ثبت نام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه برای سال تحصیلی (2025_2024) در حال انجام است!!!  

لیست دانشگاه های تایید ایران در ترکیه
وبلاگ

دانشگاه هاران شانلی اورفا ترکیه: بدون آزمون + رنکینگ + شهریه 2024

 • معرفی دانشگاه هاران ترکیه

  دانشگاه هاران (Haran university) یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه است، که در نهم جولای سال ۱۹۹۲ در شهر شانلی اورفا شروع به فعالیت نمود. شهر شانلی اورفا یکی از قدیمی ترین شهر های آنادلو بوده که قدمت آن به ۱۱ هزار سال پیش باز می گردد. نام این دانشگاه نیز برگفته از شهر تاریخی هارران می باشد. این شهر ۱۳۴۷ کیلومتر با استانبول، ۱۲۸۳ کیلومتر با ازمیر و ۸۴۳ کیلومتر با آنکارا فاصله دارد.

  نوع دانشگاه دولتی
  زبان تدریس  ترکی 
  سال تاسیس 1992
  شهر  شانلی اورفا
  تاییدیه دانشگاه تایید کشور های عربی و اتحادیه اروپا
  نحوه پذیرش آزمون YOS ،TRYOS و با شرط معدل
  آدرس وب سایت دانشگاه http://www.harran.edu.tr/

  دانشگاه هاران از طریق سیستم آموزشی اروپایی اراسموس با دانشگاه های عضو شده به تبادل دانشجو و اساتید پرداخته و به همکاری های متعدد در پروژه های علمی و تحقیقاتی می پردازد. از رشته های ارائه شده در این دانشگاه می توان به رشته هایی چون پزشکی، دندانپزشکی، کشاورزی، ژنتیک، پرستاری، فیزیوتراپی، مهندسی کامپیوتر، رادیولوژی، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی عمران، موسیقی، بازرگانی و … نام برد.

  دانشگاه حران

  آدرس دانشگاه هاران ترکیه

  از نظر موقعیت مکانی، دانشگاه هاران در شهر شانلی اورفا واقع شده است، دانشگاه هاران با اتوبوس تا مرکز شهر 10 دقیقه فاصله دارد، این شهر به خاطر مکان های توریستی و تاریخی بسیار مشهور است که آن را به یکی از مناطق و مکان های متمایز تبدیل کرده است.

  رتبه و رنکینگ دانشگاه هاران ترکیه

  لازم به ذکر است دانشگاه هارران مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران نمی باشد. از این رو چنانچه قصد ادامه تحصیل و کار در کشور ایران را ندارید، می توانید تحصیل در این دانشگاه را به عنوان یکی از گزینه های تحصیلی خود انتخاب نمایید.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر از دانشگاه هارران می توانید به سایت اصلی این دانشگاه به آدرس www.harran.edu.tr رفته و یا با مشاوران برتر اکادمی کرمی تماس حاصل فرمایید.

  دانشکده طب دانشگاه هاران

  آیا دانشگاه هاران ترکیه مورد تأیید ایران است؟

  دانشگاه هاران، یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه است که به دلیل سطح کیفیت آموزش و اعتبار جهانی توانسته است تاییدیه کشور های عربی و کشور های عضو اتحادیه اروپا را دریافت کند. همچنین این دانشگاه با عضویت در برنامه تبادل دانشجو اراسموس توانسته است، فرصت ادامه تحصیل را برای دانشجویان ممتاز خود در دانشگاه های پیشرفته ایجاد کند.

  در حال حاضر دانشگاه هاران در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و مورد تایید بهداشت ایران قرار ندارد. اما با توجه به پیشرفت سطح علمی، این دانشگاه احتمال اینکه در سالهای آتی بتواند تاییدیه ایران را دریافت کند، بسیار بالا است.

  اگر قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی را دارید و می‌خواهید در ایران مشغول به کار شوید، باید دانشگاه خود را از لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه انتخاب کنید.

  نحوه پذیرش دانشگاه هاران

  شرط ورود داوطلبان بین المللی در مقاطع کاردانی و کارشناسی به دانشگاه هاران، شرکت در آزمون های ورودی این دانشگاه و کسب امتیاز قابل قبول برای رشته مورد نظر می باشد. آزمون اختصاصی دانشگاه دانشگاه مصطفی کمال هاتای YOS می باشد و علاوه بر این، نتایج آزمون های جامع TRYOS و SAT نیز قابل قبول می باشد.

  آزمون یوس این دانشگاه هر سال در بازه زمانی خرداد الی تیر ماه برگزار می گردد، که برای پذیرش در رشته های پزشکی، دندانپزشکی این دانشگاه داوطلبان باید موفق به کسب حداقل نمره 95 از 100 آزمون یوس شوند. علاوه بر این برای قبولی در رشته های مهندسی کسب امتیاز 80 و الباقی رشته ها حداقل نمره 60 الزامی می باشد.

  تمامی داوطلبان با شرایط سنی کمتر از 25 سال و حداقل معدل 17 می توانند بدون ازمون برای پذیرش از دانشگاه هاران اقدام بنمایند.

  نکته مهم! اگر شما دارای شرایط سنی کمتر از 25 سال و معدل بالای 17 هستید، می توانید برای پذیرش بدون آزمون دانشگاه هاران و برخی دیگر از دانشگاه های دولتی اقدام کنید، برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران برتر اکادمی کرمی تماس بگیرید.

  اما خبر خوب اینکه! آکادمی کرمی با سابقه بیش از پنج سال همکاری مستقیم با دانشگاه های دولتی ترکیه، شرایط تحصیل بدون کنکور و با شرط معدل را برای تمامی داوطلبان ممتاز ایرانی ایجاد نموده است. که با استفاده از این شرایط شما می توانید بدون آزمون و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی مقطع دبیرستان اقدام کنید.

  محوطه دانشگاه

  تحصیلات تکمیلی در دانشگاه هاران

  برای متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در تحصیلات تکمیلی دانشگاه هاران ترکیه را دارند، باید در یکی از آزمون های GRE و ALES شرکت نمایند. آزمون آلس برای ورود دانشجویان ترکی زبان و اهل کشور ترکیه است. آزمون ALES آزمون اصلی برای پذیرش در دوره های تکمیلی این دانشگاه می باشد و چه متقاضیان داخلی و چه خارجی می توانند از این طریق اقدام به تحصیل در این دانشگاه نمایند.

  نکته مهم! برای پذیرش در دوره کارشناسی ارشد ترجمه (انگلیسی و یا ترکی) مدارک کارشناسی و دیپلم به همراه ریز نمرات هر دو مقطع و برای دوره دکتری ترجمه (انگلیسی یا ترکی) مدارک دوره دبیرستان ، کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات هر سه مقطع مورد نیاز است. همچنین برای پذیرش مقطع دکترا مدرک زبان تافل الزامی است.

  مدارک مورد نیاز دانشگاه هاران

  • اسکن پاسپورت
  • اسکن عکس 4*3
  • نتایج یکی از آزمون های YOS ،TRYOS، SAT
  • اصل مدرک دیپلم به همراه ترجمه ترکی یا انگلیسی
  • ریز نمرات دوره ی تحصیلی دبیرستان به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  • در صورتی که فارغ التحصیل دیپلم نظام قدیم هستید به ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن هم الزامی است.

  نکته مهم! اگر دانش آموز سال آخر دبیرستان هستید با ترجمه کارنامه سال دهم، یازدهم و کارنامه ترم اول دوازدهم به همراه ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل می توانید برای پذیرش دانشگاه های ترکیه اقدام کنید.

  *برای تحصیل بدون آزمون در دانشگاه های مورد تایید ایران در ترکیه هستید، پیشنهاد می کنیم مقاله دانشگاه های باهچه شهیر، مدیپول استانبول، آیدین و یدی تپه را مطالعه بفرمایید.

  آزمون های ورودی دانشگاه هاران

   مقطع تحصیلی  آزمون ورودی  شرایط پذیرش 
  کارشناسی  آزمون YOS و  TRYOS

   1. کسب امتیاز حداقل 80 از 100نمره کل آزمون برای قبولی رشته های غیر پزشکی

  2. کسب امتیاز حداقل 95 از 100نمره کل آزمون برای قبولی رشته های پزشکی و دندانپزشکی

  3. شرایط سن کمتر از 25 سال و معدل مقطع دیپلم حداقل 17

   

  کارشناسی ارشد و دکترا  آزمون ALES یا GRE

  1. کسب امتیاز قابل قبول از آزمون های ورودی 

  2. ارائه مدرک تافل زبان انگلیسی یا تومر زبان ترکی 

  3.برای تحصیل به زبان ترکی شرکت در آزمون ALES و به زبان انگلیسی شرکت در آزمون GRE 

  تحصیل پزشکی در دانشگاه هاران

  مدت تحصیل پزشکی در ترکیه شش سال و معادل مدرک دکترا در این می باشد. دانشگاه هاران رشته پزشکی را به زبان ترکی ارائه می دهد. تمامی داوطلبان ایرانی برای پذیرش رشته پزشکی در این دانشگاه می توانند بر اساس نتایج یکی از آزمون های YOS،TRYOS، آزمون SAT یا بدون آزمون و باشرط معدل و سن اقدام به ثبت نام بنمایند.

  نکته مهم! برای پذیرش با شرط معدل باید سن کمتر از 25 سال و معدل حداقل 17 باشد و همینطور داوطلب از یک رزومه علمی خوب برخوردار باشد.

  تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه هاران

  مدت تحصیل دندانپزشکی در ترکیه پنج سال می باشد، پذیرش رشته دندانپزشکی دانشگاه هاران از دو روش کسب امتیاز حداقل 95 از 100 آزمون یوس و همینطور از طریق رزومه تحصیلی بدون کنکور امکانپذیر است. تمامی فارغ التحصیلان بعد از اتمام پنج سال تحصیل می توانند برای ورود به بازار کار و تاسیس کلینیک دندانپزشکی در ترکیه اقدام کنند.

  دانشگاه هاران دارای لابراتور های تخصصی دندانپزشکی می باشد، که تمامی مواد اولیه و تجهیزات دندانپزشکی را به صورت اختصاصی در اختیار هر دانشجو قرار داده است. اگر به دنبال تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون ازمون هستید، پیشنهاد می کنیم مقاله آن را مطالعه کنید.

  شهریه دانشگاه هاران ترکیه

  دانشگاه هاران ترکیه یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد، که شهریه سالانه به لیر دریافت می کند و هزینه این دانشگاه نسبت به دانشگاه های خصوصی ترکیه بسیار مناسب و مقرون به صرفه تر می باشد. در ادامه شهریه های به روز این دانشگاه را برای اکثر رشته های پرطرفدار این دانشگاه  ارائه داده ایم.

  دانشگاه هاران ترکیه، شهریه یک سال تحصیلی را در دو قسط دریافت می کند، دانشجو در زمان ثبت نام حضوری و شروع دوره تحصیلی موظف به پرداخت نیمی از شهریه کل یک سال تحصیلی می باشد و الباقی شهریه در نیمه دوم سال، اواخر دی ماه تسویه می گردد.

  دانشکده های دانشگاه هاران

  دانشگاه هران دارای 14 دانشکده به شرح زیر است:

  • دانشکده پزشکی
  • دانشکده دامپزشکی
  • دانشکده دندانپزشکی
  • دانشکده داروسازی
  • دانشکده مهندسی
  • دانشکده مهندسی و علوم طبیعی
  • دانشکده علوم بهداشت
  • دانشکده تعلیم
  • دانشکده علوم پایه
  • دانشکده هنرهای زیبا
  • دانشکده اقتصاد و علوم اداری
  • دانشکده الهیات
  • دانشکده علوم کاربردی سیورک
  • دانشکده کشاورزی

  رشته های دانشگاه هاران 

  دانشگاه هاران در ترکیه رشته‌های برتر متعددی دارد. مثلاً پزشکی این دانشگاه در مقام 33 بین پزشکی دانشگاه‌های ترکیه قرار دارد. همچنین برای رشته دندانپزشکی، بیمارستان این دانشگاه بخش مخصوص این رشته را افتتاح کرده است و پزشکان مجربی در حال طبابت در آن هستند. رشته‌های پرتقاضا این دانشگاه به شرح زیراند:

  • پزشکی
  • دندانپزشکی
  • شیمی
  • دامپزشکی
  • ریاضی
  • معماری
  • مدیریت
  • اقتصاد
  • سینما، تلویزیون و رادیو
  • زیست شناسی مولکولی و ژنتیک
  • راهنمای گردشگری
  • پرستاری

  زبان تحصیل در دانشگاه هاران

  زبان تحصیل در دانشگاه هاران ترکیه به زبان ترکی می باشد. لذا تمامی داوطلبان خارجی برای ورود به دوره اصلی رشته مورد نظر باید مدرک بین المللی زبان ترکی تومر TOMER را به دانشگاه ارائه دهند یا در آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه نمره قابل قبولی را در یافت کنند.

  توجه بفرمایید که! مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی، مدرک TOMER سطح C1 می باشد و برای رشته های مقطع کارشناسی، تومر سطح B2 مورد نیاز است. اگر داوطلب مدرک زبان نداشته باشد و از سطح زبان خوبی برخوردار نباشد باید به مدت یک سال تحصیلی در دوره های آمادگی زبان خود دانشگاه شرکت کند.

  امکانات دانشگاه هاران ترکیه

  دانشگاه هارران در تلاش است تا برترین امکانات آموزشی را جهت تربیت دانشجویانی کوشا، دانشمند و خلاق فراهم نمایم. از جمله امکانات این دانشگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خوابگاه های متعدد دخترانه و پسرانه در داخل شهر از جمله خوابگاه هاجر با ظرفیت ۱۱۰۰ نفر ( نزدیکی به دانشگاه و بیمارستان تحقیقاتی دانشگاه ) ، خوابگاه اصلی با ظرفیت ۱۰۴۴ نفر ، خوابگاه شانلی اورفا با ظرفیت ۲۶۰ نفر
  • کتابخانه ای بزرگ و مجهز و وجود کتاب ها و مقالات بسیار قدیمی همراه با الکتریکی شدن کتاب ها
  • سالن های ورزشی والیبال، فوتسال، بسکتبال، بدن سازی، استخر نیمه المپیکی و …
  • رستوران ها، سالن های غذاخوری، کافه تریاها
  • امکانات رفت و آمد آسان و راحت برای دانشجویان

  شرايط کار حین و پس از تحصیل در ترکیه

  دانشجویان بین‌المللی جهت کار در ترکیه باید از دولت ترکیه مجوز کار دریافت کنند. اگر به زبان ترکی مسلط باشید پیدا کردن کار برای شما خیلی راحت‌تر خواهد بود. توجه داشته باشید امکان کار در ترکیه برای دانشجویانی که در سال اول مقاطع تحصیلی کاردانی یا کارشناسی هستند، وجود ندارد اما دانشجویان کارشناسی ارشد و یا دکتری که دارای مجوز کار هستند می‌توانند به‌ کار حین تحصیل در ترکیه بپردازند.

  مشاوران برتر آکادمی کرمی

  جهت تحصیل در ترکیه و آشنایی با دانشگاه ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص با تجربه کمک بگیرید تا در انجام همه‌ مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاوران برتر آکادمی کرمی تماس بگیرید تا بعد از بررسی کامل شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ ها را در اختیارتان قرار دهند.

  شماره تماس

  پیشنهاد می کنیم مقاله دانشگاه های دولتی مطرح ترکیه را نیز مطالعه کنید:

  دانشگاه حاجت تپه / دانشگاه آنکارا  / دانشگاه استانبول / دانشگاه دکوز ایلول ازمیر / دانشگاه مارمارا /دانشگاه کاتب چلبی / دانشگاه قاضی آنکارا / دانشگاه اژه ازمیر /  دانشگاه جراح پاشا 

  پیشنهاد می کنیم مقاله دانشگاه های خصوصی ترکیه را نیز مطالعه کنید:

  دانشگاه ینی یوزییل / دانشگاه اطلس / دانشگاه اسکودار/ دانشگاه ایستینیه / دانشگاه بیرونی / دانشگاه کوچ / دانشگاه نیشانتاشی/ دانشگاه آجی بادام 

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا