ثبت نام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه برای سال تحصیلی (2025_2024) در حال انجام است!!!  

لیست دانشگاه های تایید ایران در ترکیه
دانشگاههای خصوصی بدون آزمون ترکیه

دانشگاه های خصوصی ترکیه✔ پذیرش+ تایید ایران + شهریه 2024

 •  

  دانشگاه های خصوصی استانبول مورد تایید وزارت بهداشت: دانشگاه کوچ، دانشگاه یدی تپه، دانشگاه باهچه شهیر، دانشگاه آیدین استانبول، دانشگاه آجی بادام، دانشگاه مدیپول استانبول.

  شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه: پزشکی و دندانپزشکی بین 10 الی 40 هزار دلار در سال، دارو سازی بین 8 الی 22 هزار دلار در سال، پیراپزشکی ها 2 الی 8 هزار دلار در سال، تمامی رشته های مهندسی و هنری و مدیریتی بین 2 الی 8 هزار دلار.

  اطلاعیه مهم1: دانشگاه های خصوصی ترکیه که در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار دارند، در حال ثبت نام و پذیرش رشته های پر تقاضا از جمله پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و فیزیوتراپی هستند. ظرفیت این رشته ها محدود و در بازه زمانی کمی تکمیل ظرفیت خواهد شد.

  اطلاعیه مهم 2: شهریه یک سال تحصیلی پزشکی در دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران و بدون آزمون به شرح زیر است: دانشگاه ایدین استانبول به هر دو زبان ترکی و انگلیسی 22.000 دلار، دانشگاه باهچه شهیر استانبول به زبان انگلیسی 27.000 دلار، دانشگاه یدی تپه به زبان انگلیسی 33.000 دلار، دانشگاه مدیپول استانبول به زبان انگلیسی 36.000 دلار و به زبان 70% ترکی، 30% انگلیسی 27.000 دلار، دانشگاه آجی بادام به زبان انگلیسی 22.500 دلار می باشد. 

  اطلاعیه مهم 3: شهریه سالانه دندانپزشکی در دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران و بدون آزمون به شرح زیر است: دانشگاه آیدین استانبول به هر دو زبان ترکی و انگلیسی 20.000 دلار، دانشگاه باهچه شهیر استانبول به زبان انگلیسی 22.000 دلار، دانشگاه یدی تپه به زبان انگلیسی 33.000 دلار، دانشگاه مدیپول استانبول به زبان انگلیسی 28.800 دلار و به زبان 70% ترکی، 30% انگلیسی 27.000 دلار می باشد. 

  اطلاعیه مهم 4: شهریه سالانه داروسازی در دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران و بدون آزمون به شرح زیر است: دانشگاه آیدین استانبول به زبان ترکی 8.000 دلار، دانشگاه باهچه شهیر استانبول به زبان انگلیسی 15.000 دلار، دانشگاه یدی تپه به زبان انگلیسی 22.500 دلار، دانشگاه مدیپول استانبول به زبان انگلیسی 16.200 دلار و به زبان ترکی 12.400 دلار و دانشگاه آجی بادام به زبان انگلیسی 13.000 دلار می باشد. 

  اطلاعیه مهم 5: شهریه سالانه فیزیوتراپی در دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران و بدون آزمون به شرح زیر است: دانشگاه آیدین استانبول به زبان ترکی 5.000 دلار، دانشگاه باهچه شهیر استانبول به زبان انگلیسی و ترکی 5.950 دلار، دانشگاه یدی تپه به زبان انگلیسی 11.300 دلار، دانشگاه مدیپول استانبول به زبان انگلیسی و ترکی 6.300 دلار و دانشگاه آجی بادام به زبان ترکی 4.200 دلار می باشد. 

  شماره تماس

  دانشگاه های خصوصی ترکیه: در یک نگاه کلی 

  تمامی داوطلبان ایرانی که بدنبال تحصیل بدون آزمون در ترکیه و یک قبولی تضمینی هستند، برای دانشگاه های خصوصی ترکیه اقدام به ثبت نام می نمایند. دانشگاه های خصوصی ترکیه در مجموع به سه دسته تقسیم می شوند: دانشگاه های خصوصی مورد تایید وزارت بهداشت ایران، دانشگاه های خصوصی مود تایید وزارت علوم ایران و دانشگاه های خصوصی مورد تایید اتحادیه اروپا. که شرایط ورود به هر کدام متفاوت است و در ادامه به طور کامل به جزئیات کامل آن پرداخته ایم.

  شرایط تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه

  تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه بدون نیاز به شرکت در آزمون و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی داوطلب به راحتی امکان پذیر است. این دانشگاه ها هر ساله سهمیه مشخصی برای پذیرش دانشجویان بین المللی در نظر می گیرند که هر یک با شرط معدل و اعلام یک شرایط خاص اقدام به جذب دانشجو می نمایند.

  مهم ترین شرایط تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه عبارتند از:

  *داوطلب باید فارغ التحصیل مقطع دبیرستان باشد و مدرک دیپلم خود ارائه دهد یا دانش آموز سال آخر دبیرستان باشد.

  *داوطلب باید حداکثر 29 سال سن با معدل دیپلم حداقل 14 داشته باشد. البته برخی از این دانشگاه ها فقط به داوطلبان با معدل بالای 18 امکان ثبت نام را می دهند.

  *دانشجو باید از تمکن مالی مناسب برخوردار باشد، چرا که با توجه به نوسانات نرخ ارز در کشور احتمال افزایش شهریه در طول دوره تحصیل وجود خواهد داشت. لذا باید یک چشم انداز چند ساله از هزینه ها داشته باشد.

  دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید ایران

  تمامی داوطلبان ایرانی که بعد از اتمام تحصیل در ترکیه قصد بازگشت و ورود به بازار کار در ایران را دارند، باید در دانشگاه های مورد تایید ایران در ترکیه مشغول به تحصیل شوند. لذا داوطلبان برای تحصیل در رشته های زیر مجموعه علوم پزشکی و پیراپزشکی باید در دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ایران اقدام به ثبت نام بنماید و برای رشته های غیر پزشکی از جمله مهندسی، هنری، مدیریتی و… دانشگاه مورد نظر باید دارای تاییدیه وزارت علوم ایران باشد.

  دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران

  برای سال تحصیلی 2025_2024 هفت دانشگاه خصوصی در ترکیه در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفتند. که شرایط عموم این دانشگاه ها بدون آزمون و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی مقطع دبیرستان داوطلب می باشد. البته شرایط سن و معدل دو شرط بسیار اساسی برای ورود به دانشگاه های خصوصی مورد تایید وزارت بهداشت است.

  شرایط سن ترجیحا کمتر از 25 سال و معدل دیپلم حداقل 16 نیاز است. البته برای برخی از این دانشگاه ها از جمله دانشگاه باهچه شهیر و دانشگاه آجی بادام در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی حداقل معدل دبیرستان باید 19 از 20 باشد، در غیر این صورت امکان پذیرش نخواهد بود.

  لیست دانشگاه های خصوصی تایید بهداشت ایران در ترکیه 2024

  دانشگاه یدی تپه 

  دانشگاه یدی تپه یکی از دانشگاه های خصوصی معتبر ترکیه واقع در بخش آسیایی استانبول منطقه آتاشهیر است. این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ایران و همینطور دارای تاییدیه جهانی کشور هایی مثل آمریکا، کانادا و اتحادیه اروپا می باشد.

  داوطلبان ایرانی برای تحصیل رشته های علوم پزشکی در ترکیه می توانند برای دانشگاه یدی تپه اقدام کنند. حداقل معدل 16و حداکثر سن 25 سال برای ورود به این دانشگاه الزامی است.

   

  دانشگاه باهچه شهیر 

  دانشگاه باهچه شهیر استانبول به دلیل شهریه مناسب نسبت به دیگر دانشگاه های مورد تایید و اعتبار آن در سطح جهانی یکی از دانشگاه های پر تقاضا برای تحصیل در ترکیه است. پردیس اصلی این دانشگاه در بخش اروپایی استانبول منطقه بشیکتاش واقع شده است.

  دانشجویان ایرانی برای تحصیل در دانشگاه باهچه شهیر می توانند بدون کنکور و بر اساس شرایط سن و معدل داوطلب اقدام کنند. حداقل معدل لازم برای قبولی از این دانشگاه 19 و حداکثر سن 25 سال می باشد.

   

  دانشگاه مدیپول استانبول

  دانشگاه مدیپول استانبول در سال تحصیلی 2025_2024 مورد تایید وزارت بهداشت ایران شد. این دانشگاه بدلیل تقاضای بالا برای تحصیل در بازه زمانی کمتر از دو ماه در اکثر رشته ها تکمیل ظرفیت می شود. دانشگاه مدیپول استانبول برای دانش آموزان ایرانی با معدل بالای 19 یا نمره آزمون SAT حداقل 1500 تخفیف و بورسیه قابل توجهی را اعمال می کند.

  نکته قابل توجه اینکه اکثر دانش آموزان مقیم ترکیه بجای درخواست پذیرش از دانشگاه های دولتی این کشور، دانشگاه مدیپول استانبول را برای ادامه تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی انتخاب می کنند. این دانشگاه به جهت دارا بودن تاییدیه وزرات بهداشت آمریکا، کانادا و همینطور ارائه بورسیه های عالی مورد توجه خیلی از دانشجویان خارجی قرار گرفته است.

  داوطلبان ایرانی با حداقل معدل 16 و سن کمتر از 40 سال می توانند در بازه زمانی اواخر بهمن تا اواسط اردیبهشت هر سال برای پذیرش  از دانشگاه مدیپول استانبول اقدام کنند.

   

  دانشگاه آیدین استانبول 

  دانشگاه آیدین ترکیه در بخش اروپایی استانبول منطقه فلوریا تاسیس شده است. این دانشگاه تجهیزات کاملی را در اختیار  هر دانشجو اختیار قرار داده است. دانشگاه ایدین در سال تحصیلی 2024_2023 مورد تایید وزارت بهداشت ایران شد و رشته پزشکی و دندانپزشکی را به هر دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می دهد.

  امکان پرداخت شهریه در دانشگاه ایدین طی اقساط دو الی سه مرحله ایی وجود دارد. بعد از صدور برگه پذیرش داوطلب 50% مبلغ شهریه را به عنوان بیعانه به حساب دانشگاه واریز می کند و برگه تایید نهایی ثبت نام صادر می شود. مابقی شهریه را داوطلب در زمان ثبت نام حضوری یا در اواخر دی ماه به دانشگاه پرداخت خواهد کرد.

  داوطلبان ایرانی با حداقل معدل 16 و سن کمتر از 29 سال می توانند در بازه زمانی اواخر بهمن تا اواسط تیر هر سال برای پذیرش از دانشگاه آیدین اقدام کنند.

   

  دانشگاه کوچ

  دانشگاه کوچ ترکیه اولین دانشگاه برتر در ترکیه با رنکینگ جهانی کمتر از 300 می باشد. که پذیرش این دانشگاه فقط از طریق آزمون SAT  و یا بورسیه تحصیلی دولت ترکیه می باشد. برای تحصیل پزشکی در دانشگاه کوچ ترکیه داوطلبان باید شرایط سنی کمتر از 22 سال و معدل حداقل 19 داشته باشند. شرایط ورود به این دانشگاه بسیار سخت و در اکثر مواقع موفقیت امیز نیست.

  دانشگاه آجی بادام 

  دانشگاه آجی بادام یکی از مطرح ترین دانشگاه های ترکیه در زمینه آموزش رشته پزشکی و دارو سازی است، پذیرش این دانشگاه بدون آزمون و بر اساس شرایط سن کمتر از 22 سال و معدل بالای 19 می باشد. نکته قابل توجه اینکه ظرفیت پزشکی دانشگاه آجی بادام برای دانشجویان بین المللی بسیار محدود است  و در اکثر مواقع داوطلب موفق به اخذ پذیرش از این دانشگاه نمی شوند.

  دانشگاه باشکنت انکارا

  دانشگاه باشکنت ترکیه اولین دانشگاه خصوصی در زمینه سلامت و مورد تایید وزرات بهداشت ایران است. این دانشگاه در پایتخت کشور ترکیه شهر آنکارا در محله فاتح سلطان واقع شده است. دانشگاه باشکنت علاوه بر برگزاری آزمون یوس، شرایط تحصیل بدون آزمون در ترکیه را به دانشجویان ممتاز ایرانی ارائه می دهد.

  ***شهریه دانشگاه باشکنت انکارا برای سال تحصیلی 2025_2024 برای رشته های پزشکی  و دندانپزشکی از 180 هزار لیر به 18.500 دلار در سال تغییر یافت.

  دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید اروپا

  همانطور که در بالا اشاره کردیم تعداد محدودی از دانشگاه های خصوصی ترکیه دارای تاییدیه ایران می باشند به همین دلیل دانشجو حق انتخاب محدودتری دارد و این دانشگاه ها برای تحصیل رشته های پزشکی، دندانپزشکی و دارو سازی بورسیه یا تخفیف شهریه خاصی ندارند و دانشجو مجاب به پرداخت نقد کل شهریه در هر سال تحصیلی می باشد. پیشنهاد آکادمی کرمی به داوطلبانی که قصد بازگشت به ایران را ندارند، تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه با تاییدیه اروپا می باشد.

  چرا که هزینه های تحصیل در این دانشگاه ها بسیار مناسب و دارای برنامه اراسموس تبادل دانشجو با کشور های عضو اتحادیه اروپا هستند. با استفاده از این سیستم دانشجویان می توانند یک ترم تا یکسال در یکی از کشورهای اروپایی درس بخوانند و در صورت تایید دانشگاه مقصد کل دوره تحصیل را در همان کشور به اتمام برسانند.

  علاوه بر این، بهتر است بدانید که برخی از دانشگاه های خصوصی ترکیه به فارغ التحصیلان ممتاز خود مدرک دیپلم آبی ارائه می دهند. دیپلم آبی هم در کشورهای اروپایی و هم در اتحادیه آمریکا دارای اعتبار می باشد. در واقع دانشجویان ایرانی، کشور ترکیه را به عنوان یک سکوی پرتاپ برای ادامه تحصیل یا کار در اروپا و آمریکا به شمار می آورند.

  در ادامه به برخی از دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید اروپا که بیشترین میزان رضایت مندی و تقاضا را برای تحصیل در ترکیه دارند، مورد بررسی و ارزیابی کامل قرار داده ایم.

  لیست دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید اروپا

  دانشگاه ایستینیه 

  دانشگاه ایستینیه در بخش اروپایی استانبول منطقه وادی واقع شده است. این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم ایران می باشد و با توجه به سطح علمی و روابط بین المللی گسترده با اتحادیه اروپا می تواند در سال های آتی مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار بگیرد. دانشگاه ایستینیه استانبول اکثر رشته ها را به هر دو زبان ترکی و انگلیسی با اعمال بورسیه  ارائه می دهد.

  شرایط تحصیل در دانشگاه ایستینه بدون آزمون و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی می باشد. این دانشگاه به دلیل امکانات و تجهیزات کاملی که در اختیار هر دانشجو قرار داده است، در چند سال اخیر دانشجویان بین المللی زیادی خواستار تحصیل در این دانشگاه شده اند.

   

  دانشگاه بیرونی

  دانشگاه بیرونی ترکبه در بخش اروپایی استانبول منطقه زیتون بورنو واقع شده است. این دانشگاه به صورت تخصصی بر روی اموزش رشته های علوم پزشکی متمرکز است و دارای بیمارستان و کلینیک تخصصی دندانپزشکی با تجهیزات کامل می باشد به همین دلیل داشجویان علوم پزشکی این دانشگاه دوره های عملی خود را بروی بیمار واقعی میگذرانند. این دانشگاه دارای محدودیت سنی با حداکثر 29 سال سن می باشد.

  دانشگاه بیرونی به دلیل کیفیت آموزش بالا و بیشترین رضایت مندی در بین دانشگاه های خصوصی ترکیه در سال تحصیلی 2025_2024 مورد تایید وزارت علوم ایران قرار گرفت. مهم ترین امتیاز دانشگاه بیرونی ارائه مدرک دیپلم آبی به فارغ التحصیلان ممتاز خود می باشد. با این مدرک فرصت های عالی برای کار و ادامه تحصیل دانشجو در اتحادیه اروپا ایجاد خواهد شد.

   

  دانشگاه اطلس

  دانشگاه اطلس ترکیه در بخش اروپایی استانبول منطقه کایتانه واقع شده است. این دانشگاه دارای بیمارستان قدر مدیسین می باشد و بر روی آموزش رشته پزشکی و دندانپزشکی متمرکز است، این دانشگاه لابراتور ها و تجهیزات کاملی رو به صورت اختصاصی برای هر دانشجو فراهم کرده استت.

  پذیرش دانشگاه اطلس بدون کنکور و صرفا براساس سوابق تحصیلی داوطلب می باشد.  هزینه تحصیل این دانشگاه نسبت به سطح خدمات و امکانات دانشگاه بسیار مناسب است.

   دانشگاه اوکان 

  دانشگاه اوکان ترکیه در بخش آسیایی استانبول منطقه توزلا واقع شده است. این دانشگاه تمامی امکانات رفاهی از جمله خوابگاه، سالن ورزشی، سالن مطالعه، سالن آرایشگاهی و … را در اختیار دانشجویان خارجی قرار داده است. دانشگاه اوکان با توجه به سابقه درخشان فعالیت خود، دارای تاییدیه وزارت علوم ایران و همینطور کشور های عضو اتحادیه اروپا، آمریکا و کانادا می باشد.

  پذیرش دانشگاه اوکان بدون کنکور و بر اساس مدارک دبیرستان داوطلب می باشد. این دانشگاه برای دانشجویان ممتاز خود فرصت استفاده از بورسیه اراسموس و دریافت مدرک دیپلم آبی را ایجاد نموده است. آکادمی کرمیبه عنوان نماینده مستقیم این دانشگاه، بورسیه خوبی را بر روی شهریه اعمال خواهد کرد.

  دانشگاه نیشانتاشی

  دانشگاه نیشانتاشی در بخش اروپایی استانبول منطقه ماسلاک واقع شده است. مهم ترین ویژگی های این دانشگاه ارائه مدرک دیپلم آبی،عضویت در برنامه ارسموس و اعطای مدرک مورد تایید کشور های اروپایی می باشد. داشگاه نیشانتاشی یکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته های طراحی لباس، طراحی داخلی و گرافیک است.

  تحصیل در دانشگاه نیشانتاشی بدون آزمون و بر اساس مدارک تحصیلی مقطع دبیرستان می باشد. این دانشگاه محدودیت سن و معدل ندارد و با توجه به سطح امکانات و تجهیزات فوق پیشرفته در چند سال اخیر مورد توجه خیلی از دانشجویان ایرانی قرار گرفته است.

  دانشگاه ینی یوزییل

  دانشگاه ینی یوزییل ترکیه در بخش اروپایی استانبول منطقه توپکاپی واقع شده است. این دانشگاه تمامی امکانات رفاهی را در اختیار دانشجویان خارجی قرار داده است، روبروی دانشگاه سالن های غذاخوری متنوع، خوابگاه اختصاصی و متروبوس قرار دارد. دانشگاه ینی یوزییل دارای بیمارستان 14 سال سابقه و متمرکز بر روی آموزش رشته های علوم پزشکی می باشد.

  این دانشگاه عضو برنامه اراسموس و مورد تایید کشور های عربیو اتحادیه اروپا است. پذیرش دانشگاه ینی یوزییل بدون آزمون و براساس مدارک تحصیلی مقطع دبیرستان می باشد. شهریه این دانشگاه نسبت به اکثر دانشگاه های خصوصی ترکیه مناسب تر می باشد.

  مراحل پذیرش از دانشگاه های خصوصی ترکیه

  دانشگاه های خصوصی ترکیه

  بهترین دانشگاه های خصوصی دندانپزشکی ترکیه 

  مهم ترین شاخصه بهترین دانشگاه ها برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه، میزان تاییدیه مدرک دانشگاه مورد نظر و رنکینگ جهانی آن در سطح جهانی می باشد. که هر چقدر دانشگاه روابط بین المللی قوی و تبادل دانشجو بیشتری با دانشگاه های سراسر جهان داشته باشد، آن دانشگاه بهترین گزینه برای تحصیل می باشد. در ادامه لیست بهترین دانشگاه های خصوصی دندانپزشکی در ترکیه را بر حسب این شاخصه ها عنوان کرده ایم:

  • دانشگاه باهچه شهیر 
  • دانشگاه مدیپول استانبول 
  • دانشگاه آیدین 
  • دانشگاه یدی تپه
  • دانشگاه ایستینیه 
  • دانشگاه بیرونی 
  تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون

  بهترین دانشگاه های خصوصی پزشکی ترکیه

  برای تحصیل پزشکی در ترکیه تعداد دانشگاه زیادی این رشته را به هر دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می دهند اما فقط تعداد محدودی از این دانشگاه ها در سراسر دنیا شناخته شده هستند و مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران قرار گرفته اند.

  ما در آکادمی کرمی با پنج سال سابقه در زمینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه، تمامی دانشگاه های پزشکی ترکیه را از لحاظ اعتبار جهانی و میزان رضایت داوطلبان ایرانی از کیفیت آموزش این رشته را مورد بررسی کامل قرار داده ایم و نتیجه آن را در ادامه عنوان کرده ایم:

  • دانشگاه کوچ 
  • دانشگاه آجی بادام 
  • دانشگاه باهچه شهیر 
  • دانشگاه آیدین 
  • دانشگاه مدیپول استانبول 
  • دانشگاه یدی تپه
  • دانشگاه ایستینیه 
  • دانشگاه بیرونی 
  تحصیل داروسازی در ترکیه

  زمان ثبت نام دانشگاه های خصوصی ترکیه

  ثبت نام دانشگاه های خصوصی ترکیه هر سال از اوایل بهمن آغاز شده و تا اواخر شهریور به طول می انجامد. اما لازم به ذکر است که دانشگاه های خصوصی معتبر ترکیه به دلیل درخواست زیاد داوطلبان در کمترین زمان (حداکثر یک ماه) تکمیل ظرفیت می شود.

  پس پیشنهاد ما به شما این است، که اگر قصد تحصیل در رشته های پزشکی یا دندانپزشکی ترکیه را دارید در بازه زمانی اواسط بهمن تا نهایت اواخر اسند ماه برای ثبت نام خود اقدام بفرمایید.

  پذیرش دانشگاه های خصوصی ترکیه

  شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه

  یکی از موضوعاتی که برای اکثر داوطلبان ایرانی بسیار حائز اهمیت می باشد، هزینه هایی است که باید برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه پرداخت کنند. باید توجه داشت که شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه سالانه به دلار محاسیه و دریافت می شود. لذا، داوطلبان با توجه به تغییرات مداوم نرخ ارز در کشور باید یک چم انداز چند ساله از هزینه ها را در نظر بگیرند.

  شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه، با توجه به میزان کیفیت و امکاناتی که در دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شود، نسبت به سایر کشورها بسیار مناسب می باشد. اما نمی‌توان مقدار دقیقی در نظر گرفت؛ چراکه هزینه ها به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی مورد نظر بستگی دارد بنابراین دانشجویان باید پیش از انتخاب دانشگاه خود، به صورت دقیق هزینه های تحصیل را مورد ارزیابی کامل قرار دهند.

  شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه

  1. شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه با تاییدیه بهداشت ایران برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی سالانه 20 الی 38 هزار دلار معادل یک میلیارد تا یک میلیارد و هشتصد میلیون در سال است.

  2. شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه با تاییدیه اروپا برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی سالانه 10 الی 17 هزار دلار معادل پانصد الی هشتصد میلیون تومان در سال متغیر می باشد.

  3.شهریه تحصیل داروسازی در ترکیه برای دانشگاه های خصوصی تایید ایران بین 8 الی 20هزار دلار معادل 400 میلیون الی 1 میلیارد تومان در سال و در دانشگاه های تایید اروپا بین 6 الی 10 هزار دلار معادل سالانه  300 الی 500 میلیون است.

  2. شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه برای مقطع کارشناسی تمامی رشته ها بین 2 الی 8 هزار دلار معادل 100 الی 400 میلیون در سال متغیر می باشد.

  3. شهریه دانشگاه های خصوصی  ترکیه برای کل دوره تحصیلات تکمیلی ارشد و دکترا در اکثر رشته ها بین 1500 الی 40هزار دلار معادل  70 الی 600 میلیون تومان است.

  بورسیه دانشگاه های خصوصی ترکیه

  با توجه به شرایط اقتصادی کشور و نوسانات نرخ ارز خیلی از داوطلبان و خانواده های ایرانی به دنبال یک شرایط خاص برای کاهش هزینه تحصیل در ترکیه هستند. آکادمی کرمی با توجه به سابقه درخشان چند سال همکاری با دانشگاه های خصوصی ترکیه، توانسته است امتیاز ویژه بورسیه 100% را برای تحصیل تمامی رشته ها در ترکیه دریافت کند.

  اغلب داوطلبان برداشتی که از کلمه بورس صد به ذهنشان می رسد، تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد؛ همانطور که تجربه نشان داده است شرایط قبولی از این نوع بورسیه تحصیلی ترکیه بسیار سخت و در اکثر مواقع موفقیت آمیز نیست. اما منظور از بورسیه صد در صد یعنی داوطلب با پرداخت نقد شهریه کل دوره تحصیل رشته مورد نظر در دانشگاه های خصوصی ترکیه می تواند شامل 50% تخفیف شود.

  به طور مثال هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون سالانه بین 12 الی 15 هزار دلار است، یعنی در مجموع شش سال دانشجو باید 70 الی 90 هزار دلار شهریه به دانشگاه پرداخت کند. اما، با استفاده از شرایط بورس صد خانواده ها به راحتی میتوانند هزینه ها را مدیریت کنند. در واقع داوطلب با پرداخت میانگین مبلغ 35 الی 50 هزار دلار در ابتدای شروع تحصیل، دیگر در طول کل دوره پزشکی شهریه ایی به دانشگاه پرداخت نخواهند کرد.

  بورسیه دانشگاه های خصوصی ترکیه برای تمامی رشته های تحصیلی این کشور امکان پذیر است و خبر خوب اینکه شرایط استفاده از این نوع بورسیه برای همه داوطلبان ایرانی بدون محدودیت می باشد. اما با توجه به تقاضای بالا، ظرفیت این بورسیه ها بسیار محدود است و در بازه زمانی محدودی امکان ثبت نام وجود دارد.

  تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه بدون آزمون

  لیست بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه

  1. دانشگاه کوچ 
  2. دانشگاه باهچه شهیر
  3. دانشگاه باشکنت 
  4. دانشگاه یدی تپه 
  5. دانشگاه آجی بادام 
  6. دانشگاه آیدین استانبول
  7. دانشگاه مدیپول استانبول
  8. دانشگاه ایستینیه 
  9. دانشگاه بیرونی 
  10. دانشگاه مدیپول آنکارا
  11. دانشگاه بیلکنت
  12. دانشگاه سابانجی
  13. دانشگاه بیلگی
  14. دانشگاه آتیلیم

  رنکینگ دانشگاه های خصوصی ترکیه

  بر اساس سه شاخص اندازه گیری، رتبه و رنکینگ تمامی دانشگاه ها سراسر دنبا اندازه گیری می شود. این شاخص ها عبارتند از:

  • QS World University Rankings
  • Times Higher Education World University Rankings
  • U.S. News & World Report Best Global Universities Rankings

  رنکینگ‌ دانشگاه های خصوصی ترکیه و دانشگاه های دولتی بر اساس شاخص‌های مختلفی از جمله امتیازات استادان و پژوهشگران، تعداد مقالات علمی، تعداد دانشجویان بین‌المللی، و تعداد دانشجویانی که به دلیل داشتن رتبه برتر در کنکور، به آن دانشگاه وارد شده‌اند، محاسبه می‌شوند. هر یک از این سازمان‌ها از روش‌های مختلفی برای محاسبه رنکینگ استفاده می‌کنند و به ترتیب اهمیت متغیرهای مختلف، نتایج متفاوتی به دست می‌آورند.

  تعدادی از دانشگاه های خصوصی ترکیه که دارای رنکینگ بالایی هستند عبارتند از:

  • دانشگاه باهچه شهیر 
  • دانشگاه ایدین استانبول 
  • دانشگاه یدی تپه
  • دانشگاه مدیپول استانبول 
  • دانشگاه آجی بادام

  مشاوران برتر آکادمی کرمی

  مشاوران برتر آکادمی کرمی با سابقه چندین سال مشاوره در زمینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه، در این مقاله سعی بر ارائه به روز ترین مطالب نموده اند و همینطور متخصصین ما همواره در تلاش اند متناسب با شرایط موجود، بهترین مسیر ادامه تحصیل را به داوطلبان پیشنهاد دهند. در ادامه به طور کامل به شرایط تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه پرداخته ایم.

  شماره تماس

  دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید وزارت علوم ایران 

  برای داوطلبانی که قصد تحصیل در رشته های غیرپزشکی از جمله مهندسی ها، رشته های هنری، مدیریتی و… را دارند، در صورتی که تمایل به ورود بازار کار در ایران را داشته باشند باید دانشگاه مورد نظر خود را از بین لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران انتخاب کنند.

  تعداد زیادی از دانشگاه های ترکیه به دلیل سطح کیفیت آموزش و رتبه جهانی در بین لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم قرار گرفته اند. در ادامه به ترتیب رتبه جهانی، لیست بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه را معرفی کرده ایم.

  لیست دانشگاه های تایید علوم ایران در ترکیه 2024

  دانشگاه‌های گروه الف

  • دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe Universitesi)
  • دانشگاه کوچ (Koc Universitesi)
  • دانشگاه فنی خاورمیانه (Middle East Technical University)
  • دانشگاه فنی استانبول (Ianbul University)
  • دانشگاه استانبول (istanbul university)
  • دانشگاه آنکارا (Ankara University)

  دانشگاه‌های گروه ب

  • دانشگاه سابانجی (Sabanci University)
  • دانشگاه بیلکنت (Bilkent Universitesi)
  • دانشگاه بغازیچی (Bogazici Universitesi)
  • دانشگاه قاضی (Gazi University)
  • دانشگاه دوکوز ایلول (Dokuz Eylul University)
  • دانشگاه اژه (Ege University)
  • دانشگاه چوکوروا (Cukurova University)
  • دانشگاه مارمارا (Marmara University)

  دانشگاه‌های گروه ج

  • موسسه فنی ازمیر ( Izmir Institute of Technology)
  • دانشگاه نجم الدین اربکان
  • دانشگاه قاضی انتپ (University of Gaziantep )
  • دانشگاه باهچه شهیر (Bahçeşehir University)
  • دانشگاه بیلگی استانبول (Istanbul Bilgi University)
  • دانشگاه آتیلیم (Atılım University)
  • دانشگاه آکدنیز ( Akdeniz University)
  • دانشگاه اولوداغ (Uludag University )
  • دانشگاه جانکایا (Cankaya University)
  • دانشگاه ارجیس (Erciyes University)
  • دانشگاه فنی یلدیز (Yildiz Technical University)
  • دانشگاه کوجالی (Kocaeli Univerity )
  • دانشگاه اوزیگین (Ozyegin University)
  • دانشگاه باشکنت
  • دانشگاه آجی بادام
  • دانشگاه مرسین
  • دانشگاه فیرات

  دانشگاه های خصوصی ارزان ترکیه

  خیلی از داوطلبان به دنبال تحصیل در دانشگاه های خصوصی ارزان در ترکیه هستند، میزان هزینه تحصیل بسته به نوع رشته و دانشگاه متفاوت است و البته میزان بورسیه شهریه ایی که از دانشگاه دریافت می کنید، تاثیر بسزایی در کاهش شهریه ها خواهد داشت.

  خبر خوب اینکه! ما برای تمامی داوطلبانی که معدل مقطع دبیرستان بالایی داشته باشند، بیشترین بورسیه را از دانشگاه دریافت می کنیم.

  لیست ارزان ترین دانشگاه های خصوصی ترکیه برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی:

  نام دانشگاه  هزینه پزشکی دلار هزینه دندان دلار
  دانشگاه اطلس  11.400 ترکی 10.700 ترکی
  دانشگاه ینی یوزییل  11.400 ترکی  10.640 ترکی 
  دانشگاه کوجالی  ندارد  7.500 ترکی

  لیست ارزانترین دانشگاه های خصوصی ترکیه برای تحصیل رشته های پیراپزشکی(پرستاری و فیزیوتراپی):

  نام دانشگاه  هزینه  فیزیوتراپی دلار  هزینه  پرستاری دلار 
  دانشگاه ینی یوزییل 2.000 ترکی 2.000 ترکی
  دانشگاه فنرباهچه 2.500 ترکی 2.500 ترکی
  دانشگاه بیرونی 2.200 ترکی  2.200 ترکی

  لیست ارزانترین دانشگاه های خصوصی ترکیه برای تحصیل رشته داروسازی:

  نام دانشگاه   هزینه داروسازی  دلار 
  دانشگاه فنر باهچه  6.500
  دانشگاه کوجالی  5.000
  دانشگاه ینی یوزییل  6.400

  لیست ارزانترین دانشگاه های خصوصی ترکیه برای تحصیل رشته طراحی لباس:

  نام دانشگاه  هزینه طراحی لباس دلار
  دانشگاه دوغوش 1.500 ترکی 
  دانشگاه توپکاپی  1.950 ترکی 
  دانشگاه نیشانتاشی  2.950 ترکی 

  لیست ارزانترین دانشگاه های خصوصی ترکیه برای تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر:

  نام دانشگاه  هزینه مهندسی کامپیوتر دلار 
  دانشگاه اوستیم تکنیک  2.250 ترکی 
  دانشگاه کولتور  2.465 ترکی
  دانشگاه اسنیورت  2.200 ترکی 

  لیست ارزانترین دانشگاه های خصوصی ترکیه برای تحصیل رشته بازیگری:

  نام دانشگاه  هزینه بازیگری دلار
   دانشگاه آیدین  3.600 ترکی
  دانشگاه آلتین باش 3.500 ترکی
  دانشگاه بیکنت 3.056 ترکی

  مدارک مورد نیاز پذیرش از دانشگاه های خصوصی ترکیه

  مدارک مورد نیاز برای ثبت نام  در دانشگاه های خصوصی ترکیه  عبارتند از:

  • اسکن پاسپورت
  • اسکن عکس 4*3
  • اصل مدرک دیپلم به همراه ترجمه ترکی یا انگلیسی
  • ریز نمرات دوره ی تحصیلی دبیرستان به همراه زبان ترکی یا انگلیسی
  • در صورتی که فارغ التحصیل دیپلم نظام قدیم هستید به ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن هم الزامی است.

  نکته مهم!اگر دانش آموز سال آخر دبیرستان هستید با ترجمه کارنامه سال دهم، یازدهم و کارنامه ترم اول دوازدهم بهمراه ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل می توانید برای پذیرش دندانپزشکی بدون کنکور در ترکیه اقدام کنید.

  تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه به زبان انگلیسی

   اگر متقاضی قصد تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه را دارد، اکثر دانشگاه های خصوصی ترکیه و برخی از دانشگاه های دولتی ترکیه شرایط آن را فراهم نموده اند. در این صورت داوطلب باید مدرک زبان  انگلیسی TOEFL را به دانشگاه ارائه دهد و یا در آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی دانشگاه مورد نظر در سطح فابل قبولی باشد.

  اکثر دانشگاه های خصوصی ترکیه شرایط تحصیل به زبان انگلیسی را ارائه داده اند از جمله: دانشگاه یاشار ازمیر، دانشگاه  باهچه شهیر، دانشگاه یدی تپه و …می باشد.

  به نکات زیر توجه بفرمایید!

  *در نظر داشته باشید که مدرک IELTS  مورد قبول اکثر دانشگاه های ترکیه نیست، لذا داوطلب باید در آزمون تعیین سطح دانشگاه مورد نظر شرکت کند.

  *داوطلبانی که برای تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی اقدام می کنند، باید بدانند که در دوره های کاراموزی رشته های مختلف در اکثر مواقع  باید به زبان ترکی تسلط کافی داشته باشند. 

  *معمولا هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه به زبان انگلیسی در مقایسه با زبان ترکی گران تر است. با این وجود، برخی از دانشکده‌ها بین هزینه‌ های تحصیل به انگلیسی یا ترکی تفاوت زیادی وجود ندارد.

  هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه

  در مورد هزینه‌های زندگی و اقامت دانشجو در ترکیه بسته به اینکه دانشجو در کدام شهر ترکیه اقامت دارد و سبک زندگی خود شخص چگونه است، متفاوت خواهد بود. اما بصورت تقریبی می‌توان گفت که برای تغذیه و خوارک و نیز اقامت دانشجو در خوابگاه  ماهانه چیزی معادل 600 دلار مورد نیاز است.

  اگر دانشجو نخواهد در خوابگاه‌های دانشجویی اقامت کند و برای اسکان خود در سطح شهر آپارتمانی فراهم کند، بایستی چیزی معادل 700 تا 1000 دلار هزینه را در ماه برآورد کند. پیشنهاد اکادمی کرمی برای کاهش هزینه های اجاره آپارتمان در ترکیه این است که با چند نفر از همکلاسی های خودتان اقدام به اجاره منزل کنید، با استفاده از این شرایط هزینه های دانشجویی بسیار کاهش می یابد.

  یکی از راه‌های کاهش هزینه تحصیل در ترکیه استفاده از تخفیفات در نظر گرفته شده برای وسایل حمل و نقل عمومی با ارائه کارت دانشجویی می‌باشد. همچنین به این موضوع توجه داشته باشید که دانشجویان بصورت رایگان بیمه می‌شوند و این بیمه در مراکز درمانی مشخصی قابل استفاده است.

  مشاوران آکادمی کرمی

  جهت تحصیل در ترکیه و آشنایی با دانشگاه ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص با تجربه کمک بگیرید تا در انجام همه‌ مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاوران برتر آکادمی کرمی تماس بگیرید تا بعد از بررسی کامل شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ ها را در اختیارتان قرار دهند.

  شماره تماس

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا