ثبت نام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه برای سال تحصیلی (2025_2024) در حال انجام است!!!  

لیست دانشگاه های تایید ایران در ترکیه
وبلاگ

تحصیل رشته گرافیک در ترکیه: بهترین دانشگاه ها + شهریه و بازار کار + درآمد

 • تحصیل رشته گرافیک در ترکیه

  رشته طراحی گرافیک در ترکیه جزو شاخه هنرهای زیبا دسته بندی میشود. شغل گرافیک در ترکیه از بازار کار خوب و حقوق بالایی برخوردار است. با توجه به بین المللی بودن دانشگاه های ترکیه، هزینه های تحصیل مناسب و ارائه بورسیه های تحصیلی متنوع، کشور ترکیه یکی از بهترین مقاصد برای تحصیل رشته گرافیک می باشد.

  آکادمی کرمی با بیش از صدها پرونده موفق در زمینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه، در این مقاله سعی بر ارائه به روز ترین مطالب نموده است. متخصصین ما همواره در تلاش اند متناسب با شرایط موجود، بهترین مسیر ادامه تحصیل را به داوطلبان پیشنهاد دهند.

  شرایط پذیرش رشته گرافیک در ترکیه

  دانشگاه های ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند، که شرایط پذیرش رشته گرافیک در هر کدام از این دانشگاه ها باهم متفاوت است. به طور کلی شرایط تحصیل در دانشگاه های دولتی به نسبت دانشگاه های خصوصی ترکیه پیچیده تر می باشد و یکسری محدودیت های سن و معدل را به همراه دارد.

  اما، شرایط ورود به دانشگاه های خصوصی این کشور به راحتی امکان پذیر است و عموما بدون محدودیت می باشند. به همین دلیل داوطلبان خارجی متناسب با شرایط سن، معدل و سوابق تحصیلی خود، موفق به اخذ پذیرش در یکی از این دانشگاه ها می شوند.

  ترکیه به دلیل پیروی از معاهده بولونیا امکان بهره‌مندی از امتیازات ویژه‌ای برای ادامه تحصیل را فراهم می‌کند. معاهده بولونیا قراردادی است که مابین ۲۹ کشور‌ اروپایی برای ارتقای نظام آموزشی منعقد شده‌است.

  پذیرش رشته گرافیک در دانشگاه های دولتی ترکیه

  برای تجصیل رشته گرافیک در دانشگاه های دولتی ترکیه، داوطلبان خارجی با کسب امتیاز قابل قبول در یکی از آزمون های ورودی TRYOS ،YOS و SAT می توانند برای ثبت نام این دانشگاه ها اقدام کنند. اما، با توجه به رقابت زیاد داوطلبان خارجی، محدودیت های سن و معدل و هزینه های زیاد آمادگی برای شرکت در این آزمون ها، شرایط قبولی در دانشگاه های دولتی این کشور بسیار سخت است.

  آکادمی کرمی با سابقه بیش از پنج سال همکاری با دانشگاه های ترکیه، شرایط تحصیل رشته گرافیک بدون آزمون در دانشگاه های دولتی ترکیه را فراهم نموده است. با استفاده از این روش، داوطلبان میتوانند در یکی از دانشگاه های دولتی برتر این کشور با شهریه مناسب مشغول به تحصیل شود.

  شرایط سن و معدل داوطلب برای تحصیل رشته گرافیک در دانشگاه های دولتی ترکیه بسیار حائز اهمیت می باشد.  بنابراین اگر واجد شرایط سنی کمتر از 25 سال و حداقل معدل دیپلم 17 هستید، میتوانید با مشاوران ما در آکادمی کرمی تماس بگیرید و از تاریخ ثبت نام با شرط معدل دانشگاه های دولتی ترکیه مطلع شوید.

  پذیرش رشته گرافیک در دانشگاه های خصوصی ترکیه

  دانشگاه های خصوصی در کشور ترکیه بهترین گزینه برای تحصیل رشته گرافیک میباشند، این دانشگاه ها هر ساله سهمیه مشخصی برای پذیرش دانشجویان بین المللی در نظر می گیرند، که هر یک با شرط معدل و اعلام یک شرایط خاص اقدام به جذب دانشجو می نمایند.

  همان طور که گفته شد برای تحصیل رشته گرافیک در اکثر دانشگاه های دولتی ترکیه، شرکت در یکی از آزمون های ورودی و کسب نمره قبولی الزامی است. اما، پذیرش دانشگاه های خصوصی ترکیه بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی داوطلب می باشد.

  دانشگاه های خصوصی ترکیه بدون محدودیت سن و معدل می باشند و امکانات و تجهیزات کاملی را در اختیار داوطلبان خارجی قرار داده اند. به همین دلیل، نسبت به دانشگاه های دولتی این کشور تقاضای تحصیلی بیشتری دارند.

  کارشناسی ارشد طراحی گرافیک در ترکیه

  بعد از اتمام دوره کارشناسی میتوانید در مقطع کارشناسی ارشد گرایشی را ادامه دهید که بیشترین علاقه را به آن دارید. برای تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های دولتی ترکیه و برخی از دانشگاه های خصوصی این کشور شرکت در یکی از آزمون های ALES و GRE الزامی می باشد. اما در یکسری از دانشگاه های خصوصی ترکیه دانشجویان بدون نیاز به شرکت در آزمون و صرفا بر اساس مدرک کارشناسی رشته گرافیک و ریز نمرات ان می توانند اقدام به پذیرش نمایند.

  تحصیل بدون آزمون گرافیک در ترکیه

  همانطور که در بالا اشاره کردیم، خوشبختانه شرایط تحصیل رشته گرافیک در ترکیه بدون نیاز به شرکت در آزمون به راحتی امکان پذیر است. پذیرش با شرط معدل در دانشگاه های دولتی ترکیه با محدودیت سن و معدل می باشد. اما، در دانشگاه های خصوصی این کشور بدون قید و شرط خاصی می باشد. لذا، داوطلبان ایرانی می توانند بدون داشتن دغدغه شرکت در آزمون، برای تحصیل در ترکیه اقدام بنماند.

  اگر می‌خواهید پس از اتمام تحصیل خود در ترکیه، به ایران بازگشته و بدون نیاز به معادلسازی مدرک، به کار و ادامه تحصیل بپردازید باید در یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در ترکیه تحصیل کنید.

  بهترین دانشگاه های گرافیک در ترکیه

  بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل رشته گرافیک در بین دانشگاه های خصوصی ترکیه قرار دارند، اسامی آن ها به شرح زیر هست:

  شهریه و هزینه تحصیل گرافیک در ترکیه

  هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه بسته به نوع دانشگاه و زبان تحصیل متفاوت می باشد، به طور کلی متوسط هزینه تحصیل رشته گرافیک در دانشگاه های دولتی ترکیه بین 10 الی 20 هزار لیر در سال و در دانشگاه های خصوصی بین 2.000 الی 8.000 دلار در سال متغیر است.

  بورسیه تحصیل رشته گرافیک در ترکیه

  با توجه به شرایط اقتصادی کشور و نوسانات نرخ ارز خیلی از داوطلبان و خانواده های ایرانی به دنبال یک شرایط خاص برای کاهش هزینه تحصیل در ترکیه هستند. آکادمی کرمی با توجه به سابقه درخشان بیش از پنج سال همکاری با دانشگاه های ترکیه، توانسته است امتیاز ویژه بورسیه 100% را برای تحصیل رشته گرافیک در ترکیه دریافت کند.

  اغلب داوطلبان برداشتی که از کلمه بورس صد به ذهنشان می رسد، تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد؛ همانطور که تجربه نشان داده است شرایط قبولی از این نوع بورسیه تحصیلی ترکیه بسیار سخت و در اکثر مواقع موفقیت آمیز نیست. اما منظور از بورسیه 100%، پرداخت نقد شهریه کل دوره تحصیل در زمان پذیرش اولیه از دانشگاه های خصوصی ترکیه می باشد، که با استفاده این شرایط هزینه تحصیل شامل 50% تخفیف می شود.

  به طور متوسط هزینه تحصیل رشته گرافیک در دانشگاه های خصوصی ترکیه سالانه در بین بازه 3 الی 5 هزار دلار است، یعنی در مجموع چهار سال دانشجو باید 12 الی 20 هزار دلار به دانشگاه پرداخت کند. اما با استفاده از شرایط بورسیه 100% داوطلب با پرداخت مبلغ 7 الی 8 هزار دلار در مرحله اولیه پذیرش، دیگر شهریه ایی در طول دوره تحصیلی خود به دانشگاه پرداخت نخواهند کرد.

  خبر خوب اینکه! با استفاده ازشرایط بورس صد، یکسال دوره آمادگی زبان دانشگاه به صورت کاملا رایگان برگزار خواهد شد.

  رشته طراحی گرافیک شامل چه بخش هایی است؟

  دپارتمان طراحی گرافیک در سال اول تدریس درس هایی مثل طراحی پایه ،مقدمات هنر و فرهنگ ، ابزارها و تکنیک های طراحی، درس های الگو و زبان را شامل میشود. درسال دوم بر روی ارتباطات بصری، تایپوگرافی، عکاسی و برنامه های کامپیوتری تمرکز دارد. سال سوم شامل دوره های پیشرفته ای است که دانش طراحی را در دانشجویان به صورت حرفه ای تر آموزش میدهد و آنها را قادر می سازد تا در زمینه های خاص طراحی آگاهی کسب کنند.

  در طول دوره تحصیل دانشجویان واحد هایی از دروس انتخابی را می گذرانند که مرتبط با دروس اصلی است، دروسی مانند فلسفه هنر، تجزیه و تحلیل آثار هنری، مسائل طراحی. سال چهارم دانشجویان برای یک گرافیست حرفه ای شدن آماده می شوند و تحصیلات خود را با یک پروژه کامل و راه اندازی یک نمایشگاه تکمیل می کنند.

  زبان تحصیل رشته گرافیک در ترکیه

  زبان تحصیل رشته گرافیک در ترکیه به هر دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می شود، که دانشجو متناسب با علاقه خود زبان رشته را انتخاب می کند. توجه داشته باشید که شهریه اکثر این دانشگاه ها برای تحصیل به زبان ترکی کمتر از انگلیسی می باشد.

  پیشنهاد آکادمی کرمی به داوطلبان ایرانی جهت سهولت در روند یادگیری،  انتخاب تحصیل به زبان به ترکی است. چرا که علاوه بر کاهش هزینه ها منجر به گذارندن موفق دوره های کاراموزی در شرکت های ترکیه و برقراری ارتباط راحت با اساتید ترک می شود.

  نکته مهم! انتخاب تحصیل رشته گرافیک در ترکیه به زبان ترکی هیچ تاثیری بر اعتبار مدرک شما نخواهند داشت، چرا که در مدرک اعطایی از سمت دانشگاه زبان تحصیل شما قید نخواهد شد.

  خبر خوب اینکه! برای پذیرش اولیه نیازی به ارائه مدرک زبان نیست. اما، برای ورود به دوره  اصلی رشته گرافیک داوطلب باید از سطح زبان کافی برخوردار باشد. به همین دلیل دانشجو می تواند در آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه نمره قابل قبولی کسب کند یا از قبل با توجه به زبان تحصیل، یکی از مدارک تافل زبان انگلیسی یا تومر زبان ترکی را به دانشگاه ارائه دهد.

  نگران نباشید! اگر از سطح زبان کافی برخوردار نیستید و یا مدرک زبان ندارید، شما می توانید به مدت یک سال در دوره های آمادگی زبان دانشگاه به صورت حضوری شرکت کنید و از آموزش های تخصصی زبان بهره مند شوید.

  مدارک مور نیاز پذیرش رشته گرافیک در ترکیه

  • اسکن پاسپورت
  • اسکن عکس 4*3
  • اصل مدرک دیپلم به همراه ترجمه ترکی یا انگلیسی
  • ریز نمرات دوره ی تحصیلی دبیرستان به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  • در صورتی که فارغ التحصیل دیپلم نظام قدیم هستید به ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن هم الزامی است.

  نکته مهم! اگر دانش آموز سال آخر دبیرستان هستید با ترجمه کارنامه سال دهم، یازدهم و کارنامه ترم اول دوازدهم به همراه ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل می توانید برای پذیرش دندانپزشکی بدون کنکور در ترکیه اقدام کنید.

  اخذ اقامت برای تحصیل در رشته گرافیک در ترکیه

  تمامی داوطلبان بعد از اخذ پذیرش خود و واریز بیعانه شهریه به دانشگاه مورد نظر، می توانند مراحل تعیین شده توسط سازمان آموزش عالی ترکیه (YoK) را طی بنمایند و برای اخذ اقامت تحصیلی در ترکیه اقدام بنمایند. مدت اقامت تحصیلی دانشجو در ترکیه بسته به تعداد سال های مقطع پذیرش شده دارد.

  خبر خوب اینکه! ما در آکادمی کرمی علاوه بر مشاوره و اخذ پذیرش از دانشگاه انتخابی، شما را در تمامی مراحل ثبت نام حضوری، انجام امور دنکلیک با معادل سازی مدارک، رزرو خوابگاه و دریافت اقامت دانشجویی به طور کامل همراهی می کنیم.

  بازار کار و درآمد رشته گرافیک در ترکیه

  رشته گرافیک در ترکیه از بازار کار خوبی برخوردار است. فارغ التحصیلان میتوانند به عنوان طراحان گرافیک یا طراحان آژانس های تبلیغاتی، صنعت سینما و تلوزیون، بخش نساجی و صنعت بسته بندی مشغول به کار شوند. یک گرافیست این امکان را دارد که در تمام سازمان هایی که دارای بخش گرافیکی هستند مشغول به کار شود.

  حقوق طراحان گرافیک در سال 2023 به طور متوسط 15.000 لیر در ماه محاسبه شده است. حداقل حقوق طراح گرافیک 10.000 لیر و حداکثر 25.000 لیر میباشد. آموزش طراحی گرافیک توسط دانشگاه های خصوصی و همچنین دانشگاه های دولتی ترکیه ارائه می شود.

  فارغ التحصیلان رشته گرافیک در صورت مهارت و تجربه کافی می‌توانند در بخش‌های گوناگونی مشغول به کار شوند. مثل:

  • اژانس های تبلیغاتی و ارتباطی
  • بخش های روابط عمومی شرکت
  • فیلم و تلویزیون
  • ناشران روزنامه و کتاب
  • شرکت‌های تبلیغاتی
  • گرافیست رسانه
  • طراح وبسایت
  • طراح لوگوموشن
  • طراح بروشور و بنر
  • اژانس های تبلیغاتی و ارتباطی
  • بخش های روابط عمومی
  • شرکت فیلم و تلویزیون
  • ناشران روزنامه و کتاب
  • طراح دیجیتال

  مشاوران آکادمی کرمی

  جهت تحصیل رشته گرافیک در ترکیه و آشنایی با دانشگاه ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص با تجربه کمک بگیرید تا در انجام همه‌ مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاوران برتر آکادمی کرمی تماس بگیرید تا بعد از بررسی کامل شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ ها را در اختیارتان قرار دهند.

  09104509900

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا