ثبت نام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه برای سال تحصیلی (2025_2024) در حال انجام است!!!  

لیست دانشگاه های تایید ایران در ترکیه
وبلاگ

دانشگاه رجب طیب اردوغان ترکیه✔ شرایط پذیرش + شهریه 2024

 • معرفی کامل دانشگاه رجب طیب اردوغان ترکیه

  دانشگاه رجب طیب اردوغان (Recep Tayyip Erdogan university) یکی از دانشگاه های دولتی کشور ترکیه می باشد که در 17 مارس سال 2006 برای اولین بار در شهر ریزه تاسیس شد. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور فعلی کشور ترکیه می باشد و از آن جایی که زادگاه او شهر ریزه می باشد، نام این دانشگاه را به اسم او انتخاب کرده اند.

  دانشجویان بین المللی و خارجی جهت تحصیل در دانشگاه رجب طیب اردوغان می بایست در آزمون های ورودی SAT،TRYOS شرکت کرده و امتیاز و نمره قابل قبول را با توجه به رشته انتخابی خود بدست آورند.

  دانشگاه رجب طیب اردوغان در سال تحصیلی 2023 در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران قرار گرفته است. لذا، مدرک این دانشگاه برای تحصیل در تمامی رشته های غیر پزشکی قابل قبول ایران است و ارزشیابی می شود. علاوه بر این، دارای تاییدیه کشور های عربی و اتحادیه اروپا می باشد.

  هزینه های تحصیل در این دانشگاه بسیار مقرون به صرفه می باشد و سالانه به لیر محاسبه می شود، علاوه بر این هزینه های زندگی دانشجویی در ریزه مناسب و ماهانه حدود 7000 لیر است. این دانشگاه در پردیس خود خدمات خوابگاه با هزینه اجاره ماهانه حداکثر 2000 لیر ارائه می دهد. 

  دانشگاه رجب طیب اردوغان بورسیه های تحصیلی متنوعی را ارئه می دهد، که عبارتند از: بورسیه تحصیلی ترکیه بورسلاری، بورسیه اراسموس، بورسیه مولانا و فارابی می باشد.
  نوع دانشگاه دولتی
  زبان تدریس ترکی
  سال تاسیس 2006
  شهر  ریزه
  تاییدیه دانشگاه تایید علوم ایران و اروپا
  رنکینگ جهانی QS  1987
  نحوه پذیرش آزمون YOS ،TRYOS ،SAT و با شرط معدل
  آدرس وب سایت دانشگاه https://erdogan.edu.tr/

  دانشگاه رجب طیب اردوغان ترکیه مورد تأیید ایران

  دانشگاه رجب طیب اردوغان، یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه است که به دلیل سطح کیفیت آموزش و اعتبار جهانی توانسته است در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در ترکیه قرار بگیرد. لذا مدرک آن برای تحصیل در تمامی رشته های مهندسی، هنری، مدیریتی و … قابل قبوال ایران است و ارزشیابی می شود.
  با توجه به درخواست بالای داوطلبان ایرانی برای تحصیل در این دانشگاه و افزایش میزان رضایت مندی دانشجویان خارجی از عملکرد آموزشی آن، احتمال اینکه در سال های آتی در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه قرار بگیرد، بسیار بالا است.

  اگر قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی را دارید و می‌خواهید در ایران مشغول به کار شوید، باید دانشگاه خود را از لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه انتخاب کنید.

  دانشگاه رجب طیب اردوغان مورد تایید علوم ایران

  رتبه و رنکینگ دانشگاه رجب طیب اردوغان 

  رنکینگ دانشگاه ها بر اساس میزان فعالیت های علمی دانشگاه از جمله تعداد کتاب های تالیف شده، تعداد اعضای هیات علمی، تعداد مقالات در حوزه های مختلف، مقالات جهانی، فعالیت های علمی در سطح جهانی و… سنجیده می شود. برای همین هرچه رنکینگ یا رتبه ی یک دانشگاه بهتر باشد، مدرک تحصیلی آن دانشگاه اعتبار بیشتری دارد.

  دانشگاه رجب طیب اردوغان جزء 100 دانشگاه دولتی برتر ترکیه می باشد؛ که با توجه به قدمت و کیفیت آموزش توانسته است رتبه و اعتبار خوبی را در بین بهترین دانشگاه های جهان کسب کند. مدرک این دانشگاه در حال حاضر برای تحصیل در رشته های غیر پزشکی مورد تایید ایران می باشد و در سطح گروه ج دانشگاه های تایید وزارت علوم قرار دارد.

  اعتبار دانشگاه رجب طیب اردوغان  رتبه
  در بین دانشگاه های جهان  1987
  در بین دانشگاه های آسیا 850
  در بین دانشگاه های ترکیه 70

  تبادل دانشجو در دانشگاه رجب طیب اردوغان 

  دانشگاه رجب طیب اردوغان عضو برنامه تبادل دانشجو اراسموس با کشور های عضو اتحادیه اروپا می باشد. با استفاده از این شرایط تمامی دانشجویان ممتاز می توانند بدون هزینه و کاملا رایگان به مدت یک سال تحصیلی در یکی از دانشگاه های معتبر کشور های عضو اتحادیه مشغول به تحصیل شوند و تجربه تحصیلی خوبی را بدست آورند.

  برای شرکت در بورسیه تبادل دانشجو اراسموس مقاطع کاردانی و کارشناسی باید دارای حداقل معدل 2/20 از 4 یا 58 از 100 باشند و همینطور برای دانشجویان مقطع ارشد و دکتری باید حداقل معدل 2/50 از 4 یا 65 از 100 باشد. دانشجویان در تمامی مقاطع کاردانی، کارشناسی، ارشد و دکترا باید سال اول را گذرانده باشند و از شرایط معدل و رزومه خوب برخوردار باشند

  با استفاده از این روش دانشجویان می توانند تا 12 ماه در هر مقطع تحصیلی از این شرایط بهره مند شوند.

  دانشگاه رجب طیب اردوغان عضو سیستم تبادل دانشجو با اروپا

  شرایط پذیرش دانشگاه رجب طیب اردوغان

  دانشگاه رجب طیب اردوغان یکی از دانشگاه‌های برتر ترکیه است که علاوه بر شهروندان ترکیه‌ای، دانشجوی بین‌المللی پذیرش می‌کند. همچنین این دانشگاه اغلب رشته های تحصیلی پرتقاضای ترکیه از جمله پزشکی، دندانپزشکی را ارائه می‌دهد و مقصد مناسبی برای افرادی است که قصد تحصیل در ترکیه و شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه های ترکیه را دارند.

  پذیرش داوطلبان بین المللی در دانشگاه رجب طیب اردوغان برای مقطع کارشناسی و رشته های پزشکی و دندانپزشکی از طریق شرکت در یکی از آزمون های ورودی TRYOS یا SAT و کسب امتیاز قابل قبول برای رشته مورد نظر می باشد. آزمون متمرکز TRYOS هر سال در دو بازه زمانی مختلف برگزار می شود، که برای قبولی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی این دانشگاه داوطلبان باید موفق به کسب حداقل نمره 450 از 500 نمره کل آزمون تریوس شوند.

  علاوه بر این برای قبولی در رشته های مهندسی کسب امتیاز  350 و الباقی رشته ها حداقل نمره 250 الزامی می باشد.طریق یکی از آزمون های ورودی TRYOS و SAT امکانپذیر است و در مقاطع تحصیلات تکمیلی نتیجه یکی از آزمون های  ALES یا GRE مورد نیاز است.

  تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه بدون آزمون

  پذیرش بدون آزمون دانشگاه رجب طیب اردوغان

  یکی از سوالات پر تکرار داوطلبان ایرانی در مورد شرایط پذیرش بدون آزمون در دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد. متاسفانه در چند سال اخیر اطلاعیه پذیرش بدون آزمون در دانشگاه های دولتی بصورت غیر قانونی و خرید صندلی توسط افراد سود جو در حال چرخیدن است. همانطور که گفته شد، پذیرش قانونی این دانشگاه ها از جمله دانشگاه رجب طیب اردوغان فقط از طریق شرکت در آزمون ورودی و کسب امتیاز می باشد.

  تنها با استفاده از قبولی در بورسیه تحصیلی دولت ترکیه تحت عنوان ترکیه بورسلاری امکان ثبت نام بدون آزمون در دانشگاه های دولتی ترکیه و بدون پرداخت شهریه امکانپذیر است. که قبولی از طریق ترکیه بورسلاری بسیار سخت و پیچیده می باشد. چرا که داوطلب باید واجد شرایط سنی کمتر از 21 سال و معدل دیپلم حداقل 19 باشد. علاوه بر این باید دارای یک رزومه علمی قوی باشد.

  نکته قابل توجه! هر چه تعداد این امتیازات بیشتر باشد، شانس قبولی دانشجو برای دریافت پذیرش بدون آزمون با بورسیه تحصیلی در دانشگاه های دولتی ترکیه بالا خواهد بود.

  ***جهت ثبت نام و اطلاع از تاریخ بورسیه تحصیلی دولت ترکیه می توانید با کارشناسان ما در مجموعه آکادمی کرمی تماس بگیرید.

   تحصیل بدون آزمون در دانشگاه رجب طیب اردوغان

  تحصیل پزشکی در دانشگاه رجب طیب اردوغان

  مدت تحصیل پزشکی در ترکیه شش سال به طول می انجامد و داوطلبان ایرانی برای پذیرش این رشته در دانشگاه رجب طیب اردوغان می توانند با کسب امتیاز حداقل 95 از 100 نمره کل آزمون یوس موفق به قبولی شوند یا اگر از رزومه علمی خوبی برخوردار هستند برای پذیرش با شرط معدل و بدون آزمون این دانشگاه اقدام کنند.

  مدرک پزشکی دانشگاه رجب طیب اردوغان در حال حاضر مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیست، اما دارای تاییدیه کشور های عربی، کشور های عضو اتحادیه اروپا هست. اگر قصد دارید بعد از اتمام تحصیل در ایران وارد بازار کار شوید، شما می توانید دوره عمومی خود را در این دانشگاه و تخصص خود را در یکی از دانشگاه های مورد تایید بهداشت ایران بگذرانید تا مدرک شما در ایران ارزشیابی گردد.

  دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشکده پزشکی دانشگاه رجب طیب اردوغان را دارند، باید در آزمون تعیین سطح زبان ترکی دانشگاه را شرکت کنند و پس از دریافت نمره قابل قبول، می توانند وارد دوره اصلی این رشته شوند. اگر دانشجو مدرک بین المللی TOMER را از قبل دریافت کرده باشد، نیازی به شرکت در آزمون تعیین دانشگاه را ندارد.

  نکته قابل توجه اینکه! داوطلبان ایرانی برای تحصیل بدون آزمون پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه رجب طیب اردوغان، باید واجد شرایط سنی کمتر از 25 سال و معدل حداقل 17 باشند.

  رشته پزشکی دانشگاه رجب طیب اردوغان در حال حاضر برترین رشته این دانشگاه است که در رتبه 54 رشته پزشکی دانشگاه‌های ترکیه قرار دارد. به همین دلیل مقصد خیلی از داوطلبانی که قصد تحصیل پزشکی در ترکیه دارند، دانشگاه رجب طیب اردوغان است.

  تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه رجب طیب اردوغان

  مدت تحصیل دندانپزشکی در ترکیه پنج سال می باشد، پذیرش رشته دندانپزشکی دانشگاه رجب طیب اردوغان از دو روش کسب امتیاز حداقل 450 از 500 نمره آزمون متمرکز تریوس و همینطور از طریق آزمون جامع آمریکایی SAT امکانپذیر است. تمامی فارغ التحصیلان بعد از اتمام پنج سال تحصیل می توانند برای ورود به بازار کار و تاسیس کلینیک دندانپزشکی در ترکیه اقدام کنند.

  دانشگاه رجب طیب ارددوغان دارای لابراتور های تخصصی دندانپزشکی می باشد، که تمامی مواد اولیه و تجهیزات دندانپزشکی را به صورت اختصاصی در اختیار هر دانشجو قرار داده است. اگر به دنبال تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون هستید، پیشنهاد می کنیم مقاله آن را مطالعه کنید.

  تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون

  تحصیل پزشکی در دانشگاه رجب طیب اردوغان

  مشاوران برتر آکادمی کرمی

  مشاوران برتر آکادمی کرمی با سابقه پنج سال مشاوره در زمینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه، در این مقاله سعی بر ارائه به روز ترین مطالب نموده اند و همینطور متخصصین ما همواره در تلاش اند متناسب با شرایط موجود، بهترین مسیر ادامه تحصیل را به داوطلبان پیشنهاد دهند. در ادامه به طور کامل به شرایط تحصیل در دانشگاه رجب طیب اردوغان ترکیه پرداخته ایم.

  شماره تماس

  شهریه تحصیل در دانشگاه رجب طیب اردوغان 2024

  دانشگاه رجب طیب اردوغان یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد، که شهریه سالانه به لیر دریافت می کند و هزینه این دانشگاه نسبت به دانشگاه های خصوصی ترکیه بسیار مناسب و مقرون به صرفه تر می باشد. در ادامه شهریه های به روز این دانشگاه را برای اکثر رشته های پرطرفدار این دانشگاه  ارائه داده ایم.

  دانشکده زبان تحصیل  شهریه سالانه (لیر)
  پزشکی  ترکی 157.300
  دندانپزشکی  ترکی 131.600
  علوم بهداشت  ترکی 75.700
  حقوق  ترکی 83.300
  مهندسی و معماری  ترکی 103.200
  گردشگری ترکی 75.700
  اقتصاد و علوم اداری ترکی 83.300
  علوم ورزشی ترکی 75.700

  دانشگاه رجب طیب اردوغان شهریه یک سال تحصیلی را در دو قسط دریافت می کند، دانشجو در زمان ثبت نام حضوری و شروع دوره تحصیلی موظف به پرداخت نیمی از شهریه کل یک سال تحصیلی می باشد و الباقی شهریه در نیمه دوم سال، اواخر دی ماه تسویه می گردد. برای دانلود فایل شهریه سال تحصیلی 2024_2023 دانشگاه رجب طیب اردوغان بر روی آن کلیک بنمایید.

  شهریه دانشگاه رجب طیب اردوغان

  بورسیه تحصیلی دانشگاه رجب طیب اردوغان 

  دانشگاه رجب طیب اردوغان برای برخی از دانشجویان واجد شرایط خود، تخفیف شهریه و بورسیه های تحصیلی را در نظر گرفته است و دانشجویان هر ساله می توانند درخواست خود را به دانشگاه ارائه داده و پیس از ارزیابی و بررسی توسط دانشگاه از بورسیه تحصیلی بهره مند شوند. بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه رجب طیب اردوغان به شرح زیر هستند:

  1.بورسیه تحصیلی فوق‌العاده: این بورسیه به دانشجویانی که در رتبه‌بندی موفقیت عمومی در ترکیه در بین 1000 دانشجوی برتر قرار می‌گیرند، تعلق داده می‌شود. مبلغ این بورسیه 3000 لیر در ماه است.

  2.بورسیه موفقیت: مبلغ این بورسیه 2000 و 1000 لیر در ماه است.

  3.بورسیه تحصیلی دانشجویان برتر: در قالب این بورسیه ماهانه 1000 لیر به سه دانشجوی اول در رشته‌های دانشکده پزشکی، فنی مهندسی، معماری، حقوق و الهیات دانشگاه پرداخت می‌شود.

  بورسیه تحصیلی دانشگاه نجم الدین اربکان

  مدارک مورد نیاز ثبت نام دانشگاه رجب طیب اردوغان 

  برای پذیرش در مقاطع کاردانی، کارشناسی دانشگاه رجب طیب اردوغان باید مدارک خود را به همراه ترجمه رسمی و معتبر در وبسایت دانشگاه بارگذاری نمایید. مدارک ثبت نام شامل موارد زیر می باشد:

  • اسکن پاسپورت
  • اسکن عکس 4*3
  • نتایج یکی از آزمون های YOSو TRYOS
  • اصل مدرک دیپلم به همراه ترجمه ترکی یا انگلیسی
  • ریز نمرات دوره ی تحصیلی دبیرستان به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  • در صورتی که فارغ التحصیل دیپلم نظام قدیم هستید به ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن هم الزامی است.

  نکته مهم! اگر دانش آموز سال آخر دبیرستان هستید با ترجمه کارنامه سال دهم، یازدهم و کارنامه ترم اول دوازدهم به همراه ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل می توانید برای پذیرش دانشگاه های ترکیه اقدام کنید.

  *برای تحصیل بدون آزمون در دانشگاه های مورد تایید ایران در ترکیه هستید، پیشنهاد می کنیم مقاله  دانشگاه های باهچه شهیر، مدیپول استانبول، آیدین و یدی تپه را مطالعه بفرمایید.

  دانشکده های دانشگاه رجب طیب اردوغان

   دانشگاه رجب طیب اردوغان در ابتدا در سال 1976 به عنوان یک دانشکده حرفه ای فعالیت خود را آغاز کرد و سپس با گذر زمان شروع به ایجاد دانشکده های گوناگون زیادی کرد. هم اکنون این دانشگاه دارای 15 دانشکده که تقریباً تمامی رشته‌های پرمتقاضی را به کسانی که قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را دارند، ارائه می‌دهد. اسامی این دانشکده‌ها عبارت‌اند از:

  • دانشکده دندانپزشکی
  • دانشکده داروسازی
  • دانشکده تعلیم و تربیت
  • دانشکده علوم و هنر
  • دانشکده حقوق
  • دانشکده علوم اقتصادی و اداری
  • دانشکده الهیات
  • دانشکده مهندسی و معماری
  • دانشکده علوم بهداشتی
  • دانشکده علوم ورزشی
  • دانشکده شیلات
  • دانشکده پزشکی طورغود قران
  • دانشکده دریانوردی
  • دانشکده کشاورزی
  • دانشکده گردشگری

  زبان تحصیل در دانشگاه رجب طیب اردوغان

  زبان تحصیل در دانشگاه رجب طیب اردوغان به ترکی می باشد، برای پذیرش اولیه از دانشگاه نیازی به ارائه مدرک زبان نیست. اما، داوطلب برای ورود به دوره اصلی رشته مورد نظر باید در آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه شرکت کرده و نمره قابل قبول کسب کند و یا از قبل مدرک بین المللی زبان ترکی تومر TOMER را به دانشگاه ارائه دهد.

  اگر داوطلب از سطح زبان کافی برخوردار نباشد، باید به مدت یک سال در دوره های حاضرلیک آموزش زبان دانشگاه شرکت کند. این دوره فقط برای آموزش زبان به صورت حضوری در خود دانشگاه می باشد و داوطلب در این بازه زمانی اجازه اخذ واحد درسی نخواهد داشت.

  لازم است بدانید که! ارائه مدرک زبان TOMER سطح C1 برای تحصیل در رشته های علوم پزشکی این دانشگاه و مدرک سطح B2 ترکی برای الباقی رشته ها الزامی می باشد.

  تحصیلات تکمیلی در دانشگاه رجب طیب اردوغان

  برای متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در تحصیلات تکمیلی دانشگاه رجب طیب اردوغان ترکیه را دارند، باید در یکی از آزمون های GRE و ALES شرکت نمایند. آزمون آلس برای ورود دانشجویان ترکی زبان و اهل کشور ترکیه است. آزمون ALES آزمون اصلی برای پذیرش در دوره های تکمیلی این دانشگاه می باشد و چه متقاضیان داخلی و چه خارجی می توانند از این طریق اقدام به تحصیل در این دانشگاه نمایند.

  نکته مهم! برای پذیرش در دوره کارشناسی ارشد ترجمه (انگلیسی و یا ترکی) مدارک کارشناسی و دیپلم به همراه ریز نمرات هر دو مقطع و برای دوره دکتری ترجمه (انگلیسی یا ترکی) مدارک دوره دبیرستان، کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات هر سه مقطع مورد نیاز است. همچنین برای پذیرش مقطع دکترا مدرک زبان تافل الزامی است.

  امکانات دانشگاه رجب طیب اردوغان

  دانشگاه رجب طیب اردوغان یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد که با فراهم نمودن امکانات تحصیلی، آموزشی و رفاهی گوناگون و متعدد سعی در ایجاد رفاه هر چه بیشتر دانشجویان خود و هم چنین تربیت دانشجویانی کوشا، خلاق و متفکر می باشد. از جمله امکاناتی که این دانشگاه برای دانشجویان خود فراهم نموده است می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • آزمایشگاه های مجهز
  • کتابخانه
  • مرکز بهداشت
  • باشگاه های ورزشی
  • کافه تریاها
  • محوطه آزاد
  • خوابگاه های دانشجویی
  • کافی شاپ ها
  • پارکینگ
  • بانک
  • انجمن های گوناگون
  • و …

  امکانات دانشگاه رجب طیب اردوغان

  خوابگاه دانشگاه رجب طیب اردوغان

  دانشگاه رجب طیب اردوغان ترکیه خوابگاه اختصاصی ندارد، اما خوابگاه‌های متعلق به اداره اعتبار و امور خوابگاه‌های ترکیه در اطراف دانشگاه وجود دارد. برخی از این خوابگاه‌ها به شرح زیر هستند:

  • خوابگاه دخترانه و پسرانه چایلی مسوت یلماز که در 20 کیلومتری دانشگاه قرار دارد.
  • خوابگاه دخترانه ریزه که در 1.5 کیلومتری دانشگاه قرار دارد.
  • خوابگاه دخترانه و پسرانه پازار که در 35 کیلومتری دانشگاه قرار دارد.
  • خوابگاه دخترانه آیدر که در 650 متری دانشگاه قرار دارد.
  • خوابگاه دخترانه دولت خاتون که در 700 متری دانشگاه قرار دارد.
  • خوابگاه پسرانه احمد توفیک که در 6 کیلومتری دانشگاه قرار دارد.

  مشاوران برتر آکادمی کرمی

  جهت تحصیل در ترکیه و آشنایی با دانشگاه ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص با تجربه کمک بگیرید تا در انجام همه‌ مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاوران برتر آکادمی کرمی تماس بگیرید تا بعد از بررسی کامل شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ ها را در اختیارتان قرار دهند.

  شماره تماس

  پیشنهاد می کنیم مقاله دانشگاه های دولتی مطرح ترکیه را نیز مطالعه کنید:

  دانشگاه حاجت تپه / دانشگاه آنکارا  / دانشگاه استانبول / دانشگاه دکوز ایلول ازمیر / دانشگاه مارمارا /دانشگاه کاتب چلبی / دانشگاه قاضی آنکارا / دانشگاه اژه ازمیر /  دانشگاه جراح پاشا 

  پیشنهاد می کنیم مقاله دانشگاه های خصوصی ترکیه را نیز مطالعه کنید:

  دانشگاه ینی یوزییل/دانشگاه اطلس/ دانشگاه اسکودار/ دانشگاه ایستینیه/ دانشگاه بیرونی /دانشگاه کوچ/دانشگاه نیشانتاشی/ دانشگاه آجی بادام /دانشگاه لقمان حکیم آنکارا/دانشگاه مدیپول آنکارا

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا