ثبت نام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه برای سال تحصیلی (2025_2024) در حال انجام است!!!  

لیست دانشگاه های تایید ایران در ترکیه
مقالات

دانشگاه مصطفی کمال هاتای ترکیه✔ شرایط پذیرش+ شهریه 2024

معرفی دانشگاه مصطفی کمال هاتای 

دانشگاه مصطفی کمال (Hatay Mustafa Kemal University) با نام اختصاری MKU، یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه است که در سال 1992 در آنتاکیا، استان هاتای در جنوب ترکیه تأسیس شد. این نام از بنیانگذار جمهوری ترکیه، مصطفی کمال آتاتورک گرفته شده است.

دانشگاه مصطفی کمال ترکیه، عضو سه برنامه تبادل دانشجو می باشد. که با استفاده از آن دانشجویان تجربیات علمی خوبی در طول تحصیل بدست می آورند. این سه برنامه عبارتند از: برنامه اراسموس، مولانا، برنامه فارابی.

نوع دانشگاه دولتی
زبان تدریس  ترکی 
سال تاسیس 1992
شهر  هاتای
تاییدیه دانشگاه تایید کشور های عربی و اتحادیه اروپا
رنکینگ جهانی QS  2632
نحوه پذیرش آزمون YOS ،TRYOS و با شرط معدل
آدرس وب سایت دانشگاه https://www.mku.edu.tr/

آدرس دانشگاه مصطفی کمال

 پردیس اصلی دانشگاه مصطفی کمال هاتای در منطقه سرینیول، 15 کیلومتری (9.3 مایلی) شمال آنتاکیا واقع شده است. در سال 2007، دانشکده مهندسی از آنتاکیا به اسکندرون نقل مکان کرد. این شهر یکی از مهم ترین شهرهای باستانی کشور ترکیه است و به همین ترتیب، جاذبه‌های گردشگری فوق‌العاده‌ای را درون خود جای داده است.

آیا دانشگاه مصطفی کمال ترکیه مورد تایید ایران است؟

دانشگاه مصطفی کمال هاتای، یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه است، که به دلیل سطح کیفیت آموزش و اعتبار جهانی توانسته است تاییدیه کشور های عربی و کشور های عضو اتحادیه اروپا را دریافت کند. اما در حال حاضر در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و مورد تایید بهداشت ایران قرار ندارد.

این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران نمی باشد از این رو اگر قصد ادامه تحصیل و کار در کشور ایران را ندارید، دانشگاه مصطفی کمال هاتای یکی از گزینه های مناسب برای شما خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیش تر از دانشگاه مصطفی کمال می توانید به سایت اصلی این دانشگاه به آدرس https://www.mku.edu.tr/  مراجعه کنید. همچنین برای کسب اطلاعات از نحوه ثبت نام و پذیرش در برترین دانشگاه های دولتی و خصوصی کشور ترکیه با مشاوران برتر آکادمی کرمی تماس بگیرید.

*برای تحصیل بدون آزمون در دانشگاه های مورد تایید ایران در ترکیه هستید، پیشنهاد می کنیم مقاله دانشگاه های باهچه شهیر، مدیپول استانبول، آیدین و یدی تپه را مطالعه بفرمایید.

رنکینگ دانشگاه مصطفی کمال ترکیه

دانشگاه مصطفی کمال هاتای جزء 50 دانشگاه برتر کشور ترکیه می باشد، که در حال حاضر در تبه بندی QS جهانی رتبه 1001+ قرار دارد. اما با توجه به استقبال بالای داوطلبان خارجی و رضایتمندی بالای این دانشگاه، در چند سال آینده جایگاه ویژه ایی را کسب خواهد کرد.

اعتبار دانشگاه مصطفی کمال ترکیه رتبه
در بین بهترین دانشگاه های جهان  2632
در بین بهترین دانشگاه های ترکیه 48

تبادل دانشجو در دانشگاه مصطفی کمال 

دانشگاه مصطفی کمال هاتای،از سال 2001 عضو فعال انجمن دانشگاه های اروپا (EUA) است. که با استفاده از این شرایط تمامی دانشجویان ممتاز می توانند بدون هزینه و کاملا رایگان به مدت یک سال تحصیلی در یکی از دانشگاه های معتبر کشور های عضو اتحادیه مشغول به تحصیل شوند و تجربه تحصیلی خوبی را بدست آورند.

برای شرکت در بورسیه تبادل دانشجو اراسموس مقاطع کاردانی و کارشناسی باید دارای حداقل معدل 2/20 از 4 یا 58 از 100 باشند و همینطور برای دانشجویان مقطع ارشد و دکتری باید حداقل معدل 2/50 از 4 یا 65 از 100 باشد. دانشجویان در تمامی مقاطع کاردانی، کارشناسی، ارشد و دکترا باید سال اول را گذرانده باشند و از شرایط معدل و رزومه خوب برخوردار باشند

با استفاده از این روش دانشجویان می توانند تا 12 ماه در هر مقطع تحصیلی از این شرایط بهره مند شوند.

نحوه پذیرش دانشگاه مصطفی کمال هاتای

شرط ورود داوطلبان بین المللی در مقاطع کاردانی و کارشناسی به دانشگاه مصطفی کمال هاتای، شرکت در یکی از آزمون های ورودی TRYOS یا SAT و کسب امتیاز قابل قبول برای رشته مورد نظر می باشد. آزمون متمرکز TRYOS هر سال در دو بازه زمانی مختلف برگزار می شود.

برای قبولی در رشته های پزشکی، دندانپزشکی این دانشگاه داوطلبان باید موفق به کسب حداقل نمره 450 از 500 نمره کل آزمون تریوس شوند. علاوه بر این برای قبولی در رشته های مهندسی کسب امتیاز  350 و الباقی رشته ها حداقل نمره 250 الزامی می باشد.

تمامی داوطلبان با شرایط سنی کمتر از 25 سال و حداقل معدل 17 می توانند برای پذیرش از دانشگاه مصطفی کمال هاتای اقدام بنمایند.

نکته مهم! اگر شما دارای شرایط سنی کمتر از 25 سال و معدل بالای 17 هستید، می توانید برای پذیرش دانشگاه مصطفی کمال و برخی دیگر از دانشگاه های دولتی اقدام کنید، برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران برتر اکادمی کرمی تماس بگیرید.

اما خبر خوب اینکه! آکادمی کرمی با سابقه بیش از پنج سال همکاری مستقیم با دانشگاه های خصوصی ترکیه، شرایط تحصیل بدون کنکور و با شرط معدل را برای تمامی داوطلبان ممتاز ایرانی ایجاد نموده است. که با استفاده از این شرایط شما می توانید بدون آزمون و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی مقطع دبیرستان اقدام کنید.

تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

تحصیل پزشکی در دانشگاه مصطفی کمال 

مدت تحصیل پزشکی در ترکیه شش سال و معادل مدرک دکترا در این می باشد. دانشگاه مصطفی کمال رشته پزشکی را به زبان ترکی ارائه می دهد. تمامی داوطلبان ایرانی برای پذیرش رشته پزشکی در این دانشگاه می توانند بر اساس نتایج یکی از آزمون های TRYOS یا SAT اقدام به ثبت نام بنمایند.

نکته مهم! برای پذیرش از طریق آزمون داوطلب علاوه بر کسب نمره قابل قبول باید واجد شرایط سنی کمتر از 25 سال و معدل حداقل 17 باشد و همینطور داوطلب از یک رزومه علمی خوب برخوردار باشد.

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه مصطفی کمال

مدت تحصیل دندانپزشکی در ترکیه پنج سال می باشد، پذیرش رشته دندانپزشکی دانشگاه مصطفی کمال از دو روش کسب امتیاز حداقل 450 از 500 نمره آزمون متمرکز تریوس و همینطور از طریق رزومه تحصیلی بدون کنکور امکانپذیر است. تمامی فارغ التحصیلان بعد از اتمام پنج سال تحصیل می توانند برای ورود به بازار کار و تاسیس کلینیک دندانپزشکی در ترکیه اقدام کنند.

دانشگاه مصطفی کمال دارای لابراتور های تخصصی دندانپزشکی می باشد، که تمامی مواد اولیه و تجهیزات دندانپزشکی را به صورت اختصاصی در اختیار هر دانشجو قرار داده است. اگر به دنبال تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون هستید، پیشنهاد می کنیم مقاله آن را مطالعه کنید.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون

پذیرش بدون آزمون دانشگاه مصطفی کمال

یکی از سوالات پر تکرار داوطلبان ایرانی در مورد شرایط پذیرش بدون آزمون در دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد. متاسفانه در چند سال اخیر اطلاعیه پذیرش بدون آزمون در دانشگاه های دولتی بصورت غیر قانونی و خرید صندلی توسط افراد سود جو در حال چرخیدن است. همانطور که گفته شد، پذیرش قانونی این دانشگاه ها از جمله دانشگاه مصطفی کمال فقط از طریق شرکت در آزمون ورودی و کسب امتیاز می باشد.

تنها با استفاده از قبولی در بورسیه تحصیلی دولت ترکیه تحت عنوان ترکیه بورسلاری امکان ثبت نام بدون آزمون در دانشگاه های دولتی ترکیه و بدون پرداخت شهریه امکانپذیر است. که قبولی از طریق ترکیه بورسلاری بسیار سخت و پیچیده می باشد. چرا که داوطلب باید واجد شرایط سنی کمتر از 21 سال و معدل دیپلم حداقل 19 باشد. علاوه بر این باید دارای یک رزومه علمی قوی باشد.

نکته قابل توجه! هر چه تعداد این امتیازات بیشتر باشد، شانس قبولی دانشجو برای دریافت پذیرش بدون آزمون با بورسیه تحصیلی در دانشگاه های دولتی ترکیه بالا خواهد بود.

***جهت ثبت نام و اطلاع از تاریخ بورسیه تحصیلی دولت ترکیه می توانید با کارشناسان ما در مجموعه آکادمی کرمی تماس بگیرید.

زبان تحصیل در دانشگاه مصطفی کمال

زبان تحصیل در دانشگاه مصطفی کمال هاتای به ترکی می باشد، برای پذیرش اولیه از دانشگاه نیازی به ارائه مدرک زبان نیست. اما، داوطلب برای ورود به دوره اصلی رشته مورد نظر باید در آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه شرکت کرده و نمره قابل قبول کسب کند و یا از قبل مدرک بین المللی زبان ترکی تومر TOMER را به دانشگاه ارائه دهد.

اگر داوطلب از سطح زبان کافی برخوردار نباشد، باید به مدت یک سال در دوره های حاضرلیک آموزش زبان دانشگاه شرکت کند. این دوره فقط برای آموزش زبان به صورت حضوری در خود دانشگاه می باشد و داوطلب در این بازه زمانی اجازه اخذ واحد درسی نخواهد داشت.

لازم است بدانید که! ارائه مدرک زبان TOMER سطح C1 برای تحصیل در رشته های علوم پزشکی این دانشگاه و مدرک سطح B2 ترکی برای الباقی رشته ها الزامی می باشد.

تحصیلات تکمیلی در دانشگاه مصطفی کمال 

برای متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در تحصیلات تکمیلی دانشگاه مصطفی کمال ترکیه را دارند، باید در یکی از آزمون های GRE و ALES شرکت نمایند. آزمون آلس برای ورود دانشجویان ترکی زبان و اهل کشور ترکیه است. آزمون ALES آزمون اصلی برای پذیرش در دوره های تکمیلی این دانشگاه می باشد و چه متقاضیان داخلی و چه خارجی می توانند از این طریق اقدام به تحصیل در این دانشگاه نمایند.

نکته مهم! برای پذیرش در دوره کارشناسی ارشد ترجمه (انگلیسی و یا ترکی) مدارک کارشناسی و دیپلم به همراه ریز نمرات هر دو مقطع و برای دوره دکتری ترجمه (انگلیسی یا ترکی) مدارک دوره دبیرستان، کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات هر سه مقطع مورد نیاز است. همچنین برای پذیرش مقطع دکترا مدرک زبان تافل الزامی است.

مدارک مورد نیاز دانشگاه مصطفی کمال

 • اسکن پاسپورت
 • اسکن عکس 4*3
 • نتایج یکی از آزمون های TRYOS، SAT
 • اصل مدرک دیپلم به همراه ترجمه ترکی یا انگلیسی
 • ریز نمرات دوره ی تحصیلی دبیرستان به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
 • در صورتی که فارغ التحصیل دیپلم نظام قدیم هستید به ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن هم الزامی است.

نکته مهم! اگر دانش آموز سال آخر دبیرستان هستید با ترجمه کارنامه سال دهم، یازدهم و کارنامه ترم اول دوازدهم به همراه ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل می توانید برای پذیرش دانشگاه های ترکیه اقدام کنید.

مشاوران برتر آکادمی کرمی

مشاوران برتر آکادمی کرمی با سابقه پنج سال مشاوره در زمینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه، در این مقاله سعی بر ارائه به روز ترین مطالب نموده اند و همینطور متخصصین ما همواره در تلاش اند متناسب با شرایط موجود، بهترین مسیر ادامه تحصیل را به داوطلبان پیشنهاد دهند. در ادامه به طور کامل به شرایط تحصیل در دانشگاه مصطفی کمال ترکیه پرداخته ایم.

شماره تماس

آزمون های ورودی دانشگاه مصطفی کمال

 مقطع تحصیلی  آزمون ورودی  شرایط پذیرش 
کارشناسی  آزمون سراسری TRYOS

 1. کسب امتیاز حداقل 350 از 500 نمره کل آزمون برای قبولی رشته های غیر پزشکی

2. کسب امتیاز حداقل 450 از 500 نمره کل آزمون برای قبولی رشته های پزشکی و دندانپزشکی

3. شرایط سن کمتر از 25 سال و معدل مقطع دیپلم حداقل 17

 

کارشناسی ارشد و دکترا  آزمون ALES یا GRE

1. کسب امتیاز قابل قبول از آزمون های ورودی 

2. ارائه مدرک تافل زبان انگلیسی یا تومر زبان ترکی 

3.برای تحصیل به زبان ترکی شرکت در آزمون ALES و به زبان انگلیسی شرکت در آزمون GRE 

هزینه تحصیل در دانشگاه مصطفی کمال

دانشگاه مصطفی کمال ترکیه یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد، که شهریه سالانه به لیر دریافت می کند و هزینه این دانشگاه نسبت به دانشگاه های خصوصی ترکیه بسیار مناسب و مقرون به صرفه تر می باشد. در ادامه شهریه های به روز این دانشگاه را برای اکثر رشته های پرطرفدار این دانشگاه  ارائه داده ایم.

نام دانشکده   زبان تحصیل  شهریه سالانه لیر
پزشکی  ترکی  165.000
دندانپزشکی ترکی   60.000
معماری  ترکی  32.000
هنر های زیبا  ترکی  25.000
اقتصاد و علوم اداری  ترکی  25.000
مدیریت گردشگری و هتلداری  ترکی  25.000
کشاورزی  ترکی  32.000
علوم و بهداشت  ترکی  22.000
دامپزشکی  ترکی  45.000

دانشگاه مصطفی کمال ترکیه، شهریه یک سال تحصیلی را در دو قسط دریافت می کند، دانشجو در زمان ثبت نام حضوری و شروع دوره تحصیلی موظف به پرداخت نیمی از شهریه کل یک سال تحصیلی می باشد و الباقی شهریه در نیمه دوم سال، اواخر دی ماه تسویه می گردد.

برای دانلود فایل ظرفیت و شهریه سال تحصیلی 2024_2023 دانشگاه مصطفی کمال ترکیه بر روی آن کلیک کنید:

شهریه دانشگاه مصطفی کمال هاتای ترکیه

دانشکده های دانشگاه مصطفی کمال

دانشگاه مصطفی کمال هاتای شامل 17 دانشکده است، هرکدام رشته خاصی را برای تدریس در نظر گرفته است. دانشکده های دانشگاه مصطفی کمال عبارت‌اند از:

 • دانشکده مطالعات بهداشت
 • دانشکده تربیت بدنی
 • دانشکده کشاورزی
 • دانشکده معماری و مهندسی
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده آموزش و پرورش
 • دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشکده شیلات و آبزیان
 • دانشکده مدیریت و کسب و کار اداره
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده علوم و هنر
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده علوم دامی

رشته های دانشگاه مصطفی کمال ترکیه

هر کدام از مؤسسات، مراکز تحقیقاتی و دانشکده‌ها رشته های متنوعی را ارائه می دهند. شما می توانید با توجه به استعداد و علاقه و البته بازار کار، رشته ای قابل قبول را انتخاب و سپس به تحصیل آن در دانشگاه مصطفی کمال ترکیه بپردازید. سعی کنید قبل از انتخاب رشته با فردی ماهر و با تجربه مشورت نمایید به این دلیل که ممکن است رشته انتخابی شما فرصت شغلی آن چنان خوبی در آینده نداشته باشد. رشته های پرطرفدار این دانشگاه شامل:

 • دارو
 • علوم دامپزشکی
 • معماری
 • مهندسی برق
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی عمران
 • الهیات
 • اقتصاد
 • علوم کامپیوتر
 • فناوری اطلاعات
 • هنر و علوم انسانی
 • زیست شناسی
 • بانکداری
 • مطالعات ارتباطی
 • فیزیوتراپی

امکانات دانشگاه مصطفی کمال 

دانشگاه مصطفی کمال یکی از برترین دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد که با فراهم نمودن امکانات تحصیلی، آموزشی و رفاهی گوناگون سعی در تربیت دانشجویانی کوشا، خلاق و متفکر دارد. از جمله امکاناتی که این دانشگاه برای دانشجویان خود فراهم نموده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کادر علمی با سابقه
 • مراکز تحقیقاتی و توسعه متعدد
 • ایجاد فرصت های یادگیری از راه دور در مراکز تحقیقاتی و کاربردی
 • کتابخانه مرکزی بزرگ و غنی
 • امکانات ورزشی از جمله سالن‌های ورزشی، سالن ژیمناستیک، زمین‌های فوتبال، تنیس، والیبال، بدنسازی و …
 • خوابگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه
 • رستوران‌ها، بوفه‌ها، کافه تریاها
 • کلوب های دانشجویی
 • مراکز خرید، فروشگاه‌ها
 • بانک
امکانات رفاهی و اسکان دانشجویان در دانشگاه مصطفی کمال بر طبق استانداردهای بسیار بالایی انجام می شود و دسترسی به تمامی آن ها در محیط دانشگاه امکان پذیر است

شرايط کار حین و پس از تحصیل در ترکیه

دانشجویان بین‌المللی جهت کار در ترکیه باید از دولت ترکیه مجوز کار دریافت کنند. اگر به زبان ترکی مسلط باشید پیدا کردن کار برای شما خیلی راحت‌تر خواهد بود. توجه داشته باشید امکان کار در ترکیه برای دانشجویانی که در سال اول مقاطع تحصیلی کاردانی یا کارشناسی هستند، وجود ندارد اما دانشجویان کارشناسی ارشد و یا دکتری که دارای مجوز کار هستند می‌توانند به‌ کار حین تحصیل در ترکیه بپردازند.

مشاوران برتر آکادمی کرمی

جهت تحصیل در ترکیه و آشنایی با دانشگاه ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص با تجربه کمک بگیرید تا در انجام همه‌ مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاوران برتر آکادمی کرمی تماس بگیرید تا بعد از بررسی کامل شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ ها را در اختیارتان قرار دهند.

شماره تماس

پیشنهاد می کنیم مقاله دانشگاه های دولتی مطرح ترکیه را نیز مطالعه کنید:

دانشگاه حاجت تپه / دانشگاه آنکارا  / دانشگاه استانبول / دانشگاه دکوز ایلول ازمیر / دانشگاه مارمارا /دانشگاه کاتب چلبی / دانشگاه قاضی آنکارا / دانشگاه اژه ازمیر /  دانشگاه جراح پاشا 

پیشنهاد می کنیم مقاله دانشگاه های خصوصی ترکیه را نیز مطالعه کنید:

دانشگاه ینی یوزییل/دانشگاه اطلس/ دانشگاه اسکودار/ دانشگاه ایستینیه/ دانشگاه بیرونی /دانشگاه کوچ/دانشگاه نیشانتاشی/ دانشگاه آجی بادام /دانشگاه لقمان حکیم آنکارا/دانشگاه مدیپول آنکارا

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا