ثبت نام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه برای سال تحصیلی (2025_2024) در حال انجام است!!!  

لیست دانشگاه های تایید ایران در ترکیه
وبلاگ

تحصیل مهندسی کامپیوتر در ترکیه: شرایط بورسیه + درآمد 2024

 • تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر در ترکیه

  دانشگاه‌های ترکیه از ممتازترین دانشگاه‌ها در زمینه تدریس رشته‌های مهندسی در سراسر جهان هستند و رتبه رنکینگ جهانی  قابل توجهی دارند. متد آموزشی دانشکده های مهندسی ترکیه با متد آموزشی کشور های آمریکا و کشور های عضو اتحادیه اروپا برابری می­ کند. دانشگاه های ترکیه آزمایشگاه ها و کارگاه های مجهزی را برای دانشجویان مهندسی تدارک دیده اند.

  همچنین دانشگاه های ترکیه یک سکوی پرتاپ برای دانشجویان بین المللی به حساب می آید، زیرا دانشگاه های ترکیه از طریق قرار داد برنامه های تبادل دانشجو ارسموس و پیمان بولونیا به دانشجو فرصت ادامه تحصیل در برترین دانشگاه های اروپا را به صورت رایگان از پایان سال دوم تحصیلی فراهم می کند. 

  مدت تحصیل مقطع کارشناسی مهندسی کامپیوتر در ترکیه چهار سال می باشد در سال اول تحصیل دروس پایه مانند فیزیک، ریاضی و برنامه نویسی کامپیوتر ارائه می شود. در سال های بعد، دوره های اصلی و حوزه های کاربردی علوم و مهندسی کامپیوتر برگزار می شود.

  علاقه‌مندان به کار یا تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در ترکیه می‌توانند برای دریافت راهنمایی بیشتر با مشاوران باتجربه ما در به‌صورت رایگان تماس بگیرند و یا از طریق رزرو وقت مشاوره خصوصی تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را در این زمینه کسب کنند.

  شماره تماس

  شرایط پذیرش رشته مهندسی کامپیوتر در ترکیه

  برای تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه های دولتی ترکیه در تمامی مقاطع نیاز به شرکت در آزمون ورودی است، برای مقطع کارشناسی شرکت در آزمون TRYOS یا آزمون SAT و مقاطع ارشد یا دکترا شرکت در آزمون GRE و ALES کسب نمره مورد قبول برای پذیرش از دانشگاه مد نظر الزامی می باشد.

  اما در دانشگاه های خصوصی شرایط پذیرش اکثر دانشگاه ها در تمامی مقاطع بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو می باشد. این مواردی که ذکر شد، شرایط کلی برای اخذ پذیرش می باشند. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط و مدارک مورد نیاز با مشاوران برتر آکادمی کرمی تماس حاصل فرمایید.

  تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر
  مهندسی کامپیوتر یکی از رشته های پر متقاضی در ترکیه

  تحصیل بدون آزمون رشته کامپیوتر در ترکیه

  همانطور که در بالا اشاره کردیم، خوشبختانه شرایط تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر بدون نیاز به شرکت در آزمون به راحتی امکان پذیر است. پذیرش با شرط معدل در دانشگاه های دولتی ترکیه با محدودیت سن و معدل می باشد. اما، در دانشگاه های خصوصی این کشور بدون قید و شرط خاصی می باشد. لذا، داوطلبان ایرانی می توانند بدون داشتن دغدغه شرکت در آزمون، برای تحصیل در ترکیه اقدام بنمایند.

  اگر می‌خواهید پس از اتمام تحصیل خود در ترکیه، به ایران بازگشته و بدون نیاز به معادلسازی مدرک، به کار و ادامه تحصیل بپردازید باید در یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در ترکیه تحصیل کنید.

  اسامی دانشگاه های تایید وزارت علوم ایران در ترکیه

  دانشگاه‌های گروه الف

  • دانشگاه حاجت تپه
  • دانشگاه کوچ 
  • دانشگاه فنی خاورمیانه 
  • دانشگاه فنی استانبول 
  • دانشگاه استانبول 
  • دانشگاه آنکارا 

  دانشگاه‌های گروه ب

  • دانشگاه سابانجی 
  • دانشگاه بیلکنت 
  • دانشگاه بغازیچی 
  • دانشگاه قاضی 
  • دانشگاه دوکوز ایلول 
  • دانشگاه اژه
  • دانشگاه چوکوروا 
  • دانشگاه مارمارا 

  دانشگاه‌های گروه ج

  • موسسه فنی ازمیر
  • دانشگاه نجم الدین اربکان
  • دانشگاه قاضی انتپ
  • دانشگاه باهچه شهیر 
  • دانشگاه بیلگی استانبول 
  • دانشگاه آتیلیم 
  • دانشگاه آکدنیز
  • دانشگاه اولوداغ 
  • دانشگاه جانکایا 
  • دانشگاه ارجیس
  • دانشگاه فنی ییلدیز
  • دانشگاه کوجالی 
  • دانشگاه اوزیگین
  • دانشگاه باشکنت
  • دانشگاه آجی بادام
  • دانشگاه مرسین
  • دانشگاه فیرات

  شهریه تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه های ترکیه

  قیمت های تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه های ترکیه از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است و با توجه به موقعیت دانشگاه، شهرت و رتبه دانشگاه در سطح دانشگاه های ترکیه و جهان متفاوت است، همینطور در زمان پذیرش اولیه شرایط استفاده از بورسیه دانشگاه های ترکیه به تمامی داوطلبان خارجی پیشنهاد میشود.

  هزینه های تحصیل مهندسی کامپیوتر در دانشگاه های دولتی ترکیه بین 10.000 الی 50.000 لیر در سال است و در دانشگاه های خصوصی ترکیه به طور متوسط ​​بین 2000 الی 8000 دلار در سال متغیر است و این قیمت ها در مقایسه با دانشگاه هایی که اجازه تحصیل در این رشته را در کشورهای دیگر می دهند، نسبتا پایین است.

  شهریه سالانه مقطع کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر با اعمال بورسیه اختصاصی  مجموعه آکادمی کرمی در دانشگاه های خصوصی ترکیه برای سال تحصیلی 2025_2024 به شرح زیر است:

  نام دانشگاه 

  زبان تحصیل 

  شهریه سالانه به دلار

  باهچه شهیر انگلیسی 8.200
  بیلگی انگلیسی  6.950
  آیدین  انگلیسی  6.000
  اطلس ترکی 2.779
  آرل انگلیسی  3.500
  آرل  ترکی 2.600
  ایشیک انگلیسی 4.800
  بیرونی انگلیسی 3.465
  بیرونی ترکی 2.340
  بیکوز انگلیسی 2.950
  نیشانتاشی ترکی 2.950
  ایستینیه انگلیسی 6.555
  ایستینیه ترکی 6.555
  مدیپول استانبول  انگلیسی 6.120
  کولتور  انگلیسی 3.700
  فنرباهچه انگلیسی 3.000
  توپکاپی انگلیسی 2.900
  گلیشیم ترکی 3.255

  زمان ثبت نام رشته مهندسی کامپیوتر در ترکیه

  تمامی داوطلبان خارجی برای دو ورودی ترم بهار (بهمن ماه) و همینطور ورودی ترم پاییز(مهر ماه) می توانند برای مقاطع تحصیلی مختلف رشته مهندسی کامپیوتر در ترکیه اقدام به پذیرش و ثبت نام بنمایند. اگر قصد پذیرش برای ورودی بهمن ماه دانشگاه های ترکیه را دارید، باید درخواست پذیرش خود را در ماه های آذر یا دی به دانشگاه مورد نظر ارسال کنید و برای پذیرش ورودی ترم پاییز بهترین زمان ارسال درخواست به دانشگاه، از اواخر بهمن هر سال شروع شده و تا نهایت اواسط خرداد سال بعد ادامه خواهد داشت.

  مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل رشته کامپیوتر در ترکیه

  برای تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی و ارشد دانشگاه های ترکیه، داشتن مدرک بین المللی زبان برای پذیرش الزامی نیست. رشته مهندسی کامپیوتر در ترکیه به هر دو زبان انگلیسی و ترکی ارائه می شود. جهت ورود به کورس اصلی دانشگاه، نیاز هست که دانشجو  از سطح زبان بالا برخوردار باشد و در غیر این صورت دانشجو بایستی در ابتدا دوره مقدماتی کالج زبان دانشگاه را به صورت حضوری شرکت کند.

  نکته! برای تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر به زبان ترکی سطح زبان TOMER B2 ترکی و برای تحصیل به زبان انگلیسی سطح زبان در حد نمره 6 آیلتس یا تافل 80 نیاز هست.

  دانشجویانی که از قبل یکی از مدارک بین المللی زبان ترکی TOMER برای تحصیل به زبان ترکی یا تافل را برای تحصیل به زبان انگلیسی اخذ کرده اند. مستقیم وارد کورس اصلی دانشگاه شده و دیگر نیازی به شرکت در آزمون تعیین سطح زبان و یا دوره مقدماتی کالج زبان دانشگاه نیست.

  متقاضیانی که از قبل مدرک بین المللی آیلتس را اخذ کرده اند، باید در آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه شرکت کنند و نمره حد نصاب زبان را برای ورود به کورس اصلی دریافت کنند. (زیرا در دانشگاه های ترکیه مدرک تافل انگلیسی نسبت به مدرک آیلتس از اهمیت بیشتری برخوردار است.)

  بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه برای رشته مهندسی کامپیوتر

  1. دانشگاه بغازیچی (استانبول)
  2. دانشگاه فنی ییلدییز (استانبول)
  3. دانشگاه بیلکنت (آنکارا)
  4. دانشگاه سابانجی (استانبول)
  5. دانشگاه قاضی (آنکارا)

  بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه برای رشته مهندسی کامپیوتر

  بورسیه تحصیلی رشته مهندسی کامپیوتر در ترکیه

  دانشگاه‌های خصوصی و دولتی کشور ترکیه سالانه بورسیه های تحصیلی مختلفی را به دانشجویان بین‌المللی خود ارائه می دهند. که در ادامه به بررسی کامل این بورسیه ها می پردازیم. تمامی متقاضیان تحصیل در رشته علوم و مهندسی کامپیوتر در ترکیه متناسب با شرایط رزومه علمی خود می توانند از بورسیه ها استفاده کنند.

  بورسیه تحصیل رایگان رشته کامپیوتر در ترکیه

  دانشجویانی که از رزومه علمی بسیار خوبی در کشور خود بر خوردار باشند، می توانند بدون پرداخت شهریه و بدون آزمون ورودی از دانشگاه های دولتی ترکیه بورسیه کامل اخذ کنند. هر سال در ابتدای دی به مدت یک ماه ثبت نام بورسیه فول فاند دانشگاه ها آغاز می شود و متقاضیان واجد شرایط می توانند با بارگذاری مدارک خود در سایت ترکیه بورسلاری شانس خود را برای تحصیل رایگان رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه های دولتی ترکیه بالا ببرند.

  بورسیه 100% دانشگاه های خصوصی ترکیه

  با توجه به شرایط اقتصادی کشور و نوسانات نرخ ارز خیلی از داوطلبان و خانواده های ایرانی به دنبال یک شرایط خاص برای کاهش هزینه تحصیل در ترکیه هستند. آکادمی کرمی با توجه به سابقه درخشان بیش از پنج سال همکاری با دانشگاه های ترکیه، توانسته است امتیاز ویژه بورسیه 100% را برای تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر در ترکیه دریافت کند.

  اغلب داوطلبان برداشتی که از کلمه بورس صد به ذهنشان می رسد، تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد؛ همانطور که تجربه نشان داده است شرایط قبولی از این نوع بورسیه تحصیلی ترکیه بسیار سخت و در اکثر مواقع موفقیت آمیز نیست. اما منظور از بورسیه 100%، پرداخت نقد شهریه کل دوره تحصیل در زمان پذیرش اولیه از دانشگاه های خصوصی ترکیه می باشد، که با استفاده این شرایط هزینه تحصیل شامل 50% تخفیف می شود.

  به طور متوسط هزینه تحصیل مقطع کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه های خصوصی ترکیه سالانه در بین بازه 3 الی 8 هزار دلار است، یعنی در مجموع چهار سال دانشجو باید 12 الی 32 هزار دلار به دانشگاه پرداخت کند. اما با استفاده از شرایط بورسیه 100% داوطلب با پرداخت مبلغ 6 الی 14 هزار دلار در مرحله اولیه پذیرش، دیگر شهریه ایی در طول دوره تحصیلی خود به دانشگاه پرداخت نخواهند کرد.

  خبر خوب اینکه! با استفاده ازشرایط بورس صد، یکسال دوره آمادگی زبان دانشگاه به صورت کاملا رایگان برگزار خواهد شد.

  مزایا تحصیل رشته مهندسی کامپیوتر در ترکیه

  • مناسب بودن هزینه های زندگی و هزینه های تحصیل
  • نزدیک بودن فرهنگ کشور ترکیه به ایران
  • عدم نیاز به ویزا و تمکن مالی
  •  ترکیه سکوی پرتاپ به کشور های آمریکا، کانادا و کشور های عضو اتحادیه اروپا برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر یا ورود به بازار کار
  • نزدیک بودن موقعیت مکانی برای رفت و آمد راحت تر و سریعتر به کشور ایران
  • نرخ بازار کار بالا و شانس کاریابی در شرکت های مطرح پس از تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در ترکیه

  تحصیلات تکمیلی رشته مهندسی کامپیوتر در ترکیه

  برای تحصیل مقاطع ارشد و دکترا رشته مهندسی کامپیوتر در ترکیه تمامی دانشجویان برای پذیرش مقطع ارشد باید دارای کارشناسی مهندسی کامپیوتر باشند و برای پذیرش مقطع دکترای رشته مهندسی کامپیوتر باید دارای مدرک کارشناسی و ارشد همین رشته باشند. لذا، با داشتن مدارک کارشناسی و ارشد رشته های غیر مرتبط امکان پذیرش از این رشته نخواهد بود.

  بطور کلی، پذیرش تحصیلات تکمیلی رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه های دولتی ترکیه فقط از طریق کسب امتیاز قابل قبول از آزمون ورودی مربوطه امکانپذیر است. اما، خوشبختانه پذیرش مقاطع ارشد و دکترا رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه های خصوصی این کشور بدون آزمون و صرفا بر اساس مدرک و نمرات واحدهای درسی مقطع قبلی دانشجو به راحتی امکانپذیر است.

   برای تحصیل کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه های دولتی ترکیه و برخی از دانشگاه های خصوصی این کشور شرکت در یکی از آزمون های ALES و GRE الزامی می باشد و برای تحصیل در مقطع دکترا این رشته، شرکت در آزمون GMAT و ارائه مدرک تافل زبان انگلیسی الزامیست. در جداول زیر شهریه کل دوره تحصیل مقاطع ارشد و دکترا رشته مهندسی کامپیوتر را در دانشگاه های خصوصی بدون آزمون ترکیه ارائه داده ایم.

  ***جهت مشاوره، ثبت نام و استعلام آخرین شهریه مقاطع تحصیلی مختلف رشته مهندسی کامپیوتر در ترکیه با متخصصین ما در مجموعه آکادمی کرمی تماس بگیرید.

  شهریه کل دوره تحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر با اعمال بورسیه اختصاصی  مجموعه آکادمی کرمی در دانشگاه های خصوصی ترکیه برای سال تحصیلی 2025_2024 به شرح زیر است:

  نام دانشگاه 

  زبان تحصیل 

  شهریه کل دوره به دلار 

  ایستینیه انگلیسی 5.500
  آتیلیم انگلیسی 8.000
  اسکودار  ترکی  3.870
  اسکودار  انگلیسی  5.095
  اوکان  ترکی  5.400
  ایشیک  انگلیسی 4.250
  اوستیم تکنیک انگلیسی 3.500
  آیدین استانبول ترکی 8.000
  ایدین استانبول  انگلیسی 9.000
  هالیچ ترکی 6.000
  بیکوز انگلیسی 3.100
  کولتور ترکی 4.000
  باهچه شهیر انگلیسی  12.000
  بیکنت ترکی  3.056

  شهریه کل دوره تحصیل مقطع دکترا رشته مهندسی کامپیوتر با اعمال بورسیه اختصاصی مجموعه آکادمی کرمی در دانشگاه های خصوصی ترکیه برای سال تحصیلی 2025_2024 به شرح زیر است:

  نام دانشگاه

  زبان تحصیل 

  شهریه کل دوره

  مدیپول استانبول  انگلیسی 4.000
  اوکان ترکی 12.000
  آیدین ترکی 10.000
  ایشیک انگلیسی 9.500
  یدی تپه انگلیسی 20.000

  مدارک لازم برای ثبت نام رشته کامپیوتر در ترکیه

  برای ورود به دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه در تمامی مقاطع تحصیلی، مدارک مورد نیاز جهت پذیرش متفاوت است ولی به طور کلی عبارتند از:

  • اسکن پاسپورت
  • اسکن عکس 4*3
  • اصل مدرک دیپلم به همراه ترجمه ترکی یا انگلیسی
  • ریز نمرات دوره ی تحصیلی دبیرستان به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  • در صورتی که فارغ التحصیل دیپلم نظام قدیم هستید به ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن هم الزامی است.
  • مدرک قبولی در یکی از آزمون‌های TRYOS ،SAT (مقطع کارشناسی دانشگاه های دولتی)
  • مدرک زبان انگلیسی یا زبان ترکی متناسب با زبان تحصیل دانشگاه انتخابی (در صورت وجود )
  • مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد (برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا)
  • مدرک قبولی در آزمون ALES  و یا GRE (برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا)

  درآمد مهندسان کامپیوتر در ترکیه

  دستمزد یک مهندس کامپیوتر در ترکیه بین 1000 تا 3500 دلار در ماه است و در اینجا ما در مورد شرکت های بزرگ  و در مورد یک فارغ التحصیل قوی با مهارت های کافی صحبت می کنیم.

  مشاغل و آینده فارغ التحصیلان مهندسی کامپیوتر

  زمینه های اصلی تحصیل مهندسی کامپیوتر را می توان به چهار حوزه سخت افزار، نرم افزار، سیستم و شبکه تقسیم کرد. یک مهندس کامپیوتر طیف گسترده ای از کار در زمینه های زیر دارد:

  • تحلیل داده ها
  • طراحی وب
  • وتجربه در طراحی نرم افزار
  • مدیر بانک
  • مهندسی سخت افزار
  • مهندسی کنترل
  • طراحی گرافیک و طراحی.
  • تجربه شبکه و اینترنت
  • مهندسی داده
  • تحلیلگر داده
  • مهندسی رباتیک
  • طراحی پایگاه داده
  • مدیر پایگاه داده
  • متخصص امنیت شبکه
  • توسعه دهنده نرم افزار

  مهندسان کامپیوتر که به فرصت های شغلی بیشتری از گروه های مختلف شغلی دسترسی دارند، می توانند در سازمان های دولتی مختلف نیز استخدام شوند. علاوه بر این، مهندسان کامپیوتری که به محیط کسب و کار در محیط‌های اداری در شرکت‌های خصوصی علاقه‌مند به بسیاری از مشاغل خالی در بخش خصوصی دسترسی دارند، می‌توانند در زمینه‌های مختلف کاری نقش فعالی داشته باشند و زندگی کاری را آغاز کنند.

  اخذ اقامت برای تحصیل مهندسی کامپیوتر در ترکیه

  تمامی داوطلبان بعد از اخذ پذیرش خود از رشته مهندسی کامپیوتر و واریز بیعانه شهریه به دانشگاه مورد نظر، می توانند مراحل تعیین شده توسط سازمان آموزش عالی ترکیه (YoK) را طی بنمایند و برای اخذ اقامت تحصیلی در ترکیه اقدام بنمایند. مدت اقامت تحصیلی دانشجو در ترکیه بسته به تعداد سال های مقطع پذیرش شده دارد.

  خبر خوب اینکه! ما در آکادمی کرمی علاوه بر مشاوره و اخذ پذیرش از دانشگاه انتخابی، شما را در تمامی مراحل ثبت نام حضوری، انجام امور دنکلیک یا معادل سازی مدارک، رزرو خوابگاه و دریافت کیملیک یا اقامت دانشجویی به طور کامل همراهی می کنیم.

  شماره تماس

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا