ثبت نام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه برای سال تحصیلی (2025_2024) در حال انجام است!!!  

لیست دانشگاه های تایید ایران در ترکیه
دانشگاه‌های برتر ترکیه

بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی 2024

 • اطلاعیه مهم 1: هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی بدون آزمون سالانه بین 22 الی 36 هزار دلار است. که این شهریه در دو قسط پرداخت می شود. قسط اول که شامل 50% شهریه یک سال است در زمان اخذ پذیرش از دانشگاه و الباقی شهریه در شروع ترم دوم تحصیلی دانشجو تسویه خواهد شد.

  اطلاعیه مهم 2: شهریه سالانه پزشکی دانشگاه آیدین استانبول به هر دو زبان $22.000، دانشگاه باهچه شهیر استانبول انگلیسی $27.000، دانشگاه مدیپول استانبول به زبان ترکی (30% انگلیسی، 70% ترکی) $27.000 و انگلیسی $36.000، دانشگاه یدی تپه انگلیسی $33.000، دانشگاه آجی بادام $27.000 است. 

  اطلاعیه مهم 3: برای پذیرش رشته پزشکی دانشگاه های تایید ایران در ترکیه شرایط سن بسیار حائز اهمیت می باشد. برای دانشگاه مدیپول استانبول سن کمتر از 40 سال، دانشگاه باهچه شهیر و دانشگاه یدی تپه سن کمتر از 23 سال و برای دانشگاه آیدین استانبول داشتن سن کمتر از 29 سال الزامی می باشد.

  رشته پزشکی از محبوب‌ترین و پرطرف‌دارترین رشته‌های تحصیلی است و دانش‌آموزان و دانشجویان زیادی رؤیای تحصیل در این رشته را در سر دارند. کشور ترکیه با برخورداری از بهترین دانشگاه‌های پزشکی در سطح اروپا همراه با پیشرفته‌ترین امکانات روز دنیا به یکی از قطب‌های تحصیل پزشکی در جهان تبدیل شده است. وجود برجسته‌ترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی این کشور را به یکی از مقاصد محبوب برای دانشجویانی تبدیل کرده است که به دلایل مختلف قادر به تحصیل این رشته در کشور خود نیستند.

  بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی

  از نظر دانشجویان خارجی بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی، دانشگاه هایی هستند که دارای اعتبار و رنکینگ جهانی، سیستم اراسموس، کیفیت آموزش و همینطور اعطای مدرک دیپلم آبی می باشند. کشور ترکیه به دلیل عضویت در معائده بولونیا تمامی دانشگاه های بدون کنکور آن با اکثر کشور های عضو اتحادیه اروپا، کانادا و آمریکا تبادل دانشجو دارند. در ادامه یک لیست از بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی را عنوان کرده ایم.

   لیست بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه برای پزشکی عبارتند از: 

  • دانشگاه استانبول
  • دانشگاه آنکارا
  • دانشگاه حاجت تپه
  • دانشگاه مارمارا
  • دانشگاه جراح پاشا
  • دانشگاه آتاتورک
  • دانشگاه دوکوز ایلول
  • دانشگاه کاتب چلبی
  • دانشگاه اگه
  • دانشگاه 19 مایس

   لیست بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه برای پزشکی عبارتند از: 

  • دانشگاه باهچه شهیر
  • دانشگاه کوچ
  • دانشگاه یدی تپه
  • دانشگاه باشکنت
  • دانشگاه مدیپول استانبول
  • دانشگاه آیدین استانبول
  • دانشگاه آجی بادام
  • دانشگاه ایستینه 

  شرایط پذیرش از بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه

  در پادکست بالا بطور کامل شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه برای دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران را توضیح داده ایم، پیشنهاد می کنیم آن را گوش دهید. 

  شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه باتوجه‌به نوع دانشگاه ممکن است متفاوت باشد. به‌طورکلی پذیرش در رشته پزشکی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه مشروط به شرکت در آزمون‌های ورودی مانند TRYOS یا SAT و کسب نمره مورد قبول دانشگاه است.

  اما، دانشگاه‌های خصوصی ترکیه شرایط راحتتری برای پذیرش دانشجویان در رشته پزشکی در نظر می‌گیرند. بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی خصوصی نیازی به شرکت در آزمون‌های ورودی ندارند. اغلب این دانشگاه‌ها شرایطی مانند ارائه مدرک زبان و نمرات دانشجویان را برای پذیرش در نظر می‌گیرند.

  معدل بالای دیپلم از جمله شرایط لازم برای تحصیل در دانشگاه های برتر پزشکی در ترکیه است. لازم به ذکر است هزینه تحصیل در ترکیه در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه برای رشته پزشکی بالاتر از دانشگاه‌های دولتی این کشور است.

  نکته! باتوجه‌به این که رشته پزشکی در بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه به زبان ترکی یا انگلیسی ارائه می‌شود، دانشجویان برای پذیرش ملزم به ارائه مدارک معتبر زبان ترکی (TOMER) یا انگلیسی (IELTS یا TOEFL) هستند.

   

  تحصیل پزشکی در دانشگاه مدیپول استانبول

  دانشگاه مدیپول استانبول، یکی از دانشگاه خصوصی ترکیه است که همپای دانشگاه‌های دولتی این کشور در حال پیشرفت می باشد. طبق آمار گرفته شده دانشگاه مدیپول استانبول به دلیل رتبه و رنکینگ خوب، در سال تحصیلی 2023 در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفت.

  دانشگاه مدیپول دارای یکی بزرگترین بیمارستان های خصوصی ترکیه است و دانشجویان می توانند آموزش عملی خود را در این بیمارستان به طور کامل بگذرانند و پس از فارغ التحصیلی در همین بیمارستان استخدام شوند.

  دانشجویان بین المللی رشته پزشکی دانشگاه مدیپول استانبول، از طریق قراردادهای بین المللی دانشگاه می توانند پس از به پایان رساندن سال چهارم ، دو سال آخر تحصیل ( سال پنجم و ششم)  را در دانشگاه هاروارد آمریکا ادامه دهند.

  شهریه پزشکی دانشگاه مدیپول استانبول به زبان ترکی 30.600 دلار و به زبان انگلیسی 38.700 دلار است.

  تحصیل پزشکی در دانشگاه کوچ ترکیه

  دانشگاه کوچ استانبول، مورد تایید وزارت علوم ایران و مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه می باشد. رشته پزشکی این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می شود و از آنجایی که این دانشگاه از نظر رتبه های علمی در دنیا دارای رتبه بالایی است، امکان تبادل دانشجو اراسموس با بهترین دانشگاه های اروپا و ایالات متحده را فراهم می کند و به  فارغ التحصیلان خود فرصت ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا را می دهد.

  هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه کوچ استانبول به زبان انگلیسی سالانه 26.500 دلار است.

  تحصیل پزشکی در دانشگاه آجی بادام

  دانشگاه آجی بادام یکی از دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه است که در سال ۲۰۰۷ در شهر استانبول تاسیس شد و مورد تایید وزارت بهداشت ایران و مورد تایید وزارت علوم ایران میباشد. به همین دلیل دانشجویان پس از اتمام تحصیل می توانند در ایران وارد بازار کار شوند. این دانشگاه دارای مرکز CASE است که یکی از جامع ترین مراکز آموزش پزشکی است که ادعا می شود جامع ترین مرکز شبیه سازی در جهان است.

  دانشگاه آجی بادام توسط مرکز مهارت های بالینی در اروپا (NASCE) و انجمن شبیه سازی در مراقبت های بهداشتی (SSH) تایید شده است. رشته پزشکی در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می  شود.

  شهریه پزشکی دانشگاه آجی بادام به زبان انگلیسی سالانه 27.000 دلار است.

  تحصیل پزشکی در دانشگاه آیدین استانبول

  دانشگاه آیدین استانبول یکی از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است که در سال ۲۰۰۷ تأسیس شد و مورد تایید وزارت بهداشت ایران است. دانشگاه ایدین استانبول دارای سیستم اعتبار ECTS و گواهی (ECTS Label) است که به فارغ التحصیلان دانشگاه آیدین استانبول فرصت های تحصیلی و کاری در کشورهای اتحادیه اروپا را تسهیل می کند.

  رشته پزشکی در دانشگاه آیدین به هر دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می شود و برای تحصیل به زبان انگلیسی متقاضی باید مدرک تافل داشته باشد. برای تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه آیدین استانبول، چنانچه متقاضیان دارای معدل بالا باشند، می‌توانند بدون آزمون ورودی مشغول به تحصیل شوند.

  شهریه پزشکی دانشگاه آیدین استانبول به زبان انگلیسی  و ترکی سالانه 22.000 دلار است.

  تحصیل پزشکی در دانشگاه یدی تپه استانبول

  دانشگاه یدی تپه استانبول مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد و دانشجو بعد از اتمام تحصیل برای ورود به بازار کار در ایران  بلامانع هستند. رشته پزشکی در دانشگاه یدی تپه به زبان انگلیسی ارائه می شود.

  دانشکده پزشکی این دانشگاه از انجمن ارزیابی و اعتباربخشی برنامه های آموزش پزشکی UTEAK / TEPDAD اعتبار کامل دریافت کرده است. بیمارستان دانشگاه پزشکی یدی تپه پس از تأیید اعتبار از کمیسیون مشترک بین المللی JCI به عنوان یک مرکز آموزشی در ترکیه در نظر گرفته می شود.

  شهریه پزشکی دانشگاه یدی تپه استانبول به زبان انگلیسی سالانه 32.000 دلار است.

  تحصیل پزشکی در دانشگاه باهچه شهیر استانبول

  دانشگاه باهچه شهیر استانبول مورد تایید وزارت بهداشت ایران و مورد تایید وزارت علوم ایران میباشد، لذا یکی از دانشگاه های پر طرفدار بین متقاضیان ایرانی میباشد. این دانشگاه دارای برنامه های تبادل دانشجو با دانشگاه هاروارد و استنفورد و همچنین بسیاری از دانشگاه های اروپایی است. رشته پزشکی در دانشگاه باهچه شهیر به زبان انگلیسی ارائه می دهد.

  شهریه پزشکی دانشگاه باهچه شهیر به زبان انگلیسی سالانه 27.000 دلار است.

  تحصیل پزشکی دانشگاه باشکنت آنکارا

  دانشگاه باشکنت انکارا اولین دانشگاه خصوصی در ترکیه است کهدارای گواهینامه کیفیت ISO (سازمان بین المللی استانداردسازی جهانی) در فعالیت های مراقبت های بهداشتی و آموزشی است. برای تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه باشکنت، داوطلبان از طریق شرکت در آزمون  TRYOSو کسب نمره قابل قبول می توانند در این رشته پذیرش بگیرند.

  شهریه پزشکی دانشگاه باشکنت آنکارا برای سال تحصیلی 2025_2024 به زبان ترکی و انگلیسی 18.500 دلار است.

  تحصیل پزشکی در دانشگاه ایستینیه 

  دانشگاه ایستینیه در بخش اروپایی استانبول منطقه وادی واقع شده است. این دانشگاه با توجه به سطح علمی و روابط بین المللی گسترده با اتحادیه اروپا می تواند در سال های آتی مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار بگیرد. دانشگاه ایستینیه بر روی آموزش رشته های علوم پزشکی متمرکز است و پزشکی را به هر دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می دهد.

  تحصیل پزشکی در دانشگاه ایستینیه بدون نیاز به شرکت در آزمون و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی داوطلب می باشد. این دانشگاه دارای 34 بیمارستان در سرتاسر ترکیه هست، به همین دلیل دانشجویان در طول کل دوره عملی با بیمار واقعی در ارتباط اند. در چند سال اخیر درخواست برای تحصیل در این دانشگاه رشد چشمگیری داشته است.

  شهریه سالانه رشته پزشکی در دانشگاه ایستینیه به زبان ترکی 18.468 دلار و انگلیسی 22.572 دلار است.

  مهم ترین ویژگی های دانشگاه ایستینیه عبارتند از:

  • دارای برنامه اراسموس تبادل دانشجو به اتحادیه اروپا
  • ارائه تجهیزات کامل پزشکی با آزمایشگاه های پیشرفته
  • موقعیت مکانی با امنیت بالا
  • دارای 34 بیمارستان اختصاصی در سراسر ترکیه

  دانشگاه پزشکی ترکیه مورد تأیید ایران

  وزارت بهداشت هرساله لیستی از دانشگاه‌های مورد تایید خود را منتشر می‌کند و در این لیست تعدادی از بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه نیز قرار دارند. این موضوع برای دانشجویانی که قصد تحصیل در بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی و بازگشت به ایران را دارند، اهمیت دارد؛ زیرا کارکردن به‌عنوان پزشک با مدرک دانشگاه‌های خارجی در ایران در صورتی امکان‌پذیر است که دانشجو در یکی از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت تحصیل کرده باشد.

  از جمله دانشگاه‌ های ترکیه برای پزشکی که دارای تاییدیه وزارت بهداشت ایران هستند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  دانشگاه های دولتی تایید بهداشت ایران در ترکیه

  دانشگاه های خصوصی تایید بهداشت ایران در ترکیه

  هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه پزشکی ترکیه

  مناسب‌بودن هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه نسبت به سطح کیفیت آموزش و تجهیزات کامل دانشگاه‌ها در رشته پزشکی از جمله دلایل محبوبیت این کشور برای دانشجویان بین‌المللی هستند. بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه امکان تحصیل دانشجویان در رشته پزشکی را به زبان‌های ترکی و انگلیسی برای دانشجویان فراهم کرده‌اند.

  هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های خصوصی ترکیه سالانه بین 10 الی 38 هزار دلار متغیر می باشد. باید در نظر داشت که این دانشگاه ها شامل بورسیه نیز می شوند. اما، دانشگاه های دولتی این کشور شهریه سالانه به لیر دریافت می کنند و به نسبت دانشگاه های خصوصی مناسب تر است. هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه بازه 60 الی 350 هزار لیر در سال متغیر می باشد.

  تخفیف شهریه دانشگاه های ترکیه برای پزشکی 

  با توجه به شرایط اقتصادی کشور و نوسانات نرخ ارز خیلی از داوطلبان و خانواده های ایرانی به دنبال یک شرایط خاص برای کاهش هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه هستند. آکادمی کرمی با توجه به سابقه درخشان چند سال همکاری با دانشگاه های خصوصی برتر ترکیه، توانسته است امتیاز ویژه بورسیه 100% را برای تحصیل پزشکی در ترکیه دریافت کند.

  اغلب داوطلبان برداشتی که از کلمه بورس 100% به ذهنشان می رسد، تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد؛ همانطور که تجربه نشان داده است شرایط قبولی از این نوع بورسیه بسیار سخت و در اکثر مواقع موفقیت آمیز نیست. اما منظور از بورسیه صد در صد، پرداخت نقد شهریه کل دوره شش سال تحصیل پزشکی در دانشگاه های خصوصی ترکیه می باشد که با این شرایط هزینه تحصیل شامل 50% تخفیف می شود.

  به طور مثال: هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای پزشکی بدون آزمون سالانه بین 12 الی 15 هزار دلار است، یعنی در مجموع شش سال دانشجو باید 70 الی 90 هزار دلار شهریه به دانشگاه پرداخت کند. اما، با استفاده از شرایط بورس صد خانواده ها به راحتی میتوانند هزینه ها را مدیریت کنند. در واقع داوطلب با پرداخت میانگین مبلغ 35 الی 55 هزار دلار در ابتدای شروع تحصیل، دیگر در طول کل دوره پزشکی شهریه ایی به دانشگاه پرداخت نخواهند کرد.

  نکته! با استفاده ازشرایط بورسیه صد، یکسال دوره آمادگی زبان دانشگاه به صورت کاملا رایگان برگزار خواهد شد.

  رتبه بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی

  بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی از دانشگاه‌های معتبر و بین‌المللی هستند که هرساله دانشجویان زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند. دانشگاه های برتر پزشکی در ترکیه در سال ۲۰۰۱ به سیستم آموزشی اروپا و آمریکا پیوستند و دارای همکاری‌های نزدیک با معتبرترین دانشگاه‌های جهان هستند.

  بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان توسط رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS رتبه‌بندی شده‌اند. در آخرین ویرایش رتبه بندی قبلی، 9 دانشگاه پزشکی ترکیه در بین 670 دانشگاه برتر پزشکی در سراسر جهان قرار گرفتند.

  نام دانشگاه

  رتبه

   دانشگاه حاجت تپه 
  301-400
  دانشگاه استانبول 
  401-500
   دانشگاه کوچ 
  501-600
  دانشگاه آجی بادام 
  601+
   دانشگاه باهچه شهیر
  601+
  دانشگاه آیدین استانبول 
  601+
   دانشگاه آنکارا
  601+ 
   دانشگاه آتاتورک
  601+ 
  دانشگاه مدیپول استانبول 
  601+ 

  امتحان ورودی بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه

  پذیرش دانشگاه های دولتی ترکیه از طریق یکی از آزمون های ورودی TRYOS و SAT می باشد. داوطلبان خارجی با شرکت در آزمون دانشگاه مورد نظر و کسب امتیاز لازم، می توانند برای تحصیل پزشکی در ترکیه اقدام کنند. با قبولی از طریق یکی از این آزمون ها، دانشجو به طور متوسط سالانه بین بازه 50 الی 200 هزار لیر شهریه به دانشگاه پرداخت خواهد کرد.

  ثبت نام در آزمون دانشگاه های دولتی ترکیه محدودیت سن و معدل ندارد. اما، طبق تجربه فقط داوطلبان با شرایط سنی کمتر از 25 سال و معدل حداقل 18 شانس قبولی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی را داشته اند. لذا، پیشنهاد آکادمی کرمی برای آن دسته از داوطلبانی که واجد شرایط شرکت در این آزمون ها نمی باشند، ثبت نام برای تحصیل  بدون کنکور پزشکی در ترکیه می باشد.

  تحصیل پزشکی در ترکیه با آزمون TRYOS

  آزمون متمرکز TRYOS در سال تحصیلی 2023_2022 توسط سازمان آموزش عالی ترکیه YOK تصویب شد. این آزمون  سالانه دو بار به صورت جامع در شهر های مختلف ترکیه برگزار می شود، اکثر دانشگاه های دولتی ترکیه برای پزشکی براساس نتیجه آزمون TRYOS اقدام به پذیرش دانشجو می کنند. محتوای این آزمون شامل سه درس هوش، هندسه و ریاضی میباشد.

  نکته مهم! نمره قابل قبول بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی از طریق آزمون TRYOS با هم متفاوت می باشد، ولی به طور تقریب کسب حداقل نمره 450 از 500 الزامی است..

  تحصیل پزشکی در ترکیه با آزمون SAT

  آزمون SAT یکی از معروف‌ترین آزمون‌های ورود به دانشگاه‌های آمریکایی است که توسط شرکت College Board برگزار می‌شود. این آزمون به عنوان یکی از معیارهای اصلی انتخاب دانشجویان برای ورود به دانشگاه‌های برتر در آمریکا و دیگر کشورها از جمله ترکیه به شمار می‌رود. نمره قابل قبول برای پذیرش در رشته پزشکی  از طریق آزمون SAT به طور تقریب  کسب حداقل نمره 1580 از 1600 الزامی است.

  نکته مهم! در دو سال اخیر بدلیل خرید و فروش سوالات آزمون SAT توسط موسسات سود جو، نتیجه این آزمون به تنهایی برای پذیرش در  دانشگاه های دولتی ترکیه کافی نیست.

  تحصیل به زبان انگلیسی در بهترین دانشگاه پزشکی ترکیه

  موقعیت هایی برای تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی وجود دارد. باید توجه داشت که دانشجویان از سال سوم به بعد باید با بیماران در تماس باشند و بتوانند با بیماران به زبان ترکی ارتباط برقرار نمایند. در بیشتر موارد این موضوع مشکل آفرین نخواهد بود؛ چرا که دانشجویان سه سال گذشته را در ترکیه زندگی کرده اند و سطح زبان ترکی آن ها برای ارتباط برقرار کردن با بیماران کافی خواهد بود.

  بورسیه دانشگاه های ترکیه برای پزشکی

  دانشجویان بین‌المللی که در بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی تحصیل می‌کنند، می‌توانند نسبت به اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های این کشور اقدام کنند. بورسیه تحصیلی ترکیه طیف گسترده‌ای از مزایا را به دانشجویان ارائه می‌دهد. این بورسیه‌ها می‌توانند تمام یا بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویان را پوشش دهند.

  بورسیه‌های پزشکی ترکیه هزینه خوابگاه و سکونت، شهریه دانشگاه، هزینه‌های بهداشتی دانشجویان را در حین تحصیل تأمین می‌کنند. انواع مختلفی از بورسیه‌های پزشکی در ترکیه به دانشجویان ارائه می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به بورسیه دولت ترکیه، بورسیه علوم پزشکی ابن‌سینا، بورسیه پزشکی ترکیه بورسلاری، بورسیه علوم پزشکی و… اشاره کرد.

  ساختار آموزش دانشگاه های پزشکی ترکیه

  دوره تحصیل پزشکی در ترکیه شامل دو سال مطالعه پیش بالینی، سه سال مطالعه بالینی و یک سال کارآموزی بالینی دولتی است؛ فارغ التحصیلان پس از اتمام برنامه (MD) عنوان پزشک را دریافت می کنند. همچنین ، دانشکده های پزشکی ترکیه بسته به انتخاب داوطلب ، دوره هایی را به زبان انگلیسی یا ترکی ارائه می دهند.

  به طور کلی، ساختار تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه به صورت زیر است:

  1. دو سال اول تحصیل پزشکی در ترکیه: علوم پایه نظیر آناتومی، فیزیولوژی، شیمی، فیزیک و میکروبیولوژی تدریس می شود و دانشجویان باید علاوه بر شرکت در کلاسهای دانشگاه، تحقیقات آزمایشگاهی نیز انجام دهند.

  2. از سال سال سوم به بعد، دانشجویان با بیماریها آشنا می شوند.

  3. سال چهارم و پنجم شامل دوره های 1 ساله کارآموزی بالینی است.

  4. در آخرین سال تحصیل (سال ششم)، دانشجویان بعنوان پزشکهای آینده در بیمارستان دانشگاه مشغول به فعالیت می شوند و وظایف یک پزشک معمولی را برعهده می گیرند؛ به دانشجویان سال ششم، کارورز گفته می‌شود؛ این دوره را می توان مرحله مقدماتی آموزشِ دستیاری پزشکی در کشور ترکیه دانست.

  مزایای تحصیل در بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی

  از جمله دلایلی که دانشجویان بین‌المللی مهاجرت تحصیلی به ترکیه و تحصیل در بهترین دانشگاه های پزشکی در ترکیه را انتخاب می‌کنند، می‌توان به معتبر بودن مدارک پزشکی این کشور در سطح بین‌المللی اشاره کرد. مورد تایید بودن تعداد قابل‌توجهی از دانشگاه‌های پزشکی ترکیه توسط وزارت بهداشت ایران از جمله دلایل جذب دانشجویان ایرانی به این کشور است. نزدیکی مسافت ترکیه به ایران از دیگر مزایای تحصیل در بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی است.

  مزیت دیگر تحصیل پزشکی در ترکیه امکان سفر به ترکیه بدون ویزا است. دانشجویان ایرانی پس از ورود به ترکیه می‌توانند نسبت به اخذ اجازه اقامت در این کشور اقدام نمایند. بالابودن سطح علمی دانشگاه‌های ترکیه، نزدیکی فرهنگی ایران به این کشور و هزینه‌های تحصیل مقرون‌به‌صرفه از دیگر دلایلی است که تحصیل در بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی را به یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای دانشجویان ایرانی تبدیل کرده است.

  علاوه بر این، دانشگاه‌های ترکیه امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی را برای دانشجویان فراهم کردند که باعث کسب دانش پزشکی در سطح بین‌المللی می‌شود. بدین ترتیب، دانشجویان می‌توانند پس از تکمیل تحصیلات خود در کشورهای اروپایی و آمریکا به ادامه تحصیل یا اشتغال بپردازند.

  مدارک پذیرش پزشکی از بهترین دانشگاه های ترکیه

  مدارک مورد نیاز برای ثبت نام پزشکی در دانشگاه های ترکیه عبارتند از:

  • اسکن پاسپورت
  • اسکن عکس 4*3
  • نتایج یکی از آزمون های YOS ،TRYOS، SAT
  • اصل مدرک دیپلم به همراه ترجمه ترکی یا انگلیسی
  • ریز نمرات دوره ی تحصیلی دبیرستان به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  • در صورتی که فارغ التحصیل دیپلم نظام قدیم هستید به ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن هم الزامی است.

  نکته مهم! اگر دانش آموز سال آخر دبیرستان هستید با ترجمه کارنامه سال دهم، یازدهم و کارنامه ترم اول دوازدهم به همراه ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل می توانید برای پذیرش دندانپزشکی بدون کنکور در ترکیه اقدام کنید.

  شماره تماس

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا