ثبت نام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه برای سال تحصیلی (2025_2024) در حال انجام است!!!  

لیست دانشگاه های تایید ایران در ترکیه
وبلاگ

دانشگاه چانکایا آنکارا ترکیه: مراحل پذیرش + رتبه + شهریه 2024

 • معرفی کامل دانشگاه چانکایا ترکیه

  دانشگاه چانکایا ترکیه به عنوان یکی از دانشگاه های خصوصی  مطرح ترکیه به دلیل سطح کیفیت آموزش بالا در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران قرار دارد. لذا، تمامی داوطلبان ایرانی بعد از اتمام تحصیل می توانند برای ادامه تحصیل و ورود به بازار کار در ایران اقدام کنند.

  همینطور این دانشگاه عضو سیستم اراسموس تبادل دانشجو با برترین دانشگاه های کشور های مختلف جهان می باشد، به واسطه این برنامه تمامی دانشجویان دانشگاه پس از پایان سال تحصیلی دوم به مدت یک سال تحصیلی فرصت کسب تجربیات علمی مفیدی را در یکی از دانشگاه های عضو اتحادیه اروپا خواهند داشت.

  نوع دانشگاه خصوصی
  زبان تدریس انگلیسی و ترکی
  سال تاسیس 1997
  شهر  آنکارا
  تاییدیه دانشگاه تایید علوم ایران و اروپا
  رنکینگ جهانی در بین دانشگاه های جوان 88
  رنکینگ جهانی تایمز 401
  آدرس وب سایت دانشگاه http://www.cankaya.edu.tr

  دانشگاه چانکایا یکی از برترین دانشگاه های خصوصی ترکیه می باشد. این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه ها در رشته معماری و مهندسی بوده و سالیانه دانشجویان زیادی خواهان تحصیل رشته معماری و مهندسی در این دانشگاه می باشند.

  دانشگاه چانکایا در سال ۱۹۹۷ در پایتخت کشور ترکیه شهر آنکارا تاسیس شد و فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرد. این دانشگاه هر ساله پذیرای دانشجویان داخلی و خارجی زیادی بوده و دانشجویان می توانند در تمامی مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوند.

  بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل مهندسی گامپیوتر

  رنکینگ و رتبه دانشگاه چانکایا آنکارا

  یکی از مهم ترین معیار های تحصیل داوطلبان ایرانی و خارجی، میزان تاییدیه مدرک و رتبه دانشگاه مورد نظر در سطح جهانی است، چرا که رتبه و رنکینگ نشان دهنده میزان قدمت، اعتبار جهانی و سطح کیفیت اموزش دانشگاه ها می باشد.

  همانطور که در بالا اشاره کردیم دانشگاه چانکایا آنکارا به صورت تخصصی بر آموزش رشته های مهندسی متمرکز است به همین دلیل در سطح جهانی شناخته شده است و دارای رتبه خوبی در بین دانشگاه های جهان و خود کشور ترکیه است.

  رتبه‌بندی دانشگاه چانکایا آنکارا رتبه
  رتبه در میان دانشگاه های جهان 3051
  رتبه در میان دانشگاه های جوان 88
  رتبه در میان دانشگاههای ترکیه 48

  ***رتبه دانشگاه چانکایا در بین دانشگاه‌های ملی ترکیه 48 است و در بین دانشگاه‌های جهان دارای رتبه 3051 می‌باشد. این دانشگاه جزء معدود دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است مورد تایید وزارت علوم ایران می‌باشد.

  ادرس دانشگاه چانکایا کجاست؟

  دانشگاه چانکایا در منطقه اکیورت شهر اسکی شهیر واقع شده است. شهر اسکی شهیر را گردشگران داخلی و خارجی عمدتاً به خاطر رودخانه جذاب و بی‌نظیر پورسوک می‌شناسند. البته به خاطر وجود کارخانه‌های بسیار شما این شهر را می‌توانید یک شهر صنعتی نیز در نظر بگیرید. هم چنین این دانشگاه دارای ۲ پردیس به نام مرکزی و بالگات است.

  دانشگاه چانکایا آنکارا تایید وزارت علوم ایران

  دانشگاه چانکایا ترکیه صرفا بر روی آموزش رشته های مهندسی متمرکز است و رشته های علوم پزشکی را ارائه نمی دهد. این دانشگاه به دلیل سطح کیفیت اموزش و پیشرفت چشمگیر در چند سال اخیر توانسته است در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران قرار بگیرد. لذا تمامی داوطلبان ایرانی بعد از اتمام تحصیل می توانند برای ورود به بازار کار در ایران اقدام بنمایند.

  نکته! دانشگاه چانکایا ترکیه رشته های پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی را ارائه نمی دهد، لذا در لیست دانشگاه های تایید وزارت بهداشت ایران قرار ندارد.

  تحصیل پزشکی در دانشگاه چانکایا

  دانشگاه خصوصی چانکایا در گروه‌های ریاضی، هنر و انسانی رشته ارائه می‌دهد و در حال حاضر امکان تحصیل پزشکی در این دانشگاه برای متقاضیان وجود ندارد. به جای این به شما دانشگاه‌های برتر ترکیه از جمله دانشگاه مدیپول استانبول، دانشگاه آیدین استانبول و …. را پیشنهاد می‌کنیم.

  تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه بدون آزمون

  تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه چانکایا

  اگر به دنبال تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه چانکایا هستید، بهتر است بدانید این دانشگاه، رشته دندانپزشکی ندارد. اما برای رشته‌های مدیریت؛ مهندسی می‌توانید روی آن حساب کنید. پر تقاضا ترین دانشگاه ها برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه عبارتند از: دانشگاه باهچه شهیر و دانشگاه یدی تپه استانبول می باشد.

  تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون

  دانشکده های دانشگاه چانکایا ترکیه

  • دانشکده‌ی معماری
  • دانشکده‌ی علوم و هنر
  • دانشکده‌ی علوم اداری و اقتصاد
  • دانشکده مهندسی

  رشته های دانشگاه چانکایا ترکیه

  از جمله رشته های محبوب ارائه شده در این دانشگاه می توان به رشته هایی چون روانشناسی، زبان و ادبیات انگلیسی، مترجمی زبان انگلیسی، ریاضیات، مدیریت، اقتصاد، بانکداری، حقوق، مهندسی صنایع، مهندسی الکترونیک، مهندسی کامپیوتر، علوم سیاسی و روابط بین الملل، مهندسی عمران، معماری، معماری داخلی و … اشاره کرد.

  شرایط پذیرش دانشگاه چانکایا ترکیه

  برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه چانکایا ترکیه، داوطلبان باید در آزمون ورودی SAT شرکت کنند و با کسب امتیاز از این آزمون برای ثبت نام رشته مورد نظر اقدام کنند. آزمون SAT یک آزمون جامع آمریکایی است که از دو بخش زبان انگلیسی و ریاضی تشکیل شده و داوطلبان باید از مجموع 1600 نمره ازمون حداقل 1200 دریافت کنند.

  نکته! آزمون SAT سالانه سه الی چهار بار در بازه های زمانی متفاوت برگزار می گردد، نزدیک ترین حوزه امتحانی برای شرکت در این آزمون، کشور ترکیه می باشد. با استفاده از نتیجه این ازمون داوطلبان می توانند شانس قبولی خود را در برخی از دانشگاه های برتر ترکیه از جمله حاجت تپه، قاضی، کوچ، سابانجی و بیلکنت امتحتان کنند.

  جهت کسب اطلاعات بیش تر از دانشگاه چانکایا آنکارا می توانید به سایت اصلی این دانشگاه به آدرس http://www.cankaya.edu.tr مراجعه کنید. همچنین برای کسب اطلاعات از نحوه ثبت نام و پذیرش در برترین دانشگاه های دولتی و خصوصی کشور ترکیه با مشاوران و کارشناسان آکادمی کرمی تماس بگیرید.

  خبر خوب اینکه! آکادمی کرمی با سابقه بیش از پنج سال همکاری مستقیم با دانشگاه های خصوصی ترکیه، شرایط تحصیل بدون کنکور و با شرط معدل را برای تمامی داوطلبان ممتاز ایرانی ایجاد نموده است. که با استفاده از این شرایط شما می توانید بدون آزمون و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی مقطع دبیرستان اقدام کنید.

  تحصیل داروسازی در ترکیه بدون آزمون

  مدارک مورد نیاز ثبت نام دانشگاه چانکایا آنکارا 

  • اسکن پاسپورت
  • اسکن عکس 4*3
  • اصل مدرک دیپلم به همراه ترجمه ترکی یا انگلیسی
  • ریز نمرات دوره ی تحصیلی دبیرستان به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  • نتیجه ازمون معتبر SAT
  • در صورتی که فارغ التحصیل دیپلم نظام قدیم هستید به ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن هم الزامی است.

  نکته مهم! اگر دانش آموز سال آخر دبیرستان هستید با ترجمه کارنامه سال دهم، یازدهم و کارنامه ترم اول دوازدهم به همراه ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل می توانید برای پذیرش دانشگاه های ترکیه اقدام کنید.

  مشاوران برتر آکادمی کرمی

  مشاوران برتر آکادمی کرمی با سابقه پنج سال مشاوره در زمینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه، در این مقاله سعی بر ارائه به روز ترین مطالب نموده اند و همینطور متخصصین ما همواره در تلاش اند متناسب با شرایط موجود، بهترین مسیر ادامه تحصیل را به داوطلبان پیشنهاد دهند. در ادامه به طور کامل به شرایط تحصیل در دانشگاه چانکایا آنکارا پرداخته ایم.

  شماره تماس

  برای مشاوره رایگان تلفنی هر روز هفته از ساعت 9 صبح الی 8 شب پاسخگوی سوالات شما هستیم. 

  09104509900

  پذیرش دانشگاه چانکایا در مقطع ارشد و دکتری

  متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در دوره های فوق لیسانس و دکتری دانشگاه چانکایا ترکیه را دارند، می توانند در دو آزمون GRE و ALES شرکت نمایند. آزمون آلس برای ورود دانشجویان ترکی زبان و اهل کشور ترکیه است. آزمون GRE آزمون اصلی برای پذیرش در دوره های تکمیلی حاجت تپه بوده و چه متقاضیان داخلی و چه خارجی می توانند از این طریق اقدام به تحصیل در این دانشگاه نمایند.

  نکته مهم! برای پذیرش در دوره کارشناسی ارشد ترجمه (انگلیسی و یا ترکی) مدارک کارشناسی و دیپلم به همراه ریز نمرات هر دو مقطع و برای دوره دکتری ترجمه (انگلیسی یا ترکی) مدارک دوره دبیرستان ، کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات هر سه مقطع مورد نیاز است. همچنین برای پذیرش مقطع دکترا مدرک زبان تافل الزامی است.

  در صورتی که شما در دانشگاه حاجت تپه بخواهید در مقاطع تکمیلی به زبان ترکی استانبول تحصیل کنید میتوانید در آزمون ALES شرکت کنید و همچنین به طور کلی چه به زبان انگلیسی و چه ترکی قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را داشته باشید میتوانید در آزمون GRE شرکت کنید.

  مدارک لازم ثبت نام تحصیلات تکمیلی در دانشگاه چانکایا آنکارا 

   مقطع ارشد 

  1. ریز نمرات کارشناسی به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  2. اصل یا گواهی مدرک کارشناسی به همراه زبان ترکی یا انگلیسی
  3. مدرک زبان انگلیسی تافل یا مدرک زبان ترکی تومر (در صورت وجود/ داشتن مدرک الزامی نمی باشد)

   مقطع دکترا 

  1. ریز نمرات کارشناسی و اصل یا گواهی مدرک کارشناسی به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  2. ریز نمرات ارشد و اصل یا گواهی مدرک ارشد به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  3. مدرک زبان انگلیسی تافل یا مدرک زبان ترکی تومر ( داشتن مدرک الزامی می باشد)
  4. تز پایان نامه به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی

  آزمون های ورودی دانشگاه چانکایا آنکارا 

   مقطع تحصیلی  آزمون ورودی  شرایط پذیرش 
  کارشناسی  آزمون SAT

   1. کسب امتیاز حداقل 1200 از 1600 نمره کل آزمون 

  2. شرایط سن کمتر از 25 سال و معدل مقطع دیپلم حداقل 17

  3. تسلط به زبان انگلیسی یا ارائه مدرک تافل 

  کارشناسی ارشد و دکترا  آزمون ALES یا GRE 1. کسب امتیاز قابل قبول از آزمون های ورودی 

  2. ارائه مدرک تافل زبان انگلیسی 

  3.برای تحصیل به زبان ترکی شرکت در آزمون ALES و به زبان انگلیسی شرکت در آزمون GRE 

  تبادل دانشجو در دانشگاه چانکایا ترکیه

  دانشگاه چانکایا در برنامه های تبادل دانشجویی همچون اراسموس فعالیت داشته و در عضویت با حدود 37 دانشگاه عالی در 17 کشور دنیا می باشد. از همین رو امکان تحصیل دانشجویان این دانشگاه در برترین دانشگاه های اروپایی فراهم آورده شده است. دانشجویان می توانند از این فرصت تحصیل استفاده کرده و چند ترم تحصیلی خود را در دانشگاه های قدرتمند اروپایی بگذارنند. به طور کلی دانشجویان دانشگاه چانکایا فرصت های تحصیلی و شغلی زیادی را پیش روی خود خواهند داشت.

  زبان تحصیل در دانشگاه چانکایا ترکیه

   زبان آموزشی دانشگاه چانکایا ترکیه ترکی و انگلیسی می باشد و از همین رو دانشجویان می بایست با توجه به زبان آموزشی رشته مورد نظر خود به یکی از این دو زبان تسلط کافی داشته و دارای مدرک زبان ترکی تومر و مدرک انگلیسی باشند. در صورتی که دانشجو تسلط کافی به زبان ترکی یا انگلیسی نداشته باشد، می بایست در دوره یک ساله آموزش زبان ترکی یا انگلیسی حاضرلیک که توسط خود دانشگاه برگزار می شود شرکت کرده و در پایان ترم نمره قابل قبول را بدست آورد.

  شهریه سالانه دانشگاه چانکایا ترکیه

  با توجه به اینکه دانشگاه چانکایا جزو دانشگاه های خصوصی ترکیه محسوب می شود دارای شهریه بالاتری به نسب دانشگاه های دولتی می باشد، به طور متوسط شهریه مقطع کارشناسی 2 الی 3 هزار دلار در سال معادل 100 الی 150 میلیون می باشد.

  امکانات دانشگاه چانکایا ترکیه

   امکانات دانشگاه چانکایا ترکیه شامل خوابگاه‌های راحت و مرفه، غذاخوری‌های تمیز و شیک، کتابخانه‌های به‌روز و مجهز، آتلیه‌های بزرگ،سالن‌های ارائه و ژوژمان، آزمایشگاه‌های تخصصی، باشگاه‌ها و زمین‌های بازی و ورزش از جمله زمین والیبال، تنیس، فوتبال، بدمینتون، بسکتبال و … می‌باشد.

  کتابخانه دانشگاه چانکایا

  بخش مهم هر دانشگاهی، کتابخانه‌ی آن است. دو کتابخانه بزرگ به نام‌های کتابخانه مرکزی و کتابخانه بالگات در دانشگاه چانکایا وجود دارند که به صورت جداگانه فعالیت می‌کنند. مساحت کتابخانه مرکزی به 5019 مترمربع و ظرفیت 500 نفر می‌رسد. مساحت کتابخانه بالگات نیز حدود 1300 متر مربع است و ظرفیت 360 نفر را داراست. در هر کدام از این کتابخانه‌ها، اتاق مطالعه، کلاس‌های کار گروهی، رایانه‌ای و … نیز وجود دارد.

  سالن‌های غذاخوری چانکایا

  تعداد 4 غذاخوری بزرگ، 2 غذاخوری در خوابگاه‌ها دخترانه و پسرانه به ظرفیت 10000 دانشجو و 7 کافه تریا وجود دارد. شما هر جای دانشگاه که باشید به راحت می‌توانید خود را به مراکز ارائه خدمات غذاخوری برسانید.

  خوابگاه های دانشجویی دانشگاه چانکایا

  خوابگاه های دانشجویانی دخترانه و پسرانه مستقر در پردیس مرکزی، به ویژه برای دانشجویانی که از خارج از آنکارا می آیند، در طول تحصیل در یک محیط سالم، امن، آرام، راحت، گرم و بهداشتی، در سال تحصیلی 2016-2015 با ایجاد فرصت های اقامتی، تغذیه، مطالعه و معاشرت آغاز به کار کرد.

  در خوابگاه های دخترانه و پسرانه دانشگاه به طور جداگانه، 23 اتاق تک نفره، 20 اتاق سه نفره و 1 اتاق برای معلولین، با ظرفیت کل 168 دانشجو متشکل از فضای کار و زندگی وجود دارد. در تمام خوابگاه ها امکانات مورد نیاز دانشجویان از قبیل تلویزیون، اینترنت، خدمات نظافتی، سالن های مطالعه، سمینارها و رویدادها و… ارائه می شود.

  • صبحانه و شام
  • دسترسی به اینترنت رایگان و نامحدود شخصی
  • آب گرم 24 ساعته
  • نظافت روزانه اتاق
  • امکانات شستشو، خشک کن و اتو رایگان
  • اتاق کار 24 ساعته در محوطه مشترک
  • تلویزیون و بیلیارد در منطقه مشترک،
  • نگهبان 24 ساعته خوابگاه
  • سمینارها و رویدادها
  • نزدیکی به مرکز ورزشی، کافه تریا، کنگره و مرکز فرهنگی
  • امکان نشستن و استراحت در مناطق سرسبز
  • ارائه خدمات امنیتی 24 ساعته در سراسر محوطه دانشگاه
  • خدمات بهداشتی پردیس؛ پزشک، پرستار، روان‌شناس از ساعت 09:00 الی 17:00
  • پارکینگ

  خوابگاه دانشجویی پتک

  خوابگاه خصوصی دخترانه پتک که دارای استانداردهای بالا با امکانات مدرن است، در سال تحصیلی 2002-2001 در پردیس بالگات دانشگاه چانکایا افتتاح شد. خوابگاه خصوصی دخترانه پتک به صورت اتاقهای راحت تک نفره و دو نفره، سوئیت خصوصی و آپارتمانهای جداگانه به دانشجویان ارائه می شود که شامل امکاناتی همچون اینترنت، تلویزیون شخصی در هر اتاق،آب گرم 24 ساعته، یخچال و میز های مناسب برای کار می باشد. همینطور با اقامت در این خوابگاه دانشجویان می توانند از امکانات استخر، باشگاه ورزشی، سونا،کافه و مناطق سرسبز این خوابگاه استفاده کنند.

  هزینه‌های زندگی دانشجویی در آنکارا

  هزینه‌های زندگی در حین تحصیل بستگی به سبک زندگی دانشجو دارد؛ از نوع محل اقامت گرفته تا نوع تفریحات دانشجو در این امر تاثیر گذار هستند اما به‌طور میانگین هزینه زندگی در دانشجویی در آنکارا را می‌توان ماهانه 400 الی 700 تخمین زد. دانشگاه خاورمیانه هزینه ثبت‌نام و تهیه کتاب‌های مورد نیاز در هر ترم 100 تا 150 دلار برآورد کرده است. اگر دانشجو خارج از کمپوس دانشگاهی اقامت داشته باشد، هزینه محل اقامت نیز به دیگر موارد افزوده می‌شود؛ اجاره ماهانه آپارتمان در آنکارا به‌طور میانگین 200 تا 300 دلار است و هزینه حمل‌ونقل 20 تا 50 دلار را نیز در کنار دیگر مخارج ماهانه زندگی در خارج از کمپوس باید در نظر گرفت.

  مشاوره ثبت نام در دانشگاه چانکایا آنکارا

  در میان تمام موسسه های خدماتی که کار پذیرش و اقامت شما در دانشگاه های ترکیه را سخت تر می کنند، آکادمی کرمی  با سابقه درخشان پنج سال فعالیت در این زمینه، درصدد است تا هرچه راحت تر و سریع تر شما به رشته مورد نظر و دانشگاه مقصدتان برسید.

  برای همین در زمینه های مختلف دریافت بورسیه دانشگاه های ترکیه، دریافت کمک هزینه های تحصیلی، نمره قبولی در آزمون های ورودی و منابع آنها و در تمام گام های ثبت نام تا پذیرش را می توانید با کارشناسان ما همراه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره های رایگان و تخصصی ما، همین حالا با ما تماس بگیرید.

  شماره تماس

  09104509900

  پیشنهاد می کنیم مقاله دانشگاه های دولتی مطرح ترکیه را نیز مطالعه کنید:

  دانشگاه حاجت تپه / دانشگاه آنکارا  / دانشگاه استانبول / دانشگاه دکوز ایلول ازمیر / دانشگاه مارمارا /دانشگاه کاتب چلبی / دانشگاه قاضی آنکارا / دانشگاه اژه ازمیر /  دانشگاه جراح پاشا 

  پیشنهاد می کنیم مقاله دانشگاه های خصوصی ترکیه را نیز مطالعه کنید:

  دانشگاه ینی یوزییل / دانشگاه اطلس / دانشگاه اسکودار/ دانشگاه ایستینیه / دانشگاه بیرونی / دانشگاه کوچ / دانشگاه نیشانتاشی/ دانشگاه آجی بادام / دانشگاه لقمان حکیم آنکارا / دانشگاه مدیپول آنکارا

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا