ثبت نام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه برای سال تحصیلی (2025_2024) در حال انجام است!!!  

لیست دانشگاه های تایید ایران در ترکیه
تحصیل در ترکیه

10 نکته طلائی برای قبولی بورسیه تحصیلی ترکیه 2024

 • بورسیه تحصیلی رایگان ترکیه

  دولت ترکیه هر ساله جهت حمایت و جذب دانشجویان خارجی، بورسیه های جذابی را در اختیار دانشجویان خارجی قرار می دهد. بورسیه تحصیلی ترکیه یک فرصت ایده آل برای تحصیل رایگان در رشته هایی مثل پزشکی، دندان پزشکی، دارو سازی و رشته های مهندسی و علوم پایه و بسیاری دیگر از رشته ها است.

  اخذ پذیرش از طریق بورسیه یکی از بهترین و راحت ترین مسیر های ورود به دانشگاه های تاپ ترکیه می باشد. با اخذ پذیرش از طریق بورسیه، شاگرد بدون آزمون ورودی و بدون شهریه حتی با گرفتن کمک هزینه تحصیلی از طرف کشور ترکیه، وارد دانشگاه می شود. برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه داشتن رزومه تحصیلی قدرتمند و میانگین نمرات بالا در دوره‌های تحصیلی گذشته به علاوه تسلط کافی به یکی از زبان‌های ترکی و یا انگلیسی ضروری است.

  معرفی بورسیه تحصیلی ترکیه 2024

  یکی از راه های تحصیل در ترکیه، دریافت بورسیه تحصیلی این کشور است. این بورسیه به دانشجویان منتخب از تمام کشورهای دنیا به غیر از ترکیه اعطا می شود. ویژگی های بورسیه ترکیه موجب شده تا دانشجویان زیادی این گزینه را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنند. به همین دلیل لازم است به طور کامل به معرفی بورسیه تحصیلی ترکیه 2024 پرداخته شود تا دانش آموزان یا دانشجویان با شرایط این برنامه تحصیلی آشنا باشند و با اطلاعات کامل در مورد ادامه تحصیل خود تصمیم بگیرند.

  بورسیه تحصیلی ترکیه 2024 علاوه بر تامین هزینه تحصیل و هزینه های جانبی دانشجویان، امکان حضور و تحصیل در بهترین دانشگاه های ترکیه را برای آن ها فراهم می کند. هر ساله دانش آموزان و دانشجویان زیادی برای دریافت این بورسیه تحصیلی درخواست می دهند تا از امکانات جذاب آن بهره مند شوند. دانشجویان می توانند با دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه به طور رایگان در یکی از مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنند. این بورسیه شامل کلیه هزینه های تحصیل، هزینه مسکن، بیمه درمانی، مسافرت (بلیط رفت و برگشت) و ویزای ترکیه است که طی برنامه ریزی دقیقی و در چند مرحله به پذیرفته شدگان پرداخت می شود.

  امکانات و شرایط فوق العاده بورسیه تحصیلی ترکیه باعث محبوبیت زیاد این برنامه تحصیلی شده است و افراد زیادی مایل به ثبت نام و دریافت این بورسیه هستند. نزدیکی کشور ترکیه به ایران، تشابه فرهنگی، پیشرفت و توسعه سریع ترکیه و کیفیت بالای تحصیل در این کشور موجب شده تا دانشجویان ایرانی زیادی برای به دست آوردن این بورسیه اقدام کنند.

  برای بورسیه تحصیلی ترکیه هرساله حدود 165 هزار دانشجو ثبت نام میکنند، که از این میزان فقط حدود 5 هزار نفر موفق به قبولی می شوند.

  نکته مهم! پذیرش در این بورسیه شرایط خاصی دارد در این میان فقط تعداد محدودی از درخواست دهندگان می توانند موفق به دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه و تحصیل رایگان در کشور شوند.

  بورسیه تحصیلی ترکیه برای ایرانیان

  یکی از دغدغه های مهم داوطلبان کشورمان این است که آیا بورسیه تحصیلی ترکیه برای ایرانیان هم در نظر گرفته شده است یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت بله، شرایط شرکت در بورسیه ترکیه برای تمامی دانشجویان کشور های مختلف از جمله ایران امکان پذیر است و دولت ترکیه برای هر کشور ظرفیت محدودی را مشخص نکرده است. لذا همه چیز به رزومه تحصیلی خود شرکت کنندگان بستگی دارد و ارتباطی به اینکه از کدام کشور اقدام کرده اند، ندارد.

  لیست رشته های بورسیه ترکیه 2024

  لیست رشته های پر تقاضا برای بورسیه تحصیلی ترکیه به شرح زیر هستند:

  • دندانپزشکی
  • طراح مد
  • فیلم و تلویزیون
  • غذا و هنر آشپزی
  •  روانشناسی
  • تجارت و بازرگانی بین المللی 
  • حقوق
  • مهندسی مکانیک
  • دارو سازی
  • پزشکی
  • مامایی
  • مهندسی معدن
  • پرستاری
  • تغذیه و رژیم غذایی
  • معماری
  • مهندسی هوش مصنوعی 
  • مدیریت کسب و کار
  • طراحی و مدیریت ارتباطات
  • مهندسی کامپیوتر 

  زمان ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه 2024

  کلیه مراحل بورسیه تحصیلی ترکیه از ثبت نام تا اعلام نتایج و پس از شروع تحصیل دانشجویان طی برنامه از پیش تعیین شده ای انجام می شود و متقاضیان دریافت این بورسیه باید از زمانبندی و نحوه اجرای مراحل آن مطلع باشند. می توان گفت مهم ترین مرحله برای دانشجویان ثبت نام در این بورسیه است. ثبت نام در بورسیه تحصیلی ترکیه در یک دوره زمانی مشخص انجام می شود و همه متقاضیان باید در این دوره زمانی، با ارائه مدارک مورد نیاز، مراحل ثبت نام خود را تکمیل کنند.

  ثبت نام این بورسیه به صورت اینترنتی و با مراجعه به سایت رسمی بورسیه تحصیلی ترکیه صورت می گیرد. نکته ای که باید مورد توجه همه متقاضیان باشد این است که معمولا دوره ثبت نام در بورسیه تحصیلی تمدید نمی شود و متقاضیان باید قبل از اتمام مهلت اعلام شده، ثبت نام خود را انجام داده باشند.

  متقاضیان ثبت نام در بورسیه تحصیلی ترکیه می توانند با مراجعه به سایت مربوطه و یا پیگیری اخبار و اطلاعیه های معتبر از شروع و پایان ثبت نام مطلع شوند. زمان تقریبی ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه 2024 از اواخر دی تا اوایل اسفند 1402 خواهد بود.

  توجه به زمان ثبت نام برای شرکت کنندگان بورسیه تحصیلی ترکیه الزامی است و متقاضیان باید روند ثبت نام و پیگیری آن را در تاریخ های اعلام شده انجام دهند. این برنامه فقط یک بار در سال اجرا می شود و این موضوع اهمیت آن را برای علاقه مندان به دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه دو چندان می کند.

  تاریخ شروع ثبت نام: 20 دی 1402
  تاریخ پایان ثبت نام: 1 اسفند 1402
  بازه مصاحبه: خرداد الی تیر
  تاریخ اعلام نتایج: نیمه دوم مرداد ماه

  شرایط ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه 2024

  همان طور که گفته شد، بورسیه تحصیلی ترکیه امکانات زیادی در اختیار دانشجویان پذیرفته شده قرار می دهد و به همین دلیل تقاضاهای زیادی برای دریافت این بورسیه وجود دارد. اما فقط کسانی می توانند برای دریافت این بورسیه ثبت نام کنند که شرایط تعیین شده از سوی کشور ترکیه را داشته باشند. در صورتی ثبت نام کنندگان یکی از شرایط دریافت بورسیه تحصیلی را نداشته باشند، مدارک آن ها مورد ارزیابی قرار نخواهد گرفت و شانس دریافت این بورسیه را از دست می دهند.

  شرایط عمومی اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

  دو فیلتر اساسی برای اجازه ثبت نام در بورسیه و شرکت در این رقابت، شرایط معدل و سن می باشد که برای هر مقطعی به شرح زیر می باشد.

  * داوطلب برای ثبت نام بورسیه دانشگاه های دولتی ترکیه بصورت الزامی باید واجد شرایط سنی و معدل  زیر باشد، در غیر این صورت شرایط ثبت نام را نخواهد داشت:

  شرایط سنی مورد نیاز ثبت نام ترکیه بورسلاری  
  مقطع کارشناسی: سن زیر 21 سال
  مقطع کارشناسی ارشد: سن زیر 30 سال
  مقطع دکتری : سن زیر 35 سال

  ***

  شرط معدل مورد نیاز ثبت نام ترکیه بورسلاری  
  معدل(کل دیپلم) حداقل ۱۸ برای متقاضیان رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی
  سایر رشته های مقطع لیسانس: معدل کل دیپلم حداقل ۱۴
  مقطع ارشد و دکترا: حداقل معدل ۱۵

  نکته! کسانی که شهروند ترکیه هستند و یا در حال دریافت حق شهروندی هستند، نمی‌توانند برای این برنامه بورسیه اقدام نمایند. همچنین کسانی که در حال حاضر در حال تحصیل در ترکیه هستند، نیز نمی‌توانند برای آن اقدام نمایند. دانشجویان انتخاب شده باید مدارک درخواست شده را ارسال نمایند، در غیر این صورت، اجازه تحصیل نخواهد داشت.

  شرایط اختصاصی اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

  مهم ترین عاملی که باعث افزایش شانس قبولی متقاضی در رقابت بورسیه می شود، دارا بودن شرایط اختصاصی به شرح زیر می باشد.

  * اگر داوطلب دارای هر کدام از امتیازات زیر باشد، شانس قبولی بیشتری در بورسیه دولت ترکیه خواهد داشت.

  • کارنامه شرکت در آزمون‌های داخلی اعم از کنکور
  • نمره آزمون‌های بین‌المللی مانند (GRE, GMAT, DELF, YDS, YO‌S, …) در صورت وجود
  • نمره آزمون‌های زبان خارجی (در صورت وجود )
  • ارائه پروپزال برای مقاطع ارشد و دکترا
  • انگیزه نامه(برای مقاطع ارشد و دکتری بایستی به زبان انگلیسی یا ترکی نوشته شود)
  • توصیه نامه (حداقل 2 مورد برای مقاطع ارشد و دکتری الزامی می‌باشد)
  • ارائه CV یا رزومه
  • لوح تقدیر، مقاله، کتاب، گواهی ثبت اختراع و سایر افتخارات علمی، ورزشی، هنری و…
  • مدارک و احکام ورزشی، المپیادی، سمینارها، نشست‌ها و…
  • مقام‌ها و جایگاه‌های کسب شده در زمینه‌های گوناگون ورزشی، تحصیلی، کاری، مهارتی و…
  • مدارک مربوط به دوره‌ها و اعمال اختیاری مختلف نظیر دوره‌های هلال‌ احمر، فعالیت‌های داوطلبانه و…
  • مدارک گوناگون دال بر تسلط بر زبان‌های مختلف،ترکی، انگلیسی و …
  • مدارک دال بر تجربه‌های گوناگون کاری

  نکته! هر چه تعداد امتیازات اختصاصی شخص بیشتر باشد، به این نماد است که شاگرد واجد شرایط می باشد ، لذا شانس قبولی بیشتری در رقابت بورسیه را خواهند داشت.

  مدارک لازم برای ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه 2024

  متقاضیان کسب بورسیه تحصیلی ترکیه باید در زمان ثبت نام مدارکی را ارائه دهند. این مدارک نقش بسیار مهمی در پذیرش متقاضیان دارد و به همین دلیل داوطلبان باید تمامی مدارک خواسته شده را به طور کامل آماده کنند. زیرا ناقص بودن مدارک ارائه شده می تواند موجب رد شدن تقاضا شود. علاوه بر آن به جز زمان تعیین شده برای ثبت نام، مهلت دیگری برای ارائه و یا تکمیل مدارک وجود ندارد.

  • مدارک شناسایی متقاضی از جمله شناسنامه، کارت ملی و یا پاسپورت ترکیه
  • اسکن عکس پرسنلی جدید متقاضی در ابعاد 4*6
  • کارنامه شرکت در کنکور (در صورت وجود)
  • تمامی ریز نمرات و مدارک تحصیلی از مقطع تحصیلی قبلی متقاضی
  • توصیه نامه از اساتید مقطع قبلی برای متقاضیان فوق لیسانس و دکتری
  • انگیزه نامه و رزومه 
  • پروپوزال پژوهشی برای متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری

   انگیزه نامه بورسیه تحصیلی ترکیه

  کلمه sop مخفف statement of purpose بوده که در ایران با نام انگیزه نامه شناخته می شود. انگیزه نامه بخش جدایی ناپذیری در مراحل اپلای است. نوشتن یک انگیزه نامه قوی و درست برای پذیرفته‌شدن شما در دانشگاه مورد نظرتان بسیار حیاتی است. در حقیقت نامه ای است که دانشجو به دانشگاه مقصد ارسال می نماید و در آن از انگیزه های خود برای تحصیل در آنجا سخن می‌گوید.

  10 نکته طلائی برای قبولی بورسیه تحصیلی ترکیه 2024

  یکی از اساسی ترین عوامل قبولی ایرانیان در بورسیه تحصیلی ترکیه، نحوه نوشتن یک انگیزه نامه خوب است. لذا، برای آماده سازی آن باید دقت زیادی به عمل آید. در ادامه 10 نکته طلائی یک انگیزه نامه حرفه ای را برای افزایش شانس قبولی  بورسیه تحصیلی ترکیه ارائه داده ایم:

  1- چند نمونه انگیزه نامه به صورت پیش‌نویس بنویسید، آنها را بخوانید و ویرایش کنید تا به فایل نهایی برسید، سپس بر روی فایل نهایی کار کنید.

  2- مدارک آکادمیک و تحصیلی خود را به طور خلاصه توضیح دهید به طور مثال توضیحات کوتاهی درباره دوره دبیرستان

  3- دلایلی که باعث شده تا شما رشته مورد نظر را در آن دانشگاه و کشور خاص انتخاب کرده اید را به دقت بنویسید به طور کامل توضیح دهید که شرایط تحصیل در دانشگاه خارج از کشور به شما در دستیابی به اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت شما کمک می‌کند.

  4- به طور کاملاً واضح تمامی کارهایی که از بچگی تا به امروز مرتبط با رشته انتخابی تان انجام داده اید، مانند کلاس‌ها، مقامات کسب شده، پروژه‌ها و …  را توضیح دهید.

   5- تصویری دقیق از آینده و اهداف خود را یادداشت کنید.

  6- تجربیات کاری و سوابق شغلی خود را در صورت وجود بنویسید. همچنین آینده شغلی یا آینده تحصیلی خود را در انگیزه نامه یادداشت کنید.

  7- انگیزه نامه را حتماً به تعداد کلماتی که دانشگاه گفته است بنویسید و دقت کنید تا تعداد کلمات انگیزه نامه از آن حد بیشتر نشود فونت و سایز مناسبی برای نوشته خود انتخاب کنید تا کاملاً خوانا باشد.

  8- حتماً چند نمونه انگیزه نامه را از قبل مطالعه کنید تا باید ها و نباید های انگیزه نامه را بشناسید.

  9- متنی روان و بدون تکرار بنویسید املای کلمات و گرامر متن را چندین بار چک کنید.

  10- تمامی تجربیات و خدمات اجتماعی ،کارهای خیرانه، علایق و سرگرمی ها و مواردی این چنینی را به طور مختصر بیان کنید.

  سایت ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه 2024

  سیستم ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه به صورت کاملا آنلاین است و همه افراد از سراسر دنیا می توانند به راحتی برای دریافت این بورسیه تقاضا بدهند. ثبت نام این بورسیه فقط در مهلت اعلام شده انجام می شود و این مهلت قابل تمدید نیست. در نتیجه بهتر است متقاضیان مدارک خود را پیش از شروع ثبت نام آماده کنند تا در کوتاه ترین زمان ثبت نام خود را انجام دهند. ثبت نام در این بورسیه برای تمامی متقاضیان رایگان است و نیازی به پرداخت هیچ گونه ای هزینه ای نیست.

  سایت ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه 2024 به آدرس turkiyeburslari.gov.tr از اواخر دی تا اوایل اسفند 1402 برای ثبت نام متقاضیان در دسترس است. برای ثبت نام متقاضیان باید اطلاعات خواسته شده در چند فرم را وارد کنند. این اطلاعات شامل اطلاعات شخصی، هویتی، تحصیلی و خانوادگی افراد است. از آنجایی که مدارک و اطلاعات ارائه شده هنگام ثبت نام، ملاک انتخاب و پذیرش بورسیه تحصیلی ترکیه است، متقاضیان باید این اطلاعات را به طور دقیق وارد کنند. در غیر این صورت در مرحله صحت سنجی و ارزیابی با مشکل مواجه خواهند شد.

  هزینه ثبت نام بورسیه ترکیه

  هزینه ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه از طریق سایت رایگان می باشد و خود دولت ترکیه هزینه ایی دریافت نخواهد کرد. اما به دلیل پیچیدگی کار، اگر شما از طریق موسسات اقدام به ثبت نام بورسیه ترکیه نمایید صرفا  یک مبلغ بابت هزینه حق الزحمه به آن ها پرداخت خواهید کرد.

  یکی از مهم ترین مزیت های بورسیه تحصیلی ترکیه ارائه کمک هزینه تحصیل به پذیرفته شدگانبورسیه در تمام مقاطع است، در جدول زیر مبالغ ان را مشاهده می کنید.

  مقطع کمک هزینه به لیر معادل دلاری
  کارشناسی 1700 90 دلار
  کارشناسی ارشد 2400 150 دلار
  دکتری 3000 190 دلار

  نحوه ثبت نام بورسیه ترکیه

  ثبت‌نام بورسیه تحصیلی به دلیل داشتن فیلدها و موارد مختلف کاملاً تخصصی است و بسیار اتفاق افتاده که افراد پس از این که شخصاً ثبت‌نام کرده‌اند به ما زنگ زده‌اند و گفته‌اند که ثبت‌نامشان با مشکل مواجه شده است. اکادمی کرمی در چند سال گذشته مشاور همراه بسیاری از متقاضیانی بوده که توانسته اند با موفقیت کامل ثبت نام بورسیه خود را انجام دهند. مشاوره توسط افراد متخصص و تمام اطلاعات به درستی انتقال می یابند.

  توجه کنید که اگر مدارک بورسیه ترکیه 2024 را به درستی در فیلدهای مخصوص به خود قرار ندهید و یا اطلاعات را به صورت دقیق و درست وارد نکنید؛ ممکن است درخواست شما توسط دانشگاه مورد نظر رد شود. برای همین توصیه می‌کنیم ثبت‌نام بورسیه تحصیلی خود را به متخصصان این حوزه بسپارید.

  زمان اعلام نتایج بورسیه ترکیه 2024

  نتایج اولیه بورسیه ترکیه بعد از دو ماه در اواسط فروردین ماه اعلام خواهد شد. نتیجه قبولی از طریق ایمیل به متقاضی اطلاع رسانی میشود. جهت مشاهده نتایج باید به سایت ترکیه بورسلاری مراجعه نمایید و با وارد کردن یوزر و پسورد خود وارد بخش کاربری خود شوید و از نتیجه مطلع گردید.

  توجه نمایید که در صورت برگزیده شدن شما، تاریخ دعوت به مصاحبه برای شما ارائه خواهد شد و اگر در صورت اعلام نتایج نهایی، ایمیل دعوت به مصاحبه دریافت نکرده باشید تقریبا به معنی عدم قبولی شما در این بورسیه می باشد (گرچه توصیه میگردد چند روزی صبر نمایید و ممکن است به صورت تدریجی نتایج اعلام گردد و با کمی تاخیر نتایج برای شما ارسال شود.)

  بعد از قبولی مرحله اول، در مرحله دوم متقاضی دعوت به مصاحبه در خود ترکیه خواهد شد. که یک سری سوالات عمومی از شاگرد پرسیده خواهد شد لازم به ذکر می باشد که شاگرد برای شرکت در جلسه مصاحبه بایستی به یکی از زبان های ترکی و یا انگلیسی اشراف داشته باشد. بعد از قبولی مرحله دوم، شاگرد از مهر ماه همان سال، تحصیل خود را آغاز خواهند کرد.

  شانس قبولی در بورسیه ترکیه

  زمانی که صحبت از بورسیه‌های تحصیلی به میان می‌آید، دانشجویان انتظار دارند که در دانشگاه مورد نظر کاملاً رایگان تحصیل کنند و یا حداقل بیشتر هزینه‌های آن‌ها توسط دولت همان کشور پرداخت شود. این موضوع باعث می‌شود که رقابت بین دانشجویان بالا برود و شانس قبولی در بورسیه ترکیه را کمی پایین بیاورد.

  دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه 2024 نیازمند شرایطی است که باید فراهم شود و بدون دارا بودن شرایط مورد نظر نباید انتظار قبولی داشت. این فرایند در همه‌ی کشورهای جهان برقرار است و دانشجوی متقاضی باید واجد شرایط دریافت بورس تحصیلی باشد. این موضوع را هم به خاطر بسپارید که معمولاً دانشجوهایی که معدل بالاتری نسبت به سایرین دارند، سریع‌تر و راحت تر بورسیه می‌گیرند.

  انواع بورسیه تحصیلی ترکیه

  نه تنها شرایط تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی مناسب است، این کشور بورس‌های تحصیلی فراوانی را برای جذب دانشجویان خارجی از سراسر جهان اختصاص داده است. دست یافتن به بورسیه های تحصیلی ترکیه اغلب به صورت رقابتی است و به دانشجویان و پژوهشگران برجسته اختصاص می‌یابد. تعدادی از مهم‌ترین این بورسیه‌ها عبارت‌اند از:

  • بورسیه ترکیه بورسلاری
  • بورسیه دانشگاه فنی خاورمیانه
  • بورسیه دانشگاه سابانچی
  • بورسیه تحصیلی Tubitak
  • بورسیه تحصیلی اراسموس

  بورسیه تحصیلی دانشگاه فنی خاورمیانه (METU)

  دانشگاه صنعتی خاورمیانه هر سال بورسیه‌های تحصیلی خاصی را به دانشجویان بین‌المللی اختصاص می‌دهد. هدف این دانشگاه از ارائه‌ این بورسیه‌ها، فراهم نمودن شرایط آسان تحصیل برای دانشجویان خارجی است. بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه فنی خاورمیانه توسط بنیاد توسعه دانشگاه به متقاضیان ارائه می‌شود. برای دریافت این بورسیه ها، دانشجویان بین المللی باید فرم ها را تکمیل کرده و مدارک را به دفتر بورس تحصیلی METU، واقع در طبقه دوم دانشکده هنر و ادبیات آنکارا، ارسال کنند.

  درخواست برای بورسیه دانشگاه فنی خاورمیانه ضروری است. این درخواست باید امضا شده و حاوی اطلاعات تماس باشد و متقاضی باید دلایل درخواست خود را برای بورسیه تحصیلی به تفصیل توضیح دهد.

  ارائه اسناد مربوطه‌ای که می‌تواند جزئیات و مشکلات مندرج در دادخواست کتبی را معلوم و اثبات کند، لازم است. از آنجا که مشکلات مالی دانشجویان دلایل و منابع مختلف دارد، تکمیل فرم و یا سند خاصی از طرف دانشگاه فنی خاورمیانه METU ارائه نمی‌شود. از دانشجویان انتظار می‌رود اسنادی را ارائه دهند که به وسیله آن‌ها مشکلات مالی و یا مشکلاتی را که در نتیجه کمبودهای مالی دارند، مشخص کنند. این اسناد باید دلایل نیاز آن‌ها به بورس تحصیلی را نشان دهند.

  پرونده متقاضیانی که تمام اسناد خواسته شده را ندارند ارزیابی نمی‌شوند. رسیدگی به درخواست‌های بورس تحصیلی تنها با ارائه مستقیم مدارک مورد نیاز به دفتر بورس تحصیلی و شهریه انجام می‌شود. اسناد و مدارکی که به صورت آنلاین یا همراه با درخواست‌های آنلاین ارسال می‌شوند، مورد ارزیابی قرار نمی‌گیرند.

  زمان درخواست بورسیه دانشگاه فنی خاورمیانه

  ترم پاییز: سپتامبر تا اکتبر

  ترم بهار: فوریه – مارس

  نکته! بورسیه دانشگاه فنی خاورمیانه برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می شود و تمامی رشته های تحصیلی را پوشش می دهد. فراموش نکنید که شرط اصلی اخذ بورسیه تحصیلی از این دانشگاه، داشتن معدل بالا می باشد.

  بورسیه تحصیلی دانشگاه سابانجی

  بورسیه تحصیلی این دانشگاه برای دانشجویانی که قصد دارند در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) ادامه تحصیل دهند، ارائه می‌شود. دریافت کنندگان بورسیه تحصیلی دانشگاه سابانجی (SU) براساس سوابق تحصیلی انتخاب می‌شوند.

  کسانی که موفق به اخذ بورسیه دانشگاه سابانچی می شوند از پرداخت شهریه به طور کامل معاف هستند. همچنین متقاضیان تا سقف 10 ماه در مقطع کارشناسی ارشد ماهانه تا سقف 2500 لیر و برای دوره دکتری تا 12 ماه 3200 لیر کمک هزینه دریافت می کنند و از خوابگاه دو نفره به صورت رایگان بهره مند خواهند شد.

  علاوه بر این، برای دریافت این بورسیه، متقاضی باید مجموعه ای از شرایط را داشته باشد. مهمترین آنها:

  • ارائه مدرک زبان
  • مدرک لیسانس یا فوق لیسانس معتبر ارائه دهید.
  • سایر مدارک پذیرش مانند: نمره GMAT یا GRE را ارسال کنید.

  دانشگاه سابانچی بورسیه های دیگری نیز دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

  کمک هزینه برای پروژه تحقیقاتی دانشگاه سابانچی

  دانشجویانی که به عنوان بخشی از پروژه های تحقیقاتی کمک هزینه دریافت می کنند، کمک هزینه ای ماهانه دریافت می کنند که حداقل هزینه تحصیل را پوشش می دهد. دانشجویان تحصیلات تکمیلی که این بورسیه را دریافت کرده اند نیز به مدت 10 ماه دارای خوابگاه دو نفره و دانشجویان دکتری به مدت 12 ماه از خوابگاه های تک نفره برخوردار خواهند بود.

  بورسیه تحصیلی Aysegul Arsoy Sabanci

  هر سال، یک دانشجوی MBA بورسیه تحصیلی Aysegul Arsoy را بین سپتامبر و ژوئن دریافت می کند. این بورسیه شامل معافیت از شهریه، کمک هزینه ماهیانه 1050 لیر به مدت ده ماه، دسترسی به خوابگاه برای دو نفر و کمک هزینه خرید کتاب تا سقف 200 دلار در سال است.

  بورسیه تحصیلی دانشگاه بیلکنت

  دانشجویان متقاضی دریافت بورس تحصیلی دانشگاه بیلکنت با توجه به تعدادی از معیارهای دانشگاه ارزیابی و انتخاب می‌شوند. این معیارها عبارت‌اند از: ریز نمرات دبیرستان، ریز نمرات امتحانات ملی و یا نمرات آزمون بین‌المللی و سایر معیارهای علمی مثل داشتن مقاله.

  در نهایت متقاضیانی که واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی هستند، از پرداخت شهریه به صورت جزئی و یا کامل معاف می‌شوند. بورسیه‌های معافیت از پرداخت شهریه دانشگاه بیلکنت در چهار سطح اعطا می‌شوند:

  • بورسیه‌های دانشگاه بیلکنت از %۲۰ معافیت شهریه تا ۱۰۰% را شامل می‌شود.
  • افرادی که صددرصد از پرداخت شهریه معاف هستند، امکان استفاده از خوابگاه‌های رایگان را دارند.
  • دانشجویان که موفق به اخذ بورسیه این دانشگاه شده‌اند می‌توانند، حداکثر برای ۴ ترم در برنامه آمادگی
  • دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی از این دانشگاه شده اند می توانند حداکثر تا 4 ترم در دوره مقدماتی زبان انگلیسی و حداکثر 10 ترم در دوره 4 ساله کارشناسی از کمک هزینه معافیت تحصیلی بهره مند شوند.
  • همچنین کمک هزینه اقامت فقط تا 8 ترم به دانشجویان ارائه می شود.

  شرایط اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه بیلکنت

  • این بورسیه برای دانشجویان مقطع کارشناسی است و تمامی رشته های تحصیلی را پوشش می دهد.
  • همچنین متقاضی باید بتواند معدل 2 تا 2.5 را در معدل در طول مدت تحصیل کسب کند.
  • نوشتن ریز نمرات دبیرستان یا نمرات آزمون بین المللی متقاضی نیز مهم است.
  • لازم است بدانید که دانشجویانی که در طول تحصیل می توانند معدل سالانه 3.30 یا بالاتر داشته باشند، می توانند از دانشگاه بورسیه تحصیلی واجد شرایط دریافت کنند.

  بورسیه تحصیلی توبیتاک (TUBITAK)

  شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه برای متقاضیان خارجی که قصد دارند مقطع کارشناسی ارشد، دکتری و پسا دکتری را در این کشور بگذرانند بورسیه توبیتاک (TUBITAK) را ارائه داده است. برای دستیابی به این نوع بورسیه متقاضی باید تعدادی از شرایط را داشته باشد. شرایطی مثل:

  • ارائه مدرک تحصیلی مقاطع قبلی و ریز نمرات سال‌های تحصیلی قبلی
  • برخورداری از شرایط پذیرش دانشگاه انتخابی (برخی از دانشگاه‌ها ممکن است از متقاضی مدارکی همچون؛ مدرک زبان، مدرک شرکت در آزمون GMAT یا GARE را درخواست کنند.)
  • متقاضی تابعیت ترک نداشته باشد.
  • متقاضی از سن مناسب برخوردار باشد.

  بورسیه تحصیلی اراسموس در ترکیه

  بورسیه اراسموس، برنامه‌ای تدوین و تهیه شده از سمت کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که ترکیه هم در این برنامه شرکت کرده است و در برخی از دانشگاه‌های خود از این برنامه استفاده می‌کند. قانون اراسموس این است که دانشجویان برخی از دانشگاه‌های ترکیه می‌توانند یک یا دو ترم از تحصیل خود را به طور رایگان در یک کشور دیگر سپری کنند.

  بورسیه تحصیلی ابن سینا

  بورسیه تحصیلی ابن سینا یک بورسیه رقابتی است که بودجه آن را دولت ترکیه تامین می‌کند و فقط مختص دانشجویان برجسته در خارج از ترکیه است. بورسیه ابن سینا ترکیه تنها برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارائه می‌شود. متقاضیان اغلب کشورهای دنیا به ویژه ایرانی‌ها امکان استفاده از این بورسیه را دارند.

  مزایای بورسیه تحصیلی ترکیه

  • تحصیل رایگان در دانشگاه در طول دوره
  • دریافت کمک هزینه تحصیلی برای متقاضیان تمامی مقاطع صورت ماهیانه
  • بلیط هواپیما (رفت و برگشت) به کشور مبداء یک بار در سال
  • دریافت بیمه سلامت در طول زمات تحصیل به صورت رایگان
  • امکان استفاده از خوابگاه دانشگاه به صورت ۱۰۰% رایگان
  • آموزش زبان ترکی در دانشگاه به منظور شروع دوره به مدت یکسال رایگان
  • امکان دریافت ترنسفر فرودگاهی به منظور تکریم متقاضیان دریافت بورس

  نکته! مدت زمان اعطای بورس برای متقاضیان لیسانس ۴ تا ۶ سال به غیر از دوره زبان برای متقاضیان کارشناسی ارشد ۲ تا ۳ سال با احتساب دوره زبان و برای مقطع دکتری ۴ سال بعلاوه یکسال آموزش زبان می باشد.

  مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام مقطع کارشناسی بورسیه ترکیه

  1. یک قطعه عکس 3 در 4 با کیفیت و ترجیحا جدید( نکات قابل توجه برای خانم ها عکس چه با حجاب و چه بی حجاب تفاوتی نخواهد داشت . عکس حتما جدید باشه و با کیفیت )
  2. اسکن پاسپورت ( نیازی به ترجمه ترکی پاسپورت نیست )
  3. اسکن ریزنمرات سه سال دبیرستان به همراه ترجمه ترکی ( لطفا توجه کنید که ترجمه مدارک بایستی توسط دارالترجمه رسمی انجام شود و حداقل مهر های مورد نیاز، مهر دارالترجمه ، دادگستری و امور خارجه می باشد و البته بعد از قبولی ، مهر تاییدیه سفارت و کنسولگری نیز ، بایستی روی ترجمه مدارک درج شود .)
  4. اسکن اصل مدرک دیپلم به همراه ترجمه ترکی ( لطفا توجه کنید که ترجمه مدارک بایستی توسط دارالترجمه رسمی انجام شود و حداقل مهر های مورد نیاز، مهر دارالترجمه ، دادگستری و امور خارجه می باشد و البته بعد از قبولی ، مهر تاییدیه سفارت و کنسولگری نیز ، بایستی روی ترجمه مدارک درج شود .)
  5. لیست رشته های مورد نظر (شما حق انتخاب 12 رشته را دارید . استراتژی که در نوشتن رشته ها حتما باید رعایت بشه، اینه که رشته یا یکی باشه مثلا فقط پزشکی باشه یا رشته ها به هم مرتبط باشه به این منظور که مثلا همه از شاخه پزشکی و پیراپزشکی باشه یا همه مهندسی باشه یا همه هنری باشه.)
  6. انگیزه نامه ( بایستی بیشتر از 3000 کاراکتر نباشد و بعد از نوشتن متن انگیزه نامه، در باکس دیگری از همان صفحه نیاز هست که 5 خط از کلیت انگیزه نامه یا مطلب خاصی که نیاز هست تاکید بیشتری روی آن شود ، بنویسید . توجه کنید که متن انگیزه نامه بایستی حنما به ترکی ترجمه شود .متن انگیزه نامه در قبولی شما بسیار تاثیر گذار هست لذا دقت لازم را جهت نوشتن یک متن استاندارد را به کار بگیرید . انگیزه نامه مختص به شخص شماست و متناسب احوالات شما ، لذا لطفا از کپی بپرهیزید چرا که منجر به عدم قبولی شما خواهد شد. )
  7. و اسکن باکیفیت امتیازاتی همچون لوح تقدیر، مقام های المپیازی، مدارک زبان، ثبت مقاله، ثبت اختراع، نویسنده کتاب و غیره (توجه بفرمایید که نیازی به ترجمه ترکی امتیازات نیست ، صرفا اسکن اصل آن ها کافیست)

  هشدار های انگیزه نامه بورسیه ترکیه 

  1-انگیزه نامه با انشا فرق داره بنابراین در حین نوشتن آن از انشا نویسی به شدت پرهیز کنید.

  2-از خیلی طولانی شدن و یا خیلی کوتاه شدن آن خودداری کنیم به طور متوسط ۲ صفحه کافیه.

  3-انگیزه نامه رو حتماً با کمک یک متخصص بنویسید و سپس اونو ترجمه، ویرایش و استانداردسازی کنید.

  4-انگیزه نامه شما باید مال شما باشه ، باید شما درخط به خط متنش جریان داشته باشید.

  5-اساتید یا ادمیشن ها همواره درخواست‌های زیادی دریافت می کنند و ممکنه زمان و حوصله کافی برای خوندن نداشته باشند( هر چند معمولاً خوب وقت میذارن و با حوصله بررسی می‌کنند) حالا اگه متن شما کسل کننده باشه احتمال اینکه ناکامل بخونن و یا کلا رهاش کنن وجود دارد بنابراین لازم که متن شما به اندازه کافی جذاب باشه.

  6- از کلیشه ای نوشتن پرهیز کنید، در انگیزه نامه از خودتون قهرمان ملی یا سوپرمن نسازین مثلاً (جمله ی من عاشق علم هستم و می‌خواهم روش درمانی کشف کنم که به بیماران در سراسر دنیا کمک کنم) اصلاً جمله خوبی برای انگیزه نامه نیست ، هر چند اگه آرزوی حقیقی شما باشه!

  بورسیه تحصیلی ترکیه برای دبیرستان

  انواع بورسیه‌های تحصیلی در کشور ترکیه وجود دارد که به دانش‌آموزان خارجی ارائه می‌شود. بورسیه مدرسه امام خطیب یکی از این نوع بورسیه‌ها است. این بورسیه به دانش‌آموزان از اتباع کشورهای مختلف این امکان را می‌دهد که جنبه‌های مختلف دین اسلام را بشناسند. همچنین بورسیه مدرسه امام خطیب امکانات مختلفی مثل سه وعده غذا، هزینه سفر، لباس فرم، محل اقامت و… را در اختیار دریافت کنندگان قرار می‌دهد.

  بورسیه پشتیبانی کامل TED (انجمن آموزش ترکیه)

  یکی دیگر از بورسیه‌های مقطع دبیرستان در ترکیه بورسیه پشتیبانی کامل است. این بورسیه به دانش‌آموزانی تعلق می‌گیرد که در مدارس دولتی ترکیه در حال تحصیل هستند، از توانایی مالی پایین برخوردارند اما توانایی این را داشته‌اند که در امتحان ورودی دبیرستان نمره بالا کسب کنند و در مرحله مصاحبه موفق شوند. دانش‌آموزانی که این بورسیه را اخذ می‌کنند از حمایت تحصیلی مدرسه برخوردار می‌شوند و امکاناتی مثل کتاب و لوازم التحریر رایگان، آموزش‌های ورزشی، سرویس ایاب و ذهاب، کمک هزینه مالی و… به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

  بورسیه ورزشکاران TED

  بورسیه ورزشکاران به دانش‌آموزانی که در رده سنی خود از نظر تحصیلی در مدارس موفق هستند اما از توان مالی کافی برخوردار نیستند تعلق می‌گیرد. این بورسیه علاوه بر کمک‌های مالی، به دانش‌آموز کمک می‌کند تا فعالیت ورزشی مورد علاقه خود را با همکاری باشگاه های ورزشی مدارس TED دنبال کند.

  مشاوران برتر آکادمی کرمی

  جهت تحصیل در ترکیه و آشنایی با دانشگاه ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص با تجربه کمک بگیرید تا در انجام همه‌ مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاوران برتر آکادمی کرمی تماس بگیرید تا بعد از بررسی کامل شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ ها را در اختیارتان قرار دهند.

  شماره تماس

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۶ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا