ثبت نام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه برای سال تحصیلی (2025_2024) در حال انجام است!!!  

لیست دانشگاه های تایید ایران در ترکیه
معرفی آزمون های ترکیهدانشگاه های ترکیهوبلاگ

کلاس تریوس TRYÖS در تهران: ثبت نام + هزینه کلاس تریوس 2024

 • آزمون تریوس TRYOS چیست؟

  آزمون تریوس (TRYOS)، آزمون ورودی دانشگاه های دولتی و برخی از دانشگاه های خصوصی ترکیه مانند: دانشگاه باشکنت آنکارا و… برای دانشجویان بین المللی می باشد. داوطلبان سال آخر و یا فارغ التحصیل مقطع دبیرستان شرایط شرکت در این آزمون را دارند. اکثر دانشگاه های دولتی ترکیه از طریق آزمون تریوس TRYOS اقدام به پذیرش دانشجو می کنند و برخی دیگر مانند: دانشگاه کوچ ، دانشگاه حاجت تپه فقط از طریق آزمون SAT دانشجو پذیرش می کنند.

  آخرین اطلاعیه سازمان سنجش ترکیه برای شرایط برگزاری آزمون TRYOS 2024  

  در سال تحصیلی 2022- 2021 اطلاعیه برگزاری آزمون یوس مرکزی یا همان MYOS  توسط سازمان یوک ترکیه اعلام شد.  که طبق این اطلاعیه آزمون یوس جداگانه هر دانشگاه لغو گردید و یک آزمون جامع مرکزی با عنوان  MYOS جایگزین آن شد  و به مراتب این اطلاعیه منجر به دل نگرانی بسیاری از دانشجویان بین المللی برای ورود به دانشگاه های دولتی برتر ترکیه میشد. مجددا با تدابیر سازمان آموزش عالی ترکیه آزمون  TR YOS جایگزین آزمون MYOS مرکزی شد.

  طبق اطلاعیه جدید سازمان اموزش عالی ترکیه برای سال تحصیلی 2025_2024 آزمون یوس اختصاصی دانشگاه های دولتی ترکیه و پذیرش با شرط معدل و بدون آزمون آنها کنسل شد و دانشگاه های دولتی ترکیه فقط میتوانند بر اساس نتیجه آزمون سراسری TRYOS اقدام به پذیرش دانشجو کنند.

  آزمون TRYOS در سال تحصیلی 2025_2024 به صورت جامع و متمرکز در دو تاریخ 29 اردیبهشت 1403 و 6 ابان 1403 برگزار خواهد شد. نزدیکترین مرکز برگزاری آزمون TRYOS به ایران شهر وان ترکیه است. باشرکت در کلاس های تضمینی آمادگی آزمون TRYOS آکادمی کرمی شانس خود را برای ورود به دانشگاه های دولتی ترکیه افزایش خواهید داد. 

  کلاس یوس در تهران 2024 ثبت نام و هزینه کلاس یوس

  ثبت نام دوره های TRYOS در ترکیه بهتر است یا ایران؟

  یکی از دغدغه های مهم داوطلبان ایرانی این است که آیا برای آمادگی آزمون تریوس، بهتر است در دوره های ترکیه شرکت کنند یا در ایران اقدام به ثبت نام بنمایند. به طور کلی باید گفت که برای دوره های آمادگی تریوس TRYOS دو روش کلی وجود دارد:

  روش اول: ثبت نام در دوره های تریوس ترکیه، که هزینه و ریسک بسیار بالایی دارد چرا که اساتید موسسات ترکیه   آموزششان به زبان ترکی می باشد و شاگرد به جای یادگیری دروس اصلی آزمون تریوس، مجاب به یادگیری زبان ترکی میشود و آمادگی شرکت در آزمون را بدست نمی آورد.

  روش دوم: شرکت در کلاس های آزمون TRYOS آکادمی کرمی با هزینه مقرون به صرفه و سطح کیفی حتی بالاتر از دوره های آمادگی کشور ترکیه چرا که تمامی خدماتی که منجر به قبولی داوطلب در این آزمون میشود به صورت یک پکیج کامل در اختیار داوطلب قرار داده می شود.

  ثبت نام کلاس تریوس TRYOS 2024

  داوطلبانی که قصد تحصیل در دانشگاه های دولتی و برخی از دانشگاه های خصوصی ترکیه را دارند، باید از طریق شرکت در آزمون تریوس TRYOS ترکیه و کسب نمره قبولی اقدام به پذیرش کنند. لذا، برای آمادگی شرکت در آزمون ورودی این دانشگاه ها، داوطلبان باید در کلاس های آمادگی آزمون TRYOS شرکت کنند. به طور معمول کلاس های اموزشی کنکور ترکیه بین بازه 6 الی 8 ماه به طول می انجامد. در این کلاس ها تمامی محتویات آزمون تریوس تدریس می شود.

  یکی از مزایای مهم این دوره ها افزایش اعتماد به نفس و تسلط کافی به سوالات آزمون می باشد. میزان یادگیری و فهم مطالب این دوره به هوش و میزان تمرین خود داوطلب بستگی دارد. با شرکت در این کلاس ها شانس قبولی داوطلبان بسیار بالا است.

  شرایط کلاس تریوس TRYOS در تهران

  آکادمی کرمی اولین مجموعه برگزار کننده دوره های آمادگی آزمون تریوس در ایران می باشد. به دلیل تقاضای بالای شما عزیزان برای شرکت در دوره ها، کلاس های تریوس آکادمی کرمی به دو صورت آنلاین و حضوری ارائه می شود. لذا تمامی داوطلبان در شهر های مختلف بدون هیچ محدودیتی شرایط ثبت نام را دارند، همچنین شما میتوانید کلاس های تک درس تریوس که برای دروس ریاضی، هندسه و هوش به صورت جداگانه شرکت کنید.

  نکته مهم! داوطلبانی که سطح علمی بالایی در زمینه ریاضیات دارند، می توانند بصورت خود آموز با تهیه منابع اصلی آزمون تریوس آمادگی لازم را کسب کنند. جهت اطلاع کامل از منابع آزمون تریوس TRYOS با مشاوران برتر آکادمی کرمی تماس بگیرید.

  هزینه کلاس های تریوس TRYOS در آنکارا 

  هزینه کلاس های تریوس آکادمی کرمی با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی کشور و درک این موضوع، بسیار مقرون به صرفه می باشد و امکان پرداخت اقساط هزینه دوره آمادگی تریوس برای داوطلبان فراهم شده است. هزینه کلاس های تریوس نیمه خصوصی به صورت حضوری در شعبه آنکارا ترکیه و به صورت خصوصی آنلاین و بدون محدودیت مکانی می باشد.

  شرایط و هزینه کلاس تریوس TRYOS حضوری شعبه آنکارا ترکیه  به شرح زیر است: 

  کلاس های تریوس خصوصی آنلاین 

  آکادمی کرمی با توجه به تقاضای بالای داوطلبان مبنی بر برگزاری دوره های آمادگی تریوس به صورت آنلاین، این فرصت را برای هموطنان عزیزمان ایجاد نموده است. کلاس های تریوس زیر نظر اساتید مجرب با بهترین خدمات آموزشی ارائه می گردد. هزینه کلاس های تریوس  TRYOSخصوصی آنلاین می باشد.

  جهت راحتی بیشتر داوطلبان برای شرکت در کلاس های تریوس، آکادمی کرمی دوره های تریوس را به صورت آنلاین بدون محدودیت مکانی برگزار می کند. برای شرکت در کلاس های آنلاین تریوس فقط به یک سیستم لبتاپ و اینترنت پرسرعت نیاز دارید. هزینه کلاس های آنلاین آکادمی کرمی با توجه به بالا بودن هزینه مصرف اینترنت، برای داوطلبان کمتر در نظر گرفته شده است.

  خبر خوب اینکه! تمامی جلسات کلاس آنلاین تریوس TRYOS آکادمی کرمی با کیفیت بالا رکورد میشود و  تا یک ماه پس از اتمام کل دوره، در اختیار داوطلبان قرار دارد.

  خدمات کلاس یوس آنلاین

  هزینه کلاس های تریوس TRYOS آنلاین

  دوره آنلاین یوس ساعت و روز برگزاری طول دوره و شهریه تاریخ شروع وضعیت دوره
  کلاس یوس  A شنبه ، یکشنبه ، دوشنبه (ساعت 15:00 الی 19:00) 36 میلیون و 800 هزار تومان  شنبه 8 مهر 1402 در حال ثبت نام 
  کلاس یوس B سه شنبه ، چهارشنبه ، پنجشنبه (ساعت 15:00 الی 19:00) 36 میلیون و 800 هزار تومان  سه شنبه 25 مهر 1402 در حال ثبت نام 

  مشاوران برتر آکادمی کرمی

  جهت تحصیل در ترکیه  و آشنایی با دانشگاه ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص با تجربه کمک بگیرید تا در انجام همه‌ مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاوران برتر آکادمی کرمی تماس بگیرید تا بعد از بررسی کامل شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ ها را در اختیارتان قرار دهند.

  برای مشاوره رایگان تلفنی هر روز هفته از ساعت 9 صبح الی 8 شب پاسخگوی سوالات شما هستیم. 

  شماره تماس

  09104509900

  محتوای آزمون تریوس TRYOS 2024

  محتوای آزمون TRYOS شامل 80 سوال است و زمان تقریبی پاسخ به سوالات آزمون یوس حدود 120 دقیقه می باشد. بخش اندکی از سوالات آزمون TRYOS مربوط به سوالات هندسه و مابقی حدوداً به طور مساوی بین دروس هوش و ریاضی تقسیم می شوند. نمره آزمون TRYOS از 500 نمره محاسبه می شود و برای قبولی در رشته های مختلف رشته های پزشکی، پیراپزشکی، مهندسی ،هنر و … باید نمرات مختلف را کسب کرد.

  آزمون TRYOS به صورت حضوری و در دو مرحله برگزار می‌شود. در مرحله اول، آزمون زبان برگزار می‌شود و در مرحله دوم، آزمون دانش عمومی و تست‌های تحلیلی برگزار می‌شود. هر کدام از این دو مرحله برای داوطلبان دارای نمره جداگانه‌ای است که در نهایت باهم ترکیب می‌شوند و نمره نهایی داوطلب برای قبولی در دانشگاه‌های ترکیه محاسبه می‌شود.

  بخش‌های مختلف آزمون سوالات بخش‌های مختلف آزمون TRYOS
  بخش اول و اصلی آزمون درزمینۀ سه درس هوش، ریاضی و هندسه است. شامل 80 سؤال

  سؤالات بخش ریاضی 35 عدد و در حوزه­ مباحثی همچون ریاضیات عمومی و مثلثات است و 8 سؤال را هندسه تشکیل می­‌دهد. بخش هوش شامل 40 سؤال است که در حوزه­ تفکر منطقی و اشکال سه بعدی است.

  بخش دوم آزمون TRYOS جهت سنجش میزان تسلط داوطلب در زبان ترکی است. برخلاف بخش اول نمرات به صورت کیفی بیان شده و معیار قبولی داوطلب نیست. نمره­ این بخش به صورت کیفی یعنی B,AوC تعیین می­‌گردد و برای پاسخ دهی به سؤالات این بخش 60 دقیقه زمان دارید و بسته به نوع دانشگاه هم، زمان این بخش می‌­تواند متفاوت باشد. ممکن است به شما موضوعی داده شود و بخواهند پیرامون آن مطلبی بنویسید.

  نکات جامع آزمون TRYOS

  • این آزمون به صورت جامع و سراسری  در دو بازه زمانی مختلف از سال برگزار می شود.
  • آزمون TRYOS شامل 80 سوال ریاضی، هوش و هندسه است که در حد ریاضیات دوم دبیرستان ایران است.
  • سوالات این آزمون تستی و 5 گزینه‌ای هستند.
  • نمره این آزمون از 500 نمره است.
  • مدت پاسخگویی به سوالات این آزمون برای هر دانشگاه متفاوت است و معمولا بین 120 تا 150 دقیقه به طول می‌انجامد.
  • آزمون هم به زبان ترکی و هم به زبان انگلیسی برگزار می‌شود.
  • این آزمون در ایران فعلا برگزار نمی گردد.
  • مدت اعتبار نتایج این آزمون یکسال است، ولی برای برخی از دانشگاه‌ها اعتبار دو ساله دارد.
  • شرکت در این آزمون محدودیت سنی ندارد.

  محل برگزاری آزمون تریوس در ایران و تهران 

  در حال حاضر ازمون تریوس به صورت سراسری و متمرکز فقط در شهر های مختلف کشور ترمکیه برگزار می شود و فعلا محل برگزاری برای ازمون در تهران اعلام نشده است. نزدیک ترین شهر به ایران برای شرکت در آزمون TRYOS شهر وان ترکیه می باشد.

  نمونه سوالات آزمون تریوس TRYOS 2024

  در کلاس های TRYOS آکادمی کرمی تمامی نمونه سوالات آزمون تریوس و همچنین دفترچه آزمون های سالهای قبل به طور کامل حل و بررسی می شوند. همچنین ما برای شما چندین کتاب مرجع و مفید را که می توانند شما را برای درک مطالب و تسلط بر آزمون یاری کنند را جمع آوری کردیم و در قالب نمونه سوالات رایگان آزمون تریوس در اختیار شما قرار می دهیم.

  سوالات آزمون یوس 2023 دانشگاه جراح پاشا سوالات آزمون یوس 2023 دانشگاه استانبول حل تشریحی سوالات ریاضی آزمون یوس جراح پاشا حل تشریحی سوالات ریاضی آزمون یوس دانشگاه استانبول سوالات آزمون یوس اول 2023 دانشگاه هاران سوالات آزمون یوس دوم 2023 دانشگاه هاران سوالات آزمون یوس 2023 دانشگاه کارادنیز تکنیک

  منابع آزمون TRYOS 2024

  همیشه انتخاب منبع برای شرکت در هر آزمون یا کنکوری اولین و مهمترین قدم می باشد. منبع مناسب باید بتواند در عین سادگی و خلاصه بودن ،تمام مطالب مورد نظر در هر درس را پوشش دهد و به عبارتی جامع و کامل باشد. همچنین تست های مهم و مباحث پرسوال را مشخص کرده و مسیر رسیدن به موفقیت شما را آسان نماید.

  کتاب های انتشارات متروپل و پوزا عالی ترین و بهترین منابع برای آزمون TRYOS هستند. از آن جایی که این کتاب ها در کشور ترکیه به چاپ می رسد، به صورت کامل تمامی موضوعات و سر فصل های آزمون را در برگرفته اند. برای موفقیت در آزمون TRYOS، لازم است که داوطلبان تمامی موارد مربوط به آزمون را به طور کامل مطالعه کنند و به تمرینات و تست‌های آزمون بپردازند. همچنین، زبان ترکیه را به خوبی یاد گرفته و با تاریخ و فرهنگ ترکیه آشنا باشند.

  بهترین منابع آزمون یوس

  استفاده از کتاب‌های آموزشی مربوط به آزمون TRYOS باعث می‌شود که دانشجو روی مسائل متفرقه بیش از اندازه وقت نگذارد و تمرکز خود را روی بخش‌های مهم  آزمون قرار دهد تا بتواند در کمترین زمان بهترین نتیجه را بگیرد.

  لیست دانشگاه های دولتی تایید ایران با آزمون TRYOS

  هدف اکثر داوطلبان ایرانی برای تحصیل در رشته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و رشته های پیراپزشکی پذیرش از دانشگاه های دولتی مورد تایید بهداشت ایران در ترکیه با شهریه مناسب می باشد. به همین خاطر مجموعه آکادمی کرمی با بیش از شش سال سابقه برگزاری برترین دوره های آمادگی TRYOS، شرایط قبولی در این دانشگاه ها را فراهم کرده است.

  در ادامه لیست کامل این دانشگاه ها را باشرایط پذیرش به طور مختصر ارائه داده ایم:

  دانشگاه آنکارا ترکیه

  دانشگاه آنکارا یکی از بهترین دانشگاه‌های دولتی ترکیه برای تحصیل در رشته‌های تاپ از جمله پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، معماری، مهندسی، هنر، حقوق و … است. دانشگاه آنکارا چهارمین دانشگاه برتر ترکیه است و پذیرش این دانشگاه بر اساس نتیجه قبولی آزمون های TRYOS ،SAT می باشد. بیشترین ظرفیت پذیرش دانشگاه آنکارا بر اساس نمره آزمون سراسری تریوس می باشد.

  برای فبولی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی کسب نمره حداقل 450 از 500 الزامی میباشد. زبان اصلی تحصیل در دانشگاه آنکارا ترکی است و شهریه‌های آن در سطح بسیار مناسبی قرار دارند. اولین دانشگاه دولتی در لیست دانشگاه‌های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه، دانشگاه آنکارا است.

  دانشگاه اتاتورک ارزروم 

  دانشگاه آتاتورک شهر ارزروم یکی دیگر از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه است . دانشجویان ایرانی زیادی سالانه برای تحصیل در رشته‌ پزشکی و پیراپزشکی این دانشگاه اقدام می کنند. رشته پزشکی دانشگاه آتاتورک ترکیه در جایگاه 8 ام کشوری قرار دارد و این واقعا عالی است.

  پذیرش دانشگاه آتاتورک برای رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی  با کسب نمره 450 از 500 آزمون TRYOS  و یا کسب نمره 1580 از 1600 در آزمون SAT امکان‌ پذیر است.

  دانشگاه اژه ازمیر

  دانشگاه دولتی اژه بهترین دانشگاه شهر ازمیر و یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ترکیه است. در رتبه 7ام دانشگاه‌های برتر ترکیه قرار دارد. برای پذیرش رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی کسب حداقل نمره 450 از 500 آزمون TRYOS این دانشگاه مورد نیاز است. نکته جذاب در مورد دانشگاه اژه، برنامه‌های متنوع تبادل دانشجو از جمله برنامه اراسموس، اراسموس پلاس و فارابی است.

  تنوع رشته‌ها در این دانشگاه نیز بسیار بالا است و شاهد یک جو علمی بسیار متنوع و سطح بالا خواهید بود. در پایان نیز به شما مدرک بین‌المللی معتبر داده می‌شود که می‌توانید به کشورهای اروپایی، آمریکایی و حتی کشور خودمان ایران آن را ارائه دهید.

  دانشگاه حاجت تپه

  دانشگاه حاجت تپه از دانشگاه‌های دولتی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران است. دو پردیس صحیه و بی‌تپه دانشگاه حاجت تپه در شهر زیبای آنکارا قرار دارند. دانشگاه حاجت تپه سومین دانشگاه برتر ترکیه می‌باشد. البته برای رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در رتبه بهترین دانشگاه ترکیه قرار دارد.

  پس خیلی طبیعی است که شاهد رقابت زیادی بر سر گرفتن پذیرش رشته‌های آن وجود داشته باشد. برای گرفتن پذیرش برای فبولی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه حاجت تپه حداقل تمره 1500 از 1600 در آزمون SAT مورد نیاز است. یادتان باشد باید حتما در زمان‌های اعلام شده در تقویم آموزشی دانشگاه نسبت به ثبت نام اقدام کنید. بعلاوه شانس خود را در گرفتن بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه حاجت تپه نیز امتحان کنید.

  نکته مهم! قبولی در دانشگاه حاجت تپه فقط از طریق آزمون SAT امکانپذیراست و نتیجه آزمون TRYOS را قبول ندارد.

  دانشگاه دکوز ایلول ازمیر

  یکی دیگر از دانشگاه‌های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران دانشگاه دوکوز ایلول در ازمیر است. اینجا یکی از بهترین و در عین حال قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ترکیه است که توانسته در پایگاه‌های اعتبارسنجی جهانی معتبر از جمله QS و THE حضور داشته باشد. آزمون ورودی دانشگاه دکوز ایلول ازمیر آزمون TRYOS است.

  البته دانشگاه، آزمون یوس چهار دانشگاه دیگر (دانشگاه 19 مایس، دانشگاه ارجیس و دانشگاه اولوداغ) را نیز قبول می‌کند. همینطور هر سال نیمی از ظرفیت خود را به پذیرش با شرط معدل اختصاص می دهد و آمار قبولی های با شرط معدل در این دانشگاه بسیار بالاست. این دانشگاه رشته داروسازی را ندارد. همینطور تا سال 2021 فاقد رشته دندانپزشکی بود و از سال تحصیلی 2023_2022 رشته دندان را برای اولین بار به لیست رشته های خود اضافه نمود.

  دانشگاه استانبول

  بهترین دانشگاه استانبول و دومین دانشگاه برتر ترکیه در لیست دانشگاه‌های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار دارد.  مدرک تحصیلی این دانشگاه اعتبار بالایی هم در داخل ترکیه و هم در خارج از ترکیه دارد. دانشگاه استانبول یک دانشگاه دولتی با 16 دانشکده غنی و معتبر است که در هر کدام از آن‌ها تعدادی از بهترین رشته‌ها ارائه می‌شوند. در گرایش‌های مختلف تخصص پزشکی از جمله جراحی عصبی، جراحی پلاستیک و درماتولوژی حتی بهترین دانشگاه ترکیه است.

  پذیرش این دانشگاه بر اساس نتیجه آزمون TRYOS است. برای قبولی در رشته های علوم پزشکی کسب حداقل نمره 450 از 500 الزامی می باشد. سوالات آزمون یوس دانشگاه استانبول هر سال ساده طراحی می شود به همین دلیل تعداد بالایی از داوطلبان موفق به کسب نمره مورد قبول دانشگاه می شوند لذا شرایط سن و معدل داوطلب تاثیر بسزایی در قبولی نهایی دانشجو خواهد داشت.

  دانشگاه قاضی آنکارا

   دانشگاه قاضی آنکارا یکی از بهترین دانشگاه‌های دولتی ترکیه که در شهر زیبای آنکارا قرار دارد. این دانشگاه نیز جزو دانشگاه‌های مطرح ترکیه در سطح جهانی است. برای قبولی در دانشگاه قاضی آنکارا باید در رشته های علوم پزشکی حداقل نمره 1500 از 1600 آزمون SAT و حداقل 450 از 500 آزمون تریوس را کسب کنید. نکته مهم برای داوطلبان این است که باید برای رشته‌های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی معدل بالای 18 داشته‌ باشند. برای دیگر رشته‌ها نیز معدل 17 الزامی است.

  دانشگاه کاتب چلبی ازمیر 

  دانشگاه کاتب چلبی یکی از دانشگاه‌های تازه تاسیس ترکیه است که در سال 2010 فعالیت رسمی خود را شروع کرد. اکنون نیز در لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه قرار دارد. پذیرش دانشگاه  کاتب چلبی از طریق دو آزمون SAT و TRYOS امکان پذیر می باشد. نکته قابل توجه اینکه، بیشترین ظرفیت پذیرش دانشگاه کاتب چلبی از طریق آزمون تریوس می باشد.

  خبر خوب اینکه! دانشگاه کاتب چلبی ازمیر علاوه بر پذیرش از طریق آزمون، هر سال تعداد محدودی از داوطلبان خارجی را بدون آزمون و صرفا بر اساس شرایط سنی و معدل ان ها پذیرش می کند. برای قبولی در رشته های پزشکی، دندان و دارو سازی بدون ازمون از این دانشگاه حداقل معدل 18 و سن کمتر از 25 سال الزامی است.

  دانشگاه مارمارا استانبول

  دانشگاه مارمارا، بزرگ‌ترین دانشگاه دولتی ترکیه است. رشته‌های مختلف گرایش‌های تجربی، ریاضی، هنر، انسانی و زبان در این دانشگاه تدریس می‌شوند. در سال‌های اخیر رتبه‌های بسیار خوبی در سطح ملی و جهانی کسب کند. آزمون ورودی این دانشگاه آزمون تریوس است که برای پذیرش باید نمره قبولی دانشگاه را در آن کسب کنید. به‌علاوه برای دانشجویان انواع بورسیه تحصیلی ارائه می شود.

  دانشگاه 19 مایس سامسون

  نام دیگر آن دانشگاه اون دکوز مایس است. یک دانشگاه دولتی که در شهر سامسون ترکیه قرار دارد و توانسته در لیست بهترین‌ دانشگاه‌های ترکیه و دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار بگیرد. زبان اصلی تحصیل در این دانشگاه ترکی است اما به دیگر زبان‌ها از جمله انگلیسی، فرانسوی و آلمانی نیز امکان تحصیل وجود دارد. آزمون ورودی دانشگاه نیز دو آزمون تریوس و آزمون SAT می‌باشند. یکی دیگر از موارد مهم در پذیرش دانشگاه 19 سامسون، محدودیت‌های سنی داوطلبان است.

  شهریه دانشگاه های دولتی ترکیه 2025_2024

  دانشگاه های دولتی ترکیه به دلیل هزینه مناسب و اعتبار بین المللی، مورد استقبال بسیاری از داوطلبان خارجی قرار گرفته اند. خبر خوب اینکه! برخی از این دانشگاه دارای تاییدیه وزارت بهداشت ایران هستند. لذا، بهترین گزینه برای تحصیل داوطلبانی می باشد که قصد بازگشت و ورود به بازار کار در ایران را دارند.

  هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه به لیر محاسبه می شود و  نسبت به سایر کشور ها بسیار مقرون به صرفه می باشد. شهریه این دانشگاه ها به طور متوسط برای مقطع کارشناسی بین بازه 10 الی 100 هزار لیر در سال و برای تحصیل در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و دارو سازی سالانه  بین 50 الی 300 هزار لیر می باشد.

  در ادامه شهریه  سال تحصیلی 2024 برخی از دانشگاه های دولتی ترکیه را در قالب فایل عنوان کرده ایم، برای مشاهده بروی ان ها کلیک بفرمایید:

  شهریه 2024_2023 دانشگاه حاجت تپه آنکارا شهریه 2024_2023 دانشگاه 19 مایس شهریه 2024_2023 دانشگاه اژه ازمیر شهریه 2024_2023 دانشگاه مرسین شهریه 2024_2023 دانشگاه الوداغ بورسا شهریه 2024_2023 دانشگاه ساکاریا شهریه 2024_2023 دانشگاه کارادنیز تکنیک شهریه 2024-2023 دانشگاه مصطفی کمال هاتای

  ظرفیت پذیرش TRYOS دانشگاهای ترکیه 

  حدود 80 درصد از ظرفیت رشته های مختلف دانشگاه های دولتی ترکیه برای داوطلبان با تابعیت کشور ترکیه در نظر گرفته شده است و 20 درصد ظرفیت به داوطلبان بین المللی کشور های مختلف از جمله ایران و کشور های عربی تعلق می گیرد. لذا، هر دانشگاه سالانه با توجه به تعداد ظرفیت اصلی خود اقدام به پذیرش دانشجو می کند، بر این اساس ظرفیت رشته های مانند پزشکی و دندانپزشکی به طور تقریب 10 الی 20 نفر میباشد.

  ظرفیت برخی از دانشگاه های دولتی ترکیه برای سال تحصیلی 2024به شرح زیر است:

  ظرفیت 2024_2023 دانشگاه 19 مایس سامسون ظرفیت 2024_2023 دانشگاه جراح پاشا ظرفیت 2024_2023 دانشگاه مارمارا ظرفیت 2024_2023 دانشگاه کاتب چلبی ظرفیت 2024_2023 دانشگاه کارادنیز تکنیک ظرفیت 2024_2023 دانشگاه ارجیس

   

  شرایط قبولی پزشکی با آزمون TRYOS

  رشته پزشکی دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه به دو زبان ترکی و انگلیسی آموزش داده می شود. رشته پزشکی در ترکیه 6 سال به طول می انجامد. شرط ورود به رشته پزشکی در اکثر دانشگاه های دولتی ترکیه  قبولی از طریق آزمون یوس ترکیه می باشد، داوطلبان ایرانی زیادی هر ساله از طریق این آزمون در دانشگاه های دولتی ترکیه پذیرش می شوند.

  نمره مورد نیاز برای پذیرش رشته پزشکی از طریق آزمون تریوس TRYOS کسب حداقل نمره 400 از 500 هست، البته دریافت این نمره به تنهایی شرط پذیرش نیست. لذا، قبولی به چندین فاکتور از جمله نمره آزمون تریوس رقبای شرکت کننده، معدل و سن داوطلبان بستگی دارد.

  با توجه به رقابت بالای شرکت کنندگان زمانی که نمره دو داوطلب با هم برابر می شود، در الویت دوم شرط سن و معدل بسیار حائز اهمیت است، هر چه سن داوطلب کمتر و معدل بالا باشد تاثیر بالایی در قبولی دارد.

  نکته بسیار مهم! آزمون تریوس TRYOS محدودیت سن و معدل ندارد، ولی با توجه به رقابت قبولی در رشته پزشکی ترجیحا سن زیر 25 سال و معدل کل سه سال دبیرستان باید بالای 18 باشد. 

  لیستی از دانشگاه های دولتی برای تحصیل در رشته پزشکی عبارتند از:

  • دانشگاه آنکارا
  • دانشگاه آتاتورک
  • دانشگاه اژه ازمیر
  • دانشگاه دوکوز ایلول
  • دانشگاه قاضی
  • دانشگاه حاجت تپه
  • دانشگاه استانبول
  • دانشگاه کاتپ چلبی ازمیر
  • دانشگاه مارمارا
  • دانشگاه 19 مایس
  • دانشگاه جراح پاشا استانبول
  • دانشگاه چوکوروا
  • دانشگاه ارجیس
  • دانشگاه اولوداغ بورسا
  • دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر
  • دانشگاه قاضی آنتپ
  • دانشگاه اینونو
  • دانشگاه بالیکسیر
  • دانشگاه پاموکاله
  • دانشگاه هاتای مصطفی کمال
  • دانشگاه آلانیا علاءالدین کیقباد
  • دانشگاه آیدین عدنان مندرس
  • دانشگاه دوزجه
  • دانشگاه مدنییت استانبول
  • دانشگاه هارران
  • دانشگاه کارابوک
  • دانشگاه مرسین
  • دانشگاه کارادنیز تکنیک
  • دانشگاه ساکاریا
  • دانشگاه سلچوق
  • دانشگاه جمهوریت سیواس
  • دانشگاه سلیمان دمیرل
  • دانشگاه اوشاک
  • دانشگاه یلدیریم بیازیت
  • دانشگاه آکسارای
  • دانشگاه گیرسون
  • دانشگاه کاستامونو
  • دانشگاه یوزونجوییل وان
  • دانشگاه آبانت عزت بایسال بولو
  • دانشگاه دموکراسی ازمیر
  • دانشگاه کریکاله
  • دانشگاه کوجاعلی
  • دانشگاه نجم الدین اربکان
  • دانشگاه رجب طیب اردوغان

  شرایط قبولی دندانپزشکی با آزمون TRYOS

  تحصیل رشته دندان پزشکی در ترکیه یکی از پر تقاضا ترین رشته ها در بین داوطلبان ایرانی می باشد، که 5 سال به طول می انجامد. شرط قبولی در اکثر دانشگاه های دولتی و برخی از دانشگاه های خصوصی ترکیه شرکت در آزمون تریوس و کسب نمره مورد نیاز است. رتبه مورد نیاز قبولی رشته دندانپزشکی در دانشگاه های مختلف، متفاوت می باشد ولی به طور معمول کسب نمره حداقل 400 از 500 نیاز است.

  نکته بسیار مهم !  رشته دندانپزشکی در اکثر دانشگاه های دولتی به زبان ترکی تدریس می شود، داوطلبانی که قصد تحصیل در دانشگاه های دولتی مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه را دارند، باید با آمادگی کامل در آزمون تریوس چندین دانشگاه مختلف شرکت کنند و شانس قبولی خود را بالا ببرند.

  لیستی از دانشگاه های دولتی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی عبارتند از:

  • دانشگاه استانبول
  • دانشگاه آنکارا
  • دانشگاه مارمارا
  • دانشگاه حاجت تپه
  • دانشگاه دوکوز ایلول
  • دانشگاه اژه ازمیر
  • دانشگاه کاتب چلبی
  • دانشگاه مارمارا
  • دانشگاه 19 مایس
  • دانشگاه قاضی
  • دانشگاه آتاتورک
  • دانشگاه جراح پاشا
  • دانشگاه مدنیت
  • دانشگاه ییلدریم بیازیت
  • دانشگاه ساغلیک بیلیملری آنکارا
  • دانشگاه دموکراسی
  • دانشگاه دوغو آکدنیز

  شرایط قبولی داروسازی با آزمون TRYOS

   برای تحصیل رشته داروسازی در ترکیه، دانشگاه های دولتی ترکیه شرایط پذیرش متفاوتی با هم دارند اما به طور میانگین کسب حداقل نمره 400 از 500 آزمون TRYOS نیاز هست. رشته دارو سازی در ترکیه به دو زبان ترکی و انگلیسی تدریس می شود.

  نکته بسیار مهم! رشته داروسازی در ترکیه پنج سال به طول می انجامد و معادل مقطع کارشناسی می باشد. داوطلبانی که قصد تحصیل در دانشگاه های مورد تایید ایران در ترکیه را دارند، بعد از اتمام تحصیل برای ورود به بازار کار ایران در آزمون معادل سازی وزارت بهداشت شرکت می کنند و با گذراندن یکسری دروس عمومی در دانشگاه های ایران مدرکشان معادل مقطع دکترا می باشد.

  لیستی از دانشگاه های دولتی برای تحصیل در رشته داروسازی عبارتند از:

  دانشگاه استانبول
  دانشگاه آتاتورک
  دانشگاه مارمارا
  دانشگاه آنکارا
  دانشگاه قاضی
  دانشگاه حاجت تپه
  دانشگاه اژه
  دانشگاه کاتب چلبی
  دانشگاه ساغلیک بیلیملری استانبول
  دانشگاه ساغلیک وتکنولوژی استانبول
  دانشگاه ساغلیک بیلیملری آنکارا
  دانشگاه دوغو
  دانشگاه گیرنه
  دانشگاه آدیامان
  دانشگاه ساغلیک بیلیملری کاراحیصار
  دانشگاه آنادولو
  دانشگاه چوکوروا
  دانشگاه دجله
  دانشگاه ارجیس
  دانشگاه اینونو
  دانشگاه کارادنیز تکنیک
  دانشگاه ساغلیک بیلیملری کوتاهیا
  دانشگاه ساغلیک و تکنولوژی کوجاعلی
  دانشگاه مرسین
  دانشگاه سلچوک
  دانشگاه جمهوریت
  دانشگاه سلیمان دمیرل
  دانشگاه تراکیا
  دانشگاه یوزونجوییل وان
  دانشگاه بولنت اجویت زونگولداک

  شرایط قبولی فیزیوتراپی با آزمون TRYOS

  مدت دوره مقطع کارشناسی رشته فیزیوتراپی در ترکیه 4 سال می باشد و بعد از رشته های پزشکی و دندانپزشکی یکی از پرتقاضاترین رشته ها بین داوطلبان بین المللی باشد. این رشته در ترکیه در تمامی مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد تدریس می شود.

  برای قبولی در رشته فیزیوتراپی دانشگاه های دولتی برتر ترکیه دریافت حداقل نمره 350 از 500 آزمون تریوس الزامی می باشد. علاوه بر نتیجه آزمون یوس، شرط سن (زیر 25 سال) و شرط معدل (بالای 17) در قبولی داوطلبان نقش اساسی دارد.

  نکته بسیار مهم ! با توجه به اینکه جمعیت ایران و همینطور کشور های عضو اتحادیه اروپا رو به میان سالی می رود، بازار کار رشته فیزیوتراپی بسیار بالا می باشد و فرصت های شغلی با درآمد بالا پیش روی فارغ التحصیلان خواهد بود.

  لیستی از دانشگاه های دولتی برای تحصیل در رشته های فیزیوتراپی عبارتند از:

  دانشگاه دوکوز ایلول
  دانشگاه اژه ازمیر
  دانشگاه فرات
  دانشگاه قاضی
  دانشگاه قاضی آنتپ
  دانشگاه حاجت تپه
  دانشگاه 19 مایس
  دانشگاه سلچوق
  دانشگاه سلیمان دمیرل
  دانشگاه نوح ناجی
  دانشگاه دوغو
  دانشگاه گیرنه
  دانشگاه مصطفی کمال
  دانشگاه ایغدر
  دانشگاه اینونو
  دانشگاه جراح پاشا
  دانشگاه مارمارا
  دانشگاه آفیون
  دانشگاه آکدنیز
  دانشگاه علی الدین کیقباد
  دانشگاه ییلدریم بیازیت آنکارا
  دانشگاه عدنان مندرس
  دانشگاه بالکسیر
  دانشگاه باندیرما17 ایلول
  دانشگاه بولو آبانت عزت بایسال
  دانشگاه محمت آکیف ارسوی
  دانشگاه چانکری

  شرایط قبولی رشته های مهندسی با آزمون TRYOS

  تحصیل رشته مهندسی در ترکیه برای دانشجویان بین المللی یک سکوی پرتاپ برای ادامه تحصیل و ورود به بازار کار در کشور های آمریکا، کانادا و اتحادیه اروپا می باشد. رشته های مهندسی در ترکیه در تمامی مقاطع کاردانی، کارشناسی و ارشد و دکترا تدریس می شود.

  شرط قبولی رشته های مهندسی در اکثر دانشگاه های دولتی و برخی از دانشگاه های خصوصی ترکیه شرکت در آزمون یوس yos و کسب نمره مورد نیاز است. رتبه مورد نیاز قبولی رشته های فنی مهندسی در دانشگاه های مختلف، متفاوت می باشد ولی به طور معمول کسب نمره حداقل 300 از 500 نیاز است.

  نکته بسیار مهم! یکسری از دانشگاه های دولتی ترکیه که تخصصی بر روی آموزش رشته های مهندسی متمرکز هستند قبولی آن ها پذیرش از طریق آزمون SAT ترکیه است.

  پرتقاضا ترین رشته های مهندسی عبارتند از: مهندسی کامپیوتر، برنامه نویسی کامپیوتر، هوش مصنوعی، مهندسی معماری، مهندسی عمران.

  لیستی از دانشگاه های دولتی برای تحصیل در رشته های مهندسی عبارتند از:

  دانشگاه آنکارا
  دانشگاه اژه ازمیر
  دانشگاه آتاتورک
  دانشگاه دوکوز ایلول
  دانشگاه قاضی
  دانشگاه 19 مایس
  دانشگاه مارمارا
  دانشگاه کاتب چلبی
  دانشگاه حاجت تپه
  دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر
  دانشگاه اسکی شهیر تکنیک
  دانشگاه فیرات
  دانشگاه گیرسون
  دانشگاه هارران
  دانشگاه اینونو
  دانشگاه مدنییت استانبول
  دانشگاه جراح پاشا استانبول
  دانشگاه ازمیر باکرچای
  دانشگاه کارابوک
  دانشگاه کاستامونو
  دانشگاه کایسری
  دانشگاه فنی قونیه
  دانشگاه کوتاهیا دوملوپینار
  دانشگاه جلال بایار مانیسا
  دانشگاه مرسین
  دانشگاه موغلا سیتکی کوچمان
  دانشگاه نجم الدین اربکان
  دانشگاه حاجی بکتاش ولی
  دانشگاه پاموکاله
  دانشگاه رجب طیب اردوغان
  دانشگاه ساکاریا
  دانشگاه سلچوق
  دانشگاه سیرت
  دانشگاه جمهوریت سیواس
  دانشگاه سلیمان دمیرل
  دانشگاه تراکیا
  دانشگاه یوزونجوییل وان
  دانشگاه ییلدیزتکنیک
  دانشگاه علا الدین کیقباد
  دانشگاه آماسیا
  دانشگاه ییلدیریم بیازیت آنکارا
  دانشگاه آیدین عدنان
  دانشگاه بالیکسیر
  دانشگاه 17 ایلول باندیرما
  دانشگاه بغازیچی
  دانشگاه آبانت عزت بایسال بولو
  دانشگاه الوداغ بورسا
  دانشگاه چوکوروا
  دانشگاه دوزجه
  دانشگاه ارجیس
  دانشگاه ارزروم تکنیک

  بورسیه تحصیل رایگان در ترکیه

  کشور ترکیه بورسیه های مختلفی را برای تحصیل داوطلبان بین المللی در نظر گرفته است، که معروف ترین آن ها بورسیه تحصیل رایگان در ترکیه می باشد. بر اساس این بورسیه داوطلبان بدون نیاز به شرکت در آزمون تریوس و بدون پرداخت شهریه می توانند در دانشگاه های ترکیه مشغول به تحصیل شوند.

  سالانه درخواست های زیادی از کشور های مختلف برای پذیرش در ترکیه بورسلاری وجود دارد که از اوایل دی ماه ثبت نام و ارسال مدارک برای سازمان بورسیه شروع شده و تا اواخر بهمن هر سال ادامه خواهد داشت. این سازمان با بررسی رزومه‌های ارسال شده پس از حدود 2 یا 3 ماه جواب مرحله اول بورسیه را برای قبول‌شدگان ایمیل نموده و برگزیدگان به مصاحبه دعوت می‌شوند. در این نوع بورسیه متقاضی به‌صورت 100% بورسیه می‌شود.

  نکته مهم! شانس قبولی داوطلبان در بورسیه دولت ترکیه بسیار کم است و شرایط پذیرش آن بسیار پیچیده می باشد.

  با توجه به اینکه به طور پیش فرض هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه بسیار کم و مقرون به صرفه است، دانشجویان زیادی به طور سالانه برای دریافت پذیرش تحصیلی و همچنین بورسیه تحصیلی ترکیه درخواست می دهند، اما به دلیل بالا بودن رقابت میان دانشجویان بین المللی و تعداد محدود این کمک هزینه ها، تنها بهترین دانشجویان بومی و بین المللی موفق به دریافت بورسیه ترکیه شده و می توانند تحصیل رایگان در کشور ترکیه را تجربه کنند.

  اما از آنجایی که بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل در ترکیه دارای معدل، نمرات فوق العاده درخشان و رزومه کاری و تحصیلی موجه نیستند، بهتر است شانس خود را برای دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه های دولتی ترکیه امتحان کنند.

  نکته قابل توجه اینکه اگر موفق به دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه و تجربه تحصیل رایگان در ترکیه نشوید، بهترین گزینه پیش روی شما تحصیل در دانشگاه های کم هزینه و دولتی ترکیه است. دانشگاه های با کیفیتی که دارای شهریه 500 تا 1000 دلاری در طول سال تحصیلی هستند.

  تاریخ ثبت نام آزمون TRYOS ترکیه

  آزمون TRYOS سالانه دو بار برگزار میشود و برخلاف آزمون آیلتس و تافل، فرصت شرکت زیادی در طول یک سال وجود ندارد. در اسفند هر سال ثبت‌نام آزمون اول TRYOS دانشگاه های مختلف ترکیه شروع می‌شود. ثبت‌نام در این آزمون برای داوطلبان از طریق سایت‌های رسمی دانشگاه‌های ترکیه امکان‌پذیر است.

   

  هزینه ثبت نام آزمون TRYOS ترکیه

  هزینه ثبت نام آزمون TRYOS اول که در تاریخ 29 اردیبهشت 1403 برگزار خواهد شد، هنوز مشخص نشده است به محض مشخص شدن در این مقاله قرار خواهیم داد.

  مدارک مورد نیاز ثبت نام آزمون TRYOS 2024

  ثبت نام آزمون تریوس TRYOS ترکیه از طریق بارگذاری مدارک در سایت سازمان آموزش عالی ترکیه انجام می شود.

  لیست مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام آزمون تریوس TRYOS ترکیه عبارتند از:

  • اسکن پاسپورت
  • اسکن عکس 4*3
  • اصل مدرک دیپلم یا گواهی موقت
  • ریز نمرات دوره ی تحصیلی دبیرستان 
  • در صورتی که فارغ التحصیل دیپلم نظام قدیم هستید به مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن هم الزامی است.

  نکته مهم! اگر دانش آموز سال آخر دبیرستان هستید با کارنامه سال دهم، یازدهم و کارنامه ترم اول دوازدهم بهمرا گواهی اشتغال به تحصیل می توانید برای ثبت نام آزمون یوس yos اقدام کنید.

  نکته قابل توجه! در مراحل اولیه ثبت نام آزمون TRYOS نیازی به ترجمه مدارک نیست، اما بعد از قبولی برای ثبت نام حضوری دانشگاه ها ارائه ترجمه رسمی ترکی مدارک الزامی است.

  مشاوران برتر آکادمی کرمی

  جهت تحصیل در ترکیه  و آشنایی با دانشگاه ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص با تجربه کمک بگیرید تا در انجام همه‌ مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاوران برتر آکادمی کرمی تماس بگیرید تا بعد از بررسی کامل شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ ها را در اختیارتان قرار دهند.

  شماره تماس

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۵ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا