ثبت نام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه برای سال تحصیلی (2025_2024) در حال انجام است!!!  

لیست دانشگاه های تایید ایران در ترکیه
وبلاگ

دانشگاه فنی خاورمیانه آنکارا ترکیه: شرایط پذیرش + بورسیه + هزینه 2024

 • معرفی دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه

  دانشگاه فنی خاورمیانه، یک دانشگاه دولتی در ترکیه است که در سال 1956 میلادی تاسیس شده است و در حال حاضر حدود 27000 دانشجو دارد. این دانشگاه برنامه تبادل دانشجو را با سایر دانشگاه‌های سراسر جهان انجام می‌دهد و برای دانشجویان ایرانی نیز پذیرش دارد. دانشگاه صنعتی خاورمیانه، با کسب رتبه 510_501 در رنکینگ جهانی QS و قرار گرفتن در رده ممتاز لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم ایران در ترکیه؛ یکی از گزینه‌های مناسب جهت مهاجرت تحصیلی دانشجویان ایرانی به ترکیه به شمار می‌رود.

  نوع دانشگاه دولتی
  زبان تدریس انگلیسی 
  سال تاسیس 1956
  شهر  آنکارا
  تاییدیه دانشگاه تایید علوم ایران، آمریکا، کانادا و اروپا
  رنکینگ جهانی QS  510_501
  رنکینگ جهانی تایمز 800_601
  آدرس وب سایت دانشگاه https://www.metu.edu.tr/

  آدرس دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه 

  مساحت دانشگاه صنعتی خاورمیانه حدود 4500 هکتار است که از 3034 هکتار سطح جنگلی نیز برخوردار است. این دانشگاه در نزدیکی دریاچه ایمیر (Eymir) قرار دارد و حدود 20 کیلومتر با مرکز آنکارا فاصله دارد.

  رنکینگ دانشگاه فنی خاورمیانه 

  دانشگاه فنی خاورمیانه توانسته است، رتبه و رنکینگ بالایی را در سطح ملی و بین المللی بدست آورد. از همین رو توانست در لیست برترین دانشگاه های این کشور قرار بگیرد و به عنوان یکی از مطرح ترین و محبوب ترین دانشگاه های ترکیه شناخته شود. از همین رو هر ساله دانشجویان زیادی جهت تحصیل در این دانشگاه تلاش می کنند و این دانشگاه را به یکی از پر متقاضی ترین دانشگاه ها تبدیل کرده اند.

  رتبه دانشگاه صنعتی خاورمیانه  براساس شاخص آموزش عالی تایمز 601_800 است و براساس شاخص جهانی QS رتبه 501_510 دارد. این دانشگاه سالانه پذیرای دانشجویان خارجی زیادی از کشور ها مختلف جهان است.

  رتبه‌بندی دانشگاه فنی خاورمیانه رتبه
  بر اساس رتبه بندی QS 510_501
  بر اساس رتبه بندی تایمز 800_601
  در بین دانشگاه‌های ترکیه 3

  از دیگر دانشگاه های برتر هم تراز دانشگاه بیلکنت آنکارا می توان به دانشگاه بغازیچی و دانشگاه سابانجی و دانشگاه بیلکنت اشاره کرد، که برای اطلاع از شرایط هر کدام میتوانید مقاله ان را مطالعه بفرمایید.

  سیستم تبادل دانشجو در دانشگاه فنی خاورمیانه 

  اراسموس نام برنامه‌ای تحصیلی است که در سال 1987 در اتحادیه اروپا تدوین شد. طبق این برنامه تحصیلی دانشگاه‌های اروپایی با اعطای بورس‌های تحصیلی، نیروی انسانی جوان را از کشورهای غیراروپایی جذب کنند و فرصت‌های شغلی مناسبی را در اروپا و حتی کشورهای آمریکا و کانادا ایجاد می‌کنند. برنامه اراسموس در دانشگاه خاورمیانه نیز با عناوین مختلفی همچون Erasmus+ و  Erasmus+ ICM امکانات تحصیلی مناسبی را برای دانشجویان اروپایی و غیراروپایی طراحی کرده است.

  دانشگاه خاورمیانه تاکنون 168 تفاهم‌نامه در برنامه اراسموس و 182 توافقنامه دوجانبه با دیگر کشورهای جهان به امضا رسانده است که در نتیجه آن سالانه میزبان 350 دانشجوی بین‌المللی شده است. جالب است بدانید که در این دانشگاه، دانشجویان ورودی در برنامه اراسموس در طول دوره تحصیل از پرداخت شهریه معاف هستند و تنها هزینه‌های زندگی و اقامت را باید بپردازند. برای شرکت‌کنندگان در این دوره نیز امکان استفاده از خوابگاه دانشجویی وجود دارد. با وجود برنامه اراسموس دانشگاه خاورمیانه می‌تواند سکوی پرتابی به دیگر دانشگاه‌های جهان باشد.

  دانشگاه فنی خاورمیانه مورد تایید وزارت علوم ایران 

  دانشگاه فنی خاور میانه یکی از دانشگاه های خصوصی معتبر ترکیه می باشد، که در چند سال اخیر به دلیل کیفیت آموزش بالا و مطابقت با استاندارد های آموزش جهانی مورد استقبال بسیاری از دانشجویان ایرانی قرار گرفت. این دانشگاه در طی چند سال گذشته تا به اکنون در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران قرار دارد.

  بنابرین برای داوطلبانی که قصد ورود به بازار کار در ایران را دارند، دانشگاه فنی خاورمیانه گزینه بسیار مناسبی برای تحصیل در رشته های غیر پزشکی از جمله رشته های مهندسی می باشد.

  زبان تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه آنکارا

  زبان آموزش در دانشگاه فنی خاورمیانه انگلیسی می باشد و از همین رو دانشجویان می بایست به زبان انگلیسی تسلط کافی داشته و دارای مدرک زبان انگلیسی تافل باشند. در صورتی که دانشجو تسلط کافی به زبان انگلیسی نداشته باشد، می بایست در دوره یک ساله آموزش زبان انگلیسی حاضرلیک که توسط خود دانشگاه برگزار می شود شرکت کرده و در پایان ترم نمره قابل قبول را بدست آورد.

  رشته و دانشکده های دانشگاه فنی خاورمیانه

  دانشگاه صنعتی خاورمیانه یکی از دانشگاه‌های برتر ترکیه محسوب می‌شود که شامل 5 دانشکده کارشناسی است. در این پنج دانشکده، 41 رشته تحصیلی ارائه می‌شود. دانشگاه فنی خاورمیانه همچنین با احتساب دوره کارشناسی‌ارشد و دکتری 175 دوره آموزشی دارد. علاوه بر این، دانشگاه صنعتی خاورمیانه از یک دانشکده مختص به زبان‌های خارجی برخوردار است که شامل ارائه گروه‌های آموزشی زبان انگلیسی مقدماتی نیز می‌شود. به‌علاوه، این دانشگاه 15 برنامه کارشناسی و 5 برنامه تحصیلات تکمیلی در پردیس قبرس شمالی METU ارائه می‌دهد.

  دانشگاه صنعتی خاورمیانه دارای پنج دانشکده کارشناسی است. این دانشکده‌ها عبارت‌اند از:

  • دانشکده معماری
  • دانشکده هنر و علوم
  • دانشکده علوم اقتصادی و اداری
  • دانشکده آموزش
  • دانشکده مهندسی

  علاوه بر دانشکده‌های مختص به کارشناسی، دانشگاه صنعتی ترکیه از پنج دانشکده تحصیلات تکمیلی برخوردار است. این دانشکده‌ها عبارت‌‌اند از:

  • دانشکده تحصیلات تکمیلی ریاضیات کاربردی
  • دانشکده تحصیلات تکمیلی انفورماتیک
  • دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم دریایی
  • دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم طبیعی و کاربردی
  • دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم اجتماعی

  شرایط پذیرش دانشگاه فنی خاورمیانه

  شرایط اخد پذیریش از دانشگاه صنعتی خاورمیانه در هر کدام از رشته‌ها و مقاطع تحصیلی، متفاوت است. با‌ این‌ وجود، در اغلب شرایط متقاضی باید مهارت زبان انگلیسی خود را از طریق یکی از آزمون‌های زبان EPE ، IELTS یا TOEFL اثبات کند. همچنین متقاضی باتوجه به رشته و یا مقطعی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارد، باید در یکی از آزمون‌های مورد نظر دانشگاه شرکت کرده و نمره مناسب را کسب کند.

  برای قبولی در مقطع کارشناسی، شرکت در آزمون SAT و کسب امتیاز حداقل 1200 از 1600 الزامی می باشد، علاوه بر این تمامی داوطلبان ایرانی برای اخذ پذیرش در دانشگاه صنعتی خاورمیانه باید معدل 18 تا 20 داشته باشند و همچنین برای اخذ پذیرش در دانشگاه قبرس شمالی متقاضی باید معدل 14 از 20 داشته باشد. هرچند مقدار معدل برای رشته‌های پرطرفدار حالت رقابتی دارد و متقاضی به معدل بالاتری نیاز دارد.

  و برای قبولی در مقاطع ارشد و دکترا دانشگاه فنی خاورمیانه، ارائه مدرک زبان تافل انگلیسی الزامی می باشد و پذیرش در تمامی رشته ها بر اساس کسب امتیاز در یکی از آزمون های ALES ،GRE یا آزمون GMAT خواهد بود.

  آزمون های ورودی دانشگاه فنی خاورمیانه

   مقطع تحصیلی  آزمون ورودی  شرایط پذیرش 
  کارشناسی  آزمون SAT

   1. کسب امتیاز حداقل 1200 از 1600 نمره کل آزمون 

  2. شرایط سن کمتر از 25 سال و معدل مقطع دیپلم حداقل 18

  3. تسلط به زبان انگلیسی یا ارائه مدک تافل 

  کارشناسی ارشد و دکترا  آزمون ALES یا GRE 1. کسب امتیاز قابل قبول از آزمون های ورودی 

  2. ارائه مدرک تافل زبان انگلیسی 

  3.برای تحصیل به زبان ترکی شرکت در آزمون ALES و به زبان انگلیسی شرکت در آزمون GRE 

  مدارک مورد نیاز ثبت نام دانشگاه فنی خاورمیانه 

  • اسکن پاسپورت
  • اسکن عکس 4*3
  • اصل مدرک دیپلم به همراه ترجمه ترکی یا انگلیسی
  • ریز نمرات دوره ی تحصیلی دبیرستان به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  • در صورتی که فارغ التحصیل دیپلم نظام قدیم هستید به ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن هم الزامی است.

  نکته مهم! اگر دانش آموز سال آخر دبیرستان هستید با ترجمه کارنامه سال دهم، یازدهم و کارنامه ترم اول دوازدهم به همراه ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل می توانید برای پذیرش دانشگاه های ترکیه اقدام کنید.

  مشاوران برتر آکادمی کرمی

  مشاوران برتر آکادمی کرمی با سابقه پنج سال مشاوره در زمینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه، در این مقاله سعی بر ارائه به روز ترین مطالب نموده اند و همینطور متخصصین ما همواره در تلاش اند متناسب با شرایط موجود، بهترین مسیر ادامه تحصیل را به داوطلبان پیشنهاد دهند. در ادامه به طور کامل به شرایط تحصیل در دانشگاه فنی خاور میانه  پرداخته ایم.

  برای مشاوره رایگان تلفنی هر روز هفته از ساعت 9 صبح الی 8 شب پاسخگوی سوالات شما هستیم.

  09104509900

  هزینه تحصیل در دانشگاه فنی خاور میانه 2024

  هزینه تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه بر حسب دوره های تحصیلی مختلف و رشته های ارائه شده، مختلف است. از آنجایی که این دانشگاه یک دانشگاه دولتی است، هزینه های آن بسیار مناسب است و محدوده شهریه ای که باید بپردازید نسبت به بسیاری از دانشگاهها پایین تر است.

  مقطع کارشناسی: بین بازه 10 الی 30 هزار لیر در سال

  مقطع کارشناسی ارشد: 10 الی 20 هزار لیر در سال

  بورسیه تحصیلی دانشگاه فنی خاورمیانه

  دانشگاه فنی خاورمیانه جزو دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد که بورسیه این دانشگاه زیر نظر دولت ترکیه می باشد. این بورسیه تحت عنوان ترکیه بورسلاری، یکی از جامع‌ترین بورسیه‌های تحصیلی ترکیه است که سالانه پنج هزار دانشجوی خارجی از آن بهره‌مند می‌شوند.

  این بورسیه نه تنها کلیه مقاطع تحصیلی را پوشش می‌دهد بلکه اغلب دانشگاه‌های برتر ترکیه آن را ارائه می‌دهند. همچنین متقاضی با اخذ این بورسیه می‌تواند از معافیت شهریه، کمک هزینه ماهانه، بلیط رفت و برگشت، خوابگاه رایگان و … برخوردار شود.

  لذا تمامی داوطلبان بین المللی ممتاز می توانند هر سال در بازه زمانی اواسط دی تا اوایل اسفندماه برای تحصیل با بورسیه در دانشگاه فنی خاورمیانه اقدام کنند، برای شرکت در این نوع بورسیه داوطلب باید سن کمتر از 21 سال و معدل بالای 18 داشته باشد و یک رزومه علمی خوب به دانشگاه ارائه دهد.

  برای ثبت نام در بورسیه تحصیلی دانشگاه فنی خاورمیانه شرایط زیر الزامی می باشد:

  • کارشناسی : معدل بالای 18 سن کمتر از 20 سال
  • کارشناسی ارشد : معدل بالای 15 سن کمتر از 30 سال
  • دکتری : معدل بالای 14 سن کمتر از 35 سال

  شرایط پذیرش کارشناسی ارشد در دانشگاه فنی خاورمیانه 

  دانشگاه فنی خاورمیانه جزو دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد، پذیرش این دانشگاه در مقاطع ارشد و دکترا فقط بر اساس نتیجه یکی از آزمون های بین المللی ALES و GRE می باشد.

  • داشتن مدرک کارشناسی مرتبط
  • همه متقاضیان ملزم به شرکت در یکی از آزمون های ALES یا GRE هستند، که هر ساله توسط ÖSYM برگزار می‌شود.
  • تسلط به زبان انگلیسی

  شرایط پذیرش دکتری در دانشگاه فنی خاورمیانه

  برای تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه فنی خاورمیانه، علاوه بر شرکت در آزمون های ورودی، ارائه مدرک زبان انگلیسی تافل الزامی می باشد.

  • داشتن مدرک کارشناسی ارشد مرتبط
  • همه متقاضیان ملزم به شرکت در یکی از آزمون های ALES یا GRE هستند که هر ساله توسط ÖSYM برگزار می‌شود.
  • ارائه مدرک تافل زبان انگلیسی الزامی است.

  مدارک لازم ثبت نام تحصیلات تکمیلی در دانشگاه فنی خاورمیانه

   مقطع ارشد 

  1. ریز نمرات کارشناسی به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  2. اصل یا گواهی مدرک کارشناسی به همراه زبان ترکی یا انگلیسی
  3. مدرک زبان انگلیسی تافل یا مدرک زبان ترکی تومر (در صورت وجود/ داشتن مدرک الزامی نمی باشد)

   مقطع دکترا 

  1. ریز نمرات کارشناسی و اصل یا گواهی مدرک کارشناسی به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  2. ریز نمرات ارشد و اصل یا گواهی مدرک ارشد به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  3. مدرک زبان انگلیسی تافل یا مدرک زبان ترکی تومر ( داشتن مدرک الزامی می باشد)
  4. تز پایان نامه به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی

  سال تحصیلی در دانشگاه صنعتی خاورمیانه

  سال تحصیلی در این دانشکده به دو دوره تقسیم می‌شود. دوره اول سال تحصیلی در هفته آخر سپتامبر شروع می‌شود و اواسط ژانویه به پایان می‌رسد. همچنین دوره دوم سال تحصیلی، در اواسط فوریه شروع شده و در اواسط ماه ژوئن به پایان می‌رسد. به‌علاوه یک تدریس تابستانی با دوره‌های منظم و یک دوره تدریس تابستانی بین‌المللی با موضوعات ویژه برای دانشجویان بین‌المللی برگزار می‌شود.

  خوابگاه دانشگاه فنی خاورمیانه 

  این دانشگاه از 18خوابگاه برخوردار است که تعدادی از آن‌ها مختص به زنان و تعدادی از آن‌ها مختص به مردان است. خوابگاه‌های دانشجویی در ترکیه به‌طور معمول از امکانات گسترده‌ای همچون؛ اتاق مطالعه، آزمایشگاه رایانه‌ای، اتاق‌های تلویزیون، فروشگاه‌های مواد غذایی و آشپزخانه های مدرن و غیره برخوردار هستند. همچنین این خوابگاه‌ها امکانات رفاهی مورد نیاز دانشجویان مثل ماشین لباسشویی، خشک کن، اینترنت و غیره را فراهم می‌کنند.به طور متوسط هزینه اجاره خوابگاه به صورت ماهانه بین 7 الی 8 هزار لیر خواهد بود.

  هزینه‌های زندگی دانشجویی در آنکارا

  هزینه‌های زندگی در حین تحصیل بستگی به سبک زندگی دانشجو دارد؛ از نوع محل اقامت گرفته تا نوع تفریحات دانشجو در این امر تاثیر گذار هستند اما به‌طور میانگین هزینه زندگی در دانشجویی در آنکارا را می‌توان ماهانه 400 الی 700 تخمین زد. دانشگاه خاورمیانه هزینه ثبت‌نام و تهیه کتاب‌های مورد نیاز در هر ترم 100 تا 150 دلار برآورد کرده است. اگر دانشجو خارج از کمپوس دانشگاهی اقامت داشته باشد، هزینه محل اقامت نیز به دیگر موارد افزوده می‌شود؛ اجاره ماهانه آپارتمان در آنکارا به‌طور میانگین 200 تا 300 دلار است و هزینه حمل‌ونقل 20 تا 50 دلار را نیز در کنار دیگر مخارج ماهانه زندگی در خارج از کمپوس باید در نظر گرفت.

  مشاوره ثبت نام در دانشگاه فنی خاورمیانه آنکارا

  در میان تمام موسسه های خدماتی که کار پذیرش و اقامت شما در دانشگاه های ترکیه را سخت تر می کنند، آکادمی کرمی  با سابقه درخشان پنج سال فعالیت در این زمینه، درصدد است تا هرچه راحت تر و سریع تر شما به رشته مورد نظر و دانشگاه مقصدتان برسید.

  برای همین در زمینه های مختلف دریافت بورسیه دانشگاه های ترکیه، دریافت کمک هزینه های تحصیلی، نمره قبولی در آزمون های ورودی و منابع آنها و در تمام گام های ثبت نام تا پذیرش را می توانید با کارشناسان ما همراه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره های رایگان و تخصصی ما، همین خالا با ما تماس بگیرید.

  09104509900

  اگر به دنبال تحصیل بدون آزمون در دانشگاه های برتر ترکیه هستید، پیشنهاد می کنیم مقاله های زیر را مطالعه بفرمایید:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا