ثبت نام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه برای سال تحصیلی (2025_2024) در حال انجام است!!!  

لیست دانشگاه های تایید ایران در ترکیه
مقالات

تحصیل گردشگری در ترکیه: بدون آزمون + شهریه 2024

تحصیل رشته گردشگری در ترکیه

از آنجایی که همه ما می دانیم که کشور ترکیه یکی از مهم ترین کشور های توریستی و گردشگری در جهان می باشد ( به خصوص در 10 سال اخیر) ، تحصیل رشته گردشگری در ترکیه و دانشگاه های این کشور بسیار مورد استقبال متقاضیان تحصیل در رشته مدیریت گردشگری در سراسر جهان قرار گرفته است. رشته گردشگری در ترکیه در مقطع کارشناسی به مدت چهار سال توسط دانشگاه های این کشور ارائه می شود و تا مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ادامه دارد.

شرایط پذیرش رشته گردشکری در ترکیه

دانشگاه های ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند، که شرایط پذیرش رشته گردشگری در هر کدام از این دانشگاه ها باهم متفاوت است. به طور کلی شرایط تحصیل در دانشگاه های دولتی به نسبت دانشگاه های خصوصی ترکیه پیچیده تر می باشد و یکسری محدودیت های سن و معدل را به همراه دارد.

اما، شرایط ورود به دانشگاه های خصوصی این کشور به راحتی امکان پذیر است و عموما بدون محدودیت می باشند. به همین دلیل داوطلبان خارجی متناسب با شرایط سن، معدل و سوابق تحصیلی خود، موفق به اخذ پذیرش در یکی از این دانشگاه ها می شوند.

پذیرش رشته گردشگری در دانشگاه های دولتی ترکیه

برای تجصیل رشته گردشگری در دانشگاه های دولتی ترکیه، داوطلبان خارجی با کسب امتیاز قابل قبول در یکی از آزمون های ورودی TRYOS و SAT می توانند برای ثبت نام این دانشگاه ها اقدام کنند. اما، با توجه به رقابت زیاد داوطلبان خارجی، محدودیت های سن و معدل و هزینه های زیاد آمادگی برای شرکت در این آزمون ها، شرایط قبولی در دانشگاه های دولتی این کشور بسیار سخت است.

شرایط سن و معدل داوطلب برای تحصیل رشته گردشگری در دانشگاه های دولتی ترکیه بسیار حائز اهمیت می باشد.  بنابراین اگر واجد شرایط سنی کمتر از 25 سال و حداقل معدل دیپلم 17 هستید، میتوانید با مشاوران ما در آکادمی کرمی تماس بگیرید و از تاریخ ثبت نام دانشگاه های دولتی ترکیه مطلع شوید.

پذیرش رشته گردشگری در دانشگاه های خصوصی ترکیه

دانشگاه های خصوصی در کشور ترکیه بهترین گزینه برای تحصیل رشته گردشگری میباشند، این دانشگاه ها هر ساله سهمیه مشخصی برای پذیرش دانشجویان بین المللی در نظر می گیرند، که هر یک با شرط معدل و اعلام یک شرایط خاص اقدام به جذب دانشجو می نمایند.

همان طور که گفته شد برای تحصیل رشته گردشگری در اکثر دانشگاه های دولتی ترکیه، شرکت در یکی از آزمون های ورودی و کسب نمره قبولی الزامی است. اما، پذیرش دانشگاه های خصوصی ترکیه بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی داوطلب می باشد.

دانشگاه های خصوصی ترکیه بدون محدودیت سن و معدل می باشند و امکانات و تجهیزات کاملی را در اختیار داوطلبان خارجی قرار داده اند. به همین دلیل، نسبت به دانشگاه های دولتی این کشور تقاضای تحصیلی بیشتری دارند.

تحصیل بدون آزمون رشته گردشگری در ترکیه

همانطور که در بالا اشاره کردیم، خوشبختانه شرایط تحصیل رشته گردشگری در ترکیه بدون نیاز به شرکت در آزمون به راحتی امکان پذیر است. پذیرش در دانشگاه های خصوصی این کشور بدون قید و شرط خاصی می باشد. لذا، داوطلبان ایرانی می توانند بدون داشتن دغدغه شرکت در آزمون، برای تحصیل در ترکیه اقدام بنماند.

دانشگاه های بدون آزمون گردشگری در ترکیه

 • دانشگاه یدی تپه
 • دانشگاه اوکان
 • دانشگاه بیلگی
 • دانشگاه آیدین
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه آتیلیم
 • دانشگاه آرل
 • دانشگاه باشکنت
 • دانشگاه بیکنت
 • دانشگاه آنتالیا بیلیم
 • دانشگاه دوغوش
 • دانشگاه گلیشیم
 • دانشگاه مالتپه
 • دانشگاه نیشانتاشی
 • دانشگاه هالیچ
 • دانشگاه یاشار
 • دانشگاه ینی یوزوییل
 • دانشگاه اوزیین

بهترین دانشگاه های رشته گردشگری در ترکیه

بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل رشته گردشگری در بین دانشگاه های خصوصی ترکیه قرار دارند، اسامی آن ها به شرح زیر هست:

زبان تحصیل رشته گردشگری در ترکیه

زبان تحصیل رشته گردشگری در ترکیه به هر دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می شود، که دانشجو متناسب با علاقه خود زبان رشته را انتخاب می کند. توجه داشته باشید که شهریه اکثر این دانشگاه ها برای تحصیل به زبان ترکی کمتر از انگلیسی می باشد.

پیشنهاد آکادمی کرمی به داوطلبان ایرانی جهت سهولت در روند یادگیری،  انتخاب تحصیل به زبان به ترکی است. چرا که علاوه بر کاهش هزینه ها منجر به گذارندن موفق دوره های کاراموزی در هتل های ترکیه و برقراری ارتباط راحت با اساتید ترک می شود.

نکته مهم! انتخاب تحصیل رشته گردشگری در ترکیه به زبان ترکی هیچ تاثیری بر اعتبار مدرک شما نخواهند داشت، چرا که در مدرک اعطایی از سمت دانشگاه زبان تحصیل شما قید نخواهد شد.

خبر خوب اینکه! برای پذیرش اولیه نیازی به ارائه مدرک زبان نیست. اما، برای ورود به دوره  اصلی رشته گردشگری داوطلب باید از سطح زبان کافی برخوردار باشد. به همین دلیل دانشجو می تواند در آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه نمره قابل قبولی کسب کند یا از قبل با توجه به زبان تحصیل، یکی از مدارک تافل زبان انگلیسی یا تومر زبان ترکی را به دانشگاه ارائه دهد.

نگران نباشید! اگر از سطح زبان کافی برخوردار نیستید و یا مدرک زبان ندارید، شما می توانید به مدت یک سال در دوره های آمادگی زبان دانشگاه به صورت حضوری شرکت کنید و از آموزش های تخصصی زبان بهره مند شوید. 

شهریه گردشگری در ترکیه بدون آزمون

هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه بسته به نوع دانشگاه متفاوت می باشد، به طور کلی متوسط هزینه تحصیل رشته گردشگری در دانشگاه های خصوصی بین 2.000 الی 8.000 دلار در سال متغیر است.

بورسیه تحصیل گردشگری در ترکیه

با توجه به شرایط اقتصادی کشور و نوسانات نرخ ارز خیلی از داوطلبان و خانواده های ایرانی به دنبال یک شرایط خاص برای کاهش هزینه تحصیل در ترکیه هستند. آکادمی کرمی با توجه به سابقه درخشان بیش از پنج سال همکاری با دانشگاه های ترکیه، توانسته است امتیاز ویژه بورسیه صد در صد را برای تحصیل رشته گردشگری در ترکیه دریافت کند.

اغلب داوطلبان برداشتی که از کلمه بورس صد به ذهنشان می رسد، تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد؛ همانطور که تجربه نشان داده است شرایط قبولی از این نوع بورسیه تحصیلی ترکیه بسیار سخت و در اکثر مواقع موفقیت آمیز نیست. اما منظور از بورسیه 100%، پرداخت نقد شهریه کل دوره تحصیل در زمان پذیرش اولیه از دانشگاه های خصوصی ترکیه می باشد، که با استفاده  این شرایط هزینه تحصیل شامل 50% تخفیف می شود.

به طور متوسط هزینه تحصیل رشته گردشگری در دانشگاه های خصوصی ترکیه سالانه در بین بازه 3 الی 8 هزار دلار است، یعنی در مجموع چهار سال دانشجو باید 12 الی 32 هزار دلار به دانشگاه پرداخت کند. اما با استفاده از شرایط بورسیه 100% داوطلب با پرداخت مبلغ 7 الی 10 هزار دلار در مرحله اولیه پذیرش، دیگر شهریه ایی در طول دوره تحصیلی خود به دانشگاه پرداخت نخواهند کرد.

خبر خوب اینکه! با استفاده ازشرایط بورس صد، یکسال دوره آمادگی زبان دانشگاه به صورت کاملا رایگان برگزار خواهد شد.

مدارک مور نیاز ثبت نام رشته گردشگری در ترکیه

 • اسکن پاسپورت
 • اسکن عکس 4*3
 • اصل مدرک دیپلم به همراه ترجمه ترکی یا انگلیسی
 • ریز نمرات دوره ی تحصیلی دبیرستان به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
 • در صورتی که فارغ التحصیل دیپلم نظام قدیم هستید به ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن هم الزامی است.

نکته مهم! اگر دانش آموز سال آخر دبیرستان هستید با ترجمه کارنامه سال دهم، یازدهم و کارنامه ترم اول دوازدهم به همراه ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل می توانید برای پذیرش دندانپزشکی بدون کنکور در ترکیه اقدام کنید.

بازار کار و درآمد رشته مدیریت گردشگری در ترکیه

همانطور که قبل تر گفتیم رشته گردشگری در ترکیه از بازار کار پر رونقی برخوردار می باشد که البته این موضوع ارتباط مستقیمی با سطح توانایی، زبان و دانش و تجربه شما دارد. شما می توانید در بخش های مختلفی از فضای گردشگری کشور ترکیه مشغول به کار شوید؛ هتل ها، رستوران ها، تور های هوایی، موسسات آموزشی، تور لیدری و … که درآمد شما نیز به طبع متفاوت خواهد بود.

اما اگر می خواهید بدانید در آمد یک فارغ التحصیل رشته گردشگری در ترکیه چقدر است، باید به شما بگویم که از 10 هزار تا 80 هزار دلار در سال، بسته به میزان مهارت شما متغیر می باشد.شهر استانبول در آخرین آماری که از شهر های توریستی جهان منتشر شد در جایگاه چهارم در بین تمام شهر های جهان قرار داشت که آمار قابل توجهی برای کشور ترکیه می باشد.

مشاوران برتر آکادمی کرمی

جهت تحصیل در ترکیه و آشنایی با دانشگاه ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص با تجربه کمک بگیرید تا در انجام همه‌ مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاوران برتر آکادمی کرمی تماس بگیرید تا بعد از بررسی کامل شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ ها را در اختیارتان قرار دهند.

پیشنهاد می کنیم مقاله دانشگاه های دولتی مطرح ترکیه را نیز مطالعه کنید:

دانشگاه حاجت تپه /دانشگاه آنکارا  /دانشگاه استانبول /دانشگاه دکوز ایلول ازمیر /دانشگاه مارمارا/دانشگاه کاتب چلبی /دانشگاه قاضی آنکارا /دانشگاه اژه ازمیر /دانشگاه جراح پاشا 

پیشنهاد می کنیم مقاله دانشگاه های خصوصی ترکیه را نیز مطالعه کنید:

دانشگاه هالیچ/دانشگاه اطلس/ دانشگاه اسکودار/ دانشگاه بیرونی /دانشگاه کوچ/ دانشگاه آجی بادام /ینی یوزییل

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا