ثبت نام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه برای سال تحصیلی (2025_2024) در حال انجام است!!!  

لیست دانشگاه های تایید ایران در ترکیه
دانشگاه های دولتی ترکیهوبلاگ

دانشگاه مرسین ترکیه: بدون آزمون + خوابگاه + شهریه 2024

 • معرفی دانشگاه مرسین ترکیه

  دانشگاه مرسین (Mersin University) یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه است، که در سال 1992 در شهر مرسین تاسیس شد و در همان سال خدمات آموزشی خود را آغاز کرد. این دانشگاه در لیست 50 دانشگاه برتر ترکیه قرار گرفته است. زبان آموزشی این دانشگاه برای اکثر رشته ها ترکی بوده و از همین رو تمامی دانشجویان می بایست به این زبان تسلط کافی داشته باشند.

  به دلیل عضویت این دانشگاه در برنامه های تبادل دانشجویی همچون اراسموس و فارابی، دانشجویان این دانشگاه امکان ادامه تحصیل در برترین دانشگاه های اروپایی دارند. دانشجویان می توانند چندین ترم در این دانشگاه ها تحصیل کرده و از آموزش و خدمات بی نظیر این دانشگاه ها استفاده نمایند. این دانشگاه در طی سالیان گذشته به سطح علمی و کیفی بسیاری دست یافته و این هدف را نیز ادامه می دهد.

  نوع دانشگاه دولتی
  زبان تدریس  ترکی و انگلیسی
  سال تاسیس 1992
  شهر  مرسین
  تاییدیه دانشگاه تایید علوم ایران، کشور های عربی و اتحادیه اروپا
  رنکینگ جهانی QS  1266
  نحوه پذیرش آزمون YOS ،TRYOS و با شرط معدل
  آدرس وب سایت دانشگاه http://www.mersin.edu.tr/

  آیا دانشگاه مرسین ترکیه تأیید ایران است؟

  دانشگاه مرسین، یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه است که به دلیل سطح کیفیت آموزش و اعتبار جهانی توانست در سال تحصیلی 2025_2024 در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در ترکیه قزرار بگیرد و همینطور تاییدیه کشور های عربی و عضو اتحادیه اروپا را دریافت کند. همچنین این دانشگاه با عضویت در برنامه تبادل دانشجو اراسموس توانسته است، فرصت ادامه تحصیل را برای دانشجویان ممتاز خود در دانشگاه های پیشرفته ایجاد کند.

  در حال حاضر دانشگاه مرسین در لیست دانشگاه های مورد تایید بهداشت ایران در ترکیه قرار ندارد. اما با توجه به پیشرفت سطح علمی، این دانشگاه احتمال اینکه در سالهای آتی بتواند تاییدیه ایران را دریافت کند، بسیار بالا است.

  رتبه و رنکینگ دانشگاه مرسین ترکیه

  دانشگاه مرسین در رتبه بندی های ملی و بین المللی دارای جایگاه ویژه ایی است و همواره فعالیت ها و پژوهش های علمی زیادی را در سطح بن المللی ارائه می کند. دانشگاه مرسین جزء 50 دانشگاه دولتی برتر ترکیه می باشد؛ که با توجه به قدمت و کیفیت آموزش توانسته است رتبه و اعتبار خوبی را در بین بهترین دانشگاه های جهان کسب کند.

  اعتبار دانشگاه مرسین در ترکیه رتبه
  در بین دانشگاه های جهان  1266
  در بین دانشگاه های آسیا  387
  در بین دانشگاه های ترکیه  27

  آدرس دانشگاه مرسین ترکیه

  از نظر موقعیت مکانی در شهر مرسین واقع شده است. دانشگاه مرسین با اتوبوس نیم ساعت با مرکز شهر فاصله دارد. سفر بین مرسین و استانبول تقریباً 10 ساعت طول می کشد و مسافت آن 943 کیلومتر است و فاصله آن تا آنکارا تقریباً پنج ساعت و 25 دقیقه است.

  شرایط پذیرش دانشگاه مرسین ترکیه

  دانشگاه مرسین یکی از دانشگاه‌های مطرح ترکیه است که علاوه بر شهروندان ترکیه‌ای، دانشجوی بین‌المللی پذیرش می‌کند. همچنین این دانشگاه اغلب رشته های تحصیلی پرتقاضای ترکیه از جمله پزشکی، دندانپزشکی را ارائه می‌دهد و مقصد مناسبی برای افرادی است که قصد تحصیل در ترکیه و شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه های ترکیه را دارند.

  پذیرش و دریافت نامه قبولی برای داوطلبان ایرانی در دانشگاه مرسین ترکیه از سه طریق امکان پذیر است. اولین روش با شرکت در آزمون یوس YOS اختصاصی خود دانشگاه و کسب امتیاز حداقل 90 از 100 برای رشته های علوم پزشکی و حداقل نمره 70 برای رشته های غیر پزشکی می توانند برای انتخاب رشته اقدام بنمایند.

  لازم است بدانید که 50% ظرفیت پذیرش این دانشگاه از نتایج آزمون یوس خود تکمیل می شود، به جز این روش، داوطلبان می توانند با کسب امتیاز در آزمون یوس دانشگاه های دیگر و یا شرکت در آزمون مرکزی TRYOS برای پذیرش دانشگاه مرسین ترکیه اقدام کنند.

  آزمون های ورودی دانشگاه مرسین، YOS و تومر هستند؛ حواستان باشد که حداقل نمره مورد نیاز TOMER برای قبولی در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی سطح C1 است.

  *اگر به دنبال تحصیل پزشکی در ترکیه هستید، پیشنهاد می کنیم مقاله آن را مطاله بفرمایید.

  پذیرش بدون آزمون در دانشگاه مرسین

  در چند سال اخیر به دلیل رقایت بالای شرکت کنندگان آزمون یوس و عدم قبولی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی، فرصت پذیرش بدون کنکور و آزمون ورودی در برخی از دانشگاه های دولتی ترکیه برای داوطلبان ممتاز بین المللی ایجاد شده است.

  سومین روش برای ورود به دانشگاه مرسین پذیرش از طریق سوابق تحصیلی مقطع دبیرستان می باشد. با استفاده از این روش تمامی داوطلبان ایرانی می توانند بدون آزمون، اما با پرداخت شهریه سالیانه برای تحصیل در دانشگاه عدنان مندرس مشغول به تحصیل شوند.

  اگر واجد شرایط سنی کمتر از 25 سال و حداقل معدل دیپلم 18 هستید، می توانید با مشاوران برتر آکادمی کرمی تماس بگیرید و از تاریخ پذیرش بدون کنکور دانشگاه های دولتی ترکیه مطلع شوید.

  متقاضیان علاقه مند به پذیرش در دانشگاه مرسین علاوه برشرکت در آزمون باید تمام سوابق تحصیلی خود را به زبان ترکی ترجمه نموده و به دانشگاه ارسال نمایید همچنین در صورت أخذ پذیرش، باید ویزای تحصیلی خود را به دانشگاه ارائه دهند.

  چنانچه شما دارای رتبه‌ بالا و نمرات خوب در سطح دبیرستان هستید، می‌توانید شانس خود را برای تحصیل در این دانشگاه امتحان کنید.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره تحصیلی از دانشگاه مرسین شهر مرسین، دریافت بورسیه تحصیلی از این دانشگاه و هم چنین آشنایی با تحصیل در سایر دانشگاه های کشور ترکیه، کافی است با مشاوران برتر آکادمی کرمی تماس بگیرید. آادمی کرمی پشتیبان آموزشی شما در تمامی مراحل تحصیل می باشد.

  تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه مرسین

  طول مدت تحصیل دندانپزشکی در ترکیه پنج سال می باشد. داوطلبان ایرانی برای تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه مرسین باید واجد شرایط سنی کمتر از 25 سال و معدل حداقل 17 باشند، تا بتوانند بدون شرکت در آزمون یوس و صرفا بر اساس سوابق برای تحصیل در این دانشگاه اقدام کنند.

  مدرک دندانپزشکی دانشگاه مرسین در حال حاضر مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیست، اما دارای تاییدیه کشور های عربی، کشور های عضو اتحادیه اروپا هست. اگر قصد دارید بعد از اتمام تحصیل در ایران وارد بازار کار شوید، شما می توانید دوره عمومی خود را دراین دانشگاه و تخصص خود را در یکی از دانشگاه های مورد تایید بهداشت ایران بگذرانید تا مدرک شما در ایران ارزشیابی گردد.

  زبان تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه مرسین ترکی می باشد، به همین دلیل داوطلبان برای ورود به دوره اصلی پزشکی باید مدرک بین المللی TOMER را به دانشگاه ارائه دهند.

  مشاوران برتر آکادمی کرمی

  مشاوران برتر آکادمی کرمی با سابقه پنج سال مشاوره در زمینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه، در این مقاله سعی بر ارائه به روز ترین مطالب نموده اند و همینطور متخصصین ما همواره در تلاش اند متناسب با شرایط موجود، بهترین مسیر ادامه تحصیل را به داوطلبان پیشنهاد دهند. در ادامه به طور کامل به شرایط تحصیل در دانشگاه مرسین پرداخته ایم.

  برای مشاوره رایگان تلفنی هر روز هفته از ساعت 9 صبح الی 8 شب پاسخگوی سوالات شما هستیم.

  شماره تماس

  مدارک مورد نیاز ثبت نام دانشگاه مرسین

  • اسکن پاسپورت
  • اسکن عکس 4*3
  • نتایج یکی از آزمون های YOSو TRYOS
  • اصل مدرک دیپلم به همراه ترجمه ترکی یا انگلیسی
  • ریز نمرات دوره ی تحصیلی دبیرستان به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  • در صورتی که فارغ التحصیل دیپلم نظام قدیم هستید به ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن هم الزامی است.

  نکته مهم! اگر دانش آموز سال آخر دبیرستان هستید با ترجمه کارنامه سال دهم، یازدهم و کارنامه ترم اول دوازدهم به همراه ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل می توانید برای پذیرش دانشگاه های ترکیه اقدام کنید.

  *برای تحصیل  بدون آزمون در دانشگاه های مورد تایید ایران در ترکیه هستید، پیشنهاد می کنیم مقاله  دانشگاه های باهچه شهیر، مدیپول استانبول، آیدین و یدی تپه را مطالعه بفرمایید.

  تبادل دانشجو در دانشگاه مرسین ترکیه

  دانشگاه مرسین عضو برنامه تبادل دانشجو اراسموس با کشور های عضو اتحادیه اروپا می باشد. با استفاده از این شرایط تمامی دانشجویان ممتاز می توانند بدون هزینه و کاملا رایگان به مدت یک سال تحصیلی در یکی از دانشگاه های معتبر کشور های عضو اتحادیه مشغول به تحصیل شوند و تجربه تحصیلی خوبی را بدست آورند.

  برای شرکت در بورسیه تبادل دانشجو اراسموس مقاطع کاردانی و کارشناسی باید دارای حداقل معدل 2/20 از 4 یا 58 از 100 باشند و همینطور برای دانشجویان مقطع ارشد و دکتری باید حداقل معدل 2/50 از 4 یا 65 از 100 باشد. دانشجویان در تمامی مقاطع کاردانی، کارشناسی، ارشد و دکترا باید سال اول را گذرانده باشند و از شرایط معدل و رزومه خوب برخوردار باشند

  با استفاده از این روش دانشجویان می توانند تا 12 ماه در هر مقطع تحصیلی از این شرایط بهره مند شوند.

  *اگر به دنبال تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه هستید، پیشنهاد می کنیم مقاله آن را مطالعه بفرمایید.

  پذیرش تحصیلات تکمیلی در دانشگاه مرسین

  متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری دانشگاه مرسین ترکیه را دارند، می توانند در دو آزمون GRE و ALES شرکت نمایند. آزمون آلس برای ورود دانشجویان ترکی زبان و اهل کشور ترکیه است. آزمون GRE آزمون اصلی برای پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد و چه متقاضیان داخلی و چه خارجی می توانند از این طریق اقدام به تحصیل در این دانشگاه نمایند.

  نکته مهم! برای پذیرش در دوره کارشناسی ارشد ترجمه (انگلیسی و یا ترکی) مدارک کارشناسی و دیپلم به همراه ریز نمرات هر دو مقطع و برای دوره دکتری ترجمه (انگلیسی یا ترکی) مدارک دوره دبیرستان ، کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات هر سه مقطع مورد نیاز است. همچنین برای پذیرش مقطع دکترا مدرک زبان تافل الزامی است.

  در صورتی که شما در دانشگاه مرسین بخواهید در مقاطع تکمیلی به زبان ترکی استانبول تحصیل کنید، میتوانید در آزمون ALES شرکت کنید و همچنین به طور کلی چه به زبان انگلیسی و چه ترکی قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را داشته باشید میتوانید در آزمون GRE شرکت کنید.

  دانشکده های دانشگاه مرسین 

  دانشگاه مرسین هم اکنون شامل 19 دانشکده، 11 هنرستان، 5 موسسه و 34 مرکز تحقیقاتی می باشد. زبان آموزشی این دانشگاه ترکی و انگلیسی می باشد. البته باید گفت حدود 30 درصد از رشته های ارائه شده در این دانشگاه به زبان انگلیسی هستند.

  • دانشکده علوم
  • دانشکده معماری
  • دانشکده ارتباطات
  • دانشکده دندانپزشکی
  • دانشکده اقتصاد و علوم اداری
  • دانشکده تعلیم و تربیت
  • دانشکده مهندسی
  • دانشکده هنرهای زیبا
  • دانشکده علوم انسانی و اجتماعی
  • دانشکده الهیات
  • دانشکده دریانوردی
  • دانشکده پزشکی
  • دانشکده پرستاری
  • دانشکده داروسازی
  • دانشکده علوم و ادبیات
  • دانشکده گردشگری
  • دانشکده علوم ورزشی
  • دانشکده آموزش فنی 

  شهریه دانشگاه مرسین ترکیه 2023

  دانشگاه مرسین یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد، که شهریه سالانه به لیر دریافت می کند و هزینه این دانشگاه نسبت به دانشگاه های خصوصی ترکیه بسیار مناسب و مقرون به صرفه تر می باشد و شرایط پرداخت شهریه در دو قسط وجود دارد، در ادامه شهریه های به روز این دانشگاه را برای اکثر رشته های پرطرفدار این دانشگاه  ارائه داده ایم.

  نام رشته  زبان تحصیل  شهریه سالانه 
  دندانپزشکی ترکی  130.000
  دارو سازی ترکی  100.000
  مهندسی ترکی و 30% انگلیسی  60.000
  علوم اداری و اقتصاد ترکی و 30% انگلیسی  50.000
  هنر های زیبا  ترکی  50.000
  پرستاری  ترکی  60.000
  آموزش و پرورش  ترکی و انگلیسی  50.000
  دریانوردی  ترکی  60.000
  علوم  ترکی  50.000

  دانشگاه مرسین شهریه یک سال تحصیلی را در دو قسط دریافت می کند، دانشجو در زمان ثبت نام حضوری و شروع دوره تحصیلی موظف به پرداخت نیمی از شهریه کل یک سال تحصیلی می باشد و الباقی شهریه در نیمه دوم سال، اواخر دی ماه تسویه می گردد. برای دانلود فایل شهریه سال تحصیلی 2024_2023 دانشگاه مرسین روی آن کلیک بنمایید.

  شهریه دانشگاه مرسین ترکیه

  زبان تحصیل در دانشگاه مرسین ترکیه

  زبان تحصیل در دانشگاه مرسین به زبان ترکی می باشد برخی از رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می شود. برای پذیرش اولیه نیازی به ارائه مدرک زبان نیست. اما، برای شروع دوره تحصیلی اصلی داوطلب باید از سطح زبان آکادمیک خوبی برخوردار باشد و با شرکت در آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه با کسب امتیاز قابل قبول، می تواند وارد دوره اصلی شوند.

  اما اگر داوطلبان از قبل یکی از مدارک معتبر بین المللی را به دانشگاه ارائه دهند، دیگر نیازی به شرکت در آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه ندارند. مدارک قابل قبول دانشگاه برای تحصیل به زبان ترکی مدرک تومر TOMER و برای تحصیل به زبان انگلیسی ارائه مدرک تافل TOFEL الزامی می باشد.

  در صورتی که داوطلب مدرک زبان نداشته باشد و یا موفق به کسب امتیاز در آزمون تعیین سطح دانشگاه نشود، باید به مدت یک سال در دوره آمادگی زبان دانشگاه شرکت کند و در این بازه زمانی اجازه اخذ واحد درسی نخواهند داشت، این دوره در خود دانشگاه و فقط به صورت حضوری برگزار خواهد شد.

  مشاوران برتر آکادمی کرمی

  جهت تحصیل در ترکیه و آشنایی با دانشگاه ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص با تجربه کمک بگیرید تا در انجام همه‌ مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاوران برتر آکادمی کرمی تماس بگیرید تا بعد از بررسی کامل شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ ها را در اختیارتان قرار دهند.

  09104509900

  پیشنهاد می کنیم مقاله دانشگاه های دولتی مطرح ترکیه را نیز مطالعه کنید:

  دانشگاه حاجت تپه / دانشگاه آنکارا  / دانشگاه استانبول / دانشگاه دکوز ایلول ازمیر / دانشگاه مارمارا /دانشگاه کاتب چلبی / دانشگاه قاضی آنکارا / دانشگاه اژه ازمیر /  دانشگاه جراح پاشا 

  پیشنهاد می کنیم مقاله دانشگاه های خصوصی ترکیه را نیز مطالعه کنید:

  دانشگاه ینی یوزییل / دانشگاه اطلس / دانشگاه اسکودار/ دانشگاه ایستینیه / دانشگاه بیرونی / دانشگاه کوچ / دانشگاه نیشانتاشی/ دانشگاه آجی بادام 

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا