط به زبان انگلیسی

  شرایط پذیرش دکتری در دانشگاه آنکارا ترکیه

  برای تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه آنکارا، علاوه بر شرکت در آزمون های ورودی، ارائه مدرک زبان انگلیسی تافل الزامی می باشد.

  • داشتن مدرک کارشناسی ارشد مرتبط
  • همه متقاضیان ملزم به شرکت در یکی از آزمون های ALES یا GRE هستند که هر ساله توسط ÖSYM برگزار می‌شود.
  • ارائه مدرک تافل زبان انگلیسی الزامی است.

  مدارک لازم ثبت نام تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آنکارا

   مقطع ارشد 

  1. ریز نمرات کارشناسی به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  2. اصل یا گواهی مدرک کارشناسی به همراه زبان ترکی یا انگلیسی
  3. مدرک زبان انگلیسی تافل یا مدرک زبان ترکی تومر (در صورت وجود/ داشتن مدرک الزامی نمی باشد)

   مقطع دکترا 

  1. ریز نمرات کارشناسی و اصل یا گواهی مدرک کارشناسی به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  2. ریز نمرات ارشد و اصل یا گواهی مدرک ارشد به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  3. مدرک زبان انگلیسی تافل یا مدرک زبان ترکی تومر ( داشتن مدرک الزامی می باشد)
  4. تز پایان نامه به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی

  آزمون های ورودی دانشگاه آنکارا ترکیه

   مقطع تحصیلی  آزمون ورودی  شرایط پذیرش 
  کارشناسی  آزمون SAT و آزمون YOS

   1. کسب امتیاز حداقل 1200 از 1600 نمره کل آزمون برای رشته های غیر پزشکی

  2. کسب امتیاز حداقل 95 از 100 ازمون یوس برای رشته پزشکی و دندان 

  3. کسب امتیاز 1580 از 1600 آزمون SAT برای پزشکی و دندانپزشکی

  4. شرایط سن کمتر از 25 سال و معدل مقطع دیپلم حداقل 18

  5. تسلط به زبان انگلیسی یا ارائه مدک تافل 

  کارشناسی ارشد و دکترا آزمون ALES یا GRE

  1. کسب امتیاز قابل قبول از آزمون های ورودی 

  2. ارائه مدرک تافل زبان انگلیسی 

  3.برای تحصیل به زبان ترکی شرکت در آزمون ALES و به زبان انگلیسی شرکت در آزمون GRE 

  مدارک مورد نیاز ثبت نام دانشگاه آنکارا ترکیه

  • اسکن پاسپورت
  • اسکن عکس 4*3
  • اصل مدرک دیپلم به همراه ترجمه ترکی یا انگلیسی
  • ریز نمرات دوره ی تحصیلی دبیرستان به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  • در صورتی که فارغ التحصیل دیپلم نظام قدیم هستید به ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن هم الزامی است.
  • نتایج یکی از آزمون های معتبر YOS، SAT،TRYOS

  نکته مهم!اگر دانش آموز سال آخر دبیرستان هستید با ترجمه کارنامه سال دهم، یازدهم و کارنامه ترم اول دوازدهم به همراه ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل می توانید برای پذیرش دانشگاه های ترکیه اقدام کنید.

  مشاوران برتر آکادمی کرمی

  مشاوران برتر آکادمی کرمی آماده ارائه خدمات و همراهی متقاضیان در تمامی مراحل مهاجرت تحصیلی هستند. همچنین می‌توانید از مشاوره اولیه تلفنی رایگان در طول هفته و مشاوره تخصصی در زمینه مهاجرت از طریق رزرو وقت مشاوره بهره‌مند شوید.

  برای مشاوره رایگان تلفنی هر روز هفته از ساعت 9 صبح الی 8 شب پاسخگوی سوالات شما هستیم.

  09104509900

  بورسیه تحصیلی دانشگاه آنکارا ترکیه

  دانشگاه آنکارا جزو دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد که بورسیه این دانشگاه زیر نظر دولت ترکیه می باشد. این بورسیه تحت عنوان ترکیه بورسلاری، یکی از جامع‌ترین بورسیه‌های تحصیلی ترکیه است که سالانه ۵ هزار دانشجوی خارجی از آن بهره‌مند می‌شوند.

  این بورسیه نه تنها کلیه مقاطع تحصیلی را پوشش می‌دهد بلکه اغلب دانشگاه‌های برتر ترکیه آن را ارائه می‌دهند. همچنین متقاضی با اخذ این بورسیه می‌تواند از معافیت شهریه، کمک هزینه ماهانه، بلیط رفت و برگشت، خوابگاه رایگان و … برخوردار شود.

  لذا تمامی داوطلبان بین المللی ممتاز می توانند هر سال در بازه زمانی اواسط دی  تا بهمن ماه برای تحصیل با بورسیه در دانشگاه بغازیچی استانبول اقدام کنند، برای شرکت در این نوع بورسیه داوطلب باید سن کمتر از 21 سال و معدل بالای 18 داشته باشد و یک رزومه علمی خوب به دانشگاه ارائه دهد.

  برای ثبت نام در بورسیه تحصیلی شرایط زیر نیاز می باشد:

  • کارشناسی : معدل بالای 18 سن کمتر از 20 سال
  • کارشناسی ارشد : معدل بالای 15 سن کمتر از 30 سال
  • دکتری : معدل بالای 14 سن کمتر از 35 سال

  سال تحصیلی در دانشگاه آنکارا ترکیه   

  سال تحصیلی در این دانشکده به دو دوره تقسیم می‌شود. دوره اول سال تحصیلی در هفته آخر سپتامبر شروع می‌شود و اواسط ژانویه به پایان می‌رسد. همچنین دوره دوم سال تحصیلی، در اواسط فوریه شروع شده و در اواسط ماه ژوئن به پایان می‌رسد. به‌علاوه یک تدریس تابستانی با دوره‌های منظم و یک دوره تدریس تابستانی بین‌المللی با موضوعات ویژه برای دانشجویان بین‌المللی برگزار می‌شود.

  شرایط تحصیل در دانشگاه آنکارا
  مزایای تحصیل در دانشگاه آنکارا

  شهریه دانشگاه آنکارا ترکیه 2023

  نام رشته زبان تحصیل شهریه سالانه به لیر
  پزشکی ترکی 120.000
  پزشکی انگلیسی 180.000
  دندانپزشکی ترکی  80.000
  دندانپزشکی  انگلیسی  120.000
  داروسازی  ترکی 75.000
  داروسازی  انگلیسی  112.000
  فیزیوتراپی  ترکی  20.000
  پرستاری  ترکی  30.000
  مامایی ترکی 30.000
  حقوق  انگلیسی 60.000
  رادیو سینما و تلویزیون  ترکی  25.000
  مهندسی کامپیوتر  انگلیسی  67.500
  مهندسی برق  انگلیسی  67.500
  دامپزشکی  ترکی 55.000

  تحصیل پزشکی در دانشگاه آنکارا

  رشته پزشکی در دانشگاه آنکارا به هر دو  زبان ترکی و انگلیسی تدریس می شود. مدت تحصیل پزشکی در ترکیه شش سال می باشد و پس از آن دانشجو می تواند برای دوره های تخصصی در آزمون ها شرکت کند. شهریه رشته پزشکی این دانشگاه سالانه به طور میانگین 120 هزار لیر می باشد.

  بیمارستان دانشگاه آنکارا  ترکیه بسیار بزرگ و پیشرفته می باشد و در مرکز شهر آنکارا واقع شده است. رشته پزشکی دانشگاه آنکارا مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشد و دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیل خود می توانند در ایران مشغول به کار شوند.

   

  پزشکان دانشگاه آنکارا
  تحصیل پزشکی در دانشگاه آنکارا

  تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه آنکارا

  مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه پنج سال می باشد، این رشته به هر دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می شود. رشته دندانپزشکی دانشگاه آنکارا ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران است لذا تمامی فارغ التحصیلان این دانشگاه می توانند برای ادامه تحصیل و یا تاسیس کلینیک در ایران اقدام کنند.

  دانشگاه آنکارا دارای کلینیک تخصصی دندانپزشکی می باشد، لذا دانشجویان دوره های کارآموزی خود را بر روی بیمار واقعی می گذرانند.

  تاریخ برگزاری آزمون یوس دانشگاه آنکارا 2023

  ثبت نام آزمون یوس دانشگاه آنکارا در بهمن ماه هر سال اعلام می گردد و متقاضیان به مدت یک الی دو ماه فرصت ثبت نام از طریق سایت دانشگاه را دارند. محتوای آزمون این دانشگاه سه درس هوش، هندسه و ریاضی میباشد و شامل 80 سوال با 120 دقیقه زمان پاسخگویی می باشد.

  آزمون یوس این دانشگاه سالانه یکبار در بازه زمانی اردیبهشت الی تیر ماه برگزار می شود و نتیجه آن به مدت دو سال اعتبار دارد. نکته قابل توجه اینکه، بر اساس رتبه آزمون یوس دانشگاه آنکارا، می توانید برای دانشگاه های دولتی دیگر ترکیه، انتخاب رشته کنید و شانس قبولی خود را بالا ببرید.

  خوابگاه دانشگاه آنکارا

  دانشگاه آنکارا دارای خوابگاه دانشجویی اختصاصی خود می باشدکه دادای 6 خوابگاه دخترانه و پسرانه است:

  خوابگاه  میلی پیانگو: دارای 328 تخت به دانشجویان دختر خدمات رسانی می کند.

  خوابگاه Keçioren: دارای دو بلوک و 58 اتاق خوابگاهی دخترانه و پسرانه است.

  خوابگاه ییلدیریم بیازیت: دارای ظرفیت 127 تخت برای دختران و 177 تخت برای دانشجویان پسر است.

  خوابگاه وهبی کوچ: با ظرفیت 200 تخت به دانشجویان پسر خدمت رسانی می کند.

  خوابگاه جمهوریت با ظرفیت 172 تخت به دانشجویان دختر خدمات رسانی می کند.

  خوابگاه دانشجویی Beypazarı Fahriye Ozaka با ظرفیت 100 تخت در خدمت دانشجویان دختر می باشد.

  علاوه بر امکانات خوابگاهی این دانشگاه امکانات غذا نیز در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد . دانشگاه دارای قرارداد با شرکت خصوصی است و چهار نوع غذا با قیمت مناسب در سالن غذاخوری برای دانشجویان سرو می کند. غذاها زیر نظر متخصصین تغذیه تهیه می شود. از طرف دیگر، امکانات غذاخوری و رستوران نیز برای دانشجویان در محوطه دانشگاه در دسترس است.

  امکانات دانشگاه آنکارا
  خوابگاه دانشگاه آنکارا

  امکانات دانشگاه آنکارا ترکیه 

  امکانات لوکس و پیشرفته از ویژگی های دانشگاههای سطح شهر آنکارا است. در دانشگاه آنکارا ترکیه شما به یک کتابخانه بسیار مجهز و به روز دسترسی دارید. در کنار اینها کلوب های بسیار، سالن های غذاخوری، انواع سالن های ورزشی، خوابگاه، ساختمان های فرهنگی، استخرهای شنا و … نیز برای رفاه دانشجویان ساخته شده است. شما با ارائه کارت دانشجویی می توانید از تمام این مزیت ها بهره مند شوید.

  یک ویژگی بسیار مهم دیگر دانشگاه آنکارا این است که برای دانشجویان داخلی و خارجی امکانات، فضاهای اقامتی و خوابگاه های زیادی ایجاد کرده است. بیشتر از 180 کلوب و تسهیلات ورزشی در این دانشگاه وجود دارد.

  کار دانشجویی در دانشگاه آنکارا

  آنکارا یک شهر اداری و تجاری است، بنابراین تحصیل در آنکارا به دانشجویان این امکان را می دهد که پس از فارغ التحصیلی شغل مناسبی پیدا کنند. علاوه بر این، دانشجویان می توانند در حین تحصیل به صورت پاره وقت کار کنند تا بخشی از هزینه های خود را تامین کنند. کار در حین تحصیل و همچنین کمک به تامین هزینه های زندگی دانشجویی منجر به تجربه کاری بیشتر و موفقیت در آینده می شود ، لازم به ذکر است در صورت استخدام در مشاغل رسمی و قانونی، ساعات کار دانشجویان توسط دانشگاه تعیین و به کارفرما ارائه می شود.

  مشاوران برتر آکادمی کرمی

  جهت تحصیل در ترکیه و آشنایی با دانشگاه ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص با تجربه کمک بگیرید تا در انجام همه‌ مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاوران برتر آکادمی کرمی تماس بگیرید تا بعد از بررسی کامل شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ ها را در اختیارتان قرار دهند.

  شماره تماس

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۶ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا