ثبت نام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه برای سال تحصیلی (2025_2024) در حال انجام است!!!  

لیست دانشگاه های تایید ایران در ترکیه
وبلاگمعرفی رشته های تحصیلی ترکیه

تحصیل رشته معماری در ترکیه✔ هزینه تحصیل + بازار کار + درآمد

 • تحصیل رشته معماری در ترکیه

  رشته معماری یکی از رشته‌های پرطرفدار زیرمجموعه رشته‌های مهندسی است که بازار کار قابل توجهی دارد. کشور ترکیه یکی از کشورهایی است که سالانه تعداد نسبتا زیادی دانشجوی متقاضی تحصیل رشته معماری در ترکیه را پذیرش می‌کند. با توجه به بین المللی بودن دانشگاه های ترکیه، هزینه های تحصیل مناسب و ارائه بورسیه های تحصیلی متنوع، کشور ترکیه یکی از بهترین مقاصد برای تحصیل رشته معماری می باشد.

  آکادمی کرمی با بیش از صدها پرونده موفق در زمینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه، در این مقاله سعی بر ارائه به روز ترین مطالب نموده است. متخصصین ما همواره در تلاش اند متناسب با شرایط موجود، بهترین مسیر ادامه تحصیل را به داوطلبان پیشنهاد دهند.

  شماره تماس

  شرایط پذیرش رشته معماری در ترکیه

  دانشگاه های ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند، که شرایط پذیرش رشته معماری در هر کدام از این دانشگاه ها باهم متفاوت است. به طور کلی شرایط تحصیل در دانشگاه های دولتی به نسبت دانشگاه های خصوصی ترکیه پیچیده تر می باشد و یکسری محدودیت های سن و معدل را به همراه دارد.

  اما، شرایط ورود به دانشگاه های خصوصی این کشور به راحتی امکان پذیر است و عموما بدون محدودیت می باشند. به همین دلیل داوطلبان خارجی متناسب با شرایط سن، معدل و سوابق تحصیلی خود، موفق به اخذ پذیرش در یکی از این دانشگاه ها می شوند.

  ترکیه به دلیل پیروی از معاهده بولونیا امکان بهره‌مندی از امتیازات ویژه‌ای برای ادامه تحصیل را فراهم می‌کند. معاهده بولونیا قراردادی است که مابین ۲۹ کشور‌ اروپایی برای ارتقای نظام آموزشی منعقد شده‌است.

  پذیرش رشته معماری در دانشگاه های دولتی ترکیه

  برای تجصیل رشته معماری در دانشگاه های دولتی ترکیه، داوطلبان خارجی با کسب امتیاز قابل قبول در یکی از آزمون های ورودی TRYOS ،YOS و SAT می توانند برای ثبت نام این دانشگاه ها اقدام کنند. اما، با توجه به رقابت زیاد داوطلبان خارجی، محدودیت های سن و معدل و هزینه های زیاد آمادگی برای شرکت در این آزمون ها، شرایط قبولی در دانشگاه های دولتی این کشور بسیار سخت است.

  آکادمی کرمی با سابقه بیش از پنج سال همکاری با دانشگاه های ترکیه، شرایط تحصیل رشته معماری بدون آزمون در دانشگاه های دولتی ترکیه را فراهم نموده است. با استفاده از این روش، داوطلبان میتوانند در یکی از دانشگاه های دولتی برتر این کشور با شهریه مناسب مشغول به تحصیل شود.

  شرایط سن و معدل داوطلب برای تحصیل رشته معماری در دانشگاه های دولتی ترکیه بسیار حائز اهمیت می باشد.  بنابراین اگر واجد شرایط سنی کمتر از 25 سال و حداقل معدل دیپلم 17 هستید، میتوانید با مشاوران ما در آکادمی کرمی تماس بگیرید و از تاریخ ثبت نام با شرط معدل دانشگاه های دولتی ترکیه مطلع شوید.

  اسامی دانشگاه های دولتی معماری در ترکیه

  دانشگاه های زیر جزو بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه برای تحصیل در رشته معماری می باشند، البته پذیرش در این دانشگاه ها بر اساس آزمون های SAT و YOS می باشد. علاوه بر نتایج آزمون، شرایط سن و معدل داوطلبان نیز بسیار حائز اهمیت است و ترجیحا سن کمتر از 25 سال و معدل دیپلم حداقل 17 مورد نیاز است.

  پذیرش رشته معماری در دانشگاه های خصوصی ترکیه

  دانشگاه های خصوصی در کشور ترکیه بهترین گزینه برای تحصیل رشته معماری میباشند، این دانشگاه ها هر ساله سهمیه مشخصی برای پذیرش دانشجویان بین المللی در نظر می گیرند، که هر یک با شرط معدل و اعلام یک شرایط خاص اقدام به جذب دانشجو می نمایند.

  همان طور که گفته شد برای تحصیل رشته معماری در اکثر دانشگاه های دولتی ترکیه، شرکت در یکی از آزمون های ورودی و کسب نمره قبولی الزامی است. اما، پذیرش دانشگاه های خصوصی ترکیه بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی داوطلب می باشد.

  دانشگاه های خصوصی ترکیه بدون محدودیت سن و معدل می باشند و امکانات و تجهیزات کاملی را در اختیار داوطلبان خارجی قرار داده اند. به همین دلیل، نسبت به دانشگاه های دولتی این کشور تقاضای تحصیلی بیشتری دارند.

  اگر می‌خواهید پس از اتمام تحصیل خود در ترکیه، به ایران بازگشته و بدون نیاز به معادلسازی مدرک، به کار و ادامه تحصیل بپردازید باید در یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در ترکیه تحصیل کنید.

  کارشناسی ارشد معماری در ترکیه

  بعد از اتمام دوره کارشناسی میتوانید در مقطع کارشناسی ارشد گرایشی را ادامه دهید که بیشترین علاقه را به آن دارید. برای تحصیل مقطع کارشناسی ارشد معماری در دانشگاه های دولتی ترکیه و برخی از دانشگاه های خصوصی این کشور شرکت در یکی از آزمون های ALES و GRE الزامی می باشد. اما در یکسری از دانشگاه های خصوصی ترکیه، دانشجویان بدون نیاز به شرکت در آزمون و صرفا بر اساس مدرک کارشناسی رشته معماری و ریز نمرات آن می توانند اقدام به پذیرش نمایند.

  تحصیل بدون آزمون معماری در ترکیه

  همانطور که در بالا اشاره کردیم، خوشبختانه شرایط تحصیل رشته معماری در ترکیه بدون نیاز به شرکت در آزمون به راحتی امکان پذیر است. پذیرش با شرط معدل در دانشگاه های دولتی ترکیه با محدودیت سن و معدل می باشد. اما، در دانشگاه های خصوصی این کشور بدون قید و شرط خاصی می باشد. لذا، داوطلبان ایرانی می توانند بدون داشتن دغدغه شرکت در آزمون، برای تحصیل در ترکیه اقدام بنمایند.

  بهترین دانشگاه های معماری ترکیه

  بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل رشته معماری بدون آزمون در بین دانشگاه های خصوصی ترکیه قرار دارند. که در ادامه اسامی آن ها را عنوان کرده ایم.

  هزینه تحصیل رشته معماری در ترکیه

  در حالت کلی هزینه تحصیل در ترکیه بستگی به خصوصی یا دولتی بودن دانشگاه شما یا داشتن بورسیه تحصیلی دارد. همچنین تحصیل در هرکدام از شهرهای ترکیه هزینه‌های متفاوتی دارد. البته بسته به زبان تحصیل نیز هزینه‌ها متفاوت است. دانشگاه‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند هزینه بالاتری نسبت به دانشگاه‌هایی که به زبان ترکی تدریس می‌کنند، دارند.

  به طور کلی متوسط هزینه تحصیل مقطع کارشناسی رشته مهندسی معماری در دانشگاه های دولتی ترکیه بین 10 الی 50 هزار لیر در سال و در دانشگاه های خصوصی بین 2.000 الی 8.000 دلار در سال متغیر است.

  نام دانشگاه 

  زبان تحصیل 

  شهریه سالانه به دلار 

  ایستینیه ترکی 5.700
  ایستینیه  انگلیسی  5.700
  ینی یوزییل ترکی 2.000
  ازمیر اکونومی  انگلیسی  8.000
  نیشانتاشی  ترکی  2.950
  نیشانتاشی انگلیسی 3.950
  هالیچ ترکی  4.000
  بیکوز  ترکی  2.050
  باهچه شهیر  انگلیسی  8.200
  آتیلیم ترکی 9.800
  آلتین باش  انگلیسی  4.500
  مدیپول استانبول  ترکی  5.400
  مدیپول استانبول  انگلیسی 6.120
  کولتور  انگلیسی  3145
  گلیشیم  ترکی 3.255
  گلیشیم  انگلیسی  3.952
  بیلگی  انگلیسی 6.950
  آیدین ترکی 4.000
  آرل  ترکی  2.600
  ایشیک  انگلیسی  3.600

  بورسیه تحصیل رشته معماری در ترکیه

  با توجه به شرایط اقتصادی کشور و نوسانات نرخ ارز خیلی از داوطلبان و خانواده های ایرانی به دنبال یک شرایط خاص برای کاهش هزینه تحصیل در ترکیه هستند. آکادمی کرمی با توجه به سابقه درخشان بیش از پنج سال همکاری با دانشگاه های ترکیه، توانسته است امتیاز ویژه بورسیه 100% را برای تحصیل رشته معماری در ترکیه دریافت کند.

  اغلب داوطلبان برداشتی که از کلمه بورس صد به ذهنشان می رسد، تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد؛ همانطور که تجربه نشان داده است شرایط قبولی از این نوع بورسیه تحصیلی ترکیه بسیار سخت و در اکثر مواقع موفقیت آمیز نیست. اما منظور از بورسیه 100%، پرداخت نقد شهریه کل دوره تحصیل در زمان پذیرش اولیه از دانشگاه های خصوصی ترکیه می باشد، که با استفاده این شرایط هزینه تحصیل شامل 50% تخفیف می شود.

  به طور متوسط هزینه تحصیل رشته معماری در دانشگاه های خصوصی ترکیه سالانه در بین بازه 3 الی 6 هزار دلار است، یعنی در مجموع چهار سال دانشجو باید 12 الی 24 هزار دلار به دانشگاه پرداخت کند. اما با استفاده از شرایط بورسیه 100% داوطلب با پرداخت مبلغ 6 الی 10 هزار دلار در مرحله اولیه پذیرش، دیگر شهریه ایی در طول دوره تحصیلی خود به دانشگاه پرداخت نخواهند کرد.

  خبر خوب اینکه! با استفاده ازشرایط بورس صد، یکسال دوره آمادگی زبان دانشگاه به صورت کاملا رایگان برگزار خواهد شد.

  زبان تحصیل رشته معماری در ترکیه

  زبان تحصیل رشته معماری در ترکیه به هر دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می شود، که دانشجو متناسب با علاقه خود زبان رشته را انتخاب می کند. توجه داشته باشید که شهریه اکثر این دانشگاه ها برای تحصیل به زبان ترکی کمتر از انگلیسی می باشد.

  پیشنهاد آکادمی کرمی به داوطلبان ایرانی جهت سهولت در روند یادگیری،  انتخاب تحصیل به زبان به ترکی است. چرا که علاوه بر کاهش هزینه ها منجر به گذارندن موفق دوره های کاراموزی در شرکت های ترکیه و برقراری ارتباط راحت با اساتید ترک می شود.

  نکته مهم! انتخاب تحصیل رشته معماری در ترکیه به زبان ترکی هیچ تاثیری بر اعتبار مدرک شما نخواهند داشت، چرا که در مدرک اعطایی از سمت دانشگاه زبان تحصیل شما قید نخواهد شد.

  خبر خوب اینکه! برای پذیرش اولیه نیازی به ارائه مدرک زبان نیست. اما، برای ورود به دوره  اصلی رشته معماری داوطلب باید از سطح زبان کافی برخوردار باشد. به همین دلیل دانشجو می تواند در آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه نمره قابل قبولی کسب کند یا از قبل با توجه به زبان تحصیل، یکی از مدارک تافل زبان انگلیسی یا تومر زبان ترکی را به دانشگاه ارائه دهد.

  نگران نباشید! اگر از سطح زبان کافی برخوردار نیستید و یا مدرک زبان ندارید، شما می توانید به مدت یک سال در دوره های آمادگی زبان دانشگاه به صورت حضوری شرکت کنید و از آموزش های تخصصی زبان بهره مند شوید.

  مدارک مور نیاز پذیرش رشته معماری در ترکیه

  • اسکن پاسپورت
  • اسکن عکس 4*3
  • اصل مدرک دیپلم به همراه ترجمه ترکی یا انگلیسی
  • ریز نمرات دوره ی تحصیلی دبیرستان به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  • در صورتی که فارغ التحصیل دیپلم نظام قدیم هستید به ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن هم الزامی است.

  نکته مهم! اگر دانش آموز سال آخر دبیرستان هستید با ترجمه کارنامه سال دهم، یازدهم و کارنامه ترم اول دوازدهم به همراه ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل می توانید برای پذیرش دندانپزشکی بدون کنکور در ترکیه اقدام کنید.

  اخذ اقامت برای تحصیل در رشته معماری در ترکیه

  تمامی داوطلبان بعد از اخذ پذیرش خود و واریز بیعانه شهریه به دانشگاه مورد نظر،  می توانند مراحل تعیین شده توسط سازمان آموزش عالی ترکیه (YoK) را طی بنمایند و برای اخذ اقامت تحصیلی در ترکیه اقدام بنمایند.مدت اقامت تحصیلی دانشجو در ترکیه بسته به تعداد سال های مقطع پذیرش شده دارد.

  خبر خوب اینکه! ما در اکادمی کرمی علاوه بر مشاوره و اخذ پذیرش از دانشگاه انتخابی، شما را در تمامی مراحل ثبت نام حضوری، انجام امور دنکلیک با معادل سازی مدارک، رزرو خوابگاه و دریافت اقامت دانشجویی به طور کامل همراهی می کنیم.

  مباحث درسی رشته معماری در ترکیه

  دروس تخصصی رشته معماری در ترکیه با توجه به گرایشی که قصد شرکت در آن را دارید متفاوت است. در حالت کلی دروس تخصصی که در رشته معماری در دانشگاه‌های ترکیه تدریس می‌شوند، مطابق با برنامه درسی هر دانشگاه می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • طراحی معماری
  • تاریخ معماری
  • طراحی محیط زیست (طراحی پایدار)
  • معماری عمومی
  • طراحی صنعتی
  • معماری داخلی
  • معماری منظر
  • نمایش تاریخی و کنفرانس‌ها

  بازار کار معماری در ترکیه

  فارغ التحصیلان رشته معماری در ترکیه با بازار کار بسیار مستعد مواجه هستند. این موضوع میتواند مشوقی برای کسب نمرات بالا در دوره تحصیل باشد. معماران در کشور ترکیه علاوه بر طراحی ساختمان ها میتوانند به طراحی سازه های تزئینی مانند آبنماها، لوازم و اکسسوری های قابل استفاده در ساختمان سازی بپردازند. علاوه بر اینها کسانی که در دوره تحصیل گرایش معماری داخلی را انتخاب نموده اند میتوانند در زمینه طراحی دکوراسیون های داخلی بسیار موفق باشند. خوشبختانه ترکیه در زمینه ی معماری فضای بیرون و داخلی بسیار پیشرفته است و با آغوشی باز خلاقیت و نوآوری معماران جوان را میپذیرد.

  درآمد معماری در ترکیه

  خوشبختانه معماران در ترکیه از جایگاه بالایی برخوردارند و به همین جهت میزان حقوق دریافتی و متوسط درامد در ترکیه برای یک مهندس معمار مبلغ قابل توجهی است. حداقل حقوق مهندسان و فارغ التحصیلان رشته معماری در ترکیه چیزی در حدود 60 هزار لیر است و حداکثر حقوق نیز برابر 150 هزار لیر در سال میباشد. نسبت به مهارت و رزومه ای که شما کسب خواهید کرد درآمد شما نیز بسیار بیشتر خواهد بود.

  مشاوران آکادمی کرمی

  جهت تحصیل رشته معماری در ترکیه و آشنایی با دانشگاه ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص با تجربه کمک بگیرید تا در انجام همه‌ مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاوران برتر آکادمی کرمی تماس بگیرید تا بعد از بررسی کامل شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ ها را در اختیارتان قرار دهند.

  شماره تماس

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا