ثبت نام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه برای سال تحصیلی (2025_2024) در حال انجام است!!!  

لیست دانشگاه های تایید ایران در ترکیه
وبلاگ

لیست دانشگاه های ترکیه: مورد تایید اروپا + آمریکا + کانادا

 • اطلاعیه مهم1: دانشگاه های خصوصی ترکیه که در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار دارند، در حال ثبت نام و پذیرش رشته های پر تقاضا از جمله پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و فیزیوتراپی هستند. ظرفیت این رشته ها محدود و در بازه زمانی کمی تکمیل ظرفیت خواهد شد.

  اطلاعیه مهم 2: شهریه یک سال تحصیلی پزشکی در دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران و بدون آزمون به شرح زیر است: دانشگاه ایدین استانبول به هر دو زبان ترکی و انگلیسی 22.000 دلار، دانشگاه باهچه شهیر استانبول به زبان انگلیسی 27.000 دلار، دانشگاه یدی تپه به زبان انگلیسی 33.000 دلار، دانشگاه مدیپول استانبول به زبان انگلیسی 36.000 دلار و به زبان 70% ترکی، 30% انگلیسی 27.000 دلار می باشد. 

  اطلاعیه مهم 3: شهریه سالانه دندانپزشکی در دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران و بدون آزمون به شرح زیر است: دانشگاه ایدین استانبول به هر دو زبان ترکی و انگلیسی 20.000 دلار، دانشگاه باهچه شهیر استانبول به زبان انگلیسی 22.000 دلار، دانشگاه یدی تپه به زبان انگلیسی 33.000 دلار، دانشگاه مدیپول استانبول به زبان انگلیسی 28.800 دلار و به زبان 70% ترکی، 30% انگلیسی 27.000 دلار می باشد. 

  اطلاعیه مهم 4: شهریه سالانه داروسازی در دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران و بدون آزمون به شرح زیر است: دانشگاه آیدین استانبول به زبان ترکی 8.000 دلار، دانشگاه باهچه شهیر استانبول به زبان انگلیسی 15.000 دلار، دانشگاه یدی تپه به زبان انگلیسی 22.500 دلار، دانشگاه مدیپول استانبول به زبان انگلیسی 16.200 دلار و به زبان ترکی 12.400 دلار و دانشگاه آجی بادام به زبان انگلیسی 13.000 دلار می باشد. 

  اطلاعیه مهم 5: شهریه سالانه فیزیوتراپی در دانشگاه های خصوصی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران و بدون آزمون به شرح زیر است: دانشگاه آیدین استانبول به زبان ترکی 5.000 دلار، دانشگاه باهچه شهیر استانبول به زبان انگلیسی و ترکی 5.950 دلار، دانشگاه یدی تپه به زبان انگلیسی 11.300 دلار، دانشگاه مدیپول استانبول به زبان انگلیسی و ترکی 6.300 دلار و دانشگاه آجی بادام به زبان ترکی 4.200 دلار می باشد.

  شماره تماس

  تحصیل در دانشگاه های ترکیه

  در چند سال اخیر با توجه به افزایش کیفیت آموزش، هزینه های تحصیل مناسب و میزان اعتبار دانشگاه های ترکیه در کشور های عضو اتحادیه اروپا، آمریکا و کانادا منجر شده تا دانشگاه های ترکیه به یکی از مقاصد تحصیلی پر طرفدار داوطلبان خارجی تبدیل شود.

  خبر خوب اینکه! برخی از دانشگاه های ترکیه در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران قرار دارند، به همین دلیل تمامی متقاضیان ایرانی که بعد از اتمام تحصیل در ترکیه قصد بازگشت و ورود به بازار کار در ایران را دارند می توانند دانشگاه مورد نظر خود را در بین اسامی دانشگاه های تایید ایران انتخاب نمایند.

  ما در آکادمی کرمی به عنوان نماینده مستقیم دانشگاه های ترکیه با بیش از صد ها پرونده موفق کمک می کنیم تا به راحتی بتوانید بهترین گزینه تحصیلی را  متناسب با شرایط خود انتخاب کنید. در ادامه مقاله بطور کامل لیست دانشگاه های ترکیه مورد تایید اروپا، آمریکا و کانادا را مورد بررسی قرار داده ایم.

  شرایط تحصیل در دانشگاه های ترکیه

  شرایط تحصیل در ترکیه بسته به دانشگاه، رشته موردنظر و مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود. از جمله شرایط مهم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه می‌توان به پذیرش در آزمون‌های ورودی مانند SAT ،TRYOS و… اشاره کرد. متقاضیان تحصیل در ترکیه با قبولی در این آزمون‌ها و کسب نمره موردنظر دانشگاه می‌توانند به تحصیل در رشته موردعلاقه خود بپردازند. همان‌طور که گفته شد، تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه به زبان‌های ترکی و انگلیسی امکان‌پذیر است.

  ازاین‌رو دانشجویان باید در هنگام ثبت‌نام مدرک مهارت زبان ترکی (TOMER) یا انگلیسی (TOEFL) را بر اساس زبان برنامه انتخابی خود ارائه دهند. در غیر این صورت دانشجویان موظف به شرکت در دوره‌های آمادگی زبان که توسط دانشگاه برگزار می‌شود، هستند.

  برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه، نیازی به شرکت در آزمون‌های ورودی نیست و پذیرش از این دانشگاه‌ها بر اساس سوابق تحصیلی و مدرک زبان امکان‌پذیر است. متقاضیان تحصیل در ترکیه با داشتن قبولی حداقل 50 درصد نمرات دبیرستان مجاز به ارسال درخواست اخذ پذیرش به این دانشگاه‌ها هستند.

   

  دانشگاه های ترکیه مورد تایید اروپا

  کشور ترکیه به دلیل بستن قرار داد معائده بولونیا با اتحادیه اروپا توانسته است اکثر دانشگاه های خود را در لیست دانشگاه های مورد تایید اروپا قرار دهد. با استفاده از این قرار داد دانشگاه های ترکیه دارای سیستم تبادل دانشجو اراسموس با اتحادیه اروپا می باشند که به واسطه آن تمامی دانشجویان ممتاز می توانند به مدت یک سال تحصیلی در یکی از بهترین دانشگاه های اروپا مشغول به تحصیل شوند و تجربه تحصیلی خوبی را کسب کنند.

  علاوه بر این برخی از دانشگاه های ترکیه دارای مدرک دیپلم آبی یا ماوی دیپلما هستند، این مدرک به عنوان یک امتیاز و رزومه علمی برای فارغ التحصیلان دانشگاه های ترکیه به شمار می آید. دانشجویان با دریافت مدرک دیپلم آبی می توانند به راحتی برای ادامه تحصیل خود در کشور های عضو اتحادیه اروپا و آمریکا اقدام نمایند و همینطور فرصت های شغلی خوبی را بدست بیاورند. اسامی دانشگاه های ترکیه مورد تایید اروپا عبارتند از:

  • دانشگاه یدی تپه 
  • دانشگاه باهچه شهیر 
  • دانشگاه مدیپول استانبول 
  • دانشگاه آیدین استانبول 
  • دانشگاه ایستینیه 
  • دانشگاه بیرونی 
  • دانشگاه نیشانتاشی 
  • دانشگاه اطلس
  • دانشگاه ینی یوزییل 
  • دانشگاه اوکان 

  دانشگاه های ترکیه مورد تایید آمریکا 

  برخی از دانشگاه های ترکیه به دلیل رنکینگ جهانی و اعتبار بین المللی خود توانسته اند در بین لیست دانشگاه های ترکیه مورد تایید آمریکا و کانادا قرار بگیرند. شرایط ورود به این دانشگاه ها با محدودیت سن و معدل همراه است به همین دلیل هر چه قدر داوطلب دارای شرایط سنی کم با رزومه علمی خوب و معدل حداقل 18 از 20 باشد، شانس پذیرش بالاتری خواهند داشت. علاوه بر این اکثر این دانشگاه فقط از طریق آزمون ورودی اقدام به ثبت نام دانشجو می نمایند به همین دلیل داوطلب با توجه به رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر خود باید نمره قابل قبول دانشگاه را دریافت نماید.

  بطور کلی آزمون ورودی این دانشگاه های برای رشته های پزشکی، دندانپزشکی و مقطع کارشناسی رشته های مختلف بر اساس یکی از آزمون های TRYOS یا SAT می باشد. همینطور برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا کسب امتیاز در یکی از آزمون های GRE ،ALES و GMAT بهمراه ارائه مدرک زبان الزامی است. اسامی دانشگاه های ترکیه مورد تایید آمریکا و کانادا عبارتند از:

  ردیف

  نام دانشگاه

  رتبه جهانی

  ۱.   دانشگاه کوچ (Koç University) 477
  ۲.    دانشگاه فنی خاورمیانه (METU) 501-510
  ۳.  دانشگاه سابانجی (Sabanci University) 531-540
  ۴.  دانشگاه بیلکنت (Bilkent University) 561-570
  ۵.      دانشگاه فنی استانبول (Istanbul Technical University) 601-650
  ۶. دانشگاه بغازیچی( Boğaziçi University) 701-750
  ۷.    دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University) 801-1000
  ۸. دانشگاه استانبول (Istanbul University) 801-1000
  ۹.  دانشگاه آنکارا (Ankara University ) 1001-1200

  دانشگاه‌ های ترکیه مورد تایید کانادا

  هرساله دانشجویان زیادی دانشگاه های ترکیه مورد تایید اروپا را برای تحصیل در خارج از کشور انتخاب می‌کنند. در حال حاضر بالغ بر ۴۸۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی در این کشور مشغول به تحصیل هستند. وجود بیش از ۱۹۰ دانشگاه باکیفیت و بین‌المللی، عضویت در معاهده برنامه آموزشی بولونیا، امکان تحصیل به زبان انگلیسی و هزینه تحصیل ارزان تنها چند مورد از صدها دلیل انتخاب ترکیه به‌عنوان مقصد تحصیلی مناسب هستند.

  دانشگاه‌های ترکیه علاوه بر شهرت جهانی و رتبه‌های برتر در بین بهترین دانشگاه‌های دنیا، افتخارات دیگری مانند مورد تایید بودن توسط دانشگاه‌های اروپا، آمریکا و کانادا را در کارنامه خود ثبت کرده‌اند. در ادامه به برخی از دانشگاه‌های ترکیه مورد تایید کانادا اشاره می‌کنیم:

  • دانشگاه فنی استانبول
  • دانشگاه سابانجی
  • دانشگاه فنی خاورمیانه
  • دانشگاه آنکارا
  • دانشگاه حاجت تپه
  • دانشگاه بغازیچی
  • دانشگاه ییلدیز
  • دانشگاه اژه
  • دانشگاه قاضی
  • دانشگاه استانبول 
  • دانشگاه باهچه شهیر 
  • دانشگاه مدیپول استانبول 
  • دانشگاه یدی تپه 
  • دانشگاه آیدین استانبول

  بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی

  در جدول زیر شرایط تحصیل در بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه برای تحصیل پزشکی را مشاهده می کنید:

  نام دانشگاه

  زبان تحصیل

  شرایط تحصیل  

  دانشگاه حاجت تپه انکارا ترکی _ انگلیسی 1. سن حداکثر 22 سال و معدل دبیرستان حداقل 18 باشد.

  2. قبولی فقط از طریق شرکت در آزمون SAT و کسب امتیاز حداقل 1580 از 1600.

  دانشگاه آتاتورک ارزروم ترکی _ انگلیسی 1. سن حداکثر 25 سال و معدل دبیرستان حداقل 18 باشد.

  2. شرکت در آزمون TRYOS و کسب نمره حداقل 450 از 500.

   

  دانشگاه دوکوز ایلول ازمیر ترکی 1. از طریق پذیرش بدون آزمون و با شرط معدل.

  2. سن حداکثر 25 سال و معدل دبیرستان حداقل 18 باشد.

  2. شرکت در آزمون TRYOS و کسب امتیاز حداقل 400 از 500.

  دانشگاه اوندکوز مایس ترکی _ انگلیسی 1. سن حداکثر 25 سال و معدل دبیرستان حداقل 18 باشد.

  2. شرکت در آزمون TRYOS و کسب امتیاز حداقل 450 از 500.

  3. شرکت در آزمون SAT و کسب امتیاز حداقل 1580 از 1600.

  نکته مهم!این دانشگاه ها با توجه به رنکینگ و اعتبارجهانی علاوه بر ایران، مورد تایید کشور های عضو اتحادیه اروپا، کشور های عربی، آمریکا و کانادا نیز می باشند.

  در ادامه شرایط تحصیل پزشکی را در بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه به طور کامل با شهریه های سالانه آن ها مورد بررسی قرار داده ایم.

  هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

  تحصیل پزشکی در دانشگاه مدیپول استانبول

  دانشگاه مدیپول استانبول، یکی از دانشگاه خصوصی ترکیه است که همپای دانشگاه‌های دولتی این کشور در حال پیشرفت می باشد. طبق آمار گرفته شده دانشگاه مدیپول استانبول به دلیل رتبه و رنکینگ خوب، در سال تحصیلی 2023 در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفت.

  دانشگاه مدیپول دارای یکی بزرگترین بیمارستان های خصوصی ترکیه است و دانشجویان می توانند آموزش عملی خود را در این بیمارستان به طور کامل بگذرانند و پس از فارغ التحصیلی در همین بیمارستان استخدام شوند.

  دانشجویان بین المللی رشته پزشکی دانشگاه مدیپول استانبول، از طریق قراردادهای بین المللی دانشگاه می توانند پس از به پایان رساندن سال چهارم ، دو سال آخر تحصیل ( سال پنجم و ششم)  را در دانشگاه هاروارد آمریکا ادامه دهند.

  شهریه پزشکی دانشگاه مدیپول استانبول به زبان ترکی 28.000 دلار و به زبان انگلیسی 38.700 دلار است.

   

   

  تحصیل پزشکی در دانشگاه کوچ ترکیه

  دانشگاه کوچ استانبول، مورد تایید وزارت علوم ایران و مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه می باشد. رشته پزشکی این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می شود و از آنجایی که این دانشگاه از نظر رتبه های علمی در دنیا دارای رتبه بالایی است، امکان تبادل دانشجو اراسموس با بهترین دانشگاه های اروپا و ایالات متحده را فراهم می کند و به  فارغ التحصیلان خود فرصت ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا را می دهد.

  هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه کوچ استانبول به زبان انگلیسی سالانه 26.500 دلار است.

   

  تحصیل پزشکی در دانشگاه آیدین استانبول

  دانشگاه آیدین استانبول مورد تایید وزارت بهداشت ایران و مورد تایید وزارت علوم ایران است. دانشگاه ایدین استانبول دارای سیستم اعتبار ECTS و گواهی (ECTS Label) است که به فارغ التحصیلان دانشگاه آیدین استانبول فرصت های تحصیلی و کاری در کشورهای اتحادیه اروپا را تسهیل می کند.

  رشته پزشکی در دانشگاه آیدین به هر دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می شود و برای تحصیل به زبان انگلیسی متقاضی باید مدرک تافل داشته باشد. برای تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه آیدین استانبول، چنانچه متقاضیان دارای معدل بالا باشند، می‌توانند بدون آزمون ورودی مشغول به تحصیل شوند.

  شهریه پزشکی دانشگاه آیدین استانبول به زبان انگلیسی  و ترکی سالانه 22.000 دلار است.

   

   

  تحصیل پزشکی در دانشگاه یدی تپه استانبول

  دانشگاه یدی تپه استانبول مورد تایید وزارت بهداشت ایران و مورد تایید وزارت علوم ایران می باشد و دانشجو بعد از اتمام تحصیل برای ورود به بازار کار در ایران  بلامانع هستند. رشته پزشکی در دانشگاه یدی تپه به زبان انگلیسی ارائه می شود.

  دانشکده پزشکی این دانشگاه از انجمن ارزیابی و اعتباربخشی برنامه های آموزش پزشکی UTEAK / TEPDAD اعتبار کامل دریافت کرده است. بیمارستان دانشگاه پزشکی یدی تپه پس از تأیید اعتبار از کمیسیون مشترک بین المللی JCI به عنوان یک مرکز آموزشی در ترکیه در نظر گرفته می شود.

  شهریه پزشکی دانشگاه یدی تپه استانبول به زبان انگلیسی سالانه 30.000 دلار است.

   

   

  تحصیل پزشکی در دانشگاه باهچه شهیر استانبول

  دانشگاه باهچه شهیر استانبول مورد تایید وزارت بهداشت ایران و مورد تایید وزارت علوم ایران میباشد، لذا یکی از دانشگاه های پر طرفدار بین متقاضیان ایرانی میباشد. این دانشگاه دارای برنامه های تبادل دانشجو با دانشگاه هاروارد و استنفورد و همچنین بسیاری از دانشگاه های اروپایی است. رشته پزشکی در دانشگاه باهچه شهیر به زبان انگلیسی ارائه می دهد.

  شهریه پزشکی دانشگاه باهچه شهیر به زبان انگلیسی سالانه 27.000 دلار است.

   

   

  تحصیل پزشکی دانشگاه باشکنت آنکارا

  دانشگاه باشکنت انکارا اولین دانشگاه خصوصی در ترکیه است که دارای گواهینامه کیفیت ISO (سازمان بین المللی استانداردسازی جهانی) در فعالیت های مراقبت های بهداشتی و آموزشی است. برای تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه باشکنت، داوطلبان از طریق شرکت در آزمون تریوس TRYOS و کسب نمره قابل قبول می توانند در این رشته پذیرش بگیرند، اما مهم ترین مزیت دانشگاه باشکنت، پذیرش بدون آزمون از طریق بورسیه تحصیلی می باشد.

  *** دانشگاه باشکنت آنکارا تنها دانشگاه خصوصی است که شهریه سالانه را به لیر محاسبه و دریافت می کند.

  شهریه پزشکی دانشگاه باشکنت آنکارا به زبان ترکی و انگلیسی 18.500 دلار است.

  تحصیل پزشکی در دانشگاه آجی بادام

  دانشگاه آجی بادام مورد تایید وزارت بهداشت ایران و مورد تایید وزارت علوم ایران میباشد. به همین دلیل دانشجویان پس از اتمام تحصیل می توانند در ایران وارد بازار کار شوند. این دانشگاه دارای مرکز CASE است که یکی از جامع ترین مراکز آموزش پزشکی است که ادعا می شود جامع ترین مرکز شبیه سازی در جهان است.

  دانشگاه آجی بادام توسط مرکز مهارت های بالینی در اروپا (NASCE) و انجمن شبیه سازی در مراقبت های بهداشتی (SSH) تایید شده است. رشته پزشکی در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می  شود.

  شهریه پزشکی دانشگاه آجی بادام به زبان انگلیسی سالانه 27.000 دلار است.

   

  هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون

  دانشگاه های ترکیه مورد تایید علوم ایران

  داوطلبان ایرانی که بعد از اتمام تحصیل خود از رشته های غیر پزشکی مانند رشته های هنری، مهندسی، مدیریتی و … قصد بازگشت و ورود به بازار کار در ایران را دارند، باید دانشگاه خود را از بین دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران انتخاب نمایند.

  تعداد زیادی از دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه دارای تاییدیه وزارت علوم ایران هستند، که داوطلبان به راحتی می توانند بدون آزمون و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی خود برای ورود به این دانشگاه ها اقدام کنند.

  گروه الف (دانشگاه های ممتاز)

  دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe Universitesi) / دانشگاه کوچ (Koc Universitesi) / دانشگاه فنی خاورمیانه (Middle East Technical University) / دانشگاه فنی استانبول (Ianbul University) / دانشگاه استانبول (istanbul university ) / دانشگاه آنکارا (Ankara University)

  گروه ب (دانشگاه های خوب)

  دانشگاه سابانجی (Sabanci University) / دانشگاه بیلکنت (Bilkent Universitesi) / دانشگاه بغازیچی (Bogazici Universitesi) / دانشگاه قاضی (Gazi University) / دانشگاه دوکوز ایلول (Dokuz Eylul University) / دانشگاه اژه (Ege University) / دانشگاه چوکوروا (Cukurova University) / دانشگاه مارمارا (Marmara University)

  گروه ج ( دانشگاه های متوسط)

  موسسه فنی ازمیر ( Izmir Institute of Technology) / دانشگاه نجم الدین اربکان / دانشگاه قاضی انتپ (University of Gaziantep ) / دانشگاه باهچه شهیر (Bahçeşehir University) /دانشگاه بیلگی استانبول (Istanbul Bilgi University) / دانشگاه آتیلیم (Atılım University)/دانشگاه آکدنیز ( Akdeniz University)/دانشگاه اولوداغ (Uludag University )/دانشگاه جانکایا (Cankaya University)/دانشگاه ارجیس (Erciyes University)/دانشگاه فنی یلدیز (Yildiz Technical University)/دانشگاه کوجالی (Kocaeli Univerity )/دانشگاه اوزیگین (Ozyegin University)/دانشگاه باشکنت/دانشگاه آجی بادام/دانشگاه مرسین/دانشگاه فیرات

  دانشگاه های ترکیه مورد تایید بهداشت ایران

  یکی از موارد مهمی که داوطلبان باید قبل از اقدام به پذیرش مورد توجه قرار دهند، اطلاع از دانشگاه های علوم پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت می باشد. چراکه در ترکیه دانشگاه های دولتی و خصوصی زیادی وجود دارد اما همه آنها مورد تایید وزارت بهداشت نمی باشد. این امر از این نظر مهم است که دانشجویانی که پس از فارغ التحصیلی در ترکیه قصد بازگشت و انجام کار در ایران را دارند از اعتبار مدرک خود مطلع باشند.

  طبق لیست اعلام شده توسط وزارت بهداشت در سال تحصیلی 2024_2023 تعداد محدودی از دانشگاه های ترکیه مورد تایید ایران هستند. شرایط پذیرش در برخی از این دانشگاه ها بر اساس آزمون و در برخی از آنها بدون آزمون ورودی و بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو می باشد. شرایط سن و معدل داوطلب برای تحصیل بدون کنکور در دانشگاهای تایید بسیار حائز اهمیت است.

  لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه

  دانشگاه های دولتی ترکیه تایید بهداشت ایران 

  دانشگاه های خصوصی ترکیه تایید بهداشت ایران 

  مشاوران برتر آکادمی کرمی

  مشاوران برتر آکادمی کرمی با سابقه چندین سال مشاوره در زمینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه، در این مقاله سعی بر ارائه به روز ترین مطالب نموده اند و همینطور متخصصین ما همواره در تلاش اند متناسب با شرایط موجود، بهترین مسیر ادامه تحصیل را به داوطلبان پیشنهاد دهند. در ادامه به طور کامل به شرایط تحصیل در دانشگاه های ترکیه پرداخته ایم.

  شماره تماس

  هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه

  هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه با توجه به رشته، مقطع تحصیلی و همینطور میزان اعتبار دانشگاه های ترکیه در کشور های اروپایی، آمریکا و کانادا متفاوت است. اما بطور کلی اگر برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه اقدام کنید شهریه بین بازه 60 الی 250 هزار لیر در سال و در دانشگاه های خصوصی ترکیه از بین بازه 10 الی 30 هزار دلار در سال متغیر است.

  اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی رشته های مختلف دانشگاه های ترکیه را دارید شهریه در آن در دانشگاه های دولتی این کشور بین بازه 10 الی 50 هزار لیر در سال و برای دانشگاه های خصوصی ترکیه بین بازه 2000 الی 8000 دلار در سال متغیر می باشد.

  تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه بدون آزمون

  بورسیه تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه

  اولین روش برای تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه، قبولی در بورسیه تحصیلی این کشور با عنوان ترکیه بورسلاری می باشد. که بودجه آن توسط دولت ترکیه تامین می شود و فقط به داوطلبان برجسته بین المللی تعلق می گیرد. بر اساس این شرایط دانشجو می تواند بدون نیاز به شرکت در آزمون و پرداخت شهریه برای تحصیل رایگان در ترکیه اقدام  کند.

  مهم ترین شرایط لازم برای بورسیه تحصیلی دانشگاه های ترکیه، سن کمتر از 21 سال و معدل حداقل  18 می باشد. که ثبت نام آن هر سال از اوایل دی ماه شروع می شود و تا اواخر بهمن به طول می انجامد. با تکمیل مراحل ثبت نام در سایت ترکیه بورسلاری، پس از حدود 3 ماه جواب مرحله اول از طریق ایمیل برای برگزیدگان ارسال می گردد و برای مرحله دوم به مصاحبه حضوری در ترکیه دعوت می‌شوند.

  نکته!  قبولی از طریق ترکیه بورسلاری به دلیل سهمیه کم و رقابت بالای شرکت کنندگان در اکثر مواقع موفقیت آمیز نیست.

  از دیگر طرح های بورسیه تحصیلی در ترکیه، می توان به بورسیه کشورهای اسلامی که کشور ایران هم جزء این کشور هاست اشاره نمود. این بورسیه هم همانند ترکیه بورسلاری در تاریخ های مشخصی اقدام به دریافت مدارک از طرف متقاضیان نموده و پس از بررسی مدارک، نتایج را اعلام می نماید.

  بورسیه 100% دانشگاه های ترکیه 

  با توجه به شرایط اقتصادی کشور و نوسانات نرخ ارز خیلی از داوطلبان و خانواده های ایرانی به دنبال یک شرایط خاص برای کاهش هزینه های تحصیل در ترکیه هستند. آکادمی کرمی با توجه به سابقه درخشان چند سال همکاری با دانشگاه های ترکیه، توانسته است امتیاز ویژه بورسیه 100% را برای تحصیل رشته های مختلف در دانشگاه های خصوصی ترکیه دریافت کند.

  منظور از بورسیه صد یعنی داوطلب با پرداخت نقد شهریه کل دوره تحصیل رشته مورد نظر در دانشگاه های خصوصی ترکیه می تواند شامل 50% تخفیف شود. به طور مثال شهریه تحصیل پزشکی در ترکیه بدون کنکور سالانه بین 12 الی 15 هزار دلار است، یعنی در مجموع شش سال دانشجو باید 70 الی 90 هزار دلار شهریه به دانشگاه پرداخت کند. اما، با استفاده از این شرایط داوطلب با پرداخت میانگین مبلغ 35 الی 50 هزار دلار در ابتدای شروع تحصیل، دیگر در طول کل دوره پزشکی شهریه ایی به دانشگاه پرداخت نخواهند کرد.

  نکته! با استفاده ازشرایط بورسیه 100%، یکسال دوره آمادگی زبان دانشگاه به صورت کاملا رایگان برگزار خواهد شد. همینطور استفاده از این شرایط برای تمامی داوطلبان بدون هیچگونه محدودیتی امکان پذیر است.

  تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون با بورسیه 100%

  زبان تحصیل در دانشگاه های ترکیه 

  دانشگاه های ترکیه تمامی رشته ها را به هر دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می دهند، که دانشجو متناسب با علاقه خود زبان تحصیل را انتخاب می کند. توجه داشته باشید که شهریه اکثر این دانشگاه ها برای تحصیل به زبان ترکی بسیار کمتر از انگلیسی می باشد.

  پیشنهاد آکادمی کرمی به داوطلبان ایرانی جهت سهولت در روند یادگیری، انتخاب تحصیل به زبان به ترکی است. چرا که علاوه بر کاهش هزینه ها منجر به گذارندن موفق دوره های عملی و برقراری ارتباط راحت با اساتید می شود. انتخاب تحصیل در ترکیه به زبان ترکی هیچ تاثیری بر اعتبار مدرک شما نخواهند داشت، چرا که در مدرک اعطایی از سمت دانشگاه زبان تحصیل قید نخواهد شد.

  خبر خوب اینکه! برای پذیرش اولیه نیازی به ارائه مدرک زبان نیست. اما برای ورود به دوره اصلی داوطلبان باید از سطح زبان کافی برخوردار باشند. به همین دلیل دانشجو می تواند در آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه نمره قابل قبولی کسب کند یا از قبل با توجه به زبان تحصیل، یکی از مدارک تافل زبان انگلیسی یا تومر زبان ترکی را به دانشگاه ارائه دهد.

  نگران نباشید! اگر از سطح زبان کافی برخوردار نیستید و یا مدرک زبان ندارید، شما می توانید به مدت یک سال در دوره های حاضرلیک آموزش زبان خود دانشگاه به صورت حضوری شرکت کنید و از آموزش های کامل زبان بهره مند شوید.

  نکته قابل توجه اینکه! بطور کلی برای تحصیل به زبان ترکی ارائه مدرک زبان تومر TOMER و برای تحصیل به زبان انگلیسی ارائه مدرک TOFEL الزامی می باشد. برای تحصیل رشته ها علوم پزشکی باید مدرک تومر سطح c1 و برای رشته های چهار سال ارائه مدرک B2 الزامیست و برای تحصیل به زبان انگلیسی ارائه مدرک تافل با نمره حداقل 85 الزامی است.

  تحصیل دارو سازی در ترکیه بدون آزمون

  شرایط سنی دانشگاه های در ترکیه

  در مورد شرایط سنی تحصیل در دانشگاه های ترکیه بایستی گفت که، داوطلب برای تحصیل در دانشگاه های دولتی مورد تایید ایران مثل: دانشگاه های آتاتورک، استانبول، انکارا، مارمارا و … علاوه بر کسب امتیاز از طریق آزمون های ورودی YOS و SAT باید از شرایط سن خوبی برخوردار باشد.

  چرا که اگر دو داوطلب با نمره آزمون یکسان و شرایط سنی متفاوت برای تحصیل در یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه درخواست بدهند، قطعا شخصی که دارای سن کمتری می باشد، پذیرش خواهد شد.

  همینطور اگر داوطلب قصد تحصیل در دانشگاه های خصوصیی ترکیه مورد تایید ایران مانند دانشگاه باهچه شهیر، مدیپول استانبول، دانشگاه آیدین و … را داشته باشد، حتما باید سن کمتر 25 سال داشته باشد و  برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه مورد تایید اروپا مثل دانشگاه بیرونی، اطلس، ایستینیه … سن داوطلب باید حداکثر 29 سال باشد.

  از این جهت توجه به شرایط سنی تحصیل در دانشگاه های ترکیه بسیار حائز اهمیت می باشد و بهتر است قبل از آنکه میزان گپ تحصیلی شما بیشتر شود، برای ادامه تحصیل اقدام کنید.

  شرط معدل ثبت نام دانشگاه های ترکیه

  شرط معدل یکی از عوامل بسیار مهم برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه می باشد. برای قبولی رشته های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی و خصوصی معتبر ترکیه که دارای اعتبار جهانی و همینطور مورد تایید وزرات بهداشت ایران می باشند، داوطلب ترجیحا باید معدل بالای 18 از 20 باشد. همینطور برای دانشگاه های ترکیه که مورد تایید اروپا هستند، ترجیحا معدل بالای 14 از 20  مورد نیاز است.

  آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه

  بیشترین ظرفیت پذیرش دانشگاه های ترکیه از طریق یکی از آزمون های ورودی TRYOS و SAT می باشد. داوطلبان خارجی با شرکت در یکی از این آزمون ها و کسب امتیاز لازم، می توانند برای تحصیل در ترکیه اقدام کنند. با قبولی از طریق یکی از این آزمون ها، دانشجو با توجه به رشته مورد نظر خود، سالانه مبلغ مشخصی را به لیر به عنوان شهریه به دانشگاه پرداخت خواهند کرد.

  ثبت نام در آزمون دانشگاه های دولتی ترکیه محدودیت سن و معدل ندارد. اما، طبق تجربه فقط داوطلبان با شرایط سنی کمتر از 25 سال و معدل حداقل 18 شانس قبولی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی را داشته اند. لذا پیشنهاد آکادمی کرمی برای آن دسته از داوطلبانی که واجد شرایط شرکت در این آزمون ها نمی باشند، ثبت نام برای تحصیل  بدون کنکور در ترکیه می باشد. در ادامه مقاله به طور کامل به جزئیات آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه پرداخته ایم.

  آزمون TRYOS

  آزمون متمرکز TRYOS در سال تحصیلی 2023_2022 توسط سازمان آموزش عالی ترکیه YOK تصویب شد. این آزمون  سالانه دو بار به صورت جامع در شهر های مختلف ترکیه برگزار می شود، اکثر دانشگاه های مطرح ترکیه از طریق نتیجه آزمون TRYOS اقدام به پذیرش دانشجو می کنند.

  نکته مهم ! نمره قابل قبول برای پذیرش در رشته پزشکی و دندانپزشکی از طریق آزمون TRYOS برای دانشگاه های مختلف متفاوت می باشد، ولی به طور تقریب  کسب حداقل نمره 450 از 500 الزامی است..

  آزمون SAT

  آزمون SAT یکی از معروف‌ترین آزمون‌های ورود به دانشگاه‌های آمریکایی است، که توسط شرکت College Board برگزار می‌شود. این آزمون به عنوان یکی از معیارهای اصلی انتخاب دانشجویان برای ورود به دانشگاه‌های برتر در آمریکا و دیگر کشورها از جمله ترکیه به شمار می‌رود. نمره قابل قبول برای پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی از طریق آزمون  SAT به طور تقریب  کسب حداقل نمره 1580 از 1600 الزامی است.

  نکته مهم! در دو سال اخیر بدلیل خرید و فروش سوالات آزمون SAT توسط موسسات سود جو، نتیجه این آزمون به تنهایی برای پذیرش در  دانشگاه های دولتی ترکیه کافی نیست.

  تحصیل در دانشگاه های ترکیه با شرط معدل

  برخی از دانشگاه های دولتی ترکیه علاوه بر قبولی از طریق آزمون، شرایط تحصیل با شرط معدل را در اختیار دانشجویان ممتاز خارجی قرار داده اند. برای شرکت در این رقابت، حداقل معدل 18 و سن حداکثر 25 سال الزامی می باشد. با استفاده از این شرایط دانشجو می تواند بدون آزمون همراه با پرداخت شهریه در یکی از دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل شود.

  اسامی براخی از دانشگاه های ترکیه برای تحصیل با شرط معدل عبارت اند از:

  نکته مهم! تمامی داوطلبان واجد شرایط با تکمیل مراحل ثبت نام در سایت دانشگاه و بارگذاری ترجمه مدارک، پس از دو ماه نتیجه ثبت نام خود را از طریق ایمیل دریافت می کنند.

  مدارک مورد نیاز تحصیل در دانشگاه های ترکیه

  مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه ممکن است باتوجه‌به دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی متفاوت باشد. مدارک کلی برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه عبارت‌اند از:

  • ترجمه رسمی ریز نمرات دیپلم (دبیرستان) به زبان ترکی
  • ترجمه رسمی ریز نمرات پیش دانشگاهی به زبان ترکی (در صورتی که پیش دانشگاهی را گذرانده باشید)
  • ترجمه رسمی مدرک دیپلم به زبان ترکی
  • ترجمه رسمی مدرک پیش دانشگاهی به زبان ترکی (در صورتی که پیش دانشگاهی را گذرانده باشید)
  • پاسپورت معتبر
  • رزومه تحصیلی (ارائه این مدرک اجباری نیست)
  • پرداخت هزینه اپلیکیشن دانشگاه (در صورت وجود هزینه)
  • فرم تکمیل شده اپلیکیشن (نامه پذیرش اولیه)
  • پرداخت شهریه دانشگاه (حداقل یک ترم)
  • عکس بیومتریک
  • گواهی تسلط به زبان انگلیسی یا ترکی
  • و یا قبولی در آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی و یا ترکی دانشگاه مورد نظر
  • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها (دانشگاه های دولتی)

  مشاوره ثبت نام دانشگاه های ترکیه

  در میان تمام موسسه های خدماتی که کار پذیرش و اقامت شما در دانشگاه های ترکیه را سخت تر می کنند، آکادمی کرمی با سابقه درخشان پنج سال فعالیت در این زمینه، درصدد است تا هرچه راحت تر و سریع تر شما به رشته مورد نظر و دانشگاه مقصدتان برسید.

  برای همین در زمینه های مختلف دریافت بورسیه دانشگاه های ترکیه، دریافت کمک هزینه های تحصیلی، نمره قبولی در آزمون های ورودی و منابع آنها و در تمام گام های ثبت نام تا پذیرش را می توانید با کارشناسان ما همراه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره های رایگان و تخصصی ما، همین خالا با ما تماس بگیرید.

  شماره تماس

  پیشنهاد می کنیم مقاله دانشگاه های خصوصی ترکیه را نیز مطالعه کنید:

  دانشگاه ینی یوزییل / دانشگاه اطلس / دانشگاه اسکودار/ دانشگاه ایستینیه / دانشگاه بیرونی / دانشگاه کوچ / دانشگاه نیشانتاشی

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا