ثبت نام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه برای سال تحصیلی (2025_2024) در حال انجام است!!!  

لیست دانشگاه های تایید ایران در ترکیه
وبلاگ

تحصیل پرستاری در ترکیه✔ بدون آزمون + حقوق و کار تضمینی 2024

 • تحصیل پرستاری در ترکیه

  پرستاری یکی از پرتقاضا ترین رشته ها برای تحصیل در ترکیه است که امکان تحصیل در آن، در اغلب دانشگاه‌های معتبر این کشور وجود دارد. برای تحصیل در رشته پرستاری ترکیه، لازم است متقاضی در یکی از دانشکده‌های علوم بهداشت ترکیه پذیرش بگیرد. از آنجا که مدارک اعطایی دانشگاه‌های ترکیه معتبر بوده و مورد تایید اغلب کشورهای اروپایی و آمریکایی است، دانشجو می‌تواند از ترکیه به عنوان یک سکوی پرتاب به اروپا استفاده کند و پس از اتمام تحصیلات در بهترین کشورهای دنیا مشغول به کار شود.

  مدت تحصیل پرستاری در ترکیه

  مدت تحصیل پرستاری در ترکیه برای مقطع کارشناسی چهار سال می باشد. که اگر داوطلب از سطح زبان خوبی برخوردار نباشد و در دوره زبان خود دانشگاه ثبت نام کند، مدت تحصیل به پنج سال تغییر پیدا خواهد بود. مدت تحصیل در مقطع ارشد دو سال و در مقطع دکترا چهار سال می باشد.

  تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه

  شرایط تحصیل پرستاری در ترکیه

  از مهم ترین شرایط تحصیل پرستاری در ترکیه بدون آزمون ورودی می توان به کامل بودن مدارک متقاضی اشاره کرد. داوطلب باید فارغ التحصیل یا دانش آموز سال آخر دبیرستان باشد. شرایط سن و معدل برای اکثر دانشگاه های معتبر ترکیه بسیار حائز اهمیت است. با توجه به تجربه هر چه سن داوطلب کم و معدل بالایی داشته باشد، شرایط قبولی راحت تری خواهد داشت.

  به طور کلی برای تحصیل پرستاری در ترکیه داوطلبان می توانند برای هر دو نوع دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور اقدام کنند. دانشگاه های دولتی ترکیه دارای قدمت بیشتر و اعتبار جهانی بالاتری به نسبت دانشگاه های خصوصی هستند، اما شرایط ورود به دانشگاه های دولتی بسیار سخت تر است.

   توجه داشته باشید که متقاضیان برای تحصیل در رشته پرستاری باید شرایط پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه را داشته باشند. همچنین قابل توجه است که دانشگاه‌های پزشکی و پیراپزشکی ظرفیت محدودی دارند در نتیجه باید قبل از هر اقدامی، ظرفیت پذیرش دانشگاه را بررسی کنند.

  تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

  بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پرستاری در ترکیه

  لیست بهترین دانشگاه های دولتی برای تحصیل پرستاری در ترکیه به شرح زیر است:

  • دانشگاه دوکوز ایلول 
  • دانشگاه کاتب چلبی 
  • دانشگاه کارابوک 
  • دانشگاه آتاتورک 

  لیست بهترین دانشگاه های خصوصی برای تحصیل پرستاری در ترکیه به شرح زیر است:

  • دانشگاه باهچه شهیر 
  • دانشگاه آیدین استانبول
  • دانشگاه یدی تپه 
  • دانشگاه مدیپول استانبول
  • دانشگاه ایستینیه 

  تحصیل پرستاری در ترکیه: دانشگاه های دولتی 

  دانشگاه های دولتی ترکیه به دلیل هزینه مناسب و اعتبار بین المللی، مورد استقبال بسیاری از داوطلبان خارجی قرار گرفته اند. خبر خوب اینکه! برخی از این دانشگاه دارای تاییدیه وزارت بهداشت ایران هستند لذا، بهترین گزینه برای تحصیل داوطلبانی می باشد که قصد بازگشت و ورود به بازار کار در ایران را دارند.

  تحصیل پرستاری در دانشگاه های دولتی ترکیه از سه طریق امکان پذیر است، که داوطلب متناسب با شرایط خود یکی از روش های زیر را انتخاب می کند. در ادامه به طور کامل هر کدام را مورد بررسی قرار داده ایم.

  بورسیه تحصیل رایگان پرستاری در ترکیه

  اولین روش برای تحصیل پرستاری در دانشگاه های دولتی ترکیه، قبولی در بورسیه تحصیلی این کشور با عنوان ترکیه بورسلاری می باشد. که بودجه آن توسط دولت ترکیه تامین می شود و فقط به داوطلبان برجسته بین المللی تعلق می گیرد. بر اساس این شرایط دانشجو می تواند بدون نیاز به شرکت در آزمون و پرداخت شهریه برای تحصیل رایگان پرستاری در ترکیه اقدام  کند.

  مهم ترین شرایط لازم برای ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه، سن کمتر از 21 سال و معدل حداقل  18 می باشد. 

  تحصیل پرستاری در ترکیه با آزمون ورودی

  بیشترین ظرفیت پذیرش دانشگاه های دولتی ترکیه از طریق یکی از آزمون های ورودی YOS ،TRYOS و SAT می باشد. داوطلبان خارجی با شرکت در آزمون دانشگاه مورد نظر و کسب امتیاز لازم، می توانند برای تحصیل پرستاری در ترکیه اقدام کنند. با قبولی از طریق یکی از این آزمون ها، دانشجو به طور متوسط سالانه بین بازه 10 الی 30 هزار لیر شهریه به دانشگاه پرداخت خواهد کرد.

  کلاس یوس در تهران

  تحصیل پزشکی در ترکیه با شرط معدل

  برخی از دانشگاه های دولتی ترکیه علاوه بر قبولی از طریق آزمون، شرایط تحصیل رشته پرستاری با شرط معدل را در اختیار دانشجویان ممتاز خارجی قرار داده اند. برای شرکت در این رقابت، حداقل معدل 18 و سن حداکثر 25 سال الزامی می باشد. با استفاده از این شرایط دانشجو می تواند بدون آزمون همراه با پرداخت شهریه در یکی از دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل شود.

  اسامی براخی از دانشگاه های دولتی ترکیه برای تحصیل پرستاری با شرط معدل عبارت اند از:

  • دانشگاه دکوز ایلول ازمیر 
  • دانشگاه کاتب چلبی ازمیر
  • دانشگاه کارابوک 

  نکته مهم! تمامی داوطلبان واجد شرایط با تکمیل مراحل ثبت نام در سایت دانشگاه و بارگذاری ترجمه مدارک، پس از دو ماه نتیجه ثبت نام خود را از طریق ایمیل دریافت می کنند.

  دانشجویانی که پس از اتمام تحصیل در ترکیه، قصد ورود به بازار کار در ایران را دارند، باید دانشگاه مورد نظر خود را از بین لیست دانشگاه های مورد تایید ایران انتخاب کنند تا با شرکت در آزمون معادل سازی مدارک خود را به تایید ایران در بیاورند.

  برای تحصیل در رشته های علوم پزشکی و رشته های پیراپزشکی از جمله پرستاری، دانشگاه شما باید در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه باشد. همینطور برای رشته های مهندسی، هنری، مدیریتی و … باید در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران باشد.

  دانشگاه های دولتی تایید بهداشت ایران در ترکیه (2024_2023)

  لیست دانشگاه های دولتی تایید بهداشت ایران برای تحصیل پرستاری در ترکیه  عبارتند از:

  تحصیل پرستاری در ترکیه: دانشگاه های خصوصی 

  همان طور که گفته شد برای تحصیل  در اکثر دانشگاه های دولتی ترکیه، شرکت در آزمون ورودی SAT یا YOS و کسب نمره قبولی الزامی است. اما در چند سال اخیر به دلیل ظرفیت کم پذیرش و رقابت بالای شرکت کنندگان در آزمون  این دانشگاه ها، تقاضا برای تحصیل بدون کنکور در این کشور رشد چشمگیری داشته است.

  تحصیل پرستاری در دانشگاه های خصوصی ترکیه بدون نیاز به شرکت در آزمون و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی داوطلب به راحتی امکان پذیر است. این دانشگاه ها هر ساله سهمیه مشخصی برای پذیرش دانشجویان بین المللی در نظر می گیرند که هر یک با شرط معدل و اعلام یک شرایط خاص اقدام به جذب دانشجو می نمایند. از جمله عوامل موثر برای تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه شرایط سن و معدل داوطلب است.

  تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون

  بورسیه تحصیل پرستاری در ترکیه: دانشگاه های خصوصی

  با توجه به شرایط اقتصادی کشور و نوسانات نرخ ارز خیلی از داوطلبان و خانواده های ایرانی به دنبال یک شرایط خاص برای کاهش هزینه تحصیل در ترکیه هستند. آکادمی کرمی با توجه به سابقه درخشان پنج سال همکاری با دانشگاه های ترکیه، توانسته است امتیاز ویژه بورسیه صد در صد را برای تحصیل پرستاری در ترکیه دریافت کند.

  اغلب داوطلبان برداشتی که از کلمه بورس صد به ذهنشان می رسد، تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد؛ همانطور که تجربه نشان داده است شرایط قبولی از این نوع بورسیه تحصیلی ترکیه بسیار سخت و در اکثر مواقع موفقیت آمیز نیست. اما منظور از بورسیه صد در صد، پرداخت نقد شهریه کل دوره در دانشگاه های خصوصی ترکیه می باشد، که با این شرایط هزینه تحصیل شامل 50% تخفیف می شود.

  به طور متوسط هزینه تحصیل پرستاری در ترکیه برای دانشگاه های مورد تایید ایران سالانه 5 الی 6 هزار دلار است، یعنی در مجموع چهار سال دانشجو باید 20 الی 25 هزار دلار به دانشگاه پرداخت کند. اما با استفاده از شرایط بورس صد خانواده ها به راحتی میتوانند هزینه های تحصیل را مدیریت کنند. در واقع داوطلب با پرداخت میانگین مبلغ 11 الی 12 هزار دلار  در ابتدای شروع تحصیل، دیگر در طول کل مدت چهار سال تحصیل پرستاری، شهریه ایی به دانشگاه پرداخت نخواهند کرد.

  خبر خوب اینکه با استفاده ازشرایط بورس صد، یکسال دوره آمادگی زبان دانشگاه به صورت کاملا رایگان برگزار خواهد شد!

  هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون

  مشاوران برتر آکادمی کرمی

  مشاوران برتر آکادمی کرمی با سابقه چندین سال مشاوره در زمینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه، در این مقاله سعی بر ارائه به روز ترین مطالب نموده اند و همینطور متخصصین ما همواره در تلاش اند متناسب با شرایط موجود، بهترین مسیر ادامه تحصیل را به داوطلبان پیشنهاد دهند. در ادامه به طور کامل به شرایط تحصیل پرستاری در ترکیه پرداخته ایم.

  برای مشاوره رایگان تلفنی هر روز هفته از ساعت 9 صبح الی 8 شب پاسخگوی سوالات شما هستیم.

  09104509900

  هزینه تحصیل پرستاری در ترکیه

  در جدول زیر هزینه تحصیل پرستاری در ترکیه را برای برخی از دانشگاه های دولتی این کشور به تومان مشاهده می‌کنید:

  نام دانشگاه

  شهریه به لیر

  شهریه به تومان

  دانشگاه کارابوک 25.000 50 میلیون
  دانشگاه کارادنیز تکنیک 20.000 40 میلیون
  دانشگاه دوکوز ایلول 24.000 48 میلیون
  دانشگاه کاتب چلبی 40.000 80 میلیون

  در جدول زیر هزینه تحصیل پرستاری در ترکیه برای برخی از دانشگاه های خصوصی این کشور که دارای تاییدیه وزارت بهداشت ایران هستند، را به تومان مشاهده می‌کنید:  (با احتساب دلار 50 هزار تومان)

  نام دانشگاه

  شهریه سالانه به دلار

  شهریه به تومان

  دانشگاه یدی تپه 6.104  305 میلیون
  دانشگاه باهچه شهیر 5.740 285 میلیون
  دانشگاه  آیدین استانبول 5.000 250 میلیون
  دانشگاه مدیپول استانبول 4.680 234 میلیون
  دانشگاه مدیپول استانبول 6.400 انگلیسی 320 میلیون

  در جدول زیر یک لیست از هزینه تحصیل پرستاری در ترکیه بدون آزمون با اعمال بورسیه و تخفیف برای سال تحصیلی 2024_2023 ارائه داده ایم.

  نام دانشگاه

  زبان آموزش

  هزینه تحصیل بدون آزمون

  ایستینیه انگلیسی 6.400
  ایستینیه ترکی 4.940
  بیرونی انگلیسی 3.240
  بیرونی ترکی 2.340
  اطلس ترکی 2.925
  فنرباهچه انگلیسی 3.000
  فنرباهچه ترکی 2.500 
  نیشانتاشی ترکی 2.950
  اوکان انگلیسی  6.000
  اوکان ترکی 4.560
  مدیپول آنکارا
  ترکی 5.400
  ینی یوزییل ترکی 2.000
  بیکنت
  ترکی 3.056
  گالاتا
  ترکی 2.800
  کنت انگلیسی 3.240
  کنت
  ترکی 2.025

  مدارک مورد نیاز برای تحصیل پرستاری در ترکیه

  مدارک مورد نیاز برای ثبت نام رشته پرستاری در دانشگاه های ترکیه عبارتند از:

  • اسکن پاسپورت
  • اسکن عکس 4*3
  • اصل مدرک دیپلم به همراه ترجمه ترکی یا انگلیسی
  • ریز نمرات دوره ی تحصیلی دبیرستان به همراه زبان ترکی یا انگلیسی
  • در صورتی که فارغ التحصیل دیپلم نظام قدیم هستید به ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن هم الزامی است.

  نکته مهم! اگر دانش آموز سال آخر دبیرستان هستید با ترجمه کارنامه سال دهم، یازدهم و کارنامه ترم اول دوازدهم به همراه ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل می توانید برای پذیرش پرستاری در ترکیه بدون آزمون اقدام کنید.

  تحصیل پرستاری در ترکیه به زبان انگلیسی

  اکثر دانشگاه های ترکیه رشته پرستاری را به هر دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می دهند، که داوطلب متناسب با مهارت و علاقه خود زبان رشته را انتخاب می کند. برای تحصیل پرستاری در ترکیه به زبان انگلیسی، داوطلب باید مدرک زبان تافل به دانشگاه ارائه دهد یا در آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه امتیاز کسب کند. در غیر این صورت به مدت یکسال در دوره های آموزش زبان انگلیسی خود دانشگاه شرکت می کند و پس از آموزش کامل وارد دوره اصلی خواهند شد.

  تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی در ترکیه

  به نکات زیر توجه بفرمایید!

  در نظر داشته باشید که مدرک IELTS زبان انگلسیی مورد قبول دانشگاه های ترکیه نیست، لذا داوطلب باید در آزمون تعیین سطح دانشگاه مورد نظر شرکت کند. 
  داوطلبانی که برای تحصیل  پرستاری به زبان انگلیسی اقدام می کنند باید بدانند که به دلیل دوره های عملی با بیماران ترک در ارتباط هستند لذا باید به زبان ترکی تسلط کافی داشته باشند. 
  معمولا هزینه تحصیل پرستاری به زبان انگلیسی در مقایسه با زبان ترکی بسیار بیشتر است. با این وجود، در برخی از دانشکده‌ها بین هزینه‌های تحصیل به انگلیسی یا ترکی تفاوت زیادی وجود ندارد.

  در جدول زیر به برخی از دانشگاه های کشور ترکیه که رشته پرستاری را به زبان انگلیسی تدریس می­کنند اشاره کرده ایم:

  نام دانشگاه

   نام شهر

   شهریه سالیانه (به دلار)

   دانشگاه اتیلیم انکارا آنکارا $2.550
  دانشگاه باهچه شهیر  استانبول $5700
  دانشگاه بیرونی استانبول $3.400
   دانشگاه فنرباهچه استانبول $3.500
  دانشگاه مدیپول استانبول  استانبول $6.400
  دانشگاه ایستینیه استانبول $6400
  دانشگاه یدی تپه استانبول $6104

  کارشناسی ارشد و دکتری پرستاری در ترکیه

  برای ادامه تحصیل مقاطع ارشد و دکترا پرستاری در ترکیه، شرط قبولی دانشگاه های دولتی این کشور شرکت در آزمون و ترجیحا ارائه مدرک زبان رشته مورد نظر می باشد. اکثر دانشگاه های دولتی ترکیه مقاطع ارشد و دکترا را به زبان ترکی ارائه می دهند و بر حسب نتیجه آزمون ورودی ALES اقدام به پذیرش داوطلب می نمایند.

  • کسب امتیاز از آزمون های ورودی ALES ،GRE و GMAT
  • ارائه مدرک زبان تافل TOFEL یا تومر TOMER
  • ارزیابی رزومه علمی و مدارک مقاطع قبلی داوطلب

  متوسط هزینه تحصیل پرستاری در ترکیه برای کل دوره مقاطع ارشد و دکترا در دانشگاه های دولتی بین 400 الی 700 دلار معادل 20 الی 40 میلیون در سال می باشد.

  نکته قابل توجه اینکه!  داوطلبان برای ادامه مقاطع ارشد و دکترا پرستاری در ترکیه باید فارغ التحصیل مقطع کارشناسی رشته فیزیوتراپی باشند و با کارشناسی رشته های دیگر و غیر مرتبط با فیزیوتراپی نمی توانند برای ادامه تحصیل ارشد و دکترا این شته اقدام کنند.

  اما برای ادامه تحصیل پرستاری در مقاطع ارشد و دکترا، پذیرش اکثر دانشگاه های خصوصی بدون آزمون و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی و ارائه مدرک زبان می باشد. برای تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های خصوصی ترکیه ارائه مدرک زبان تافل الزامی است، در غیر این صورت امکان پذیرش نیست. دانشگاه های خصوصی ترکیه اکثرا مقاطع ارشد و دکترا را به زبان انگلیسی و بدون آزمون ارائه می دهند.

  البته برخی از دانشگاه های خصوصی ترکیه از جمله دانشگاه کوچ، باهچه شهیر و یدی تپه برای تحصیل در مقاطع ارشد و دکترا فقط بر اساس نتیجه آزمون GRE اقدام به ثبت نام می نمایند. متوسط هزینه تحصیل پرستاری در ترکیه برای مقطع ارشد دانشگاه های خصوصی بین 3 الی 12هزار دلار معادل 150 الی 600 میلیون برای کل دوره تحصیلی می باشد و همینطور برای مقطع دکترا متوسط هزینه کل چهار سال دوره تحصیلی بین 5 الی 12 هزار دلار معادل 250 الی 600 میلیون تومان خواهد بود.

  مدارک مورد نیاز تحصیل پرستاری در ترکیه: تحصیلات تکمیلی

   مقطع ارشد 

  1. ریز نمرات کارشناسی به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  2. اصل یا گواهی مدرک کارشناسی به همراه زبان ترکی یا انگلیسی
  3. مدرک زبان انگلیسی تافل یا مدرک زبان ترکی تومر (در صورت وجود/ داشتن مدرک الزامی نمی باشد)

   مقطع دکترا 

  1. ریز نمرات کارشناسی و اصل یا گواهی مدرک کارشناسی به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  2. ریز نمرات ارشد و اصل یا گواهی مدرک ارشد به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  3. مدرک زبان انگلیسی تافل یا مدرک زبان ترکی تومر ( داشتن مدرک الزامی می باشد)
  4. تز پایان نامه به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی

  هزینه تحصیل ارشد پرستاری در ترکیه 

  نام دانشگاه 

  زبان تحصیل 

  هزینه تحصیل کل دوره

  دانشگاه آیدین استانبول  ترکی  8000 دلار
  دانشگاه باهچه شهیر ترکی 12000 دلار
  دانشگاه اوکان  ترکی  5400 دلار
  دانشگاه فنرباهچه  ترکی 2000 دلار
  دانشگاه ایستینیه ترکی 5140 دلار
  دانشگاه اسکودار ترکی 3870 دلار

  هزینه تحصیل دکترا پرستاری در ترکیه 

  نام دانشگاه

  زبان تحصیل

  هزینه تحصیل کل دوره 

  دانشگاه اسکودار ترکی  8095 دلار
  دانشگاه باهچه شهیر ترکی 40000 دلار
  دانشگاه اوکان ترکی 12000 دلار
  دانشگاه ایستینیه  ترکی 10260 دلار
  دانشگاه هالیچ ترکی 9500 دلار

  محتوای رشته پرستاری در ترکیه 

  سال تحصیلی اول:

  • آناتومی
  • فیزیولوژی
  • اصول پرستاری

  سال تحصیلی دوم:

  • پرستاری داخلی
  • فارماکولوژی
  • پاتولوژی
  • میکروبیولوژی
  • پرستاری جراحی
  • پرستاری بیماری های عفونی

  دانشجو می تواند در این سال تحصیلی آموزش خود را در بیمارستان ها و مراکز آموزشی وابسته به دانشگاه آغاز کند.

  سال تحصیلی سوم:

  • پرستاری زنان و زایمان و سلامت زنان
  • پرستاری اطفال
  • پرستاری روانپزشکی و سلامت روان
  • آمار زیستی

  سال تحصیلی چهارم:

  • پرستاری بهداشت عمومی
  • علم اپیدمی
  • اداره خدمات پرستاری

  شرایط کار پرستاری در ترکیه

  پرستاری یکی از مشاغل پرطرفدار در کشور ترکیه به شمار می رود. اکثر پرستاران در بیمارستان ها و کلینیک های پزشکی مشغل به کار هستند. علاوه بر این، امکان کار کردن پرستاران در مراکز توانبخشی، مراکز سرپایی یا خانه های سالمندان وجود دارد. در نتیجه، کمتر کسی بعد از اتمام تحصیل پرستاری در ترکیه بیکار می ماند.

  پرستاران در کشور ترکیه حداقل 45 ساعت در هفته کار می کنند و از مزایای بیمه تامین اجتماعی و مرخصی نیز برخوردار هستند. حقوق پرستاری در ترکیه متوسط به بالاست و فرصت های شغلی بسیار زیادی پیش روی فارغ التحصیلان وجود دارد. با وجود بالا بودن نرخ بیکاری در کشور ترکیه، پرستاران هرگز با این مشکل روبرو نمی شوند. پرستارانی که قصد کار در کشور ترکیه را دارند، باید مدرک خود را معادل سازی کنند و مجوز کار بگیرند.

  شرایط حقوق پرستاری در ترکیه

  میانگین حقوق های ماهانه پرستاران در ترکیه سال 2023 از 10 تا 20 هزار لیر متغیر است. البته باید این را بدانید که مقدار این حقوق، به تجربه ی فارغ التحصیلان رشته پرستاری، مهارت های آنان، جنسیت و موقعیت شغلی (شهر مشغول به کار) آنان بستگی دارد.

  مشاوران آکادمی کرمی

  جهت تحصیل در ترکیه و آشنایی با دانشگاه ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص با تجربه کمک بگیرید تا در انجام همه‌ مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاوران برتر آکادمی کرمی تماس بگیرید تا بعد از بررسی کامل شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ ها را در اختیارتان قرار دهند.

  09104509900

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا