ثبت نام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه برای سال تحصیلی (2025_2024) در حال انجام است!!!  

لیست دانشگاه های تایید ایران در ترکیه
تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه✔ بدون آزمون + بدون مدرک زبان 2024

 • تحصیل در ترکیه و استفاده از مزایای تحصیل در این کشور یکی از مهم ترین دغدغه های متقاضیان مهاجرت تحصیلی می باشد. ما در این مقاله، تمامی نکات لازم برای تحصیل در ترکیه را بررسی میکنیم. اگر هنوز نمیدانید برای ادامه تحصیل در ترکیه کدام شهر، دانشگاه و رشته را انتخاب کنید حتما تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

  تحصیل در ترکیه در یک نگاه کلی

  تحصیل در ترکیه پزشکی و دندانپزشکی

  *تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه از دو روش امکانپذیر است:

  1. شرکت در یکی آزمون های SAT و TRYOS و کسب امتیاز لازم برای قبولی از طریق شرایط سنی کمتر از 25 سال و معدل دیپلم حداقل 18 الزامی میباشد.

  2. بورسیه تحصیلی ترکیه یکی از پرتقاضا ترین روش ها برای تحصیل در ترکیه بدون آزمون و پرداخت هزینه می باشد. بودجه آن توسط دولت ترکیه تامین می شود و فقط برای داوطلبان برجسته بین المللی با سن حداکثر 21 و معدل 18 می باشد.

  متوسط هزینه تحصیل در ترکیه پزشکی و دندانپزشکی: سالانه 50 الی 200 هزار لیر معادل 100 الی 400 میلیون تومان در سال.

  *تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های خصوصی ترکیه بدون آزمون و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی داوطلب می باشد.

  شرایط سن و معدل برای برخی از این دانشگاه ها بسیار حائز اهمیت است.

  1. دانشگاه های خصوصی مورد تایید ایران در ترکیه: قبولی بدون آزمون و صرفا بر اساس شرایط سن ترجیحا کمتر از 29 سال و معدل حداقل 16 مورد نیاز است.

  2. دانشگاه های خصوصی مورد تایید اروپا در ترکیه : بدون آزمون و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی می باشند و محدودیت سن و معدل ندارد.

  3. بورسیه و تخفیف شهریه سالانه از 25% تا 100% برای دانشجویان ممتاز اعمال خواهد شد.

  متوسط هزینه تحصیل در ترکیه پزشکی و دندانپزشکی: سالانه 10 الی 30 هزار دلار معادل 500 الی  1 میلیار و 500 میلیون تومان در سال.

   

  تحصیل در ترکیه کارشناسی

  *تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های دولتی ترکیه از طریق قبولی در آزمون های ورودی و یا بورسیه تحصیلی ترکیه بورسلاری امکان پذیر است.

  1.کسب امتیاز 350 از500 آزمون یوس TRYOS

  2.کسب نمره 1300 از 1600 آزمون SAT

  3. دریافت بورسیه تحصیل رایگان در ترکیه با استفاده از رزومه علمی و شرایط سن کمتر از 21 و معدل 18

  متوسط هزینه تحصیل در ترکیه برای مقطع کارشناسی سالانه بین 5 الی 20 هزار لیر معادل 10 الی 40 میلیون در سال.

  *تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های خصوصی ترکیه:  بدون آزمون و بر اساس سوابق تحصیلی داوطلب می باشد. عموما محدودیت سن و معدل ندارند.

  1.متوسط هزینه تحصیل در ترکیه برای مقطع کارشناسی رشته های فیزیوتراپی و پرستاری در دانشگاه های خصوصی مورد تایید ایران بین 4 الی 6 هزار دلار در سال معادل 200 الی 300 میلیون در سال.

  2. برای دیگر رشته های چهار سال از جمله: مهندسی، رشته های هنر و مدیریت متوسط هزینه تحصیل بین 2 الی 5 هزار دلار معادل 100 الی 250 میلیون در سال.

  3. شرایط دریافت بورسیه های 50% و 100% از دانشگاه های خصوصی ترکیه برای کل دوره کارشناسی امکان پذیر است.

   

  تحصیل در ترکیه ارشد و دکترا

  *برای ادامه تحصیل مقاطع اشد و دکترا در ترکیه شرط قبولی دانشگاه های دولتی این کشور شرکت در آزمون و ترجیحا ارائه مدرک زبان رشته مورد نظر می باشد. اکثر دانشگاه های دولتی ترکیه مقاطع ارشد و دکترا را به زبان ترکی ارائه می دهند و بر حسب نتیجه آزمون ورودی ALES اقدام به پذیرش داوطلب می نمایند.

  1. کسب امتیاز از آزمون های ورودی ALES ،GRE و GMAT

  2. ارائه مدرک زبان تافل TOFEL یا تومر TOMER

  3. ارزیابی رزومه علمی و مدارک مقاطع قبلی داوطلب

  نکته! برای ادامه تحصیل در ترکیه رشته انتخابی مقاطع ارشد و دکترا باید با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی مرتبط باشد. متوسط هزینه تحصیل در ترکیه برای مقاطع ارشد و دکترا دانشگاه های دولتی بین 400الی 700 دلار معادل 20 الی 40 میلیون در سال می باشد.

  *ادامه تحصیل در ترکیه برای مقاطع ارشد و دکترا در بیشتر دانشگاه های خصوصی بدون آزمون و صرفا بر اساس سوابق تحضیلی و ارائه مدرک زبان می باشد. برای تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های خصوصی ترکیه ارائه مدرک زبان تافل الزامی است در غیر این صورت امکان پذیرش نیست.

  دانشگاه های خصوصی ترکیه اکثرا مقاطع ارشد و دکترا را به زبان انگلیسی و بدون آزمون ارائه می دهند.البته برخی از دانشگاه های خصوصی ترکیه از جمله دانشگاه کوچ، باهچه شهیر و یدی تپه برای تحصیل در مقاطع ارشد و دکترا فقط بر اساس نتیجه آزمون GRE اقدام به ثبت نام می نمایند.

  متوسط هزینه تحصیل در ترکیه برای مقطع ارشد دانشگاه های خصوصی  بین 2 الی 8 هزار دلار معادل 100 الی 400 میلیون برای کل دوره تحصیلی می باشد و برای مقطع دکترا متوسط هزینه کل چهار سال دوره تحصیلی بین 3 الی 10 هزار دلار معادل 150 الی 500 میلیون تومان خواهد بود.

  تحصیل در ترکیه بدون آزمون

  داوطلبان خارجی از دو روش می توانند برای تحصیل در ترکیه بدون آزمون اقدام کنند. روش اول که عبارت است از قبولی در بورسیه تحصیلی دانشگاه های دولتی ترکیه. که این روش محدودیت های مختص به خود را دارند و به راحتی امکان پذیر نیست. اما رایج ترین روش برای تحصیل در ترکیه بدون آزمون ارسال درخواست به دانشگاه های خصوصی ترکیه می باشد که پذیرش اکثر آن ها در تمام مقاطع بدون کنکور و محدودیت است.

  تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان

  تحصیل در دانشگاه های ترکیه به هر دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می شود، که دانشجو متناسب با علاقه خود زبان رشته را انتخاب می کند. توجه داشته باشید که شهریه اکثر این دانشگاه ها برای تحصیل به زبان ترکی کمتر از انگلیسی می باشد.

  خبر خوب اینکه! برای پذیرش اولیه نیازی به ارائه مدرک زبان نیست. اما برای ورود به دوره  اصلی، داوطلب باید از سطح زبان کافی برخوردار باشد. به همین دلیل دانشجو می تواند در آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه نمره قابل قبولی کسب کند یا از قبل با توجه به زبان تحصیل، یکی از مدارک تافل زبان انگلیسی یا تومر زبان ترکی را به دانشگاه ارائه دهد.

  نگران نباشید! اگر از سطح زبان کافی برخوردار نیستید و یا مدرک زبان ندارید، شما می توانید به مدت یک سال در دوره های آمادگی زبان خود دانشگاه به صورت حضوری شرکت کنید و از آموزش های زبان تخصصی بهره مند شوید.

  پیشنهاد آکادمی کرمی به داوطلبان ایرانی جهت سهولت در روند یادگیری،  انتخاب تحصیل به زبان به ترکی است. چرا که علاوه بر کاهش هزینه ها منجر به گذارندن موفق دوره های کاراموزی در ترکیه خواهد شد.

  نکته مهم! انتخاب تحصیل در ترکیه به زبان ترکی هیچ تاثیری بر اعتبار مدرک شما نخواهند داشت، چرا که در مدرک اعطایی از سمت دانشگاه زبان تحصیل شما قید نخواهد شد.

  مشاوران برتر آکادمی کرمی

  مشاوران برتر آکادمی کرمی با سابقه پنج سال مشاوره در زمینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه، در این مقاله سعی بر ارائه به روز ترین مطالب نموده اند و همینطور متخصصین ما همواره در تلاش اند متناسب با شرایط موجود، بهترین مسیر ادامه تحصیل را به داوطلبان پیشنهاد دهند. در ادامه به طور کامل به شرایط تحصیل در ترکیه پرداخته ایم.

  برای مشاوره رایگان تلفنی هر روز هفته از ساعت 9 صبح الی 8 شب پاسخگوی سوالات شما هستیم. 

  شماره تماس

  مزایای تحصیل در ترکیه

  مزایای تحصیل در ترکیه

  شرایط تحصیل در ترکیه: انواع دانشگاه های ترکیه 

  بیش از 200 دانشگاه در ترکیه وجود دارد که اکثر آنها توسط دولت اداره می‌شوند. اکثر این موسسات تازه تاسیس می‌باشند. در اوایل سال 1970 تنها هشت موسسه دولتی وجود داشت و اولین دانشگاه خصوصی (دانشگاه بیلکنت) در سال 1984 تاسیس شد.

  دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در ترکیه عضو توافق‌نامه بولونیا هستند و دوره‌های تحصیلی خود را مطابق با اروپا یکسان‌سازی می‌کنند. بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه در برنامه آراسموس پلاس شرکت کرده‌اند؛ این برنامه از مبادلات دانشجویان بین‌المللی پشتیبانی می‌کند. در آخرین تغییرات سیستم رده بندی آموزش عالی جهانی QS، کشور ترکیه دارای 24 دانشگاه برتر جهان در سال 2023 است.

  دانشگاه‌ های ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند:

  دانشگاه‌های دولتی اکثرا توسط دولت پایه‌گذاری شده‌اند و در نتیجه شهریه کمتری از دانشجویان دریافت می‌کنند. در این دانشگاه‌ها از زبان‌های ترکی، انگلیسی، آلمانی یا فرانسوی به عنوان زبان آموزشی استفاده می‌شود.

  دانشگاه‌های خصوصی معمولا شهریه بیشتری از دانشجویان دریافت می‌کنند اما در سطح بین‌الملل فعالیت گسترده‌تری دارند و با صنعت همکاری‌های بیشتری دارند. زبان آموزشی در کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی اغلب انگلیسی است.

  دانشگاه آیدین استانبول، دانشگاه مدیپول استانبول، دانشگاه باهچه شهیر، دانشگاه یدی تپه و دانشگاه کوچ از جمله دانشگاه های خصوصی ترکیه هستند، که در زمینه رشته های علوم پزشکی نیز بسیار مطرح می باشند.

   

  معرفی دانشگاه یدی تپه استانبول

  دانشگاه یدی تپه در بخش آسیایی استانبول منطقه آتاشهیر تاسیس شده است. جزء هفت دانشگاه خصوصی برتر ترکیه می باشد، که دارای تاییدیه وزارت بهداشت ایران است. پذیرش دانشگاه یدی تپه بدون آزمون و بر اساس شرایط سن و معدل داوطلب می باشد. دانشگاه یدی تپه استانبول بروی آموزش رشته های پزشکی، دندانپزشکی و دارو سازی متمرکز است.

   

  معرفی دانشگاه باهچه شهیر استانبول 

  دانشگاه باهچه شهیر واقع در بخش اروپایی استانبول منطقه اتاشهیر جزء دانشگاه های خصوصی معتبر ترکیه می باشد. که در بین داوطلبان ایرانی محبوبیت زیادی دارد. این دانشگاه دارای تاییدیه وزارت  بهداشت و علوم ایران است و شهریه ان نسبت به سطح رنکینگ و امکانات آن بسیار مناسب می باشد. برای قبولی در دانشگاه باهچه شهیر شرایط سن و معدل بسیار حائز اهمیت می باشد.

   

  دانشگاه آیدین استانبول 

  دانشگاه آیدین استانبول یکی از دانشگاه های خصوصی برتر ترکیه در بخش اروپایی منطقه فلوریا تاسیس شده است. دانشگاه آیدین استانبول در سال تحصیلی 2024_2023 مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفت و یکی از دانشگاه های پر تقاضا در بین داوطلبان خارجی می باشد. این دانشگاه رشته پزشکی و دندانپزشکی را به هر دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می دهد.

   

  دانشگاه مدیپول استانبول

  دانشگاه مدیپول استانبول یکی از دانشگاه های معتبر ترکیه می باشد که در سطح جهانی شده است. این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران می باشدکه به صورت تخصصی بر آموزش رشته های علوم پزشکی متمرکز است. پذیرش ان در تمامی مقاطع بدون ازمون و بر اساس سوابق تحصیلی مقطع قبلی داوطلب می باشد. به دلیل  درخواست زیاد برای تحصیل در دانشگاه مدیپول استانبول هر سال در بازه زمانی کمتر از یک ماه ظرفیت ثبت نام  آن به پایان می رسد.

   

  دانشجویانی که پس از اتمام تحصیل در ترکیه، قصد ورود به بازار کار در ایران را دارند، باید دانشگاه مورد نظر خود را از بین لیست دانشگاه های مورد تایید ایران انتخاب کنند تا با شرکت در آزمون معادل سازی مدارک خود را به تایید ایران در بیاورند.

  برای تحصیل در رشته های علوم پزشکی از جمله پزشکی، دندانپزشکی و دارو سازی همینطور رشته های پیراپزشگی دانشگاه شما باید در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه باشد.همینطور برای رشته های مهندسی، هنری، مدیریتی و … باید در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران باشد.

  لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در خارج 2024_2023

  دانشگاه های دولتی تایید وزرات بهداشت ایران در ترکیه (2025_2024)

  دانشگاه های خصوصی تایید بهداشت ایران در ترکیه (2025_2024)

  دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در ترکیه (2025_2024)

  گروه الف (دانشگاه های ممتاز)

  دانشگاه حاجت تپه/دانشگاه کوچ/دانشگاه فنی خاورمیانه/دانشگاه فنی استانبول/دانشگاه استانبول/دانشگاه آنکارا

  گروه ب (دانشگاه های خوب)

  دانشگاه سابانجی/دانشگاه بیلکنت/دانشگاه بغازیچی/دانشگاه قاضی/دانشگاه دوکوز ایلول/دانشگاه اژه/دانشگاه چوکوروا/دانشگاه مارمارا

  گروه ج ( دانشگاه های متوسط)

  موسسه فنی ازمیر/دانشگاه نجم الدین اربکان/دانشگاه قاضی انتپ/دانشگاه باهچه شهیر/دانشگاه بیلگی استانبول/دانشگاه آتیلیم/دانشگاه آکدنیز/دانشگاه اولوداغ/دانشگاه جانکایا/دانشگاه ارجیس/دانشگاه فنی ییلدیز/دانشگاه کوجالی/دانشگاه اوزیگین/دانشگاه باشکنت/دانشگاه آجی بادام/دانشگاه مرسین/دانشگاه فیرات

  هزینه تحصیل در ترکیه به تومان

  یکی از موضوعاتی که برای اکثر داوطلبان ایرانی بسیار حائز اهمیت می باشد، هزینه هایی است که باید برای تحصیل در ترکیه پرداخت کنند. باید توجه داشت که این هزینه ها معمولا به دلار یا لیر بیان می شود با توجه به شرایطی که در حال حاضر وجود دارد، در ادامه هزینه تحصیل در ترکیه به تومان را مورد بررسی قرار داده ایم.

  هزینه تحصیل در ترکیه، با توجه به میزان کیفیت و امکاناتی که در دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شود، نسبت به سایر کشورها بسیار مناسب می باشد. اما نمی‌توان مقدار دقیقی در نظر گرفت؛ چراکه هزینه ها به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی مورد نظر بستگی دارد. اینکه دانشگاه دولتی است یا خصوصی؟ مورد تایید ایران است یا خیر؟ بنابراین دانشجویان باید پیش از انتخاب دانشگاه خود، به صورت دقیق هزینه های تحصیل را مورد ارزیابی کامل قرار دهند.

  نکته مهم! هزینه تحصیل در ترکیه با توجه به تغییرات مداوم نرخ ارز، در هر سال تحصیلی متفاوت می باشد، لذا داوطلبان باید یک چم انداز چند ساله از هزینه ها را در نظر بگیرند.

  هزینه تحصیل در ترکیه: مقایسه دانشگاه های دولتی و خصوصی

  دانشگاه های دولتی 

  1. هزینه تحصیل در ترکیه برای پزشکی و دندانپزشکی سالانه 50 الی 200 هزار لیر معادل 100 الی 400 میلیون در سال.

  2. هزینه تحصیل در ترکیه برای مقطع کارشناسی سالانه 5 الی 40 هزار لیر معادل 10 الی 80 میلیون در سال.

  3. هزینه تحصیل در ترکیه برای تحصیلات تکمیلی سالانه 10 الی 20 هزار لیر معادل 20 الی 40 میلیون در سال.

  دانشگاه های خصوصی 

  1. هزینه تحصیل در ترکیه برای پزشکی و دندانپزشکی 10 الی 38 هزار دلار معادل 500 الی 1 میلیارد و 500 میلیون در سال.

  2. هزینه تحصیل در ترکیه برای مقطع کارشناسی 2 الی 8 هزار دلار معادل 100 الی 400 میلیون در سال.

  3. هزینه تحصیل در ترکیه برای کل دوره تحصیلات تکمیلی 1500 الی 7000 هزار دلار معادل  70 الی 350 میلیون.

  برای دانلود هزینه تحصیل در ترکیه برای برخی از دانشگاه های دولتی برتر ترکیه بروی آن ها کلیک کنید:

  هزینه تحصیل در ترکیه دانشگاه استانبول 2024_2023 هزینه تحصیل در ترکیه دانشگاه آنکارا 2024_2023 هزینه تحصیل در ترکیه دانشگاه حاجت تپه 2024_2023 هزینه تحصیل در ترکیه دانشگاه اوندکوزمایس 2024_2023

  هزینه تحصیل در ترکیه پزشکی

   

  دانشجویان بین المللی برای صرفه جویی در هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه می توانند با شرکت و قبولی در آزمون YOS دانشگاه های دولتی ترکیه مشغول به تحصیل شوند. شهریه دانشگاه های دولتی پزشکی ترکیه سالانه بین 50 الی 200 هزار لیرکه معادل آن به تومان 100 الی 400 میلیون در سال است، که نسبتا رایگان محسوب می شود.

  در پادکست بالا بطور کامل شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه برای دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران را توضیح داده ایم، پیشنهاد می کنیم آن را گوش دهید. 

  و همینطور هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون از دیگر کشورهای دنیا نظیر کانادا کمتر می باشد. به طور کلی متوسط هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های خصوصی ترکیه سالانه بین 10 الی 38 هزار دلار که معادل آن به تومان 500 میلیون الی 1 میلیارد و 500 میلیون در سال است.

  هزینه تحصیل در ترکیه دندانپزشکی

   

  هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه به لیر محاسبه می شود بنابراین نسبت به دانشگاه‌های خصوصی ترکیه بسیار کمتر است. متوسط هزینه برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بین 60 الی 180 هزار لیر، معادل 120 الی 360 میلیون در سال می باشد.

  هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون با توجه به طبقه بندی بین المللی دانشگاه و برخی مشخصات دیگر از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. متوسط ​​هزینه های پرداخت شده توسط دانشجوی رشته دندانپزشکی در دانشگاه های خصوصی ترکیه سالانه بین 8500 الی 30 هزار دلار، معادل 425 الی 1 میلیار و 500 میلیون در سال متغیر می باشد.

  تحصیل در ترکیه بدون آزمون با بورسیه 100%

  با توجه به شرایط اقتصادی کشور و نوسانات نرخ ارز خیلی از داوطلبان و خانواده های ایرانی به دنبال یک شرایط خاص برای کاهش هزینه تحصیل در ترکیه هستند. آکادمی کرمی با توجه به سابقه درخشان چند سال همکاری با دانشگاه های خصوصی ترکیه، توانسته است امتیاز ویژه بورسیه صد در صد را برای تحصیل پزشکی در ترکیه دریافت کند.

  اغلب داوطلبان برداشتی که از کلمه بورس صد به ذهنشان می رسد، تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد؛ همانطور که تجربه نشان داده است شرایط قبولی از این نوع بورسیه بسیار سخت و در اکثر مواقع موفقیت آمیز نیست. اما منظور از بورسیه صد در صد یعنی داوطلب با پرداخت نقد شهریه کل دوره تحصیل رشته مورد نظر در دانشگاه های خصوصی ترکیه می تواند شامل 50% تخفیف شود.

  به طور مثال شهریه تحصیل پزشکی در ترکیه بدون کنکور سالانه بین 12 الی 15 هزار دلار است، یعنی در مجموع شش سال دانشجو باید 70 الی 90 هزار دلار  شهریه به دانشگاه پرداخت کند. اما، با استفاده از شرایط بورس صد خانواده ها به راحتی میتوانند هزینه ها را مدیریت کنند. در واقع داوطلب با پرداخت میانگین مبلغ 35 الی 50 هزار دلار در ابتدای شروع تحصیل، دیگر در طول کل دوره پزشکی شهریه ایی به دانشگاه پرداخت نخواهند کرد.

  نکته! با استفاده ازشرایط بورسیه صد، یکسال دوره آمادگی زبان دانشگاه به صورت کاملا رایگان برگزار خواهد شد.

  هزینه زندگی در ترکیه

  به طور میانگین متوسط هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه برای اقامت در خوابگاه 8 الی 10 هزار لیر و برای هزینه های حمل و نقل و غذا  3 الی 5 هزار لیر در ماه می باشد. که در مجموع بین 25 الی 30 میلیون در ماه معادل 500 الی 600 دلار نیاز هست.

  تحصیل در ترکیه: رنکینگ دانشگاه های ترکیه

  24 دانشگاه ترکیه در رده‌بندی جهانی دانشگاه‌های QS 2023 جای گرفتند اکثر دانشگاه‌های برتر ترکیه در دو شهر بزرگ آنکارا و استانبول قرار دارند. دانشگاه فنی خاورمیانه، بیلکنت و دانشگاه حاجت‌تپه در شهر آنکارا واقع شده‌اند (تمامی این دانشگاه‌ها جزء 50 دانشگاه برتر هستند) این درحالی است که دانشگاه بغازیچی، کوچ، سابانجی، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه استانبول در شهر استانبول واقع شده‌اند، تمامی این دانشگاه‌ها جزء 24 دانشگاه برتر هستند.

  بهترین دانشگاه‌های ترکیه 2024

  ردیف

  نام دانشگاه

  رتبه جهانی

  ۱.   دانشگاه کوچ (Koç University) 477
  ۲.    دانشگاه فنی خاورمیانه (METU) 501-510
  ۳.  دانشگاه سابانجی (Sabanci University) 531-540
  ۴.  دانشگاه بیلکنت (Bilkent University) 561-570
  ۵.      دانشگاه فنی استانبول (Istanbul Technical University) 601-650
  ۶. دانشگاه بغازیچی( Boğaziçi University) 701-750
  ۷.    دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University) 801-1000
  ۸. دانشگاه استانبول (Istanbul University) 801-1000
  ۹.  دانشگاه آنکارا (Ankara University ) 1001-1200

  شرایط سنی تحصیل در ترکیه

  در مورد شرایط سنی تحصیل در ترکیه بایستی گفت که، داوطلب برای تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های دولتی مورد تایید ایران مثل: دانشگاه های آتاتورک، استانبول، انکارا، مارمارا و … علاوه بر کسب امتیاز از طریق آزمون های ورودی TRYOS و SAT باید از شرایط سن خوبی برخوردار باشد.

  چرا که اگر دو داوطلب با نمره آزمون یکسان و شرایط سنی متفاوت برای تحصیل در یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه درخواست بدهند، قطعا شخصی که دارای سن کمتر می باشد، شانس پذیرش خواهد شد.

  همینطور داوطلب برای تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های خصوصی مورد تایید ایران در ترکیه، حتما باید سن کمتر 25 سال داشته باشد و همینطور برای تحصیل بدون ازمون در دانشگاه های ترکیه که دارای تاییدیه اتحادیه اروپا هستند مثل دانشگاه، نیشانتاشی، بیرونی، اطلس، ایستینیه … سن داوطلب باید حداکثر 29 سال باشد.

  برای تحصیل در مقاطع ارشد ترجیحا سن 35 و برای دکترا 45 سال باشد. از این جهت توجه به شرایط سنی تحصیل در ترکیه بسیار حائز اهمیت می باشد و بهتر است قبل از آنکه میزان گپ تحصیلی شما بیشتر شود، برای ادامه تحصیل اقدام کنید.

  شرط معدل برای تحصیل در ترکیه

  یکی از مهم ترین عوامل برای تحصیل در ترکیه شرط معدل مقطع قبلی داوطلب می باشد. برای تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی دانشگاه های دولتی و خصوصی معتبر این کشور، حداقل معدل دبیرستان باید 18 از 20 باشد و برای دانشگاه های بدون ازمون مورد تایید اروپا در ترکیه حداقل معدل 14 از 20  الزامی است.

  برای تحصیل مقاطع تحصیلات تکمیلی در ترکیه ترجیحا معدل مقطع قبلی 14 از 20 باشد. علاوه بر آن پژووهش های علمی، ارائه مدرک زبان بین المللی و کسب امتیاز قابل قبول از ازمون ورودی برای پذیرش نهایی از دانشگاه های معتبر ترکیه الزامی است.

  رشته های پرتقاضا برای تحصیل در ترکیه

  رشته های پرتقاضا برای تحصیل در ترکیه

  شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

  برای تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم، ابتدا متقاضی می بایست شرایط ورودی دانشگاه ها را برای رشته دلخواه خود مورد بررسی کامل قرار دهد و متناسب با آن اقدامات لازم را انجام دهد. همچنین باید تسلط خود را به زبان رشته انگلیسی و یا ترکی با ارائه مدارک زبان به اثبات برساند.

  برای اثبات تسلط به زبان ترکی مدرک آزمون تومر TOMERو برای انگلیسی به مدرک تافل TOFEL نیاز است. در غیر این صورت باید آمادگی لازم برای شرکت در آزمون دو مرحله ایی تعیین سطح زبان دانشگاه را بدست بیاورید.

  مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

  • ترجمه رسمی ریز نمرات دیپلم (دبیرستان) به زبان ترکی
  • ترجمه رسمی ریز نمرات پیش دانشگاهی به زبان ترکی (در صورتی که پیش دانشگاهی را گذرانده باشید)
  • ترجمه رسمی مدرک دیپلم به زبان ترکی
  • ترجمه رسمی مدرک پیش دانشگاهی به زبان ترکی (در صورتی که پیش دانشگاهی را گذرانده باشید)
  • پاسپورت معتبر
  • رزومه تحصیلی (ارائه این مدرک اجباری نیست)
  • پرداخت هزینه اپلیکیشن دانشگاه (در صورت وجود هزینه)
  • فرم تکمیل شده اپلیکیشن (نامه پذیرش اولیه)
  • پرداخت شهریه دانشگاه (حداقل یک ترم)
  • عکس بیومتریک
  • گواهی تسلط به زبان انگلیسی یا ترکی
  • و یا قبولی در آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی و یا ترکی دانشگاه مورد نظر
  • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها (دانشگاه های دولتی)

  تحصیل در ترکیه: دانشگاه های دولتی 

  دانشگاه های دولتی ترکیه به دلیل هزینه مناسب و اعتبار بین المللی، مورد استقبال بسیاری از داوطلبان خارجی قرار گرفته اند. خبر خوب اینکه! برخی از این دانشگاه دارای تاییدیه وزارت بهداشت ایران هستند لذا، بهترین گزینه برای تحصیل داوطلبانی می باشد که قصد بازگشت و ورود به بازار کار در ایران را دارند.

  داوطلبان خارجی برای تحصیل در تمامی رشته ها از جمله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه از دو طریق امکان پذیر است، که داوطلب متناسب با شرایط خود یکی از روش های زیر را انتخاب می کند. در ادامه به طور کامل هر کدام را مورد بررسی قرار داده ایم.

  •  بورسیه تحصیل در ترکیه 
  •  آزمون های ورودی 

  تحصیل در ترکیه پزشکی و دندانپزشکی

  تحصیل پزشکی در ترکیه 

  آزمون های ورودی تحصیل پزشکی در ترکیه

  تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

  آزمون های ورودی تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

  آزمون های ورودی تحصیل در ترکیه

  بیشترین ظرفیت پذیرش دانشگاه های دولتی ترکیه از طریق یکی از آزمون های ورودی TRYOS و SAT می باشد. داوطلبان خارجی با شرکت در آزمون دانشگاه مورد نظر و کسب امتیاز لازم، می توانند برای تحصیل در ترکیه اقدام کنند. ثبت نام در آزمون دانشگاه های دولتی ترکیه محدودیت سن و معدل ندارد. اما، طبق تجربه فقط داوطلبان با شرایط سنی کمتر از 25 سال و معدل حداقل 18 شانس قبولی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی را داشته اند.

  پیشنهاد آکادمی کرمی برای آن دسته از داوطلبانی که واجد شرایط شرکت در این آزمون ها نمی باشند، ثبت نام برای بدون آزمون تحصیل در ترکیه می باشد.

  تحصیل در ترکیه با آزمون YOS لغو شد!

  تا قبل از سال تحصیلی 2025_2024 تمامی دانشگاه های دولتی ترکیه از طریق آزمون یوس YOS اختصاصی خودشان اقدام به پذیرش دانشجو میکردند، اما طبق مصوبه جدید سازمان آموزش عالی ترکیه برای همیشه برگزاری آزمون یوس لغو گردید. در حال حاضر تمامی دانشگاه های دولتی ترکیه فقط از طریق دو آزمون TRYOS و SAT اقدام به پذیرش دانشجو می نمایند. این آزمون ها به صورت سراسری و متمرکز برگزار می شوند.

  تحصیل در ترکیه با آزمون TRYOS

  آزمون متمرکز TRYOS در سال تحصیلی 2023_2024 توسط سازمان آموزش عالی ترکیه YOK تصویب شد. این آزمون  سالانه دو بار در بازه های زمانی مختلف به صورت جامع در شهر های مختلف ترکیه برگزار می شود، اکثر دانشگاه های مطرح ترکیه از طریق نتیجه آزمون TRYOS اقدام به پذیرش دانشجو می کنند. محتوای این آزمون شامل سه درس هوش، هندسه و ریاضی می باشد.

  تحصیل در ترکیه با آزمون SAT

  آزمون SAT یکی از معروف‌ترین آزمون‌های ورود به دانشگاه‌های آمریکایی است که توسط شرکت College Board برگزار می‌شود. این آزمون به عنوان یکی از معیارهای اصلی انتخاب دانشجویان برای ورود به دانشگاه‌های برتر در آمریکا و دیگر کشورها از جمله ترکیه به شمار می‌رود. نمره قابل قبول برای پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی از طریق آزمون  SAT به طور تقریب کسب حداقل نمره 1580 از 1600 الزامی است.

  نکته مهم! در دو سال اخیر بدلیل خرید و فروش سوالات آزمون SAT توسط موسسات سود جو، نتیجه این آزمون به تنهایی برای پذیرش در  دانشگاه های دولتی ترکیه کافی نیست.

  تحصیل در ترکیه با شرط معدل لغو شد!

  تا قبل از سال تحصیلی 2025_2024 برخی از دانشگاه های دولتی ترکیه از جمله دانشگاه دکوز ایلول ازمیر و دانشگاه کاتب چلبی ازمیر علاوه بر قبولی از طریق آزمون، شرایط تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی با شرط معدل را در اختیار دانشجویان ممتاز خارجی قرار می دادند. اما، در حال حاضر پذیرش با شرط معدل تمامی دانشگاه های دولتی ترکیه لغو شده است و همانطور که در بالا گفتیم پذیرش فقط از طریق آزمون های جامع TRYOS و SAT می باشد.

  در جدول زیر شرایط تحصیل در ترکیه برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی در برخی از دانشگاه های دولتی مورد تایید ایران در ترکیه را مشاهده می کنید:

  نام دانشگاه

  زبان تحصیل

  شرایط تحصیل  

  دانشگاه حاجت تپه انکارا ترکی _ انگلیسی 1. سن حداکثر 22 سال و معدل دبیرستان حداقل 18 باشد.

  2. قبولی فقط از طریق شرکت در آزمون SAT و کسب امتیاز حداقل 1580 از 1600.

  دانشگاه آتاتورک ارزروم ترکی _ انگلیسی 1. سن حداکثر 25 سال و معدل دبیرستان حداقل 18 باشد.

  2. شرکت در آزمون TRYOS و کسب نمره حداقل 450 از 500.

   

  دانشگاه دوکوز ایلول ازمیر ترکی 1. از طریق پذیرش بدون آزمون و با شرط معدل.

  2. سن حداکثر 25 سال و معدل دبیرستان حداقل 18 باشد.

  2. شرکت در آزمون TRYOS و کسب امتیاز حداقل 400 از 500.

  دانشگاه اوندکوز مایس ترکی _ انگلیسی 1. سن حداکثر 25 سال و معدل دبیرستان حداقل 18 باشد.

  2. شرکت در آزمون TRYOSو کسب امتیاز حداقل 450 از 500.

  3. شرکت در آزمون SAT و کسب امتیاز حداقل 1580 از 1600.

  نکته مهم! این دانشگاه ها با توجه به رنکینگ و اعتبارجهانی علاوه بر ایران، مورد تایید کشور های عضو اتحادیه اروپا، کشور های عربی، آمریکا و کانادا نیز می باشند.

  تحصیل در ترکیه: دانشگاه های خصوصی 

  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های خصوصی ترکیه بدون نیاز به شرکت در آزمون و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی داوطلب به راحتی امکان پذیر است. این دانشگاه ها هر ساله سهمیه مشخصی برای پذیرش دانشجویان بین المللی در نظر می گیرند که هر یک با شرط معدل و اعلام یک شرایط خاص اقدام به جذب دانشجو می نمایند. از جمله عوامل موثر برای تحصیل در ترکیه بدون آزمون شرایط سن و معدل داوطلب است.

  تحصیل در ترکیه دانشگاه های خصوصی

  بورسیه تحصیلی در ترکیه 

  آنچه بورسیه‌های تحصیلی ترکیه را نسبت به سایر کشورها متمایز می‌کند، حمایت مالی، معافیت از شهریه، ارائه خوابگاه، بیمه درمانی، امکان بهره‌مندی از امکانات دانشگاهی، اجتماعی و فرهنگی در تمام مقاطع تحصیلی دانشگاهی است. در ادامه، برخی از بورسیه‌های این کشور را معرفی کرده‌ایم.

  انواع بورسیه های تحصیلی ترکیه

  انواع بورسیه تحصیل در ترکیه

  بورسیه ترکیه بورسلاری، یکی از جامع‌ترین بورسیه‌های تحصیلی ترکیه است که سالانه ۵ هزار دانشجوی خارجی از آن بهره‌مند می‌شوند. این بورسیه نه تنها کلیه مقاطع تحصیلی را پوشش می‌دهد بلکه اغلب دانشگاه‌های برتر ترکیه آن را ارائه می‌دهند. همچنین متقاضی با اخذ این بورسیه می‌تواند از معافیت شهریه، کمک هزینه ماهانه، بلیت رفت و برگشت، خوابگاه رایگان و … برخوردار شود.

  کار در ترکیه در حین و پس از تحصیل

  دانشجویان خارجی برای کار در ترکیه باید از دولت ترکیه مجوز کار دریافت کنند. پیدا کردن شغل به صورت پاره‌وقت برای دانشجویانی که به زبان ترکی مسلط نیستند، امری دشوار است، چرا که بیشتر کارفرمایان ترک برای مشاغل پاره‌وقت به دنبال نیروی کار ترک‌زبان هستند.

  همچنین امکان کار در ترکیه برای دانشجویانی که در سال اول مقاطع تحصیلی کاردانی یا کارشناسی هستند، وجود ندارد اما دانشجویان کارشناسی‌ارشد و یا دکتری که دارای مجوز کار هستند می‌توانند به‌ کار حین تحصیل در ترکیه بپردازند. در حالت کلی دانشجویان و اتباع خارجی مشغول به تحصیل در ترکیه فقط 24 ساعت در هفته اجازه کار در حین تحصیل را دارند.

  مدت زمان تحصیل در ترکیه

  مقطع 

  مدت زمان تحصیل

  کاردانی  2 سال
  کارشناسی 4 سال
  کارشناسی ارشد  2 سال 
  دکترا 4 سال

  تحصیل در ترکیه: کارشناسی

  همانطور که در بالا اشاره کردیم برای تحصیل در مقطع کارشناسی ترکیه داوطلبان خاجی یا باید با شرکت در آزمون های ورودی و کسب امتیاز قابل قبول وارد دانشگاه های دولتی ترکیه شوند یا بدون ازمون و بر اساس سوابق تحصیلی از دانشگاه های خصوصی ترکیه پذیرش بگیرند.

  با توجه به اینکه هزینه های آمادگی برای حضور در آزمون های YOS و SAT ترکیه بالا می باشد، همینطور وقت زیادی را باید صرف آن کرد و در نهایت قبولی داوطلب تضمینی ندارد لذا پیشنهاد اکادمی کرمی با پنج سال تجربه در زمینه مهاجرت تحصیلی به این کشور برای داوطلبان ایرانی تحصیل در ترکیه بدون ازمون با بورسیه های 50% تخفیف می باشد. در ادامه به جزئیات آن پرداخته ایم.

  اگر به دنبال تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه بدون آزمون هستید، پیشنهاد می کنیکم مقاله ان را مطالعه کنید.

  مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی

  مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در دانشگاه های ترکیه عبارتند از:

  • اسکن پاسپورت
  • اسکن عکس 4*3
  • اصل مدرک دیپلم به همراه ترجمه ترکی یا انگلیسی
  • ریز نمرات دوره ی تحصیلی دبیرستان به همراه زبان ترکی یا انگلیسی
  • در صورتی که فارغ التحصیل دیپلم نظام قدیم هستید به ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن هم الزامی است.

  نکته مهم! اگر دانش آموز سال آخر دبیرستان هستید با ترجمه کارنامه سال دهم، یازدهم و کارنامه ترم اول دوازدهم به همراه ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل می توانید برای پذیرش دندانپزشکی بدون کنکور در ترکیه اقدام کنید.

  تحصیل در ترکیه: کارشناسی ارشد 

  یکی از پرتقاضاترین مقاطع تحصیلی برای ایرانیان در کشور ترکیه، مقطع کارشناسی‌ارشد است. دانشجویان ایرانی در بیشتر موارد، پس از اتمام دوره کارشناسی در ایران، برای تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد در ترکیه اقدام می‌کنند تا بتوانند با اخذ مدرک تحصیلی بین‌المللی از دانشگاه‌های برتر این کشور، امکان تحصیل در سایر کشورها را بدست آورند.

  اگر می‌خواهید مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری در ترکیه کسب کنید، ضمن بررسی شرایط خاص هر رشته در وب‌سایت دانشگاه موردنظر، باید مجموعه‌ای از مدارک را فراهم کنید.

  مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی ارشد

  • فرم درخواست پذیرش
  • مدرک کارشناسی یا کارشناسی‌ارشد
  • انگیزه نامه
  • ارائه رزومه قوی
  • توصیه‌نامه
  • ارائه سوابق تحصیلی
  • ارائه نمرات مورد تأیید در برخی از آزمون‌ها مثل GRE یا GMAT برای پذیرش در برخی از رشته‌ها
  • ارائه نمره قبولی در آزمون زبان تافل یا آزمونی که دانشگاه در بدو ورود، قبولی در آن را لازم می‌داند.
  • شرکت در امتحانات کتبی و یا مصاحبه دانشگاه

  نکته مهم! برای شرکت در برنامه‌های کارشناسی ارشد در ترکیه و دکتری در این کشور معمولاً در دو بازه زمانی مهلت درخواست وجود دارد:

  • اردیبهشت تا خرداد برای ترم پاییز
  • آذر تا دی برای ترم بهار 

  تجربه تحصیل در ترکیه از زبان دانشجویان

  1. اگر برای تحصیل در ترکیه مدرک زبان ندارید ولی و به زبان مسلط هستید، نگران آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه نباشید. چرا که این آزمون بسیار راحت و اصلا به سختی آزمون های بین المللی تومر، تافل و آیلتس نیست. این آزمون طی دو مرحله کتبی و شفاهی توسط یکی از پرسنل دانشگاه برگزار می شود.

  2. اگر قصد تحصیل در رشته های علوم پزشکی در دانشگاه های ترکیه را دارید، برای اینکه بتوانید بعد از اتمام تحصیل به راحتی در ایران یا کشور های دیگر وارد بازار کار شوید، حتما از میزان تایید بودن مدرک دانشگاه مورد نظر خود اطمینان حاصل فرمایید.

  3. در چند سال اخیر بدلیل رقابت بالای شرکت کنندگان در آزمون های YOS و َُSAT  و ظرفیت محدود پذیرفته شدگان رشته های پزشکی و دندانپزشکی، شانس قبولی در دانشگاه های دولتی ترکیه بسیار کم شده است. پس اگر به دنبال پذیرش تضمینی و راحت هستید، برای تحصیل بدون آزمون در دانشگاه های ترکیه اقدام کنید.

  3. اگر نگران نحوه برخورد و رفتار دانشجویان یا اساتید کشور ترکیه در طول دوره تحصیل با خودتان هستید، باید بدانید که ترک ها علاقه زیادی به تبادل فرهنگی با دانشجویان سایر کشورها دارند. همینطور اساتید دانشگاه ها ارزش و احترام زیادی برای دانشجویان خارجی قائل هستند.

  4. برخی از افراد سودجو گاها وعده خرید صندلی از دانشگاه های دولتی ترکیه با هزینه های پذیرش بالا یا توانایی اخذ بورسیه و تخفیف بیشتر از دانشگاه های خصوصی این کشور را می دهند، توصیه می کنیم مراقب این افراد باشید!

  5. برای تحصیل در ترکیه بدون آزمون، بهترین دانشگاه های خصوصی این کشور در شهر استانبول می باشند. چرا که اکثر این دانشگاه های استانبول سطح رنکینگ جهانی، کیفیت آموزش و خدمات بهتری را در اختیار دانشجویان خارجی قرار داده اند.

  مشاوره ثبت نام تحصیل در ترکیه

  در میان تمام موسسه های خدماتی که کار پذیرش و اقامت شما در دانشگاه های ترکیه را سخت تر می کنند، آکادمی کرمی با سابقه درخشان پنج سال فعالیت در این زمینه، درصدد است تا هرچه راحت تر و سریع تر شما به رشته مورد نظر و دانشگاه مقصدتان برسید.

  برای همین در زمینه های مختلف دریافت بورسیه دانشگاه های ترکیه، دریافت کمک هزینه های تحصیلی، نمره قبولی در آزمون های ورودی و منابع آنها و در تمام گام های ثبت نام تا پذیرش را می توانید با کارشناسان ما همراه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره های رایگان و تخصصی ما، همین خالا با ما تماس بگیرید.

  شماره تماس

  برای مشاوره رایگان تلفنی هر روز هفته از ساعت 9 صبح الی 8 شب پاسخگوی سوالات شما هستیم. 

  09104509900

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۸ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا