ثبت نام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه برای سال تحصیلی (2025_2024) در حال انجام است!!!  

لیست دانشگاه های تایید ایران در ترکیه
وبلاگ

اعلام تاریخ آزمون یوس مرکزی TRYOS ترکیه: آخرین اطلاعات 2024

 • در این مقاله شرایط کامل شرکت در آزمون جامع یوس مرکزی TRYOS و تاریخ برگزاری آزمون یوس مرکزی ترکیه و مدارک مورد نیاز ثبت نام را شرح داده ایم.

  معرفی کامل آزمون یوس مرکزی TR YOS

  آزمون TRYOS، آزمون ورود به دانشگاه های دولتی ترکیه  و برخی از دانشگاه های خصوصی ترکیه مانند دانشگاه باشکنت آنکارا می باشد که در سال 2022 توسط سازمان آموزش عالی ترکیه به تصویب رسید . تا قبل از سال تحصیلی 2022-2021  اکثر دانشگاه های دولتی ترکیه برای پذیرش دانشجویان بین المللی صرفا براساس نتیجه آزمون یوس خود اقدام به پذیرش می کردند و هر دانشگاه  آزمون یوس YOS خود را به صورت جداگانه در تاریخ های مختلف برگزار می کردند و  دانشجو امکان شرکت در هر تعداد از آزمون دانشگاه ها را داشت.

  اما در سال تحصیلی 2022- 2021  اطلاعیه برگزاری آزمون یوس مرکزی یا همان MYOS  توسط سازمان یوک ترکیه اعلام شد که طبق این اطلاعیه آزمون یوس جداگانه هر دانشگاه لغو و یک آزمون جامع همانند کنکور ایران به صورت مرکزی MYOS برگزار می شد و به مراتب این اطلاعیه منجر به سخت شدن قبولی دانشجویان بین المللی برای ورود به دانشگاه های دولتی برتر ترکیه میشد . مجددا با تدابیر سازمان آموزش عالی ترکیه آزمون TR YOS  جایگزین آزمون MYOS مرکزی شد.

  طبق این اطلاعیه دانشگاه های دولتی ترکیه علاوه بر برگزاری آزمون یوس خود به صورت جداگانه،  میتوانند بر اساس نتیجه  آزمون TR YOS نیز اقدام به پذیرش دانشجو کنند، درواقع این اطلاعیه فرصت ویژه ایی برای دانشجویان بین المللی رقم می زند تا شانس قبولی خود را با شرکت در آزمون های مختلف بالا ببرند.

  آزمون یوس مرکزی TRYOS یک آزمون جامع می باشد که سالانه دو بار در ماه های آبان و بهمن به صورت سراسری در ترکیه برگزار می شود. محتوای این آزمون با آزمون یوس اختصاصی دانشگاه ها کاملا یکی می باشد.

  تاریخ برگزاری آزمون یوس مرکزی TRYOS 2024

  نکته مهم! با  توجه به اینکه محتوای آزمون TRYOS ریاضی وار می باشد، داوطلبان برای پاسخگویی به سوالان آزمون نیاز به سطح قوی زبان ندارند و با سطح مقدماتی می توانند تمامی سوالات آزمون را پاسخ دهند.

  برای اطلاع کامل از شرایط ثبت نام آزمون یوس مرکزی TRYOS با مشاوران برتر آکادمی کرمی تماس بگیرید.

  پذیرش از طریق آزمون متمرکز TRYOS

  آزمون TRYOS در سال تحصیلی 2023-2022 توسط سازمان آموزش عالی ترکیه (yok) به تصویب رسید. آزمون TRYOS یک آزمون جامع متمرکز می باشد که سالانه دو بار به صورت سراسری در ترکیه برگزار می شود. محتوای این آزمون شامل سه درس هوش، هندسه و ریاضی می باشد. داوطلبان ایرانی برای قبولی در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه های دولتی مورد تایید وزارت بهداشت ایران باید از 500 نمره کل آزمون حداقل نمره 450 را دریافت کنند.

  نکته مهم!در سال تحصیلی 2025_2024 آزمون یوس اختصاصی دانشگاه های دولتی ترکیه توسط سازمان آموزش عالی این کشور کنسل شد و آزمون TRYOS به عنوان آزمون اصلی ورود به دانشگاه های ترکیه اعلام شد.

  ***در جدول زیر تاریخ برگزاری آزمون TRYOS را برای سال تحصیلی 2025_2024 مشاهده می کنید.

  آزمون TRYOS 2024 بازه زمانی ثبت نام  تاریخ برگزاری آزمون تاریخ اعلام نتایج
  آزمون TRYOS اول 1402/12/11 تا 1402/12/28 1403/02/29 1403/03/25
  آزمون TRYOS دوم 1403/05/26 تا

  1403/06/12

  1403/08/06 1403/09/02

  پذیرش از طریق آزمون جامع SAT

  آزمون SAT یک آزمون جامع آمریکایی می باشد، که هر سال در یکسری کشور ها 3 الی 4 بار برگزار می شود. نزدیکترین مرکز برگزاری آزمون SAT برای داوطلبان ایرانی، کشور ترکیه می باشد و نتیجه این آزمون مورد قبول برخی از دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد.

  محتوای این آزمون شامل دو بخش محاسبات ریاضی و درک مطلب زبان انگلیسی می باشد. بخش ریاضی آزمون SAT نسبت به ریاضی آزمون TRYOS راحت تر است، اما بخش زبان انگلیسی آن بسیار سخت می باشد و متقاضیان شرکت در آزمون SAT  حتما باید تسلط بالایی به زبان انگلیسی داشته باشند. ( در حد نمره 6/5 آیلتس)

  تعداد محدودی از دانشگاه های ترکیه مانند دانشگاه آنکارا، دانشگاه قاضی آنکارا، دانشگاه حاجت تپه و … بر اساس نتیجه این آزمون اقدام به پذیرش دانشجو می نمایند. جهت پذیرش در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و … داوطلب باید حداقل 1580 از 1600 نمره این آزمون کسب کند.

  ***در جدول زیر تاریخ برگزاری آزمون بین‌المللی SAT را برای سال تحصیلی 2025_2024 مشاهده می کنید.

  تاریخ برگزاری آزمون SAT تاریخ شروع ثبت نام  آخرین مهلت ثبت نام 
  9 مارس 2024 23 فوریه 2024 27 فوریه 2024
  4 می 2024 19 آوریل 2024 23  آوریل 2024
  1 ژوئن 2024 16 می 2024 21 می 2024

  نکته! طبق تصمیم شورای ریاست آموزش عالی ترکیه، مدت اعتبار امتحانات ورودی به دانشگاه‌ها مانند آزمون TRYOSو آزمون SAT حداکثر دو سال است.

  آزمون تریوس TRYOS جایگزین آزمون MYOS

  طبق اخبار بدست آمده یوس مرکزی یعنی MYÖS کنسل شده به جای آن TR YÖS جای گذاری شده است و این آزمون از سال 2023 برگزار خواهد شد و دانشگاه های ترکیه تا آن موقع می توانند طبق روال قبلی پذیرش  داشته باشند و بعدا نیز به صورت انتخابی میتوانند از TR YÖS  نیز برای پذیرش دانشجو بهره ببرند. آزمون مذکور به زبان های «ترکی، آلمانی، عربی، فرانسوی، انگلیسی، روسی» برگزار خواهد شد. و به مدت دو سال اعتبار دارد .

  اطلاعیه سازمان یوک ترکیه درباره برگزاری آزمون TRYOS

  اطلاعیه قبلی مبنی بر برگزاری آزمون مرکزی (MYÖS)  جهت پذیرش دانشجویان بین المللی لغو شد. و به جای این، تصمیم گرفته شد که «آزمون پذیرش دانشجوی خارجی ترکیه (TR-YÖS)  برگزار شود. اولین آزمون پذیرش دانشجوی خارجی ترکیه (TR-YÖS) که توسط ÖSYM برگزار می شود، در ژانویه 2023 برگزار می شود و استفاده از نتایج TRYÖSدر پذیرش دانشجویان خارج از کشور به آموزش عالی توصیه می شود. افرادی که از سال تحصیلی 2022-2023 در موسسات آموزش متوسطه در ترکیه ثبت نام می کنند، فقط با آزمون مؤسسات آموزش عالی (YKS) می توانند وارد موسسات آموزش عالی شوند.

  محتوای آزمون یوس مرکزی TRYOS

  در ترکیه دانشجویان خارجی برای ورود به دانشگاه های ترکیه به چندین آزمون نیاز دارند که مهم ترین آنها، آزمون YÖS می باشد. دانشگاه های ترکیه قبلا این آزمون را جداگانه برگزار می کردند، یعنی هر دانشگاه آزمون YOS خود را برگزار می کند. اما در اواخر سال 2021، وزارت آموزش عالی تصمیمی را صادر کرد که تمام امتحانات یوس اختصاصی دانشگاه ها را لغو کرده و تنها یک آزمون مرکزی تحت نام MYÖS جایگزین آن ها می گردد.

   این تصمیم در ابتدای سال 2022 گرفته شد و آزمون قرار بود در تاریخ 29/05/2022 برگزار شود. با این حال، کمتر از دو هفته پس از این تصمیم، وزارت آموزش عالی تصمیم جدیدی صادر کرد، مبنی بر اینکه تصمیم MYÖS به طور کامل لغو خواهد شد و در آغاز سال 2023 یک آزمون مرکزی یوس با عنوان TRYÖS برگزار خواهد شد و آزمون های جداگانه دانشگاه ها لغو نمی شود و شرکت در این آزمون بنا به تمایل دانشجو کاملا اختیاری است.

  آزمون TRYOS شامل سوالات سه درس {ریاضی، هندسه، هوش} در سطح دبیرستان می باشد. شامل 80 سوال می باشد که حاوی 45 سوال هوش ،30 سوال ریاضی و 5 سوال هندسه می باشد. مدت زمان پاسخگویی به تست های آزمون TRYOS، به طور میانگین 100 دقیقه می باشد.

  چه کسانی می توانند در آزمون TRYÖS شرکت کنند؟

  کسانی که مایل به تحصیل در ترکیه در مقاطع دیپلم و لیسانس در جمهوری ترکیه هستند، مشروط بر اینکه دانش آموز دبیرستان را به پایان رسانده و فارغ التحصیل شده باشد یا در سال آخر دبیرستان باشد:

  • دانش آموزان خارجی
  • دانشجویان خارجی که تابعیت ترکیه را به عنوان تابعیت مضاعف دارند.

  مراحل ثبت نام آزمون TRYÖS 

  درخواست شرکت در آزمون به صورت الکترونیکی از طریق اینترنت خواهد بود و دانشجو از طریق لینک زیر  اقدام به ثبت نام و پرداخت الکترونیکی هزینه آزمون خواهد کرد:

  • برای دانشجویانی که مایل به درخواست از خارج از ترکیه از طریق  مرکز ÖSYM هستند.
  • آنها می توانند از طریق این لینک ثبت نام کنند و روی کلمه Register Now کلیک کنند، سپس انتخاب کنید من خارج از ترکیه زندگی می کنم.
  • پس از باز شدن لینک و انتقال به صفحه ثبت نام، روی صفحه کلیک کنید تا اطلاعات به درستی و کامل وارد شود.
  • برای تایید و ایجاد حساب کاربری و رمز عبور از طریق ایمیل یا شماره تلفن کدی دریافت خواهید کرد که توصیه می شود آن را حفظ کنید و اطلاعات محرمانه خود را با کسی به اشتراک نگذارید.
  • پس از ساخت اکانت خود به مرحله درخواست بروید و تمام اطلاعات خود را پیوست کنید برای کسانی که خارج از ترکیه هستند می توانند درخواست دهند و به صورت آنلاین پرداخت کنند.
  • کسانی که در داخل ترکیه هستند از طریق یکی از شعبه های مرکز سنجش، گزینش و جایابی و به صورت اجباری اقدام می کنند.
  • کسانی که اطلاعات را از طریق سامانه الکترونیکی ثبت می کنند، باید قبل از پایان مهلت مجاز ارسال، مبلغ را پرداخت کنند.
  • کسانی که خارج از ترکیه هستند و از خارج از ترکیه بدون عکس شخصی در آزمون شرکت می کنند، دانشجو برای دریافت برگه ورود به آزمون به یکی از شعبه های مرکز واقع در کشور خود مراجعه می کند و توصیه می شود قبل از تاریخ برگزاری آزمون آن را دریافت کنند. امتحان و قبل از تعطیلات رسمی در کشورش.
  • در صورتی که دانشجو دارای برگه ورود به جلسه بدون عکس شخصی باشد در آزمون شرکت نخواهد کرد.
  • هر کسی که گذرنامه دارد باید شماره گذرنامه را در سمت راست کاغذ بنویسد.
  نکات مهم!

  • در صورتی که دانش آموز ثبت نام کرده و مراحل ثبت نام  انجام نداده باشد یا در حین ثبت نام اشتباه کرده باشد  یا در آزمون غیبت داشته باشد یا به مرکز آزمون مراجعه کرده و پذیرفته نشده باشد، مبلغی که دانشجو بابت ثبت نام پرداخت کرده است، مسترد نمی شود ( هزینه ثبت نام غیر قابل استرداد می باشد).
  • اطلاعات و داده هایی که دانش آموز وارد می کند در صورتی که اشتباه باشد یا متعلق به خود او نباشد مسئولیت آن بر عهده وی بوده و از حق اخذ و ارائه آزمون محروم می گردد.
  • اگر دانش آموز حتی پس از قبولی در امتحان مرتکب اشتباه شود و قوانین امتحان را رعایت نکند، از آن نیز محروم می شود.

   منابع آمادگی آزمون مرکزی تریوس TRYOS 2023  

  همیشه انتخاب منبع برای شرکت در هر آزمون یا کنکوری اولین و مهمترین قدم می باشد. انتخاب منبع درست می تواند سرنوشت شما را در آزمون یوس تعیین کند. منبع مناسب باید بتواند در عین سادگی و خلاصه بودن ،تمام مطالب مورد نظر در هر درس را پوشش دهد و به عبارتی جامع و کامل باشد. همچنین تست های مهم و مباحث پرسوال را مشخص کرده و مسیر رسیدن به موفقیت شما را آسان نماید.کتاب های انتشارات متروپل و پوزا عالی ترین و بهترین منابع برای آزمون YOS هستند.

  از آن جایی که این کتاب ها در کشور ترکیه نوشته شده و به چاپ رسیده اند به صورت کامل تمامی موضوعات و سر فصل های آزمون را در برگرفته اند. وجود منابع به روز و نمونه سوالات آزمون yos با زمان‌بندی مناسب به صورتی که سوالات هم تیپ آزمون‌های یوس را در اختیار متقاضی قرار دهد بسیار حیاتی است. این کار باعث می‌شود که دانشجو روی مسائل متفرقه بیش از اندازه وقت نگذارد و تمرکز خود را روی بخش‌های مهم و مدنظر آزمون قرار دهد تا بتواند در کمترین زمان بهترین نتیجه را بگیرد.

  مباحث ریاضی در آزمون یوس مرکزی

  اعداد گویا و اعشاری، ّتوان و رادیکال، نسبت و تناسب ،معادلات و نامعادلات، قدر مطلق ،تابع ،چند جمله ای ها ،مثلثات، اعداد مختلط ،مشتق، لگاریتم سری و دنباله ،تابع درجه دو و سهمی، اصول شمارش، توابع خاص انتگرال و کاربرد آن

  مباحث هوش در آزمون یوس مرکزی

  یافتن روابط بین شکل ها ، سری های اعداد، دوران، تقارن، قیچی، تاس، اپراتورها و جدول های اپراتوری، ترازو ،عملیات چهارگانه، محیط و مساحت،نمودار،شمارش مکعب ها

  مباحث هندسه در آزمون یوس مرکزی

  زاویه ها، خطوط موازی و مورب ،چهار ضلعی ها، چند ضلعی ها اشکال با بیش از چهار ضلع ،دایره ، هندسه فضایی ،خط، صفحه و دایره ،بردارها

  پکیج کتاب های انتشارات پوزا

  پکیج 4 جلدی بسیار کاربردی کتاب های پوزا تمامی مباحث آزمون رو شامل میشه و یک پکیج کامل جهت آمادگی برای آزمون هست.
  به طور کلی شامل دو جلد کتاب موضوعی ریاضی ، یک جلد کتاب هندسه موضوعی ،یک جلد بانک سوال کتاب هوش می باشد. زبان متن این کتاب ها به دو زبان ترکی  و انگلیسی نوشته شده ،  یعنی صورت یک سوال ، هم ترکی و هم انگلیسی عنوان شده ، اگر در حد مقدماتی زبان ترکی و یا انگلیسی را بلد باشید به راحتی قابل فهم می باشند و همینطور چون کتاب ها حالت ریاضی وار دارند ، اگر زبان هم بلد نباشید باز هم میتوانید از این کتاب ها استفاده بنمایید.

  محتوای این چهار جلد به صورت زیر می باشد:

  کتاب ریاضی موضوعی 1، ابتدای هر مبحث، درسنامه کوتاه با نکات مهم داخل کادر جدول نوشته شده است و سپس سوالات تشریحی و تستی با جواب جهت تکرار و تمرین آورده شده است. تعداد صفحات این کتاب 546 صفحه می باشد.

  کتاب ریاضی موضوعی 2، ابتدای هر مبحث، درسنامه کوتاه با نکات مهم داخل کادر جدول نوشته شده است و سپس سوالات تشریحی و تستی با جواب جهت تکرار و تمرین آورده شده است. تعداد صفحات این کتاب 610 صفحه می باشد.

  کتاب هندسه موضوعی، ابتدای هر مبحث، درسنامه کوتاه با نکات مهم داخل کادر جدول نوشته شده است و سپس سوالات تشریحی و تستی با جواب جهت تکرار و تمرین آورده شده است. تعداد صفحات این کتاب 536 صفحه می باشد.

  کتاب هوش بانک سوال، این کتاب فاقد درسنامه و حل سوال به صورت تشریحی می باشد و فقط شامل تست با جواب کلیدی می باشد. تعداد صفحات این کتاب 556 صفحه می باشد.
  متقاضیان برای شرکت در هر رشته ایی از جمله رشته های پزشکی ، پیراپزشکی ، مهندسی ، حقوق ، هنری با این مجموعه کتاب، به طور خود آموز میتوانند آمادگی کامل را کسب کنند.

  پکیج کتاب های انتشارات متروپل

  پکیج کتاب های انتشارات متروپل با بیش از 22 جلد ، یکی از کامل ترین و جامع ترین منابع آزمون یوس می باشد. لذا برای شاگردانی که دوست دارند حتما توی رشته های پر رقابت تاپ مثل پزشکی ، دندان و دارو شرکت کنند این پکیج بسیار توصیه می شود .

  اگر تمایل دارید تعداد جلد کمتر و مختصر تری از متروپل رو مطالعه کنید ، شش جلد زیر را به شما پیشنهاد می دهیم.

  کتاب ریاضی سابجکت 1 : ابتدای هر مبحث ،درسنامه کوتاه با نکات مهم  داخل کادر جدول نوشته شده است و سپس حداقل 20 سوال به عنوان نمونه ، تشریحی حل شده و بعد از آن تعداد تست های زیادی با جواب کلیدی جهت تکرار و تمرین بیشتر طراحی شده است . تعداد صفحات این کتاب 566 صفحه می باشد .

  کتاب ریاضی سابجکت 2 : ابتدای هر مبحث ،درسنامه کوتاه با نکات مهم  داخل کادر جدول نوشته شده است و سپس حداقل 20 سوال به عنوان نمونه ، تشریحی حل شده و بعد از آن تعداد تست های زیادی با جواب کلیدی جهت تکرار و تمرین بیشتر طراحی شده است . تعداد صفحات این کتاب 658 صفحه می باشد. کتاب پرابلم زیر مجموعه بخش ریاضی می باشد که دارای صورت سوال مسئله ای میباشد ، تعداد صفحات این کتاب 258 صفحه می باشد .

  کتاب هندسه سابجکت  : ابتدای هر مبحث ،درسنامه کوتاه با نکات مهم  داخل کادر جدول نوشته شده است و سپس حداقل 20 سوال به عنوان نمونه ، تشریحی حل شده و بعد از آن تعداد تست های زیادی با جواب کلیدی جهت تکرار و تمرین بیشتر طراحی شده است . تعداد صفحات این کتاب 572 صفحه می باشد .

  کتاب هوش بانک سوال1: این کتاب فاقد درسنامه و حل سوال به صورت تشریحی می باشد. و فقط شامل تست با جواب کلیدی می باشد. به طور کلی برای یادگیری هوش ، متقاضی باید تست زیاد حل کند. تعداد صفحات این کتاب 593 صفحه می باشد. کتاب منطق زیر مجموعه بخش  هوش می باشد که دارای صورت سوال مسئله ای میباشد ، تعداد صفحات این کتاب 98 صفحه می باشد . توجه توجه : جلد کتاب ها رنگی و متن کتاب ها سیاه و سفید با کیفیت می باشد.

  زبان متن این کتاب ها به دو زبان ترکی و انگلیسی نوشته شده یعنی صورت یک سوال هم ترکی و هم انگلیسی عنوان شده ، اگر در حد مقدماتی زبان ترکی و یا انگلیسی را بلد باشید به راحتی قابل فهم می باشند و همینطور چون کتاب ها حالت ریاضی وار دارند اگر زبان هم بلد نباشید باز هم میتوانید از این کتاب ها استفاده بنمایید.

  برای اطلاع کامل از منابع آزمون تریوس TRYOS با مشاوران برتر آکادمی کرمی تماس بگیرید.

  شماره تماس

  مراکز امتحانی آزمون جامع تریوس TRYOS در داخل و خارج از ترکیه

  کد مرکزی نام مرکز
  010 ADANA/CENTER
  062 آنکارا/CANKAYA
  160 بورسا/MERKEZ
  220 EDİRNE/CENTER
  270 GAZİANTEP/CENTER
  310 هاتای/MERKEZ
  330 مرسین/مرکز
  341 ISTANBUL 1 (Kadıköy/Maltepe/Ataşehir)
  343 استانبول 3
  352 İZMİR-1 (Karşıyaka/Bornova/Çiğli)
  380 کایسری/مرکز
  420 قونیه/MERKEZ
  460 قهرمانمراس / مرکز
  470 ماردین/مرکز
  610 ترابزون / مرکز
  630 SANLIURFA/CENTER
  650 IS/CENTRAL
  790 کلیس/مرکز
  900 KKTC/NICOSIA – TRNC/NICOSIA
  901 SUDAN/HARTOUM – SUDAN/KHARTUM
  902 آتیوپی/ADDIS ABABA – آتیوپی/ADDIS ABABA
  903 تونس/تونس – تونس/تونس
  904 عربستان سعودی / جده – عربستان سعودی / جده
  905 الجزایر / الجزایر – الجزایر / الجزایر
  906 قزاقستان/ترکستان – قزاقستان/ترکستان
  910 قرقیزستان/بیشکک – قرقیزستان/بیشکک
  911 ALMANYA/KÖLN – آلمان/کلن
  915 AZERBAIJAN/BAKU – AZERBAIJAN/BAKU
  918 ENDONEZYA/CAKARTA – اندونزی/جاکارتا
  923 لبنان/بیروت – لبنان/بیروت
  928 PAKISTAN/ISLAMABAD – PAKISTAN/ISLAMABAD
  935 UZBEKISTAN/TASKENT – UZBEKISTAN/TASKENT
  948 IRAN/TABRIZ – IRAN/TABRIZ
  957 TURKMENISTAN/ASHKABAT – TURKMENISTAN/ASHKABAT
  912 AFGANİSTAN/KABİL – افغانستان/کابل
  907 CHAD/ENCEMINE – CHAD/N’DJAMENA
  908 لیبی/ترابلوس – لیبی/طرابلس
  927 NİJERYA/ABUJA – نیجریه/آبوجا
  909 NIGER/NIAMEY – NIGER/NIAMEY
  931 SENEGAL/DAKAR – SENEGAL/DAKAR
  919 جردن/آمان – جردن/امان

  دوره آمادگی آزمون تریوس TRYOS

  داوطلبانی که قصد تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه را دارند برای آمادگی شرکت در آزمون یوس، نیاز به گذراندن دوره های آموزش تخصصی یوس  دارند. دوره های آمادگی آزمون یوس در تهران به طور معمول بین بازه 6 الی 8 ماه به طول می انجامد. در این دوره سه درس هوش، هندسه و ریاضی که مهمترین بخش آزمون یوس هستند به طور کامل تدریس می شود.

  کسب آمادگی لازم برای شرکت در آزمون یوس ترکیه به دانش و تلاش شما بستگی دارد. همچنین شرکت در کلاس های آمادگی آزمون یوس به شما برای مسلط شدن به تمامی مباحث آزمون و آشنایی با سوالات یوس کمک بزرگی می کند. به این ترتیب شما با شرکت در یک کلاس یوس همراه با یک استاد با تجربه و حرفه ای در کار می توانید شانس قبولی خود را افزایش دهید.

  آکادمی کرمی بزرگترین برگزار کننده دوره های آمادگی آزمون یوس در تهران، کلاس های خود را در پکیج های مختلف برگزار می کند.  ازین رو شما میتوانید در کلاس های آنلاین و حضوری یوس به صورت گروهی ثبت نام کنید. همچنین شما میتوانید کلاس های تک درس یوس که برای دروس ریاضی، هندسه و هوش به صورت جداگانه برگزار می شود شرکت کنید.

  نکته مهم: داوطلبانی که سطح علمی بالایی در زمینه ریاضیات دارند، می توانند بصورت خود آموز با تهیه منابع اصلی آزمون یوس آمادگی لازم را کسب کنند.

  خدمات دوره آموزشی تریوس آکادمی کرمی 2023

  مجموعه خدمات آکادمی کرمی در دوره های آمادگی کنکور ترکیه (یوس):

  • مشاوره ، برنامه ریزی و پشتیبانی تحصیلی
  • تدریس صفر تا صد محتوای آزمون (دروس هوش، هندسه، ریاضی)
  • ارائه نسخه چاپی منابع اصلی آزمون یوس بصورت رایگان
  • آمورزش دوره تومر زبان ترکی استانبولی بصورت رایگان
  • رفع اشکال و برگزاری آزمون جامع از ابتدا تا انتهای دوره
  • ثبت نام و انتخاب رشته آزمون های دانشگاه های ترکیه
  • ثبت نام 5 آزمون یوس اول بصورت رایگان 
  • ثبت نام رایگان بورسیه تحصیلی ترکیه برای دانشجویان ممتاز دوره
  • برگزاری دوره جمع بندی مطالب کلیدی آزمون یوس

  تعداد جلسات پکیج آموزشی یوس آکادمی کرمی 

  تعداد جلسات دروس یوس
  نام درس تعداد جلسات
  ریاضی 80
  هندسه 38
  هوش 38
  منطق و پرابلم 25
  ترکی استانبولی 75

  هرجلسه یک و نیم ساعت زمان می برد.

  کلاس حضوری یوس در تهران (2024_2023)

  دوره حضوری یوس ساعت و روز برگزاری طول دوره و شهریه تاریخ شروع وضعیت دوره
  کلاس یوس  A شنبه ، یکشنبه ، دوشنبه (ساعت 15:00 الی 19:00) 39 میلیون و 800 هزار تومان  شنبه 4 شهریور  1402 در حال ثبت نام 
  کلاس یوس B سه شنبه ، چهارشنبه ، پنجشنبه (ساعت 15:00 الی 19:00) 39 میلیون و 800 هزار تومان سه شنبه 21 شهریور 1402 در حال ثبت نام 

   

  کلاس آنلاین یوس (2024_2023)

  دوره آنلاین یوس ساعت و روز برگزاری طول دوره و شهریه تاریخ شروع وضعیت دوره
  کلاس یوس  A شنبه ، یکشنبه ، دوشنبه (ساعت 15:00 الی 19:00) 36 میلیون و 800 هزار تومان  شنبه 8 مهر 1402 در حال ثبت نام 
  کلاس یوس B سه شنبه ، چهارشنبه ، پنجشنبه (ساعت 15:00 الی 19:00) 36 میلیون و 800 هزار تومان  سه شنبه 25 مهر 1402 در حال ثبت نام 

  بهترین زمان ثبت نام کلاس آمادگی یوس ترکیه

  با توجه به ظرفیت محدود و تقاضای بالای دوره های آموزشی مجموعه آکادمی کرمی  بهترین زمان ثبت نام کلاس های یوس بازه زمانی اردیبهشت الی تیر ماه می باشد. برای رزرو ظرفیت همین حالا با مشاوران برتر آکادمی کرمی تماس بگیرید.

  همه روزه از ساعت 9 صبح الی 7 عصر، از طریق واتساپ یا تماس پاسخگوی سوالات شما هستیم.

  09104509900

  دوره های جمع بندی آزمون یوس

  دوره جمع بندی Yös در اواخر دوره آموزشی یوس در اردیبهشت ماه هر سال برگزار می شود تا داوطلبان با تسلط بیشتری   در آزمون شرکت کنند. یکی از مهمترین دغدغه های داوطلبان آزمون Yös جمع بندی مطالبی است که آن ها را در طول سال مطالعه کرده اند و حال نیاز به یک دسته بندی مفید از آن ها دارند. ازین رو سعی کرده ایم در دوره های جمع بندی  تمامی مطالب مهم  و کلیدی را برای آمادگی بیشتر داوطلبان از طریق بهترین اساتید یوس کشور ارائه دهیم. در دوره جمع بندی  آزمون های یوس سالهای قبل به طور کامل بررسی و حل میشوند.

  تور آزمون های یوس ترکیه

  داوطلبان پس از ثبت نام آزمون های یوس، برای حضور در جلسه آزمون در بازه زمانی به طور معمول اوایل خرداد ماه از کشور خارج شده و در ترکیه به مدت 2 هفته الی 1.5 ماه مستقر می شوند. شهر های بزرگ آنکارا و استانبول ترکیه مرکز برگزاری تعداد زیادی از آزمون های یوس دانشگاه های مختلف هستند، به همین دلیل داوطلبان در یکی از شهر های ذکرشده ساکن می شوند.

  تور آزمون های ترکیه باید از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد چرا که دانشجویان باید با آرامش کامل در آزمون ها حاضر شوند. از دیگر امکانات تور آزمون های یوس ترکیه ترانسفر فرودگاهی و همچنین ترانسفر به محل آزمون های یوس می باشد. شناسایی دقیق محل آزمون ها و حضور به موقع در آزمون ها از نکات حائز اهمیت در برگزاری تور آزمون های یوس است که تمامی این شرایط توسط مجموعه آکادمی کرمی برای داوطلبان اجرا شده است.

  نمونه سوالات آزمون یوس

  تعداد سوالات آزمون یوس به طور میانگین حدود 80 سوال است و زمان تقریبی پاسخ به سوالات آزمون یوس حدود 120 دقیقه می باشد. بخش اندکی از سوالات آزمون یوس مربوط به سوالات هندسه (حدود 10 درصد سوالات) و مابقی حدوداً به طور مساوی بین دروس هوش و ریاضی تقسیم می شوند. نمره ی آزمون یوس از 100 محاسبه می شود و برای قبولی در رشته های مختلف ( رشته های پزشکی، پیراپزشکی، مهندسی ،هنر و …) باید نمرات مختلف را کسب کرد.

  در کلاس های یوس آکادمی کرمی تمامی نمونه سوالات آزمون یوس و همچنین دفترچه آزمون های سالهای قبل به طور کامل حل و بررسی می شوند. همچنین ما برای شما چندین کتاب مرجع و مفید را که می توانند شما را برای درک مطالب و تسلط بر آزمون یاری کنند را جمع آوری کردیم و در قالب نمونه سوالات رایگان آزمون یوس در اختیار شما قرار می دهیم.

  برای دانلود منابع یوس بر روی لینک زیر کلیک کنید.

  سوالات آزمون یوس 2023 دانشگاه جراح پاشا

  سوالات آزمون یوس 2023 دانشگاه استانبول

  حل تشریحی سوالات ریاضی آزمون یوس جراح پاشا

  حل تشریحی سوالات ریاضی آزمون یوس دانشگاه استانبول

  سوالات آزمون یوس اول 2023 دانشگاه هاران

  سوالات آزمون یوس دوم 2023 دانشگاه هاران

  سوالات آزمون یوس 2023 دانشگاه کارادنیز تکنیک

  لیست دانشگاه های دولتی تایید با آزمون یوس

  هدف اکثر داوطلبان ایرانی برای تحصیل در رشته پزشکی، دندان پزشکی، دارو سازی و رشته های پیراپزشکی پذیرش از دانشگاه های دولتی مورد تایید بهداشت ایران در ترکیه با شهریه مناسب می باشد. به همین خاطر مجموعه آکادمی کرمی با بیش از چهار سال سابقه برگزاری برترین دوره های آمادگی یوس، شرایط قبولی در این دانشگاه ها را فراهم کرده است.

  در ادامه لیست کامل این دانشگاه ها را باشرایط پذیرش به طور مختصر ارائه داده ایم:

  دانشگاه آنکارا ترکیه

  دانشگاه آنکارا یکی از بهترین دانشگاه‌های دولتی ترکیه برای تحصیل در رشته‌های تاپ از جمله پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، معماری، مهندسی، هنر، حقوق و … است. دانشگاه آنکارا چهارمین دانشگاه برتر ترکیه است و پذیرش این دانشگاه بر اساس نتیجه قبولی آزمون های YOS ، SAT می باشد. بیشترین ظرفیت پذیرش دانشگاه آنکارا بر اساس نمره آزمون یوس اختصاصی خود می باشد. برای فبولی در رشته های پزشکی و دندان پزشکی کسب نمره حداقل 95 از 100 الزامی میباشد. زبان اصلی تحصیل در دانشگاه آنکارا ترکی است و شهریه‌های آن در سطح بسیار مناسبی قرار دارند. اولین دانشگاه دولتی در لیست دانشگاه‌های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه، دانشگاه آنکارا است.

  دانشگاه آتاتورک ارزروم

  دانشگاه آتاتورک شهر ارزروم یکی دیگر از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه است . دانشجویان ایرانی زیادی سالانه برای تحصیل در رشته‌ پزشکی و پیراپزشکی این دانشگاه اقدام می کنند. رشته پزشکی دانشگاه آتاتورک ترکیه در جایگاه 8 ام کشوری قرار دارد و این واقعا عالی است. پذیرش دانشگاه آتاتورک برای رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی  با کسب نمره 97 از 100 آزمون یوس  و یا کسب نمره 1580 از 1600 در آزمون SAT امکان‌ پذیر است. دانشگاه آتاتورک نمره یوس دیگر دانشگاه‌ها را با اعمال ضریب 0.8 قبول می‌کند.

  دانشگاه اژه ازمیر

  دانشگاه دولتی اژه بهترین دانشگاه شهر ازمیر و یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ترکیه است. در رتبه 7ام دانشگاه‌های برتر ترکیه قرار دارد. برای پذیرش رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی اخذ حداقل نمره 95 در آزمون یوس این دانشگاه مورد نیاز است. نکته جذاب در مورد دانشگاه اژه، برنامه‌های متنوع تبادل دانشجو از جمله برنامه اراسموس، اراسموس پلاس و فارابی است. تنوع رشته‌ها در این دانشگاه نیز بسیار بالا است و شاهد یک جو علمی بسیار متنوع و سطح بالا خواهید بود. در پایان نیز به شما مدرک بین‌المللی معتبر داده می‌شود که می‌توانید به کشورهای اروپایی، آمریکایی و حتی کشور خودمان ایران آن را ارائه دهید.

  دانشگاه حاجت تپه

  دانشگاه حاجت تپه از دانشگاه‌های دولتی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران است. دو پردیس صحیه و بی‌تپه دانشگاه حاجت تپه در شهر زیبای آنکارا قرار دارند. دانشگاه حاجت تپه سومین دانشگاه برتر ترکیه می‌باشد. البته برای رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در رتبه بهترین دانشگاه ترکیه قرار دارد. پس خیلی طبیعی است که شاهد رقابت زیادی بر سر گرفتن پذیرش رشته‌های آن وجود داشته باشد. برای گرفتن پذیرش دانشگاه حاجت تپه حداقل تمره 1200 در آزمون SAT  مورد نیاز است . یادتان باشد باید حتما در زمان‌های اعلام شده در تقویم آموزشی دانشگاه نسبت به ثبت نام اقدام کنید. بعلاوه شانس خود را در گرفتن بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه حاجت تپه نیز امتحان کنید.توجه کنید که این دانشگاه نتیجه آزمون یوس را قبول ندارد .

  دانشگاه دکوز ایلول ازمیر

  یکی دیگر از دانشگاه‌های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران دانشگاه دوکوز ایلول در ازمیر است. اینجا یکی از بهترین و در عین حال قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ترکیه است که توانسته در پایگاه‌های اعتبارسنجی جهانی معتبر از جمله QS و THE حضور داشته باشد. آزمون ورودی دانشگاه دکوز ایلول آزمون یوس است. البته دانشگاه، آزمون یوس 4 دانشگاه دیگر (دانشگاه 19 مایس ، دانشگاه ارجیس و دانشگاه اولوداغ) را نیز قبول می‌کند. همینطور هر سال  نیمی از ظرفیت خود را به پذیرش با شرط معدل اختصاص می دهد و آمار قبولی های با شرط معدل در این دانشگاه بسیار بالاست. این دانشگاه رشته دارو سازی را ندارد. و همینطور تا سال 2021 فاقد رشته دندانپزشکی بود  ولی از امسال  2022 رشته دندان را برای اولین بار به لیست رشته های خود اضافه نمود .

  دانشگاه استانبول

  بهترین دانشگاه استانبول و دومین دانشگاه برتر ترکیه در لیست دانشگاه‌های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار دارد. دانشگاه استانبول یک دانشگاه دولتی با 16 دانشکده غنی و معتبر است که در هر کدام از آن‌ها تعدادی از بهترین رشته‌ها ارائه می‌شوند. در گرایش‌های مختلف تخصص پزشکی از جمله جراحی عصبی، جراحی پلاستیک و درماتولوژی حتی بهترین دانشگاه ترکیه است. پذیرش این دانشگاه بر اساس نتیجه قبولی آزمون YOS می باشد. بیشترین ظرفیت پذیرش دانشگاه استانبول بر اساس نمره آزمون یوس اختصاصی خود می باشد.  مدرک تحصیلی دانشگاه استانبول اعتبار بالایی هم در داخل ترکیه و هم در خارج از ترکیه دارد.

  دانشگاه قاضی آنکارا

   دانشگاه قاضی آنکارا یکی از بهترین دانشگاه‌های دولتی ترکیه که در شهر زیبای آنکارا قرار دارد. این دانشگاه نیز جزو دانشگاه‌های مطرح ترکیه در سطح جهانی است. برای اخذ پذیرش این دانشگاه باید در آزمون SAT شرکت کنید و حداقل نمره 1500 از 1600 را کسب کنید. نکته مهم برای داوطلبان این است که باید برای رشته‌های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی معدل بالای 18 داشته‌ باشند. برای دیگر رشته‌ها نیز معدل 17 الزامی است.

  دانشگاه کاتب چلبی ازمیر 

  دانشگاه کاتب چلبی یکی از دانشگاه‌های تازه تاسیس ترکیه است که در سال 2010 فعالیت رسمی خود را شروع کرد. اکنون نیز در لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه قرار دارد. پذیرش دانشگاه  از سه طریق می باشد  نتیجه دو آزمون مهم SAT ، YOS  و همینطور پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی. بیشترین ظرفیت پذیرش دانشگاه کاتب چلبی از طریق آزمون یوس اختصاصی خود می باشد.

  دانشگاه مارمارا استانبول

  دانشگاه مارمارا، بزرگ‌ترین دانشگاه دولتی ترکیه است. رشته‌های مختلف گرایش‌های تجربی، ریاضی، هنر، انسانی و زبان در این دانشگاه تدریس می‌شوند. در سال‌های اخیر رتبه‌های بسیار خوبی در سطح ملی و جهانی کسب کند. آزمون ورودی مهم دانشگاه مارمارا، آزمون یوس است که برای پذیرش باید نمره قبولی دانشگاه را در آن کسب کنید. به‌علاوه برای دانشجویان انواع بورسیه تحصیلی ارائه می شود.

  دانشگاه 19 مایس سامسون

  نام دیگر آن دانشگاه اون دکوز مایس است. یک دانشگاه دولتی که در شهر سامسون ترکیه قرار دارد و توانسته در لیست بهترین‌ دانشگاه‌های ترکیه و دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار بگیرد. زبان اصلی تحصیل در این دانشگاه ترکی است اما به دیگر زبان‌ها از جمله انگلیسی، فرانسوی و آلمانی نیز امکان تحصیل وجود دارد. آزمون ورودی دانشگاه نیز دو آزمون یوس و آزمون SAT می‌باشند. یکی دیگر از موارد مهم در پذیرش دانشگاه 19 سامسون، محدودیت‌های سنی داوطلبان است.

  شرایط ثبت نام آزمون یوس 2023

  فقط دانشجویان بین المللی اجازه شرکت در آزمون یوس را دارند. تمامی داوطلبانی که سال آخر مقطع دبیرستان هستند و یا فارغ التحصیل شده اند می توانند در آزمون یوس شرکت کند. طبق اطلاعیه خود سازمان یوک ترکیه آزمون یوس محدودیت سن و معدل ندارد. اما با توجه به تجربه شرکت کنندگان آزمون  در صورتی که رتبه شما و رقیب تان مشابه باشد در الویت دوم و سوم سن و معدل شما سنجیده می شود لذا هرچه معدل کل بالای 18 و سن زیر 25 سال باشد شانس قبولی داوطلب بیشتر است.

  مدارک مورد نیاز برای ثبت نام  آمون  TR_YOS

  داوطلبان در حال تحصیل سال آخر 

  • اسکن کارنامه سال اول و دوم دبیرستان
  • اسکن کارنامه ترم اول سال آخر ذبیرستان
  • اسکن اصل پاسپورت متقاضی
  • اسکن یک قطعه عکس پرسنلی

  داوطلبان فارغ التحصیل نظام جدید 

  • اسکن اصل مدرک دیپلم و یا گواهی موقت پایان تحصیل
  • اسکن اصل ریز نمرات سه سال دبیرستان (تک برگ)
  • اسکن اصل پاسپورت متقاضی
  • اسکن یک قطعه عکس پرسنلی

  داوطلبان فارغ التحصیل نظام قدیم 

  • اسکن اصل مدرک پیش دانشگاهی
  • اسکن اصل مدرک دیپلم
  • اسکن اصل ریز نمرات دوره ی چهار ساله
  • اسکن اصل پاسپورت متقاضی
  • اسکن یک قطعه عکس پرسنلی

  نکته قابل توجه اینکه هر دانشگاه شرایط خاصی را برای پذیرش دارد، لذا بهتر است که متقاضی تمامی این مدارک را آمده داشته باشد تا در روند ثبت نام دچار مشکل نگردد. در مراحل اولیه ثبت نام آزمون یوس نیازی به ترجمه مدارک نیست اما بعد از قبولی آزمون، برای ثبت نام حضوری دانشگاه ها ارائه ترجمه رسمی ترکی مدارک الزامی است.

  نکات مهم در زمینه آزمون یوس

  اگر علاقمند به شرکت در آزمون یوس هستید، به این نکات نیز توجه داشته باشید:

  • آزمون یوس، شرط سنی ندارد ولی بهتر است سن شما بالاتر از 18 سال و فارغ التحصیل دبیرستان یا دانش آموز سال آخر دبیرستان باشید.
  • مدت اعتبار آزمون یوس 2 سال است و شما با در دست داشتن نمره آزمون یوس 1 تا 2 سال برای انتخاب رشته در دانشگاه فرصت دارید. در صورت گذشتن بیشتر1 تا 2 سال، مجبور به شرکت دوباره در این آزمون هستید
  • محدودیتی برای شرکت در آزمون های یوس از نظر دفعات شرکت وجود ندارد و شما می توانید در هر تعداد آزمون یوس شرکت کنید.
  • این آزمون به صورت حضوری در شهرهای مختلف ایران نیز برگزار می شود و شما می توانید در شهر خود یا نزدیک ترین شهری که آزمون برگزار می شود، تقاضای شرکت نمایید.
  • مهارت در زبان ترکی استانبولی اهمیت بالایی ندارد و برخی از دانشگاه ها اقدام به برگزاری بخش ریاضی، هندسه و هوش آزمون به زبان فارسی هم می کنند.
  •  آزمون یوس تقریبا برای تمام رشته های دانشگاهی  برگزار می شود.

  جمع بندی شرایط آزمون مرکزی تریوس  TRYÖS 

  • بر اساس تصمیم شورای آموزش عالی ترکیه ، تصمیم در مورد پذیرش دانشجو از خارج از کشور اصلاح شد.
  • این آزمون برای پذیرش دانشجویان خارجی برای تحصیل در ترکیه بر اساس معیارهای خاصی الزامی است.
  • بر اساس این تصمیم جدید، اولین آزمون پذیرش برای دانشجویان خارجی در ترکیه در تاریخ 29 ژانویه 2023 توسط مرکز ارزیابی، تست و قرارگیری ÖSYM برگزار می شود.
  • از طرفی شورای آموزش عالی ترکیه استفاده از نتایج آزمون TR-YÖS را در پذیرش دانشجویان خارجی چه در داخل و چه خارج از ترکیه توصیه می کند.
  • زبان آزمون ( TR-YÖS ) ترکی، عربی، فرانسوی، آلمانی، انگلیسی و روسی خواهد بود.
  • این آزمون طبق ساعت اعلام شده در ترکیه در هر کشور برگزار می شود و در شعب مرکز ÖSYM خواهد بود .
  • شروع آزمون ساعت 11:15 صبح به وقت ترکیه.
  • مدت زمان آزمون 100 دقیقه خواهد بود.
  • این آزمون فقط برای دو سال معتبر و موثر خواهد بود.
  • مرکز ÖSYM اطلاعات و جزئیات مربوط به آزمون را به زبان انگلیسی یا ترکی در اختیار دانش آموز قرار می دهد تا دانش آموز هنگام ثبت نام دچار اشتباه نشود.

  مشاوران برتر آکادمی کرمی

  جهت تحصیل در ترکیه و آشنایی با دانشگاه ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص با تجربه کمک بگیرید تا در انجام همه‌ مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاوران برتر آکادمی کرمی تماس بگیرید تا بعد از بررسی کامل شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ ها را در اختیارتان قرار دهند.

  شماره تماس

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۷ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا