ثبت نام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه برای سال تحصیلی (2025_2024) در حال انجام است!!!  

لیست دانشگاه های تایید ایران در ترکیه
وبلاگ

دانشگاه بیلکنت آنکارا ترکیه: دانشگاه تایید+ بورسیه + شهریه 2024

 • معرفی کامل دانشگاه بیلکنت آنکارا 

  دانشگاه بیلکنت ترکیه فعالیت خود را در سال 1984 در شهر آنکارا آغاز کرد و خیلی زود توانست با افزایش کیفیت آموزشی خود در لیست دانشگاه‌های معتبر و برتر ترکیه و 1000 دانشگاه برتر دنیا قرار بگیرد. از ویژگی‌های قابل توجه این دانشگاه می‌توان به تنوع فرهنگی دانشجویان بین المللی و بورسیه‌های استثنائی آن اشاره کرد.

  زبان آموزشی این دانشگاه انگلیسی می باشد از همین رو کلیه دانشجویان می بایست به این زبان تسلط کامل را داشته باشند و دارای مدرک زبان معتبر باشند. این دانشگاه هر سال پذیرای دانشجویان دانشجویان بین المللی متعددی از شهر های چون فرانسه، دانمارک، آلمان، انگلستان، آمریکا، روسیه، یونان، بلغارستان، چین و … مباشد.

  نوع دانشگاه خصوصی
  زبان تدریس انگلیسی 
  سال تاسیس 1984
  شهر  آنکارا
  تاییدیه دانشگاه تایید علوم ایران، آمریکا، کانادا و اروپا
  رنکینگ جهانی QS  570_561
  رنکینگ جهانی THE در جهان 684
  آدرس وب سایت دانشگاه https://w3.bilkent.edu.tr/www/

  رتبه و رنکینگ دانشگاه بیلکنت آنکارا

  دانشگاه بیلکنت آنکارا یکی از برترین دانشگاه های ترکیه به شمار می آید که در سال‌های 2011 تا 2012 از طرف روزنامه‌ی تایمز رتبه‌ی 20را از میان بهترین دانشگاه‌های جهان به خود اختصاص داد و در همین سال موفق به کسب عنوان بهترین دانشگاه خاورمیانه شد. همچنین این دانشگاه در سال 2017 موفق به کسب رتبه‌ی207 بهترین دانشگاه خاورمیانه از موسسه‌ی QS شد و هم اکنون به عنوان بهترین دانشگاه کشور ترکیه شناخته می‌شود.

  همچنین دانشگاه بیلکنت ترکیه در بین برترین دانشکده‌های شیمی، برترین دانشکده‌های مهندسی و بهترین دانشکده‌های فیزیک در دنیا قرار دارد که این از دیگر افتخارات Bilkent است. لازم به ذکر است که بسیاری از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه موفق به کسب بهترین عناوین شغلی در سرتاسر جهان می‌شوند و عده‌ی بسیار زیادی از آن‌ها نیز جذب دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در نقاط مختلف دنیا می‌شوند.

  رتبه‌بندی دانشگاه بیلکنت ترکیه  رتبه
  بر اساس رتبه بندی QS 570_561
  بر اساس رتبه بندی تایمز 684
  در بین دانشگاه‌های ترکیه 9

  از دیگر دانشگاه های برتر هم تراز دانشگاه بیلکنت آنکارا می توان به دانشگاه بغازیچی و دانشگاه سابانجی اشاره کرد، که برای اطلاع از شرایط هر کدام میتوانید مقاله ان را مطالعه بفرمایید.

  آدرس دانشگاه بیلکنت کجاست؟

  دانشگاه بیلکنت در پایتخت ترکیه یعنی شهر زیبای آنکارا قرار دارد. بسیاری از افراد برای سرمایه‌گذاری در ترکیه، خرید خانه و مهاجرت یا تحصیل در این کشور، آنکارا را انتخاب می‌کنند. چرا که اینجا یک شهر بسیار مدرن و از نظر شغلی و امکانات، سطح بالا است. دانشگاه بیلکنت از مرکز شهر حدود 12 کیلومتر فاصله دارند. 10 دانشکده، 29 برنامه کارشناسی و 59 برنامه ارشد دارد. از بیش از 40 کشور دنیا، در دانشکده‌های دانشگاه بیلکنت مشغول به تحصیل هستند.

  دانشگاه بیلکنت آنکارا مورد تایید وزارت علوم ایران 

  دانشگاه بیلکنت آنکارا یکی از دانشگاه های خصوصی معتبر ترکیه می باشد، که در چند سال اخیر به دلیل کیفیت آموزش بالا و مطابقت با استاندارد های آموزش جهانی مورد استقبال بسیاری از دانشجویان ایرانی قرار گرفت. این دانشگاه در طی چند سال گذشته تا به اکنون در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران قرار دارد.

  بنابرین برای داوطلبانی که قصد ورود به بازار کار در ایران را دارند، دانشگاه بیلکنت گزینه بسیار مناسبی برای تحصیل در رشته های غیر پزشکی از جمله رشته های مهندسی ، هنر های زیبا و طراحی می باشد.

  دانشکده و رشته های دانشگاه بیلکنت آنکارا 

  نشگاه بیلکنت ترکیه دارای ۱۰ دانشکده است که در مقاطع مختلف تحصیلی در زمینه رشته‌های هنر، مدیریت بازرگانی و … برنامه‌های درسی مختلفی ارائه می‌دهد. در جدول زیر دانشکده‌ها و رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه آورده شده است:

  نام دانشکده رشته تحصیلی
  هنر، طراحی و معماری معماری ارتباطات و طراحی هنرهای زیبا، طراحی گرافیک، معماری داخلی، طراحی محیط زیست، طراحی شهری و معماری منظر
  مدیریت کسب و کار مدیریت
  اقتصاد، مدیریت و علوم اجتماعی اقتصاد، تاریخ، روابط بین‌الملل، علوم سیاسی، مدیریت دولتی، روانشناسی
  آموزش و پرورش کامپیوتر و فناوری آموزشی آموزش معلم، علوم تربیتی، آموزش زبان انگلیسی (کارشناسی ارشد)
  فنی و مهندسی مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک
  ادبیات و علوم انسانی فرهنگ آمریکایی و ادبیات زبان و ادبیات انگلیسی، فلسفه ترجمه و تفسیر ادبیات ترکیه
  حقوق حقوق
  علوم شیمی، ریاضیات، زیست مولکولی و ژنتیک
  موسیقی و هنرهای نمایشی موسیقی، هنرهای نمایشی
  علوم کاربردی سیستم‌های اطلاعاتی و فناوری گردشگری، مدیریت هتل

  شرایط پذیرش دانشگاه بیلکنت آنکارا 

  دانشجویان بین المللی و خارجی جهت تحصیل در دانشگاه بیلکنت می بایست در آزمون های ورودی این دانشگاه شرکت کرده و امتیاز مورد قبول هر آزمون را بدست آورند. دانشگاه بیلکنت آزمون های ورودی ACT و اس ای تی را جهت پذیرش دانشجویان انتخاب کرده است.

  دانشجویانی که آزمون SAT را برای ثبت نام خود در این دانشگاه انتخاب می نمایند، جهت تحصیل در این دانشگاه می بایست حداقل نمره 1200 از 1600 را بدست آورند.

  لازم است بدانید که دیپلم دبیرستان ایران در دانشگاه بیلکنت آنکارا پذیرفته است. ایرانی‌ها برای اخذ پذیرش در دانشگاه بیلکنت باید معدل 18 از 20 داشته باشند و حداقل نمره SAT اشخاص نیز باید 1200 باشد. هرچند مقدار معدل برای رشته‌های پرطرفدار حالت رقابتی دارد و متقاضی به معدل بالاتری نیاز دارد.

  همان طور که گفتیم زبان آموزشی این دانشگاه ترکی و انگلیسی می باشد و از همین رو دانشجویان می بایست با توجه به زبان آموزشی رشته مورد نظر خود به یکی از این دو زبان تسلط کافی داشته و دارای مدرک زبان ترکی تومر و مدرک انگلیسی باشند. در صورتی که دانشجو تسلط کافی به زبان ترکی یا انگلیسی نداشته باشد، می بایست در دوره یک ساله آموزش زبان ترکی یا انگلیسی حاضرلیک که توسط خود دانشگاه برگزار می شود شرکت کرده و در پایان ترم نمره قابل قبول را بدست آورد.

  آزمون های ورودی دانشگاه بیلکنت آنکارا 

   مقطع تحصیلی  آزمون ورودی  شرایط پذیرش 
  کارشناسی  آزمون SAT

   1. کسب امتیاز حداقل 1200 از 1600 نمره کل آزمون 

  2. شرایط سن کمتر از 25 سال و معدل مقطع دیپلم حداقل 18

  3. تسلط به زبان انگلیسی یا ارائه مدک تافل 

  کارشناسی ارشد و دکترا  آزمون ALES یا GRE 1. کسب امتیاز قابل قبول از آزمون های ورودی 

  2. ارائه مدرک تافل زبان انگلیسی 

  3.برای تحصیل به زبان ترکی شرکت در آزمون ALES و به زبان انگلیسی شرکت در آزمون GRE 

  سال تحصیلی در دانشگاه بیلکنت آنکارا 

  سال تحصیلی در این دانشکده به دو دوره تقسیم می‌شود. دوره اول سال تحصیلی در هفته آخر سپتامبر شروع می‌شود و اواسط ژانویه به پایان می‌رسد. همچنین دوره دوم سال تحصیلی، در اواسط فوریه شروع شده و در اواسط ماه ژوئن به پایان می‌رسد. به‌علاوه یک تدریس تابستانی با دوره‌های منظم و یک دوره تدریس تابستانی بین‌المللی با موضوعات ویژه برای دانشجویان بین‌المللی برگزار می‌شود.

  مدارک مورد نیاز ثبت نام دانشگاه بیلکنت آنکارا 

  • اسکن پاسپورت
  • اسکن عکس 4*3
  • اصل مدرک دیپلم به همراه ترجمه ترکی یا انگلیسی
  • ریز نمرات دوره ی تحصیلی دبیرستان به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  • در صورتی که فارغ التحصیل دیپلم نظام قدیم هستید به ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن هم الزامی است.

  نکته مهم! اگر دانش آموز سال آخر دبیرستان هستید با ترجمه کارنامه سال دهم، یازدهم و کارنامه ترم اول دوازدهم به همراه ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل می توانید برای پذیرش دانشگاه های ترکیه اقدام کنید.

  مشاوران برتر آکادمی کرمی

  مشاوران برتر آکادمی کرمی با سابقه پنج سال مشاوره در زمینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه، در این مقاله سعی بر ارائه به روز ترین مطالب نموده اند و همینطور متخصصین ما همواره در تلاش اند متناسب با شرایط موجود، بهترین مسیر ادامه تحصیل را به داوطلبان پیشنهاد دهند. در ادامه به طور کامل به شرایط تحصیل در دانشگاه بیلکنت آنکارا پرداخته ایم.

  برای مشاوره رایگان تلفنی هر روز هفته از ساعت 9 صبح الی 8 شب پاسخگوی سوالات شما هستیم.

  09104509900

  شهریه دانشگاه بیلکنت انکارا 2024

  شهریه سالانه رشته‌های مختلف دانشگاه بیلکنت در دو نوبت قبل از شروع ترم پاییز و ترم بهار باید پرداخت شود. از آنجایی که این دانشگاه یک دانشگاه خصوصی است و زبان تحصیل در ان نیز انگلیسی است، سطح شهریه‌های آن نسبت به دیگر دانشگاه‌های دولتی و ترک زبان ترکیه بیشتر است. که باز هم خبر خوب ما برای شما، انواع بورسیه های تحصیلی دانشگاه است که فرصت بودن دانشجویان پرتلاش اما با وسع مالی نامناسب را در آن فراهم کرده است.

  نام رشته زبان تحصیل شهریه سالانه به دلار
  معماری  انگلیسی  14.500
  ارتباطات و طراحی  انگلیسی  14.500
   هنر های زیبا انگلیسی  14.500
  طراحی گرافیک  انگلیسی  14.500
  طراحی داخلی و معماری محیطی  انگلیسی  14.500
  مدیریت  انگلیسی  14.500
  اقتصاد  انگلیسی  14.500
  تاریخ انگلیسی  14.500
  مهندسی رایانه  انگلیسی  14.500
  مهندسی برق  انگلیسی  14.500
  مهندسی مکانیک  انگلیسی  14.500
  روانشناسی  انگلیسی  14.500

  بورسیه دانشگاه بیلکنت آنکارا 

  حدود 10 درصد از ظرفیت دانشجویان ورودی به دانشجویان بین‌المللی اختصاص دارد. از این میان هر سال، تعدادی دانشجو به بورسیه دانشگاه درمی‌آیند. برای همین یک رقابت میان متقاضیان وجود دارد. دانشگاه خصوصی بیلکنت با حمایت‌های تحصیلی خود نشان داده است که اهداف یادگیری و آموزش را بالاتر از مسائل مالی قرار داده است و واقعا از نظر یادگیری و پژوهش در راستای پیشرفت رو به حرکت است.

  تمامی دانشجویان بین‌المللی که درخواست بورسیه داده‌اند با توجه به نمرات دوره دیپلم و نمره آزمون‌های ملی و بین‌المللی مورد سنجش و ارزیابی قرار خواهند گرفت. با توجه به میزان ارزیابی، به دانشجویان فول بورسیه یا بورسیه 100 درصدی و بورسیه 50 درصدی تعلق می‌گیرد. انواع بورسیه‌های این دانشگاه به صورت زیر است:

  • فول اسکولارشیپ (بورسیه کامل): برای اخذ این نوع بورسیه، دانشجو باید در سیستم OSYM بالاترین میزان استحقاق را کسب کرده باشد.
  • بورسیه جامع: این بورسیه به دانشجویانی که در لیست 10 دانشجوی برتر قرار گرفته باشند، تعلق می‌گیرد. در این نوع بورسیه به دانشجویان حدود 1500 لیر به مدت 8 ماه کمک هزینه تحصیلی پرداخت می‌شود.
  • بورسیه 50 درصدی: همانطور که از نام این نوع بورسیه مشخص است، شما از نصف تسهیلات بورسیه کامل برخوردار خواهید شد.
  • بورسیه استعدادهای درخشان: اگر در آزمون ورودی دانشگاه، بالاترین نمره را کسب کنید یک نوع بورسیه برای این موفقیت آکادمیک در این دانشگاه وجود دارد که به شما داده می‌شود.
  • بورسیه شایستگی: دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه‌های قبلی نشده‌اند، با موفقیت در ترم‌های تحصیلی و کسب نمرات مورد تایید دانشگاه، از این نوع بورسیه برخوردار خواهند شد.

  امکانات دانشگاه بیلکنت آنکارا

  دانشگاه بیلکنت را می توان یکی از برترین دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه دانست. از جمله امکاناتی که این دانشگاه برای دانشجویان خود فراهم کرده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از دانش برترین اساتید و محققان علمی
  • دارای بهترین کادر علمی و اعضای هیئت علمی
  • ۲۶ خوابگاه دانشجویی با امکانات مختلف در مرکز و شرق پردیس دانشگاه
  • برگزاری کنسرت ها، سخنرانی ها، نمایشگاه های هنر های نمایشی و ..
  • کلوب های دانشجویی متعدد
  • جشنواره های تابستانی
  • کتابخانه های بزرگ و مجهز (بزرگ ترین کتابخانه ترکیه )
  • آزمایشگاه های مجهز

  خوابگاه دانشگاه بیلکنت آنکارا

  خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه بیلکنت ترکیه متشکل از 26 ساختمان با طراحی و امکانات مختلف با ظرفیتی حدود 4600 نفر است. این خوابگاه‌ها در داخل پردیس دانشگاه واقع شده‌اند و دارای اتاق‌های یک نفره، دونفره، سه نفره و … هستند و از تمامی امکانات رفاهی لازم برای زندگی برخوردار هستند. همچنین هزینه اجاره در این خوابگاه‌ها به ازای هر سال تحصیلی حدود 3000 تا 5000 دلار است.

  اتاق‌ها دارای اسباب و اثاثیه اولیه مانند تخت خواب، کمد، میز، قفسه کتاب، یخچال کوچک، سیستم مرکزی پخش تلویزیونی و دسترسی نامحدود به اینترنت (رایگان) هستند.

  فضاهای مشترک برای استفاده دانشجویان شامل آشپزخانه، خشک‌شویی، تلویزیون، اتاق مطالعه و بازی است. تعداد حمام و سرویس بهداشتی در قسمت‌های مشترک به تعداد کافی وجود دارد. در خوابگاه‌هایی که با سیستم مرکزی گرمایش می‌شوند، آب گرم به صورت ۲۴ ساعته تأمین می‌شود. همچنین در محوطه خوابگاه‌ها کافه تریا، زمین‌های ورزشی سرپوشیده و روباز، فضای سبز و پارکینگ وجود دارد.

  پزشکی دانشگاه بیلکنت

  دانشگاه خصوصی بیلکنت در گروه‌های ریاضی، هنر و انسانی رشته ارائه می‌دهد و در حال حاضر امکان تحصیل پزشکی در این دانشگاه برای متقاضیان وجود ندارد. به جای این به شما دانشگاه‌های برتر ترکیه از جمله دانشگاه مدیپول استانبول، دانشگاه آیدین استانبول و …. را پیشنهاد می‌کنیم.

  دندانپزشکی دانشگاه بیلکنت

  اگر به دنبال تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه بیلکنت هستید، بهتر است بدانید این دانشگاه، رشته دندانپزشکی ندارد. اما برای رشته‌های مدیریت؛ مهندسی، هنر و موسیقی می‌توانید روی آن حساب کنید. پر تقاضا ترین دانشگاه ها برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه، دانشگاه باهچه شهیر و دانشگاه یدی تپه استانبول می باشد.

  شرایط پذیرش کارشناسی ارشد در دانشگاه بیلکنت

  با اینکه دانشگاه بیلکنت آنکارا جزو دانشگاه های خصوصی ترکیه می باشد، اما پذیرش این دانشگاه در مقاطع ارشد و دکترا فقط بر اساس نتیجه یکی از آزمون های بین المللی ALES و GRE می باشد.

  • داشتن مدرک کارشناسی مرتبط
  • همه متقاضیان ملزم به شرکت در یکی از آزمون های ALES یا GRE هستند، که هر ساله توسط ÖSYM برگزار می‌شود.
  • تسلط به زبان انگلیسی

  شرایط پذیرش دکتری در دانشگاه بیلکنت

  برای تحصیل در دوره دکتری بر اساس آزمون دانشگاه بیلکنت شما نیاز دارید تا شرایط اصلی آن را داشته باشید که ما در اینجا این شرایط را معرفی کرده‌ایم؛

  • داشتن مدرک کارشناسی ارشد مرتبط
  • همه متقاضیان ملزم به شرکت در یکی از آزمون های ALES یا GRE هستند که هر ساله توسط ÖSYM برگزار می‌شود.
  • ارائه مدرک تافل زبان انگلیسی الزامی است.

  مدارک لازم ثبت نام تحصیلات تکمیلی در دانشگاه بیلکنت آنکارا 

   مقطع ارشد 

  1. ریز نمرات کارشناسی به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  2. اصل یا گواهی مدرک کارشناسی به همراه زبان ترکی یا انگلیسی
  3. مدرک زبان انگلیسی تافل یا مدرک زبان ترکی تومر (در صورت وجود/ داشتن مدرک الزامی نمی باشد)

   مقطع دکترا 

  1. ریز نمرات کارشناسی و اصل یا گواهی مدرک کارشناسی به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  2. ریز نمرات ارشد و اصل یا گواهی مدرک ارشد به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  3. مدرک زبان انگلیسی تافل یا مدرک زبان ترکی تومر ( داشتن مدرک الزامی می باشد)
  4. تز پایان نامه به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی

  جمع بندی

  دانشگاه بیلکنت ترکیه دانشگاهی انگلیسی زبان است که به صورت خصوصی و غیرانتفاعی اداره می‌شود. این دانشگاه در آنکارا پایتخت کشور ترکیه واقع شده است؛ آنکارا یکی از کلان شهرهای ترکیه است و جمعیتی ۵ میلیونی دارد. دانشگاه بیلکنت کانون فعالیت‌های دانشگاهی، اجتماعی و فرهنگی می‌باشد.

  با توجه به حضور پژوهشگران برجسته در میان هیئت علمی دانشگاه بیلکنت (Bilkent University) و داشتن امکانات درجه یک در پردیس خود، بیلکنت تنها دانشجویان برجسته را جذب می‌کند. دانشگاه بیلکنت ترکیه می تواند گزینه جذابی برای دانشجویان ایرانی علاقمند به تحصیل در ترکیه باشد.

  مشاوره ثبت نام در دانشگاه بیلکنت آنکارا

  در میان تمام موسسه های خدماتی که کار پذیرش و اقامت شما در دانشگاه های ترکیه را سخت تر می کنند، آکادمی کرمی  با سابقه درخشان پنج سال فعالیت در این زمینه، درصدد است تا هرچه راحت تر و سریع تر شما به رشته مورد نظر و دانشگاه مقصدتان برسید.

  برای همین در زمینه های مختلف دریافت بورسیه دانشگاه های ترکیه، دریافت کمک هزینه های تحصیلی، نمره قبولی در آزمون های ورودی و منابع آنها و در تمام گام های ثبت نام تا پذیرش را می توانید با کارشناسان ما همراه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره های رایگان و تخصصی ما، همین خالا با ما تماس بگیرید.

  09104509900

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا