ثبت نام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه برای سال تحصیلی (2025_2024) در حال انجام است!!!  

لیست دانشگاه های تایید ایران در ترکیه
وبلاگ

هزینه تحصیل رشته مهندسی مکانیک در ترکیه 2024

 • تحصیل رشته مهندسی مکانیک در ترکیه

  ترکیه به دلیل هزینه زندگی و تحصیل بسیار مناسب نسبت به سایر کشورها و امکان دریافت بورسیه تحصیلی مانند ترکیه بورسلاری به یکی از مقاصد محبوب ایرانیان علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور تبدیل شده است. یکی دیگر از نکات مثبت ترکیه برای داولبان ایرانی وجود دانشگاه‌های بسیاری در لیست دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه و دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم ایران در ترکیه است.

  رشته مهندسی مکانیک به دلیل چشم‌انداز روشن کاری در ترکیه و سایر کشورهای جهان یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها جهت کار و تحصیل در ترکیه است. خوشبختانه شرایط تحصیل رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه های مورد تایید ایران در ترکیه و همینطور با تاییدیه کشور های آمریکا، کانادا و اتحادیه اروپا به راحتی امکان پذیر است.

  علاقه‌مندان به کار یا تحصیل در رشته مهندسی مکانیک در ترکیه می‌توانند برای دریافت راهنمایی بیشتر با مشاوران باتجربه ما در به‌صورت رایگان تماس بگیرند و یا از طریق رزرو وقت مشاوره خصوصی تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را در این زمینه کسب کنند.

  شماره تماس

  شرایط تحصیل رشته مهندسی مکانیک در ترکیه 

  دانشگاه های ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند، که شرایط پذیرش رشته مهندسی مکانیک در هر کدام از این دانشگاه ها باهم متفاوت است. به طور کلی شرایط تحصیل در دانشگاه های دولتی به نسبت دانشگاه های خصوصی ترکیه پیچیده تر می باشد و یکسری محدودیت های سن و معدل را به همراه دارد.

  اما، شرایط ورود به دانشگاه های خصوصی این کشور به راحتی امکان پذیر است و عموما بدون محدودیت می باشند. به همین دلیل داوطلبان خارجی متناسب با شرایط سن، معدل و سوابق تحصیلی خود، موفق به اخذ پذیرش در یکی از این دانشگاه ها می شوند.

  ترکیه به دلیل پیروی از معاهده بولونیا امکان بهره‌مندی از امتیازات ویژه‌ای برای ادامه تحصیل را فراهم می‌کند. معاهده بولونیا قراردادی است که مابین ۲۹ کشور‌ اروپایی برای ارتقای نظام آموزشی منعقد شده‌است.

  پذیرش رشته مکانیک در دانشگاه های دولتی ترکیه

  برای تجصیل رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه های دولتی ترکیه، داوطلبان خارجی با کسب امتیاز قابل قبول در یکی از آزمون های ورودی TRYOS و SAT می توانند برای ثبت نام این دانشگاه ها اقدام کنند. اما، با توجه به رقابت زیاد داوطلبان خارجی، محدودیت های سن و معدل و هزینه های زیاد آمادگی برای شرکت در این آزمون ها، شرایط قبولی در دانشگاه های دولتی این کشور بسیار سخت است.

  آکادمی کرمی با سابقه بیش از پنج سال همکاری با دانشگاه های ترکیه، شرایط تحصیل رشته مهندسی مکانیک بدون آزمون در دانشگاه های دولتی ترکیه را فراهم نموده است. با استفاده از این روش، داوطلبان میتوانند در یکی از دانشگاه های دولتی برتر این کشور با شهریه مناسب مشغول به تحصیل شود.

  شرایط سن و معدل داوطلب برای تحصیل رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه های دولتی ترکیه بسیار حائز اهمیت می باشد. بنابراین اگر واجد شرایط سنی کمتر از 27 سال و حداقل معدل دیپلم 17 هستید، میتوانید با مشاوران ما در آکادمی کرمی تماس بگیرید و از تاریخ ثبت نام با شرط معدل دانشگاه های دولتی ترکیه مطلع شوید.

  پذیرش رشته مکانیک در دانشگاه های خصوصی ترکیه

  دانشگاه های خصوصی ترکیه بهترین گزینه برای تحصیل رشته مهندسی مکانیک میباشند، این دانشگاه ها هر ساله سهمیه مشخصی برای پذیرش دانشجویان بین المللی در نظر می گیرند، که هر یک با شرط معدل و اعلام یک شرایط خاص اقدام به جذب دانشجو می نمایند.

  همان طور که گفته شد برای تحصیل رشته مهندسی مکانیک در اکثر دانشگاه های دولتی ترکیه، شرکت در یکی از آزمون های ورودی و کسب نمره قبولی الزامی است. اما، پذیرش دانشگاه های خصوصی ترکیه بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی داوطلب می باشد.

  دانشگاه های خصوصی ترکیه بدون محدودیت سن و معدل می باشند و امکانات و تجهیزات کاملی را در اختیار داوطلبان خارجی قرار داده اند. به همین دلیل، نسبت به دانشگاه های دولتی این کشور تقاضای تحصیلی بیشتری دارند.

  تحصیل بدون آزمون رشته مکانیک در ترکیه

  همانطور که در بالا اشاره کردیم، خوشبختانه شرایط تحصیل رشته مهندسی مکانیک بدون نیاز به شرکت در آزمون به راحتی امکان پذیر است. پذیرش با شرط معدل در دانشگاه های دولتی ترکیه با محدودیت سن و معدل می باشد. اما، در دانشگاه های خصوصی این کشور بدون قید و شرط خاصی می باشد. لذا، داوطلبان ایرانی می توانند بدون داشتن دغدغه شرکت در آزمون، برای تحصیل در ترکیه اقدام بنمایند.

  اگر می‌خواهید پس از اتمام تحصیل خود در ترکیه، به ایران بازگشته و بدون نیاز به معادلسازی مدرک، به کار و ادامه تحصیل بپردازید باید در یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در ترکیه تحصیل کنید.

  اسامی دانشگاه های تایید وزارت علوم ایران در ترکیه

  دانشگاه‌های گروه الف

  • دانشگاه حاجت تپه
  • دانشگاه کوچ 
  • دانشگاه فنی خاورمیانه 
  • دانشگاه فنی استانبول 
  • دانشگاه استانبول 
  • دانشگاه آنکارا 

  دانشگاه‌های گروه ب

  • دانشگاه سابانجی 
  • دانشگاه بیلکنت 
  • دانشگاه بغازیچی 
  • دانشگاه قاضی 
  • دانشگاه دوکوز ایلول 
  • دانشگاه اژه
  • دانشگاه چوکوروا 
  • دانشگاه مارمارا 

  دانشگاه‌های گروه ج

  • موسسه فنی ازمیر
  • دانشگاه نجم الدین اربکان
  • دانشگاه قاضی انتپ
  • دانشگاه باهچه شهیر 
  • دانشگاه بیلگی استانبول 
  • دانشگاه آتیلیم 
  • دانشگاه آکدنیز
  • دانشگاه اولوداغ 
  • دانشگاه جانکایا 
  • دانشگاه ارجیس
  • دانشگاه فنی ییلدیز
  • دانشگاه کوجالی 
  • دانشگاه اوزیگین
  • دانشگاه باشکنت
  • دانشگاه آجی بادام
  • دانشگاه مرسین
  • دانشگاه فیرات

  هزینه تحصیل مهندسی مکانیک در ترکیه

  در حالت کلی هزینه تحصیل در ترکیه بستگی به خصوصی یا دولتی بودن دانشگاه شما یا داشتن بورسیه تحصیلی دارد. همچنین تحصیل در هرکدام از شهرهای ترکیه هزینه‌های متفاوتی دارد. البته بسته به زبان تحصیل نیز هزینه‌ها متفاوت است. دانشگاه‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند، هزینه بالاتری نسبت به دانشگاه‌هایی که به زبان ترکی تدریس می‌کنند، دارند.

  به طور کلی متوسط هزینه تحصیل رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه های دولتی ترکیه بین 10 الی 50 هزار لیر در سال و در دانشگاه های خصوصی بین 2.000 الی 8.000 دلار در سال متغیر است.

  شهریه سالانه مقطع کارشناسی رشته مهندسی مکانیک با اعمال بورسیه اختصاصی  مجموعه آکادمی کرمی در دانشگاه های خصوصی ترکیه برای سال تحصیلی 2025_2024 به شرح زیر است:

  نام دانشگاه

  زبان تحصیل

  شهریه سالانه به دلار

  دانشگاه گدیک ترکی 1.800
  دانشگاه یدی تپه انگلیسی 12.100
  دانشگاه بیکنت انگلیسی 3.361
  دانشگاه بیکنت ترکی 3.056
  دانشگاه اوکان  انگلیسی  4.500
  دانشگاه اوزیگین  انگلیسی  9.600
  دانشگاه ایستینیه انگلیسی 5.700
  دانشگاه بیلگی  انگلیسی 6.950
  دانشگاه آیدین  ترکی 4.000
  دانشگاه آیدین  انگلیسی 6.000
  دانشگاه هالیچ انگلیسی 4.000
  دانشگاه ایشیک انگلیسی 4.800
  دانشگاه اتیلیم  انگلیسی 9.800
  دانشگاه آلتین باش انگلیسی 4.500

  بورسیه رشته مهندسی مکانیک در ترکیه 

  با توجه به شرایط اقتصادی کشور و نوسانات نرخ ارز خیلی از داوطلبان و خانواده های ایرانی به دنبال یک شرایط خاص برای کاهش هزینه تحصیل در ترکیه هستند. آکادمی کرمی با توجه به سابقه درخشان بیش از پنج سال همکاری با دانشگاه های ترکیه، توانسته است امتیاز ویژه بورسیه 100% را برای تحصیل رشته مهندسی مکانیک در ترکیه دریافت کند.

  اغلب داوطلبان برداشتی که از کلمه بورس صد به ذهنشان می رسد، تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد؛ همانطور که تجربه نشان داده است شرایط قبولی از این نوع بورسیه تحصیلی ترکیه بسیار سخت و در اکثر مواقع موفقیت آمیز نیست. اما منظور از بورسیه 100%، پرداخت نقد شهریه کل دوره تحصیل در زمان پذیرش اولیه از دانشگاه های خصوصی ترکیه می باشد، که با استفاده این شرایط هزینه تحصیل شامل 50% تخفیف می شود.

  به طور متوسط هزینه تحصیل مقطع کارشناسی رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه های خصوصی ترکیه سالانه در بین بازه 3 الی 6 هزار دلار است، یعنی در مجموع چهار سال دانشجو باید 12 الی 24 هزار دلار به دانشگاه پرداخت کند. اما با استفاده از شرایط بورسیه 100% داوطلب با پرداخت مبلغ 6 الی 10 هزار دلار در مرحله اولیه پذیرش، دیگر شهریه ایی در طول دوره تحصیلی خود به دانشگاه پرداخت نخواهند کرد.

  خبر خوب اینکه! با استفاده ازشرایط بورس صد، یکسال دوره آمادگی زبان دانشگاه به صورت کاملا رایگان برگزار خواهد شد.

  شماره تماس

  اسامی بهترین دانشگاه ها مهندسی مکانیک در ترکیه

  • دانشگاه بیلگی 
  • دانشگاه آتیلیم 
  • دانشگاه آیدین استانبول 
  • دانشگاه ایستینیه 
  • دانشگاه یدی تپه

  تحصیلات تکمیلی رشته مهندسی مکانیک در ترکیه

  برای تحصیل مقاطع ارشد و دکترا رشته مهندسی مکانیک در ترکیه تمامی دانشجویان برای پذیرش مقطع ارشد باید دارای کارشناسی رشته مهندسی مکانیک باشند و برای پذیرش مقطع دکترا رشته مهندسی مکانیک باید دارای مدرک کارشناسی و ارشد همین رشته باشند. لذا، با داشتن مدارک کارشناسی و ارشد رشته های غیر مرتبط امکان پذیرش از این رشته نخواهد بود.

  بطور کلی، پذیرش تحصیلات تکمیلی رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه های دولتی ترکیه فقط از طریق کسب امتیاز قابل قبول از آزمون ورودی مربوطه امکانپذیر است. اما، خوشبختانه پذیرش مقاطع ارشد و دکترا رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه های خصوصی این کشور بدون آزمون و صرفا بر اساس مدرک و نمرات واحدهای درسی مقطع قبلی دانشجو به راحتی امکانپذیر است.

   برای تحصیل کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه های دولتی ترکیه و برخی از دانشگاه های خصوصی این کشور شرکت در یکی از آزمون های ALES و GRE الزامی می باشد و برای تحصیل در مقطع دکترا این رشته، شرکت در آزمون GMAT و ارائه مدرک تافل زبان انگلیسی الزامیست. در جداول زیر شهریه کل دوره تحصیل مقاطع ارشد و دکترا رشته مهندسی مکانیک را در دانشگاه های خصوصی بدون آزمون ترکیه ارائه داده ایم.

  ***جهت مشاوره، ثبت نام و استعلام آخرین شهریه های رشته مهندسی مکانیک در ترکیه با متخصصین ما در مجموعه آکادمی کرمی تماس بگیرید.

  شهریه کل دوره تحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک با اعمال بورسیه اختصاصی  مجموعه آکادمی کرمی در دانشگاه های خصوصی ترکیه برای سال تحصیلی 2025_2024 به شرح زیر است:

  نام دانشگاه

  زبان تحصیل

  شهریه کل دوره تحصیل به دلار

  دانشگاه گدیک با پایان نامه ترکی 3.000
  دانشگاه یدی تپه باپایان نامه انگلیسی 15.000
  دانشگاه بیکنت با پایان نامه ترکی 3.056
  دانشگاه ایشیک با پایان نامه  ترکی 4.250
  دانشگاه ایشیک با پایان نامه انگلیسی 4.250
  دانشگاه اوستیم با پایان نامه ترکی 3.000
  دانشگاه آیدین با پایان نامه  ترکی 8.000
  دانشگاه آیدین با پایان نامه انگلیسی  9.000
  دانشگاه آرل بدون پایان نامه ترکی 3.000
  دانشگاه آرل با پایان نامه ترکی 4.000
  دانشگاه هالیچ با پایان نامه ترکی 6.000

  شهریه کل دوره تحصیل مقطع دکترا رشته مهندسی مکانیک با اعمال بورسیه اختصاصی مجموعه آکادمی کرمی در دانشگاه های خصوصی ترکیه برای سال تحصیلی 2025_2024 به شرح زیر است:

  نام دانشگاه

  زبان تحصیل

  شهریه کل دوره تحصیل به دلار

  دانشگاه گدیک ترکی 6.000
  دانشگاه یدی تپه انگلیسی 25.000
  دانشگاه آیدین ترکی 10.000
  دانشگاه آرل ترکی 5.500
  دانشگاه اتیلیم  انگلیسی  21.600

  مدارک مورد نیاز ثبت نام رشته مکانیک در ترکیه

  • اسکن پاسپورت
  • اسکن عکس 4*3
  • اصل مدرک دیپلم به همراه ترجمه ترکی یا انگلیسی
  • ریز نمرات دوره ی تحصیلی دبیرستان به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  • در صورتی که فارغ التحصیل دیپلم نظام قدیم هستید به ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن هم الزامی است.

  نکته مهم! اگر دانش آموز سال آخر دبیرستان هستید با ترجمه کارنامه سال دهم، یازدهم و کارنامه ترم اول دوازدهم به همراه ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل می توانید برای پذیرش دندانپزشکی بدون کنکور در ترکیه اقدام کنید.

  زمان ثبت نام رشته مهندسی مکانیک در ترکیه

  تمامی داوطلبان خارجی برای دو ورودی ترم بهار (بهمن ماه) و همینطور ورودی ترم پاییز(مهر ماه) می توانند برای مقاطع تحصیلی مختلف رشته مهندسی مکانیک در ترکیه اقدام به پذیرش و ثبت نام بنمایند.  اگر قصد پذیرش برای ورودی بهمن ماه دانشگاه های ترکیه را دارید، باید درخواست پذیرش خود را در ماه های آذر یا دی به دانشگاه مورد نظر ارسال کنید و برای پذیرش ورودی ترم پاییز بهترین زمان ارسال درخواست به دانشگاه، از اواخر بهمن هر سال شروع شده و تا نهایت اواسط خرداد سال بعد ادامه خواهد داشت.

  زبان تحصیل مهندسی مکانیک در ترکیه

  زبان تحصیل رشته مهندسی مکانیک در ترکیه به هر دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می شود، که دانشجو متناسب با علاقه خود زبان رشته را انتخاب می کند. توجه داشته باشید که شهریه اکثر این دانشگاه ها برای تحصیل به زبان ترکی کمتر از انگلیسی می باشد.

  پیشنهاد آکادمی کرمی به داوطلبان ایرانی جهت سهولت در روند یادگیری،  انتخاب تحصیل به زبان به ترکی است. چرا که علاوه بر کاهش هزینه ها منجر به گذارندن موفق دوره های کاراموزی در شرکت های ترکیه و برقراری ارتباط راحت با اساتید ترک می شود.

   برای پذیرش اولیه نیازی به ارائه مدرک زبان نیست. اما، برای ورود به دوره  اصلی رشته مهندسی مکانیک داوطلب باید از سطح زبان کافی برخوردار باشد. به همین دلیل دانشجو می تواند در آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه نمره قابل قبولی کسب کند یا از قبل با توجه به زبان تحصیل، یکی از مدارک تافل زبان انگلیسی یا تومر زبان ترکی را به دانشگاه ارائه دهد.

  نکته مهم! انتخاب تحصیل رشته مهندسی مکانیک در ترکیه به زبان ترکی هیچ تاثیری بر اعتبار مدرک شما نخواهند داشت، چرا که در مدرک اعطایی از سمت دانشگاه زبان تحصیل شما قید نخواهد شد.  اگر از سطح زبان کافی برخوردار نیستید و یا مدرک زبان ندارید، شما می توانید به مدت یک سال در دوره های آمادگی زبان دانشگاه به صورت حضوری شرکت کنید و از آموزش های تخصصی زبان بهره مند شوید.

  اخذ اقامت برای تحصیل مهندسی مکانیک در ترکیه

  تمامی داوطلبان بعد از اخذ پذیرش خود از رشته مهندسی مکانیک و واریز بیعانه شهریه به دانشگاه مورد نظر، می توانند مراحل تعیین شده توسط سازمان آموزش عالی ترکیه (YoK) را طی بنمایند و برای اخذ اقامت تحصیلی در ترکیه اقدام بنمایند. مدت اقامت تحصیلی دانشجو در ترکیه بسته به تعداد سال های مقطع پذیرش شده دارد.

  خبر خوب اینکه! ما در آکادمی کرمی علاوه بر مشاوره و اخذ پذیرش از دانشگاه انتخابی، شما را در تمامی مراحل ثبت نام حضوری، انجام امور دنکلیک با معادل سازی مدارک، رزرو خوابگاه و دریافت اقامت دانشجویی به طور کامل همراهی می کنیم.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا