ثبت نام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه برای سال تحصیلی (2025_2024) در حال انجام است!!!  

لیست دانشگاه های تایید ایران در ترکیه
مقالات

هزینه دوره حاضرلیک زبان در دانشگاه های ترکیه 2024


اگر شما یک دانش آموز بین المللی هستید که دبیرستان را به پایان رسانده اید و می خواهید مدرک دانشگاهی را در ترکیه کسب کنید، باید یک دوره مقدماتی زبان در یکی از دانشگاه های ترکیه بگذرانید.

شرکت در دوره مقدماتی یک ساله برای دانشجویان بین المللی که نیاز به یادگیری زبان ترکی یا یادگیری یک زبان انگلیسی دارند الزامی می باشد تا به سطح آکادمیکی از زبان برای ورود به کورس اصلی دانشگاه های ترکیه برسند.

یک سال دوره مقدماتی چیست؟!

زمانی که صحبت از تحصیل در خارج از کشور صحبت می شود، اصطلاح «سال آمادگی» رایج است، زیرا یکی از راه حل هایی است که دانشجویان از کشوری به کشور دیگر با هدف تحصیل به آن متوسل می شوند.

«سال مقدماتی» یکی از مهم ترین شرایط پذیرش در دانشگاه ها به شمار می رود که برای بررسی دقیق آن، این مقاله را به آن اختصاص می دهیم.

سال مقدماتی دوره تحصیل زبان کشوری است که دانشجو برای ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های این کشور به آنجا رفته است و تحصیل به زبان مردم کشور میزبان دانشجو در طول دوره است. دوره تحصیل او – اغلب -، اما این مانع نمی شود که گاهی مطالعه به زبان خارجی غیر از زبان باشد
. همه. در این صورت موظف است به تحصیل سال مقدماتی متوسل شود.

و این اولین سال حضور دانشجو در کشوری است که برای تحصیل در آن رفته است و دانشگاه های ترکیه اغلب دانشجویان خارجی را برای دریافت سال مقدماتی کامل می خواهند. یا فقط در دو سطح – حداقل – زبان ترکی و آن قبولی در آزمون سطح زبان است که البته برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه لازم است;

برخی از دانشگاه‌های دولتی و تقریباً همه دانشگاه‌های مؤسس یا خصوصی در ترکیه از ترکی یا انگلیسی (یا هر دو با هم در یک دوره در برخی دانشگاه‌ها) به عنوان زبان اصلی آموزش استفاده می‌کنند. بنابراین دانشجویان می توانند به مدت یک سال در برنامه تکمیلی شرکت کنند تا مهارت خود را در زبان مقصد برنامه تحصیلی افزایش دهند که به آن (سال آمادگی) می گویند.

 • اگر زبان تحصیل در دانشگاه ترکی است:

سال مقدماتی در دانشگاه های ترکیه برنامه ای است که برای فارغ التحصیلان مدارسی در نظر گرفته شده است که برنامه های درسی غیر ترکی خوانده اند و به زبان ترکی آشنایی ندارند، اما می خواهند در یکی از دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی تحصیل کنند و سپس مدرک بالاتری کسب کنند. .

ترکی زبان آموزش عمومی در سطح دانشگاه در ترکیه است. بنابراین، واجد شرایط بودن برای پذیرش در دوره دانشگاه بستگی به تسلط کافی داوطلب به زبان ترکی دارد. بنابراین دانشگاه ها معمولا دوره های تخصصی زبان ترکی را برای افراد غیر بومی ارائه می دهند.

 • اگر زبان تحصیل در دانشگاه انگلیسی است:

در ابتدای هر سال تحصیلی، دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به شرط قبولی در آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی در گروه خود پذیرفته می شوند.

این آزمون ها برای ارزیابی توانایی دانش آموز در استفاده مناسب از زبان انگلیسی برای مقاصد تحصیلی طراحی شده اند. جایی که دانش آموزانی که قادر به قبولی نیستند، آموزش زبان انگلیسی را در آژانس های مسئول اعتبار سال مقدماتی دریافت می کنند تا زمانی که به سطح مهارت لازم برسند.

 

تحصیل سال آمادگی در دانشگاه های ترکیه چگونه است؟

برنامه های درسی ارگان های مسئول برای سال مقدماتی در ترکیه به گونه ای تنظیم شده است که همه دانش آموزان می توانند تا پایان دوره نمرات لازم را در امتحانات زبان نهایی کسب کنند. بنابراین، تکمیل موفقیت آمیز برنامه به موارد زیر بستگی دارد:

 • حضور منظم دانش آموز.
 • تکالیف را به موقع ارسال کنید.
 • از منابع ارائه شده استفاده کنید.

   برخی از دانشگاه‌ها نیز از دانشجو می‌خواهند که پنج سطح را برای کسب سال آمادگی در دانشگاه به رسمیت بشناسند.

اهمیت سال آمادگی در دانشگاه های ترکیه

یکی از مهمترین مزیت های اخذ سال آمادگی در دانشگاه های ترکیه یکی از دلایل زیر و شاید همگی آن هاست:

 • شرایط پذیرش دانشگاه

برخی از دانشگاه های ترکیه برای گذراندن یک سال مقدماتی از ماه تا حدود 9 ماه دانشجویان خارجی را برای شروع تحصیل از دانشجویان خارجی می خواهند.آمادگی در سال اول حضور وی در ترکیه.

 • مطالعه زبان ترکی برای برخورد با گویشوران آن

تحصیلات شما در دانشگاه های ترکیه ممکن است به زبان انگلیسی باشد، اما یادگیری زبان ترکی در سال مقدماتی باعث صرفه جویی در تلاش شما در طول دوره تحصیل در ترکیه از لحاظ برخورد با همکاران و یا به طور کلی شهروندان خواهد شد.

در این صورت می توانید یکی از موارد زیر را انتخاب کنید:

 • سعی کنید زبان ترکی را با خودآموزی در اینترنت یاد بگیرید.
 • برای اینکه بتوانید برخی از اصول زبان را درک کنید تا بتوانید با یکی از دوستان خود که زبان مادری هستند صحبت کنید و تنها کاری که باید انجام دهید این است که سعی کنید تا آنجا که می توانید از او یاد بگیرید.
 • این آخرین گزینه برای شماست، یعنی اخذ سال آمادگی برای زبان ترکی، حتی اگر زبان تحصیل در دانشگاه انگلیسی باشد (این بستگی به ترجیح و در دسترس بودن شما دارد).

 

سال آمادگی در دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی

در حالی که زبان تحصیل در برخی از دانشگاه های ترکیه انگلیسی است، در اکثر دانشگاه ها زبان ترکی زبان اصلی تدریس است.

اگرچه تسلط به زبان ترکی از نظر پذیرش در بسیاری از رشته های تحصیلی همانطور که قبلا ذکر شد پیش نیاز است، اما می توانید بدون دانستن زبان ترکی نیز در دانشگاه ها پذیرش شوید.

 • پس از پذیرش در دوره های کارشناسی یا کارشناسی ارشد در بسیاری از دانشگاه ها، به دانشجویان بین المللی این امکان داده می شود که در دوره های آمادگی ترکی با هزینه مناسب یا در برخی موارد کاملا رایگان شرکت کنند، معمولاً با 4 تا 6 ساعت درس زبان در روز در سطوح مختلف. . .

در پایان سال مقدماتی زبان ترکی، همه دانش آموزان در امتحانات شرکت می کنند و در صورت داشتن سطح مشخصی از تسلط به زبان، برنامه را در دانشگاهی که در آن پذیرفته می شوند شروع می کنند.

 • برای دانشجویانی که در محدوده بورسیه تحصیلی ترکیه در دانشگاهی پذیرفته می شوند که هزینه هایی مانند کمک دانشگاه، هزینه های مسکن و بیمه سلامت عمومی را تامین می کند، همچنین می توانند برای یک سال تحصیلی تحصیل رایگان ترکی دریافت کنند.

انتظار می رود تا پایان سال مقدماتی، دانش آموزان گواهی مهارت زبان ترکی را در سطح C1 دریافت کنند و بدین ترتیب آنها را قادر به ادامه تحصیل در دانشگاه می کند.

 • همچنین دانش‌آموزانی که مردود می‌شوند، تا آغاز سال تحصیلی آینده فرصت امتحانی دیگر و فرصت امتحانی دیگر را دارند.

در سال مقدماتی ترکیه، تحصیل به مدت دو ترم به طول می انجامد. در هر ترم، دانش آموزان در دو سطح تحصیل می کنند.

 • در ترم اول: A1 و A2
 • در نیمسال دوم: B1 و B2

در ابتدای ترم، دانشجویان خارجی ثبت نام شده در دپارتمان های متوسط ​​ترکی باید قبل از شروع دپارتمان، آزمون مهارت ترکی را پشت سر بگذارند. دانشجویانی که امتیاز کافی کسب کنند می توانند تحصیلات دانشگاهی را شروع کنند.

سال آمادگی در دانشگاه های ترکیه به زبان انگلیسی

 • اگر زبان آموزشی در دپارتمان مورد نظر شما به زبان انگلیسی است، باید یکی از آزمون های تافل یا آیلتس را قبول کنید. اگر دانش انگلیسی شما هنوز در این سطح نیست، باید یک سال آموزش مقدماتی انگلیسی را بگذرانید.
 • برای اکثر برنامه های کارشناسی یا کارشناسی ارشد در زبان انگلیسی، حداقل آیلتس 6.0 یا 6.5 و تافل 87 یا 90 مورد نیاز است.
 • برخی از دانشگاه های ترکیه وجود دارند که امکان تحصیل به زبان انگلیسی را به طور کامل یا جزئی در برخی از دروس فراهم می کنند، بنابراین برای ادامه تحصیل باید مهارت زبان را اثبات کرد.

بر این اساس، این دانشگاه ها از آمادگی زبانی دانشجویان برای برنامه های دانشگاهی اطمینان حاصل می کنند. هنگامی که دانشجویان در برنامه های زبان انگلیسی در دانشگاه ها پذیرفته می شوند، معمولاً در صورتی که نتوانند هیچ نمره مهارت زبانی ارائه کنند، باید در آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی شرکت کنند.

 • برای دانشجویانی که دانش زبان انگلیسی آن‌ها سطح مورد نیاز دانشگاه را برآورده نمی‌کند، یک برنامه آماده‌سازی زبان فشرده و تسریع شده برای مطالعه قبل از شروع تحصیل در مقطع کارشناسی برای یک سال مقدماتی وجود دارد.

سال مقدماتی در دانشگاه های ترکیه به زبان انگلیسی

به دانش آموزانی (که انگلیسی آنها برای کسب نمرات مورد نیاز تعیین شده توسط دانشگاه کافی نیست) یک برنامه آماده سازی زبانی آموزش داده می شود که متناسب با نیازهای آنها باشد و سطوح از سطح مبتدی تا پیشرفته متغیر است.

 • هر سطح دارای برنامه درسی خاص خود است که در آن دانش آموزان می توانند فرصت هایی برای تمرین مهارت های زبان انگلیسی خود در تمرین ها و تمرین های مختلف بیابند.
 • برنامه انگلیسی سال مقدماتی با در نظر گرفتن دانش و مهارت های زبانی که دانش آموزان باید در تحصیل و زندگی حرفه ای خود کسب کنند، تهیه شده است.
 • در طول سال مقدماتی انگلیسی، دانش‌آموزان تکنیک‌های کافی را برای بیان خود به صورت شفاهی و نوشتاری، درک و استفاده از زبان انگلیسی آکادمیک به دست می‌آورند. دانشجویانی که سال مقدماتی را با موفقیت پشت سر می گذارند می توانند بدون هیچ مشکلی به تحصیل در زبان انگلیسی و همچنین پیگیری ادبیات در رشته های تخصصی خود ادامه دهند.

دوره های زبان در سال مقدماتی به طور کلی نه تنها خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن به زبان مقصد، بلکه تاریخ و فرهنگ را نیز شامل می شود.

لیست دانشگاه های ترکیه که برنامه هایی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند

در زیر لیستی از برخی از دانشگاه های ترکیه که برنامه هایی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند، آورده شده است

 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه بین المللی قبرس
 • دانشگاه مدیترانه شرقی
 • دانشگاه اروپایی لیفکه
 • دانشگاه فنی خاورمیانه.
 • دانشگاه فنی استانبول
 • دانشگاه کافکاس
 • دانشگاه آنادولو
 • دانشگاه غازی.
 • دانشگاه فیرات.
 • دانشگاه فنی گبزه
 • دانشگاه آتیلیم.
 • دانشگاه بیلکنت

چه پیشرفت شغلی را در سال مقدماتی انتظار دارید؟

با باز کردن درهای تحصیل دانشگاهی، سال مقدماتی نیز فرصتی برای پیشرفت چشمگیر شغلی ایجاد می کند. خواه دانش آموز تازه فارغ التحصیل دبیرستان باشد یا پس از مدتی کار به تحصیل ادامه دهد.

یک سال مقدماتی می‌تواند به تضمین موفقیت در یک برنامه مدرک کمک کند، اما فارغ‌التحصیلان برنامه‌های تحصیلی که یک سال مقدماتی را گذرانده‌اند ممکن است راحت‌تر وارد نیروی کار با سطح اعتماد بالاتری شوند – نه تنها از نظر توانایی‌های زبانی، بلکه در درک آنها. از موضوعات تحت پوشش در دانشگاه تحصیل کرده است.

قیمتش در ترکیه حدودا چقدره؟!   

هزینه یک سال مقدماتی بسته به موسسه، زبان و موضوع مورد مطالعه می تواند بسیار متفاوت باشد. بنابراین بهتر است برای اطلاعات بیشتر در مورد هزینه ها با مدرسه یا دانشگاه ارائه دهنده برنامه سال مقدماتی در ترکیه تماس بگیرید.

بخش پذیرش مدرسه نیز ممکن است بتواند اطلاعاتی در مورد کمک های مالی در قالب بورسیه تحصیلی در صورت وجود ارائه دهد.

مثلا

1- سال آمادگی در ترکی عبارتند از:

 • دانشگاه تومر سنتر فاتح استانبول FSMVU هزینه یک سطح در این دانشگاهبرای هر سطح حدود 200 لیر لیر است.
 • موسسه TÖMER در استانبول و
    هزینه کل کلیه سطوح در این موسسه تقریباً 280 یورو تعیین شده است. یعنی تقریباً 48 لیر ترکیه برای هر سطح.
 • از طریق این لینک می توانید سایر جزئیات ثبت نام، محل دوره ها و … را مشاهده کنید

موسسات آلتومر در دانشگاه ها و شهرهای مختلف ترکیه
   و همچنین می توانید مشخصات تمامی این موسسات در شهرهای مختلف و روش ها و تاریخ ثبت نام در آنها را در لینک مربوط به هر دانشگاهی که می خواهد در موسسه آلتومر خود تحصیل کند، بیابید.
این پیوند TOMER دانشگاه آنکارا است

قیمتش در ترکیه حدودا چقدره؟!   

مدارک لازم جهت ثبت نام برای تحصیل زبان ترکی

 • کپی پاسپورت.
 • فرم درخواست ثبت نام.
 • عکس.
 • حداقل هزینه های سطح اول.
 • موسسات تومر در دانشگاه ها و شهرهای مختلف ترکیه

همچنین می توانید مشخصات تمامی این موسسات در شهرهای مختلف و روش ها و تاریخ ثبت نام در آن ها را در لینک هر دانشگاهی که می خواهد در موسسه آلتومر خود تحصیل کند، بیابید.

دانستن حضور اجباری؛ لیست حضور و غیاب به طور مرتب بررسی می شود و سوابق حضور و غیاب توسط مدیریت مدرسه یا موسسه به اطلاع عموم می رسد. همچنین حضور دانش آموزان در 90 درصد کلاس ها الزامی است.

2 – سال آمادگی به زبان انگلیسی

دانشجویان بین المللی که در برنامه تبادل شرکت نمی کنند ملزم به پرداخت شهریه هستند که بسته به موسساتی که در آن آموزش به زبان انگلیسی است، از 10000 تا 20000 دلار متغیر است.

تفاوت در شهریه ها همچنین به این بستگی دارد که دانشجو برای تحصیل در دانشگاه دولتی یا موسسه ای انتخاب کند.

در اینجا برخی از مدارس، کالج ها و دانشگاه های ترکیه که برنامه های زبان انگلیسی دارند آورده شده است:

 • کالج آکسفورد هاوس
 • بخش دایملر
 • دانشگاه سابانجی.
 • دانشگاه کوک
 • دانشگاه بسفر
 • دانشگاه یدیتپه

چرا دانشجویان خارجی به سالی که به سال مقدماتی معروف است متوسل می شوند؟!

دانشجویان به دلایل متعددی به اخذ سال مقدماتی متوسل می شوند، چه در همان سالی که برای تحصیل به خارج از کشور خود رفته اند و چه در همان سالی که شروع نکرده اند، تحصیل را قبلاً شروع کرده اند و دلایل آن به شرح زیر است:

 • شرایط دانشگاه: 

برخی از دانشگاه ها برای گذراندن یک سال مقدماتی که از 6 ماهگی تا حدود 9 ماهگی شروع می شود، دانشجویان خارجی را ملزم به شروع تحصیل می کنند و در اینجا دانشجو موظف است مدرکی دال بر تسلط خود به زبانی که در دانشگاه به آن تحصیل خواهد کرد، دریافت کند. لذا برای اخذ سال مقدماتی در سال اول حضور خود در کشوری که در آن تحصیل می کند متوسل می شود.

 • زبان تحصیل باید به زبان مردم بومی کشور باشد:

این نکته تفاوت چندانی با نکته قبلی ندارد. اما این نکته یک تفاوت جزئی دارد و آن اینکه دانشگاه ملزم به شروع تحصیل در آنجا نمی کند که زبان خوبی باشد، بلکه برای دانشجو امری بدیهی است. شما به زبانی صحبت نمی کنید که با آن درس بخوانید. پس چگونه می توانید بدون مطالعه اول موفق شوید دوست من؟!

در اینجا برخی از دانشجویان برای اینکه یک سال کامل را بدون مطالعه رشته خود به تعویق نیندازند برای اینکه یک سال کامل را بدون مطالعه رشته خود به تعویق نیندازند به شروع تحصیل در دانشگاه خود متوسل می شوند، در حالی که اکثریت قریب به اتفاق دانشجویان ترجیح می دهند در آن زمان حداقل دو یا سه سطح زبان کسب کنند. آنها می توانند حتی در ترم دوم سال شروع به تحصیل کنند.اولین تحصیل آنها در دانشگاه – در صورتی که دانشگاه اجازه ثبت نام را فقط در اواسط سال تحصیلی بدهد.

 • دانش زبان برای برخورد با مردم ایالت:

در این صورت ممکن است تحصیل شما به زبانی باشد که به آن صحبت می کنید، مثلاً انگلیسی – و برای شروع تحصیل شرط نیست که مثلاً ترکی صحبت کنید، اما با مردم چگونه رفتار خواهید کرد. جایگزین، حتی اگر بیشتر آنها فقط به زبان کشور خود صحبت کنند، همانطور که در ترکیه چنین است.

در اینجا می توانید یکی از گزینه های زیر را انتخاب کنید:

 •  اول: سعی کنید زبان خود را از طریق آموزش آنلاین رایگان توسعه دهید.
 •  دوم: اینکه بتوانید برخی از اصول زبان را درک کنید تا بتوانید با یکی از دوستان خود که زبان مادری هستند صحبت کنید و تنها کاری که باید انجام دهید این است که سعی کنید تا آنجا که می توانید از او یاد بگیرید و بپرسید. او در این زمینه به شما کمک کند.
 •  سوم: آخرین گزینه برای شماست، یعنی اخذ سال آمادگی برای زبان کشوری که برای اقامت و تحصیل در آن رفته اید .


مزایای سال آمادگی برای دانشجویان خارجی چیست؟!

 1. می توانید ابتدا با مردم بومی کشور برخورد کنید.
 2. با زبان جدیدی آشنا شوید که ممکن است بعداً برای شما مفید باشد، به خصوص اگر تصمیم شما این باشد که پس از آن به طور دائم در این کشور اقامت کنید.
 3. شما می توانید فرهنگ کشوری که به آن رفته اید و همچنین آداب و رسوم مردم این کشور را بشناسید.

البته لازم به ذکر است که تمامی موارد قبلی به این بستگی دارد که زبان دولتی زبان تحصیل شما نباشد.

اما اگر زبان ایالتی زبان رسمی رشته تحصیلی شما باشد، طبیعی است که سال مقدماتی اولین و مهمترین مرحله برای شما باشد تا بتوانید تحصیلات خود را شروع کنید.

مشاوران برتر آکادمی کرمی

جهت تحصیل در ترکیه و آشنایی با دانشگاه ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص با تجربه کمک بگیرید تا در انجام همه‌ مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاوران برتر آکادمی کرمی تماس بگیرید تا بعد از بررسی کامل شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ ها را در اختیارتان قرار دهند.

شماره تماس

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا