ثبت نام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه برای سال تحصیلی (2025_2024) در حال انجام است!!!  

لیست دانشگاه های تایید ایران در ترکیه
وبلاگ

هزینه تحصیل داروسازی در ترکیه✔ بدون آزمون 2024

 • این مقاله راهنمای جامعی برای تمامی دانشجویانی است که به دنبال تحصیل داروسازی در ترکیه هستند.

   

  اطلاعیه مهم 1: هزینه تحصیل داروسازی در ترکیه برای دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران و بدون آزمون سالانه بین 8 الی 22 هزار دلار است. که این شهریه در دو قسط پرداخت می شود. قسط اول که شامل 50% شهریه یک سال است در زمان اخذ پذیرش از دانشگاه و الباقی شهریه در شروع ترم دوم تحصیلی دانشجو تسویه خواهد شد.

  اطلاعیه مهم 2: لیست اسامی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه برای تحصیل داروسازی بدون آزمون عبارتند از:دانشگاه آیدین استانبول، دانشگاه باهچه شهیر، دانشگاه مدیپول استانبول، دانشگاه یدی تپه و دانشگاه آجی بادام.

  اطلاعیه مهم 3: شهریه سالانه داروسازی دانشگاه آیدین استانبول به زبان ترکی $8.000، دانشگاه باهچه شهیر استانبول انگلیسی $15.000، دانشگاه مدیپول استانبول به زبان ترکی $12.600 و انگلیسی 16.200، دانشگاه یدی تپه انگلیسی $22.500، دانشگاه آجی بادام انگلیسی $12.000 است. 

  اطلاعیه مهم 4: ارزانترین و بهترین دانشگاه مورد تایید ایران در ترکیه برای تحصیل داروسازی به زبان انگلیسی، دانشگاه باهچه شهیر استانبول با شهریه سالانه $15.000می باشد. 

  اطلاعیه مهم 5: ارزانترین دانشگاه های مورد تایید ایران در ترکیه برای تحصیل داروسازی به زبان ترکی، دانشگاه آیدین استانبول با شهریه سالانه $8.000 و دانشگاه مدیپول استانبول با شهریه $12.600 می باشد. 

  تحصیل داروسازی در ترکیه

  رشته داروسازی یکی از رشته های برتر و پرتقاضا است، که داوطلبان زیادی را به خود اختصاص داده است. ترکیه  به دلیل کیفیت آموزش رشته های علوم پزشکی در دانشگاه های خود و هزینه های تحصیل مقرون به صرفه نسبت به سایر کشورهای اروپایی یکی از مقاصد عالی برای تحصیل داروسازی است.

  مشاوران برتر آکادمی کرمی با سابقه چندین سال مشاوره در زمینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه، در این مقاله سعی بر ارائه به روز ترین مطالب نموده اند و همینطور متخصصین ما همواره در تلاش اند متناسب با شرایط موجود، بهترین مسیر ادامه تحصیل را به داوطلبان پیشنهاد دهند. در ادامه به طور کامل به شرایط تحصیل داروسازی در ترکیه پرداخته ایم.

  شماره تماس

  شرایط سنی تحصیل داروسازی در ترکیه

  به طور کلی شرط لازم برای اقدام به پذیرش در تمامی دانشگاه های ترکیه داشتن دیپلم یا حضور در سال آخر دبیرستان است. اما برخی از دانشگاه های معتبر خصوصی ترکیه با شرط معدل و اعلام یک شرایط خاص اقدام به جذب دانشجو در رشته دندانپزشکی می نمایند. ترجیحا متقاضی بایدسن کمتر از 29سال و معدل سه سال آخر دبیرستان حداقل 16 باشد.

  شرایط پذیرش داروسازی در ترکیه 

  بطور کلی دانشگاه های ترکیه به دو نوع دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. دانشگاه های دولتی ترکیه دارای اعتبار جهانی بالایی هستند. اما، شرایط پذیرش رشته داروسازی در دانشگاه های خصوصی ترکیه بسیار ساده تر است. در ادامه بطور کامل شرایط تحصیل داروسازی را در  هر دو دانشگاه مورد بررسی قرار داده ایم.

  تحصیل داروسازی در دانشگاه های خصوصی ترکیه 

  به دلیل شرایط قبولی بسیار سخت دانشگاه های دولتی ترکیه، تقاضا برای تحصیل بدون آزمون در ترکیه افزایش پیدا کرده است. دانشگاه های خصوصی ترکیه شرایط ورود پیچیده ایی ندارند. لذا، داوطلبان خارجی بدون نیاز به شرکت در آزمون، می توانند بر اساس سوابق تحصیلی مقطع دبیرستان برای پذیرش رشته دلخواه شان اقدام کنند. 

  پیش‌نیاز تحصیل داروسازی در ترکیه، به پایان رساندن دوره دبیرستان و داشتن مدرک دیپلم است. از جمله عوامل موثر در اخذ پذیرش داروسازی در دانشگاه های خصوصی ترکیه، معدل و سن متقاضی است. ویژگی های مهم دانشگاه خصوصی ترکیه عبارتند از:

  *دانشگاه های خصوصی ترکیه به عنوان یک سکوی پرتاب برای تحصیل دانشجو در دانشگاه های برتر دنیا بشمار می آیند.

  *همگی عضو سیستم اراسموس و تبادل دانشجو با دانشگاه ها و کشور های مهم جهان می باشند.

  *دانشگاه های خصوصی ترکیه به دانشجویان خود  که با معدل بالا فارغ التحصیل می شوند ضمانت شغلی می دهند.

  *همگی دارای بیمارستان های تخصصی با تجهیزات کامل جهت گذراندن دوره های کار آموزی دانشجو و کسب تجربه آموزش های عملی قوی می باشند.

  *اکثر دانشگاه های خصوصی علاوه بر اصل مدرک فارغ التحصیلی دانشجو از رشته مد نظر مدارک دیگری که رزومه علمی معتبر برای دانشجو به شمار می آیند را به دانشجو  ارائه می دهند. مانند: مدرک ماوی دیپلما یا همان دیپلم آبی.

  تحصیل داروسازی در دانشگاه های خصوصی تایید ایران

  طبق لیست اعلام شده توسط وزارت بهداشت برای سال تحصیلی 2025_2024 تعداد محدودی از دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید ایران هستند. شرایط پذیرش در اکثر این دانشگاه ها بدون آزمون ورودی و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی داوطلب می باشد.

  نکته مهم! برای تحصیل رشته داروسازی در دانشگاه های خصوصی مورد تایید وزارت بهداشت، داوطلبان ترجیحا باید سن زیر 29 سال و معدل کل دیپلم بالای 16 داشته باشند.

  اسامی  دانشگاه های خصوصی مورد تایید ایران برای تحصیل داروسازی در ترکیه عبارتند از:

  هزینه تحصیل داروسازی در ترکیه بدون آزمون برای دانشگاه های خصوصی مورد تایید بهداشت ایران  به شرح زیر است:

  دانشگاه زبان تحصیل هزینه‌های سالانه به دلار
  باهچه شهیر انگلیسی 15.000
  یدی‌تپه انگلیسی 22.000
  مدیپول  استانبول انگلیسی 16.200
  مدیپول  استانبول ترکی 12.600
  آجی‌بادام انگلیسی 12.000
  آیدین استانبول  ترکی 8.000

  نکته مهم! شرط ورود به دانشگاه خصوصی باشکنت آنکارا صرفا دریافت نمره قابل قبول در آزمون یوس این دانشگاه می باشد. (این دانشگاه به صورت قانونی پذیرش بدون آزمون ندارد)

  لیست دانشگاه های خصوصی مورد تایید اروپا در ترکیه برای تحصیل داروسازی عبارتند از:

  تحصیل بدون آزمون داروسازی در ترکیه 

  بسیاری از افراد تمایل دارند تا برای تحصیل در خارج از کشور، در آزمون های ورودی شرکت نکنند و ترکیه نیز این امکان را فراهم کرده است. همه افرادی که قصد دارند در دانشگاه های دولتی این کشور به ادامه تحصیل مشغول شوند، موظف هستند تا در آزمون های ورودی شرکت کنند.

  تحصیل بدون آزمون داروسازی در ترکیه، فقط از طریق درخواست پذیرش به دانشگاه های خصوصی این کشور امکان پذیر  است. در مورد شرایط تحصیل داروسازی در اکثر دانشگاه های خصوصی ترکیه، نیازی به شرکت در آزمون ورودی نیست و صرفا داشتن مدرک دبیرستان با حداقل معدل کافی است.

  اغلب هزاران دانشجوی بین المللی که قبولی در آزمون های ورودی دانشگاه های دولتی ترکیه را از دست داده اند یا نمی خواهند این آزمون را شرکت کنند، برای دانشگاه های خصوصی ترکیه اقدام می کنند.

  مدت تحصیل داروسازی در ترکیه

  هزینه تحصیل داروسازی در ترکیه 

  یکی از موضوعاتی که برای اکثر داوطلبان ایرانی بسیار حائز اهمیت می باشد، هزینه هایی است که باید برای تحصیل رشته داروسازی در این کشور پرداخت کنند. باید توجه داشت که این هزینه ها معمولا به دلار یا لیر بیان می شود با توجه به شرایطی که در حال حاضر وجود دارد، در این مقاله هزینه های تحصیل داروسازی در ترکیه را به تومان مورد بررسی قرار داده ایم.

  هزینه تحصیل داروسازی در ترکیه بستگی به این دارد که فرد در دانشگاه های خصوصی یا دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل باشد، بنابراین دانشجویان باید پیش از انتخاب دانشگاه خود، به صورت دقیق هزینه های تحصیل را مورد ارزیابی کامل قرار دهند.

  نکته مهم! شهریه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه با توجه به تغییرات مداوم نرخ ارز، در هر سال تحصیلی متفاوت می باشد، لذا داوطلبان باید یک چم انداز چند ساله از هزینه ها را در نظر بگیرند.

  هزینه تحصیل داروسازی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه

  هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه به لیر محاسبه می شود، بنابراین نسبت به دانشگاه‌های خصوصی ترکیه بسیار کمتر است. متوسط هزینه برای تحصیل داروسازی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه بین 10 الی 100 هزار لیر ترکیه، معادل 20 الی 200 میلیون در سال می باشد. (قیمت روز لیر 2 هزار تومان در نظر گرفته شده است)

  هزینه تحصیل داروسازی در دانشگاه های خصوصی ترکیه 

  شرایط ورود به دانشگاه‌های ترکیه در بخش خصوصی نسبت به دانشگاه‌های دولتی ساده‌تر است. با این وجود هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی بیشتر از دانشگاه‌ دولتی این کشور است. هزینه تحصیل داروسازی در دانشگاه های خصوصی ترکیه با توجه به طبقه بندی بین المللی دانشگاه و برخی مشخصات دیگر از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است.

  متوسط ​​هزینه های پرداخت شده توسط دانشجوی رشته داروسازی در دانشگاه های خصوصی ترکیه سالانه بین 6 الی 20 هزار دلار، معادل 300 میلیون الی 1 میلیار در سال متغیر می باشد. علاوه بر شهریه، هزینه های دیگری از جمله تجهیزات و ابزار مورد استفاده دانشجو به خصوص در سال اول وجود دارد. (قیمت روز دلار 51 هزار تومان در نظر گرفته شده است)

  در جدول زیر هزینه تحصیل داروسازی در ترکیه را برای برخی از دانشگاه‌های خصوصی معتبر این کشور مشاهده می‌کنید:

  اسامی دانشگاه ها زبان تحصیل هزینه سالانه به دلار
  دانشگاه یدی تپه انگلیسی 22.500
  دانشگاه باهچه شهیر انگلیسی 15.000
  دانشگاه مدیپول استانبول انگلیسی 16.200
  دانشگاه مدیپول استانبول ترکی 12.600
  دانشگاه بیرونی انگلیسی 10.800
  دانشگاه بیرونی  ترکی 9.000
  دانشگاه آجی بادام انگلیسی 12.000
  دانشگاه ایستینیه انگلیسی  12.100
  دانشگاه ایستینیه ترکی 11.000
  دانشگاه ینی یوزییل ترکی 7.125
  دانشگاه فنرباهچه  انگلیسی  8.000
  دانشگاه فنرباهچه
  ترکی 6.500 
  دانشگاه لقمان حکیم
  انگلیسی 9.000
  دانشگاه لقمان حکیم  ترکی 9.000
  دانشگاه مدیپول آنکارا انگلیسی 14.400
  دانشگاه مدیپول آنکارا ترکی 12.000

  زبان تحصیل داروسازی در ترکیه

  تحصیل رشته داروسازی در ترکیه به یکی از دو زبان انگلیسی یا ترکی امکان‌پذیر است. چنانچه متقاضی قصد تحصیل به زبان ترکی دارد، باید در آزمون TÖMER نمره مناسب را کسب کند و یا در آزمون زبان ترکی که توسط دانشگاه برگزار می‌شود موفق شود. همچنین اگر متقاضی قصد دارد به زبان انگلیسی ادامه تحصیل دهد باید مهارت زبان خود را با داشتن مدرک زبان TOEFL اثبات کند و یا در آزمون زبان دانشگاه موردنظر نمره مناسب را کسب کند.

  شاید لازم باشد بدانید که درک زبان ترکی برای افرادی که به زبان انگلیسی به تحصیل داروسازی در ترکیه می‌پردازند، خالی از اهمیت نخواهد بود چراکه درنهایت دانشجو در دوره آموزش عملی برای ارتباط برقرار کردن با بیمار به درک زبان ترکی نیاز خواهد داشت.

  نکته مهم! معمولا هزینه تحصیل داروسازی به زبان انگلیسی در مقایسه با زبان ترکی بسیار بیشتر است. با این وجود، در برخی از دانشکده‌ها بین هزینه‌های تحصیل به انگلیسی یا ترکی تفاوت زیادی وجود ندارد.

  تحصیل داروسازی در ترکیه به زبان انگلیسی

  کیفیت آموزش رشته داروسازی در دانشگاه های کشور ترکیه از سطح بسیار بالایی برخوردار می باشد بنابراین فارغ التحصیلان  می توانند در دانشگاه های معتیر دیگر کشورهای اروپایی و آمریکایی به ادامه تحصیل بپردازند. نکته قابل توجه اینکه داوطلبان برای ادامه تحصیل رشته داروسازی در دانشگاه های معتبر دیگر کشور های اروپایی و آمریکایی باید به زبان انگلیسی تحصیل کنند، لذا بهترین گزینه برای تحصیل رشته داروسازی در ترکیه آموزش به زبان انگلیسی می باشد.

  برای تحصیل رشته داروسازی در ترکیه به زبان انگلیسی نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی نمی باشد و شما با شرکت در آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی در دانشگاهی که در آن پذیرفته شده اید می توانید وارد دانشگاه شوید. اما اگر موفق به دریافت نمره قابل قبول از  آزمون تعیین سطح دانشگاه نشدید، می توانید در یک سال دوره آموزش زبان دانشگاه شرکت کنید و پس از آن وارد دوره اصلی رشته داروسازی شوید.

  نکته مهم! در صورت ارائه مدرک زبان تافل می توانید بدون شرکت در آزمون تعیین سطح دانشگاه وارد دانشگاه شوید.

  شاید لازم باشد بدانید که درک زبان ترکی برای افرادی که به زبان انگلیسی به تحصیل داروسازی در ترکیه می‌پردازند، خالی از اهمیت نخواهد بود چرا که در نهایت دانشجو در دوره آموزش عملی برای ارتباط برقرار کردن به درک زبان ترکی نیاز خواهد داشت.

  ارزانترین دانشگاه داروسازی ترکیه

  ارزانترین دانشگاه داروسازی ترکیه برای دانشگاه های دولتی  دارای شهریه سالانه حدود 100 هزار لیر می باشد که می توان به دانشگاه کاتب چلبی ازمیر اشاره کرد و ارزان ترین دانشگاه داروسازی ترکیه برای دانشگاه های خصوصی شهریه سالانه 6.500 دلار برای دانشگاه فنرباهچه و دانشگاه ینی یوزییل استانبول می باشد. اما، ارزانترین دانشگاه داروسازی  بدون آزمون مورد تایید ایران در شهر استانبول، دانشگاه آیدین با شهریه سالانه 8.000 دلارمی باشد.

  تحصیل داروسازی در دانشگاه های دولتی ترکیه 

  تحصیل رشته داروسازی در دانشگاه های دولتی ترکیه از طریق آزمون های SAT و آزمون متمرکز TRYOS امکان پذیر است. بیشترین ظرفیت پذیرش دانشگاه های دولتی از طریق آزمون تریوس متمرکز می باشد. باید بدانید که صندلی های اختصاص داده شده به دانشجویان خارجی در دانشگاه های دولتی در مقایسه با تعداد متقاضیان کم است.

  علاوه بر نتیجه آزمون، شرط سن و معدل در قبولی داوطلب نقش بسزایی دارد. هر چه فاصله تحصیلی داوطلب از اتمام مقطع دبیرستان کم باشد و معدل دبیرستان حداقل 18 باشد، شانس پذیرش بیشتر می شود.

  تحصیل داروسازی در دانشگاه های دولتی تایید ایران

  برای تحصیل داروسازی در دانشگاه های دولتی مورد تایید ایران در ترکیه داوطلبان باید در یکی از آزمون های ورودی TRYOS یا SAT نمره قابل قبول دانشگاه مورد نظر خود را دریافت کنند. با توجه به رقابت بالا و تنگاتنگ این دانشگاه ها شرایط قبولی بسیار سخت می باشد و علاوه بر نتیجه آزمون، شرایط سنی و معدل داوطلب برای پذیرش قطعی بسیار حائز اهمیت است.

  اسامی 10 دانشگاه دولتی مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل داروسازی در ترکیه عبارت اند از:

  نکته مهم! این دانشگاه ها با توجه به رنکینگ و اعتبارجهانی علاوه بر ایران، مورد تایید کشور های عضو اتحادیه اروپا، کشور های عربی، آمریکا و کانادا نیز می باشند.

  دانشگاه های دولتی ترکیه برای تحصیل داروسازی

  • دانشگاه استانبول
  • دانشگاه آتاتورک
  • دانشگاه مارمارا
  •  دانشگاه آنکارا
  • دانشگاه قاضی 
  • دانشگاه حاجت تپه
  • دانشگاه اژه
  • دانشگاه کاتب چلبی
  • دانشگاه ساغلیک بیلیملری استانبول
  • دانشگاه ساغلیک بیلیملری آنکارا
  • دانشگاه دوغو
  • دانشگاه گیرنه
  • دانشگاه آدیامان
  • دانشگاه آنادولو
  • دانشگاه چوکوروا
  • دانشگاه دجله
  • دانشگاه ارجیس
  • دانشگاه اینونو
  • دانشگاه کارادنیز تکنیک
  • دانشگاه ساغلیک بیلیملری کوتاهیا
  • دانشگاه ساغلیک و تکنولوژی کوجاعلی
  • دانشگاه مرسین
  • دانشگاه سلچوق
  • دانشگاه جمهوریت
  • دانشگاه سلیمان دمیرل
  • دانشگاه تراکیا
  • دانشگاه یوزونجوییل وان

  آزمون‌های ورودی داروسازی در ترکیه

  شرط ورود به مقطع کارشناسی رشته داروسازی در دانشگاه های دولتی ترکیه و برخی از دانشگاه های خصوصی مثل دانشگاه باشکنت آنکارا، شرکت در یکی از آزمون های TRYOS یا SAT الزامی می باشد. داوطلبان خارجی با کسب نمره قابل قبول می توانند برای پذیرش از دانشگاه های ترکیه اقدام کنند.

  تحصیل داروسازی در ترکیه با آزمون TRYOS

  آزمون متمرکز TRYOS در سال تحصیلی 2023_2022 توسط سازمان آموزش عالی ترکیه YOK تصویب شد. این آزمون  سالانه یکبار به صورت جامع در شهر های مختلف ترکیه برگزار می شود، اکثر دانشگاه های مطرح ترکیه از طریق نتیجه آزمون TRYOS اقدام به پذیرش دانشجو می کنند. محتوای این آزمون با آزمون یوس اختصاصی دانشگاه های ترکیه تفاوت چندانی ندارد.

  نکته مهم! نمره قابل قبول برای پذیرش در رشته داروسازی  از طریق آزمون TRYOS برای دانشگاه های مختلف متفاوت می باشد، ولی به طور تقریب  کسب حداقل نمره 450 از 500 نمره الزامی است.

  تحصیل داروسازی در ترکیه با آزمون SAT 

  آزمون SAT یکی از معروف‌ترین آزمون‌های ورود به دانشگاه‌های آمریکایی است که توسط شرکت College Board برگزار می‌شود. این آزمون به عنوان یکی از معیارهای اصلی انتخاب دانشجویان برای ورود به دانشگاه‌های برتر در آمریکا و دیگر کشورها از جمله ترکیه به شمار می‌رود.

  برای قبولی رشته داروسازی در اکثر دانشگاه‌های دولتی معتبر ترکیه، دریافت حداقل نمره 1550 از 1600  الزامی می باشد.

  نکته مهم! در دو سال اخیر بدلیل خرید و فروش سوالات آزمون SAT  توسط موسسات سود جو، اعتبار نتیجه این آزمون برای پذیرش دانشگاه های دولتی ترکیه بسیار کم شده است.

  بهترین دانشگاه های داروسازی در ترکیه 2024

  بهترین دانشگاه های ترکیه برای داروسازی، دانشگاه هایی هستند که دارای اعتبار و رنکینگ خوب در سطح جهانی، سیستم اراسموس، کیفیت آموزش و همینطور اعطای مدرک دیپلم آبی می باشند. کشور ترکیه به دلیل عضویت در معائده بولونیا تمامی دانشگاه های بدون کنکور آن با اکثر کشور های عضو اتحادیه اروپا، کانادا و آمریکا تبادل دانشجو دارند. در ادامه یک لیست از بهترین دانشگاه های داروسازی ترکیه را عنوان کرده ایم.

   لیست بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه برای داروسازی عبارتند از: 

  • دانشگاه استانبول
  • دانشگاه آنکارا
  • دانشگاه حاجت تپه
  • دانشگاه مارمارا
  • دانشگاه جراح پاشا
  • دانشگاه آتاتورک
  • دانشگاه کاتب چلبی
  • دانشگاه اگه

   لیست بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه برای داروسازی عبارتند از: 

  • دانشگاه باهچه شهیر
  • دانشگاه یدی تپه
  • دانشگاه باشکنت
  • دانشگاه مدیپول استانبول
  • دانشگاه آیدین استانبول
  • دانشگاه بیرونی
  • دانشگاه ایستینیه 
  • دانشگاه آجی بادام

  معادلسازی مدرک داروسازی ترکیه در ایران

  برای متقاضیان تحصیل داروسازی در ترکیه این امر بسیار مهم است که آیا مدرکی که اخذ می کنند مورد قبول و تایید وزارت بهداشت ایران قرار دارد یا خیر؟ این که پس از فارغ التحصیلی این مدرک معادل سازی شود و بتوانند وارد بازار کار شوند؟

  لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه هر سال در بازه زمانی اواخر بهمن ماه، توسط وزارت بهداشت کشور اعلام می گردد. طبق این لیست تمامی داوطلبان ایرانی که بعد از اتمام تحصیل در ترکیه قصد بازگشت به ایران را دارند، می توانند در آزمون معادل سازی مدارک شرکت کنند و با کسب امتیاز قابل قبول مدارک خود را به تایید ایران در بیاورند.

  همیشه این توصیه را داریم که دانشجو قبل از اقدام به تحصیل، از میزان تایید مدرک دانشگاه مورد نظر اطمینان لازم را بدست آورد تا پس از تحصیل با عدم معادل سازی مواجه نشود.

  مدارک لازم برای اخذ پذیرش داروسازی در ترکیه

  مدت زمان تحصیل داروسازی در ترکیه

  مدت دوره تحصیل رشته داروسازی در ترکیه پنج سال است. تحصیل داروسازی در ترکیه پیوسته نیست و علاقه‌مندان می‌بایست ابتدا در مقطع لیسانس تحصیل کنند و سپس در صورت تمایل، برای تحصیلات‌تکمیلی مانند کارشناسی‌ ارشد و دکترا اقدام نمایند. رشته داروسازی در دانشگاه‌های ترکیه به زبان‌های انگلیسی و ترکی‌ استانبولی ارائه می‌کنند.

  مزایای تحصیل داروسازی در ترکیه

  دانشگاه های ترکیه به دلیل مزایای زیر یکی از بهترین گزینه ها برای بسیاری از دانشجویان بین المللی برای تحصیل داروسازی هستند:

  • دانشگاه‌های ترکیه در زمینه آموزش از استانداردهای بین‌المللی پیروی می‌کنند و با توجه به اینکه ترکیه در میان کشورهای پیشرفته دنیا قرار دارد، کیفیت آموزشی در این رشته نیز بسیار بالاست.
  • هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه در مقایسه با کشورهای اروپایی و آمریکا، بسیار کمتر است.
  • هزینه زندگی در ترکیه ارزان است.
  • امکان تحصیل بدون کنکور در دانشگاه های خصوصی
  • امکان انتقالی گرفتن به دانشگاه های اروپایی و کانادایی
  • امکان تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران
  • امکان انجام  کار دانشجویی در ترکیه حین تحصیل
  • هزینه‌های درمانی دانشجویان به دلیل اجباری بودن بیمه درمانی رایگان است.
  • یکی از مزیت‌های برجسته تحصیل داروسازی در ترکیه، سهولت در اخذ ویزای ورود یا امکان رفتن به ترکیه بدون ویزا است، زیرا دانشجویان می توانند پس از ورود به دانشگاه اقامت تحصیلی دریافت کنند.
  شرایط ورود به رشته داروسازی در ترکیه 
  شرایط پذیرش رشته داروسازی در ترکیه 

  بورسیه تحصیل دارو سازی در ترکیه 

  کشور ترکیه بورسیه های مختلفی را برای تحصیل داوطلبان بین المللی در نظر گرفته است، که یکی از جامع‌ترین بورسیه‌های تحصیلی ترکیه ترکیه بورسلاری می باشد. که سالانه پنج هزار دانشجوی خارجی از آن بهره‌مند می‌شوند این بورسیه نه تنها کلیه مقاطع تحصیلی را پوشش می‌دهد بلکه اغلب دانشگاه‌های برتر ترکیه آن را ارائه می‌دهند. همچنین متقاضی با اخذ این بورسیه می‌تواند از معافیت شهریه، کمک هزینه ماهانه، بلیت رفت و برگشت، خوابگاه رایگان و… برخوردار شود.

  سالانه درخواست های زیادی از کشور های مختلف برای پذیرش در ترکیه بورسلاری وجود دارد که از اوایل دی ماه ثبت نام و ارسال مدارک برای سازمان بورسیه شروع شده و تا اواخر بهمن هر سال ادامه خواهد داشت. این سازمان با بررسی رزومه‌های ارسال شده پس از حدود 2 یا 3 ماه جواب مرحله اول بورسیه را برای قبول‌شدگان ایمیل نموده و برگزیدگان به مصاحبه دعوت می‌شوند. در این نوع بورسیه متقاضی به‌صورت 100% بورسیه می‌شود.

  نکته بسیار مهم! شانس قبولی داوطلبان در بورسیه دولت ترکیه بسیار کم است و شرایط پذیرش آن بسیار سخت و پیچیده می باشد.

  بورسیه کشورهای اسلامی

  از دیگر طرح های بورسیه داروسازی در ترکیه، می توان به بورسیه کشورهای اسلامی که کشور ایران هم جزء این کشور هاست اشاره نمود. این بورسیه هم همانند تورکیه بورسلاری در تاریخ های مشخصی اقدام به دریافت مدارک از طرف متقاضیان نموده و پس از بررسی مدارک، نتایج را اعلام می نماید .

  بورسیه دانشگاه های خصوصی ترکیه

  نوع دیگر بورسیه تحصیل رشته داروسازی در ترکیه در دانشگاه های خصوصی می باشد که با توجه به شرایط دانشگاه مورد نظر و رشته به داوطلبان اختصاص داده می شود. آکادمی کرمی به نمایندگی از تمامی دانشگاه های خصوصی ترکیه بالاترین میزان بورسیه را برای رشته های مختلف از جمله رشته دندان پزشکی برای شما اخذ می نماید.

   تحصیل رایگان دارو سازی در ترکیه 
  بورسیه تحصیل دارو سازی در ترکیه 

  شرایط دریافت بورسیه داروسازی ترکیه

  برای پذیرش رشته دندان پزشکی از طریق بورسیه تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه، داوطلبان باید از رزومه علمی بسیار خوبی برخوردار باشند و جزو دانش آموزان ممتاز کشور خود به حساب بیایند. متقاضیان واجد شرایط جهت ثبت نام در بورسیه باید ترجمه ترکی مدارک را به همراه انگیزه نامه تحصیلی به صورت آنلاین در سایت ترکیه بورسلاری بارگذاری کنند.

  مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در بورسیه عبارتند از: 

  • ترجمه رسمی ریز نمرات سه سال دبیرستان
  • ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی
  • ترجمه رسمی مدرک دیپلم
  • انکیزه نامه تحصیلی
  • پاسپورت
  • یک قطعه عکس

  محتوای آموزشی رشته داروسازی در ترکیه 

  دروس شیمی

  • بیوشیمی بالینی
  • شیمی تجزیه
  • شیمی ارگانیک
  • شیمی دارویی
  • شیمی فرآورده های طبیعی و گیاهان دارویی

  دوره های زیست شناسی

  • زیست شناسی عمومی
  • میکروبیولوژی و ویروس ها
  • فیزیولوژی
  • آسيب شناسي
  • ایمونولوژی

  کارشناسی ارشد و دکتری داروسازی در ترکیه

  • مدیریت بهداشت، مدیریت داروسازی
  • فارماکونومیک
  • توسعه داروها
  • علم فارماکولوژی و سم شناسی
  • بیوتکنولوژی
  • فارماکوکینتیک
  • بهداشت و ایمنی شغلی
  • داروسازی بالینی
  • داروخانه صنعتی
  • علوم زیبایی
  • علوم پزشکی قانونی
  • شیمی دارویی

  درآمد داروسازی در ترکیه

   داروسازی یکی از رشته های پر درآمد در ایران و کشورهای دیگر است. در کشورهایی مانند اتریش، قبرس، اسپانیا، مجارستان، آلمان، کانادا و آمریکا ارزش بسیار زیادی برای فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی قائلند. در ترکیه هم شرکت‌ها و مراکز تحقیقات زیادی برای فارغ التحصیلان رشته داروساز وجود دارد. به همین خاطر درآمد داروسازی در ترکیه بسیار خوب است. رشته داروسازی ترکیه از بهترین رشته های روز دنیا بوده و درآمد بالایی به متخصصان این رشته در اغلب کشورها تعلق می‌گیرد.

  مشاوران برتر آکادمی کرمی

  جهت تحصیل در ترکیه و آشنایی با دانشگاه ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص با تجربه کمک بگیرید تا در انجام همه‌ مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاوران برتر آکادمی کرمی تماس بگیرید تا بعد از بررسی کامل شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ ها را در اختیارتان قرار دهند.

  شماره تماس

  سوالات متداول درباره تحصیل داروسازی در ترکیه

  تحصیل داروسازی در ترکیه چند سال است؟

  مدت زمان تحصیل داروسازی در ترکیه پنج سال و معادل مدرک کارشناسی می باشد.

  هزینه تحصیل دارو سازی در ترکیه چقدر است؟

  هزینه تحصیل دارو سازی در ترکیه برای دانشگاه های دولتی بین 10 الی 100 هزار لیر و دانشگاه های خصوصی 6 الی 20 هزار دلار می باشد.

  بهترین دانشگاه برای تحصیل داروسازی در ترکیه کدامند؟

  دانشگاه باهچه شهیر استانبول، دانشگاه آیدین استانبول، دانشگاه مدیپول استانبول

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۹ رای

  نوشته های مشابه

  ‫6 دیدگاه ها

  1. سلام و دورود ببخشید رشته داروسازی به زبان ترکی دانشگاه مدیپول استانبول مورد تایید؟ شهریه جدیدش چقدره؟

   1. سلام و دورود آناهیتا عزیز، بله دانشگاه مدیپول استانبول برای سال تحصیلی 2025-2024 مورد تایید وزارت بهداشت ایران هست و رشته دارو سازی این دانشگاه شامل این تاییدیه هست. شهریه سالانه با پرداخت نقدی شهریه تا مهر ماه 12.600 دلار است.

  2. سلام ببخشید درست که مدرک دارو سازی ترکیه معادل کارشناسی؟ حالا برای برگشت و تاسیس دارو خونه باید چکاری رو انجام بدیم

   1. سلام و دورود مصطفی عزیز، بله دفقیقا دوره پنج سال رشته داروسازی معادل مدرک کارشناسی می باشد. شما با این مدرک می توانید به راحتی در دارو خانه مشغول به کار شوید. اما، برای تاسیس دارو خانه در ایران باید مقطع ارشد این رشته را بگذرانید، که به مدت دو سال تحصیلی طول خواهد کشید.

  3. آیا دانشگاه آیدین برای امسال هم تایید؟ واینکه ظرفیت رشته دارو سازی دارد

   1. سلام و دورود خدمت شما، بله این دانشگاه برای سال تحصیلی 2025_2024 همچنان در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار دارد. جهت استعلام ظرفیت با کارشناسان ما در آکادمی کرمی تماس بگیرید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا