ثبت نام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه برای سال تحصیلی (2025_2024) در حال انجام است!!!  

لیست دانشگاه های تایید ایران در ترکیه
وبلاگ

دانشگاه چوکوروا ترکیه✔ شرایط پذیرش + شهریه 2024

 • معرفی کامل دانشگاه چوکوروا ترکیه

  دانشگاه چوکوروا یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد که در سال 1973 از ادغام دانشکده کشاورزی دانشگاه آنکارا و دانشکده پزشکی دانشگاه اتاتورک در شهر آدانا پنجمین شهر پر جمعبت این کشور تشکیل شد، نام این دانشگاه از اسم یکی از روستاهای این شهر برگرفته شده است.

  دانشگاه چکوروا به دلیل قدمت، اعتبار جهانی و سح کیفیت آموزش توانسته در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در ترکیه قرار بگیرد لذا تمامی فارغ التحصیلان رشته های غیر پپزشکی این دانشگاه می توانند برای ادامه تحصیل و ورود به بازار کار در ایران اقدام کنند.

  دانشگاه چکوروا ترکیه رشته های پزشکی، دندانپزشکی را ارائه می دهد و مدرک آن مورد تایید کشور های عضو اتحادیه اروپا می باشد. با توجه به رزومه علمی و سطح کیفیت بالا آموزش، این دانشگاه می تواند در سال های آتی مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیز قرار بگیرد.

  نوع دانشگاه دولتی
  زبان تدریس ترکی
  سال تاسیس 1973
  شهر  آدانا
  تاییدیه دانشگاه تایید علوم ایران و اروپا
  رنکینگ جهانی QS  +1001
  نحوه پذیرش آزمون SAT یا TRYOS
  آدرس وب سایت دانشگاه

  آدرس دانشگاه چوکوروا ترکیه

  دانشگاه چوکوروا به عنوان یکی از بزرگ ترین مراکز آموزش عالی کشور ترکیه شناخته می شود. این دانشگاه در شرقی ترین بخش دریاچه سیهان قرار گرفته است و دارای مساحتی حدود ۲۰ کیلومتر مربع می باشد.

  نام این دانشگاه از یکی از روستاهای قدیمی این شهر انتخاب شده است و دانشگاه در بهترین نقطه شهر آدانا قرار دارد. مدارس دانشگاه چوکوروا در قسمت های مختلف شهر (کوزان، کارا عیسی، قدیرلی و عثمانیه) واقع شده اند.

  دانشگاه چکوروا ترکیه مورد تایید ایران 

  دانشگاه چوکوروا مورد تأیید وزارت علوم ایران است به همین دلیل در ایران شما بدون هیچ مشکلی می‌توانید با مدرک خود در شغل مرتبط با رشته‌ای که در آن تحصیل کرده‌اید، به فعالیت بپردازید. همچنین این دانشگاه عضو برنامه‌های تبادل دانشجویی اراسموس پلاس، فارابی و مولانا است که دانشجو می‌تواند در برترین دانشگاه‌های اروپا یک یا دو ترم تحصیل کند.

  دانشگاه چوکوروا از نظر وزارت علوم معتبر است و در رده ب یا همان متوسط قرار می گیرد.

  رنکینگ و رتبه چوکوروا ترکیه 

  یکی از مهم ترین معیار های تحصیل داوطلبان ایرانی و خارجی، میزان تاییدیه مدرک و رتبه دانشگاه مورد نظر در سطح جهانی است، چرا که رتبه و رنکینگ نشان دهنده میزان قدمت، اعتبار جهانی و سطح کیفیت اموزش دانشگاه ها می باشد. خوشبختانه دانشگاه دولتی چکوروا ترکیه توانسته است رتبه خوبی را در بین دانشگاه های جهان و خود کشور ترکیه به خود اختصاص دهد.

  رنکینگ دانشگاه چوکوروا ترکیه در سال 2023  رتبه 
  در بین بهترین دانشگاه های جهان  1132
  در بین بهترین دانشگاه های آسیا  323
  در بین بهتر دانشگاه های ترکیه  19

  تبادل دانشجو در دانشگاه چوکوروا 

  دانشگاه چکوروا در برنامه های تبادل دانشجویی همچون اراسموس پلاس، فارابی و مولانا عضویت داشته و از همین رو امکان تحصیل دانشجویان خود را در برترین دانشگاه های اروپایی به مدت یک سال فراهم آورده است. دانشجویان می توانند از این فرصت تحصیل استفاده کرده و چند ترم تحصیلی خود را در دانشگاه های قدرتمند اروپایی بگذارنند. این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که عضویت در برنامه های دانشجویی سبب رشد دانشگاه ها از نظر کیفی و کمی می باشد.

  برنامه‌های فارابی، اراسموس و مولانا برنامه‌های بین‌المللی دانشگاه چکوروا هستند که  از طریق آنها به تبادل دانشجو با کشور‌های مختلف میپردازد.

  شرایط پذیرش دانشگاه چکوروا ترکیه 

  شرط ورود داوطلبان بین المللی در مقاطع کاردانی و کارشناسی به دانشگاه چکوروا، شرکت در آزمون های ورودی و کسب امتیاز قابل قبول برای رشته مورد نظر می باشد. در واقع داوطلب با شرکت در یکی از آزمون های جامع TRYOS و SAT می تواند برای ثبت نام رشته مورد نظر خود در این دانشگاه اقدام بنماید.

  بیشترین ظرفیت قبولی دانشگاه چکوروا از طریق آزمون TRYOS می باشد و این آزمون هر سال در دو بازه زمانی مختلف برگزار می گردد که برای پذیرش در رشته های پزشکی، دندانپزشکی این دانشگاه داوطلبان باید موفق به کسب حداقل نمره 450 از 500 نمره کل آزمون شوند. علاوه بر این، برای قبولی در رشته های غیر پزشکی کسب امتیاز 350 از 500 الزامی میباشد.

  علاوه بر کسب امتیاز در آزمون، داوطلب باید واجد شرایط سن و معدل مناسب باشد. تمامی داوطلبان با شرایط سنی کمتر از 25 سال و حداقل معدل 17 می توانند برای پذیرش از دانشگاه چکوروا اقدام بنمایند

  نکته مهم! اگر شما دارای شرایط سنی کمتر از 25 سال و معدل بالای 17 هستید، می توانید برای پذیرش دانشگاه چکوروا و برخی دیگر از دانشگاه های دولتی اقدام کنید، برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران برتر اکادمی کرمی تماس بگیرید.

  ظرفیت پذیرش دانشگاه چکوروا ترکیه برای سال تحصیلی 2025_2024 بر اساس فایل زیر می باشد:

  تعداد ظرفیت های پذیرش دانشگاه چوکوروا ترکیه

  تحصیل پزشکی در دانشگاه چوکوروا 

  مدت تحصیل پزشکی در ترکیه شش سال و معادل مدرک دکترا در ایران می باشد. دانشگاه چوکوروا رشته پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهد. تمامی داوطلبان ایرانی برای پذیرش رشته پزشکی در دانشگاه چوکوروا می توانند بر اساس نتایج یکی از آزمون های TRYOS، آزمون SAT یا بدون آزمون اقدام به انتخاب رشته بنمایند.

  نکته مهم! برای پذیرش از طریق آزمون داوطلب علاوه بر کسب نمره قابل قبول باید واجد شرایط سنی کمتر از 25 سال و معدل حداقل 17 باشد و همینطور داوطلب از یک رزومه علمی خوب برخوردار باشد.

  دانشگاه چکوروا دارای یک بیمارستان بزرگ به نام بلگالی واقع در شهر آدانا، ترکیه می باشد. این بیمارستان دارای بیش از 1500 تخت است و خدمات پزشکی جامعی را در رشته های مختلف پزشکی از جمله جراحی، داخلی، زنان و زایمان، اطفال، چشم، گوش، حلق و بینی، انکولوژی، پوست و غیره ارائه می دهد.

  این بیمارستان به دلیل سطح بالای مراقبت های بهداشتی که ارائه می دهد در ترکیه و در منطقه از شهرت خوبی برخوردار است. همچنین یکی از بزرگترین بیمارستان های ترکیه و یکی از مهم ترین مراکز درمانی این کشور به شمار می رود.

  تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه بدون آزمون

  تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه چوکوروا 

  مدت تحصیل دندانپزشکی در ترکیه پنج سال می باشد، پذیرش رشته دندانپزشکی دانشگاه چکوروا از دو روش کسب امتیاز قابل قبول در آزمون جامع TRYOS و همینطور از طریق آزمون آمریکایی SAT  امکانپذیر است. تمامی فارغ التحصیلان بعد از اتمام پنج سال تحصیل می توانند برای ورود به بازار کار و تاسیس کلینیک دندانپزشکی در ترکیه بعد از اخذ شهروندی این کشور اقدام کنند.

  دانشگاه چکوروا دارای لابراتور های تخصصی دندانپزشکی می باشد، که تمامی مواد اولیه و تجهیزات دندانپزشکی را به صورت اختصاصی در اختیار هر دانشجو قرار داده است. اگر به دنبال تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون هستید، پیشنهاد می کنیم مقاله آن را مطالعه کنید.

  تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون

  پذیرش بدون آزمون دانشگاه چکوروا

  یکی از سوالات پر تکرار داوطلبان ایرانی در مورد شرایط پذیرش بدون آزمون در دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد. متاسفانه در چند سال اخیر اطلاعیه پذیرش بدون آزمون در  دانشگاه های دولتی  بصورت غیر قانونی و خرید صندلی توسط افراد سود جو در حال چرخیدن است. همانطور که گفته شد، پذیرش قانونی این دانشگاه ها از جمله دانشگاه چکوروا فقط از طریق شرکت در آزمون ورودی و کسب امتیاز می باشد.

  تنها با استفاده از قبولی در بورسیه تحصیلی دولت ترکیه تحت عنوان ترکیه بورسلاری امکان ثبت نام بدون آزمون در دانشگاه های دولتی ترکیه و بدون پرداخت شهریه امکانپذیر است. که قبولی از طریق ترکیه بورسلاری بسیار سخت و پیچیده می باشد. چرا که داوطلب باید واجد شرایط سنی کمتر از 21 سال و معدل دیپلم حداقل 19 باشد. علاوه بر این باید دارای یک رزومه علمی قوی باشد.

  نکته قابل توجه! هر چه تعداد این امتیازات بیشتر باشد، شانس قبولی دانشجو برای دریافت پذیرش بدون آزمون با بورسیه تحصیلی در دانشگاه های دولتی ترکیه بالا خواهد بود.

  ***جهت ثبت نام و اطلاع از تاریخ بورسیه تحصیلی دولت ترکیه می توانید با کارشناسان ما در مجموعه آکادمی کرمی تماس بگیرید.

  تحصیل داروسازی در ترکیه بدون آزمون

  خبر خوب اینکه! آکادمی کرمی با سابقه بیش از پنج سال همکاری مستقیم با دانشگاه های خصوصی ترکیه، شرایط تحصیل بدون کنکور و با شرط معدل را برای تمامی داوطلبان ممتاز ایرانی ایجاد نموده است. که با استفاده از این شرایط شما می توانید بدون آزمون و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی مقطع دبیرستان اقدام کنید.

  دانشکده های دانشگاه چکوروا 

  • دانشکده پزشکی
  • دانشکده دندانپزشکی
  • دانشکده داروسازی
  • دانشکده علوم و ادبیات
  • دانشکده مهندسی
  • دانشکده علوم مدیریتی و اقتصاد
  • دانشکده آموزش
  • دانشکده شیلات
  • دانشکده الهیات
  • دانشکده علوم سلامت
  • دانشکده کشاورزی
  • دانشکده هنرهای زیبا
  • دانشکده ارتباطات
  • دانشکده حقوق
  • دانشکده مهندسی
  • دانشکده مدیریت کسب و کار
  • دانشکده دامپزشکی
  • دانشکده معماری
  • دانشکده علوم ورزشی

  رشته های دانشگاه چکوروا

  • رشته پزشکی
  • رشته دندانپزشکی
  • رشته داروسازی
  • رشته الکترونیک
  • رشته صنایع
  • رشته زمین شناسی
  • رشته معدن
  • رشته معماری
  • رشته نساجی
  • رشته اقتصاد
  • رشته مدیریت
  • رشته زبان انگلیسی
  • رشته زبان فرانسه
  • رشته شیمی

  آزمون های ورودی دانشگاه چوکوروا

   مقطع تحصیلی  آزمون ورودی  شرایط پذیرش 
  کارشناسی  آزمون YOS

   1. کسب امتیاز حداقل 80 از 100نمره کل آزمون برای قبولی رشته های غیر پزشکی

  2. کسب امتیاز حداقل 95 از 100نمره کل آزمون برای قبولی رشته های پزشکی و دندانپزشکی

  3. شرایط سن کمتر از 25 سال و معدل مقطع دیپلم حداقل 17

   

  کارشناسی ارشد و دکترا  آزمون ALES یا GRE

  1. کسب امتیاز قابل قبول از آزمون های ورودی 

  2. ارائه مدرک تافل زبان انگلیسی یا تومر زبان ترکی 

  3.برای تحصیل به زبان ترکی شرکت در آزمون ALES و به زبان انگلیسی شرکت در آزمون GRE 

  بورسیه دانشگاه چکوروا ترکیه

  دانشگاه چوکوروا جزو دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد که بورسیه این دانشگاه زیر نظر دولت ترکیه می باشد. این بورسیه تحت عنوان ترکیه بورسلاری، یکی از جامع‌ترین بورسیه‌های تحصیلی ترکیه است که سالانه پنج هزار دانشجوی خارجی از آن بهره‌مند می‌شوند.

  این بورسیه نه تنها کلیه مقاطع تحصیلی را پوشش می‌دهد بلکه اغلب دانشگاه‌های برتر ترکیه آن را ارائه می‌دهند. همچنین متقاضی با اخذ این بورسیه می‌تواند از معافیت شهریه، کمک هزینه ماهانه، بلیط رفت و برگشت، خوابگاه رایگان و … برخوردار شود.

  زمان ارسال درخواست از اواخر دی تا اوایل اسفند می باشد. در هنگام ثبت در خواست در سایت ترکیه بورسلاری به موارد زیر توجه نمایید. از طریق بورسیه تحصیلی هم برای رشته های کارشناسی و هم برای رشته های کارشناسی ارشد و دکتری می توانید درخواست دهید.

  مدارک مورد نیاز ثبت نام دانشگاه چوکوروا ترکیه

  • اسکن پاسپورت
  • اسکن عکس 4*3
  • اصل مدرک دیپلم به همراه ترجمه ترکی یا انگلیسی
  • ریز نمرات دوره ی تحصیلی دبیرستان به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  • نتیجه ازمون معتبر SAT
  • در صورتی که فارغ التحصیل دیپلم نظام قدیم هستید به ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن هم الزامی است.

  نکته مهم! اگر دانش آموز سال آخر دبیرستان هستید با ترجمه کارنامه سال دهم، یازدهم و کارنامه ترم اول دوازدهم به همراه ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل می توانید برای پذیرش دانشگاه های ترکیه اقدام کنید.

  مشاوران برتر آکادمی کرمی

  مشاوران برتر آکادمی کرمی با سابقه پنج سال مشاوره در زمینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه، در این مقاله سعی بر ارائه به روز ترین مطالب نموده اند و همینطور متخصصین ما همواره در تلاش اند متناسب با شرایط موجود، بهترین مسیر ادامه تحصیل را به داوطلبان پیشنهاد دهند. در ادامه به طور کامل به شرایط تحصیل در دانشگاه چوکوروا ترکیه پرداخته ایم.

  شماره تماس

  پذیرش دانشگاه چوکوروا در مقطع ارشد و دکتری

  متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در دوره های فوق لیسانس و دکتری دانشگاه چوکوروا ترکیه را دارند، می توانند در دو آزمون GRE و ALES شرکت نمایند. آزمون آلس برای ورود دانشجویان ترکی زبان و اهل کشور ترکیه است. آزمون ALES آزمون اصلی برای پذیرش در دوره های تکمیلی چوکوروا بوده و چه متقاضیان داخلی و چه خارجی می توانند از این طریق اقدام به تحصیل در این دانشگاه نمایند.

  نکته مهم! برای پذیرش در دوره کارشناسی ارشد ترجمه (انگلیسی و یا ترکی) مدارک کارشناسی و دیپلم به همراه ریز نمرات هر دو مقطع و برای دوره دکتری ترجمه (انگلیسی یا ترکی) مدارک دوره دبیرستان ، کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات هر سه مقطع مورد نیاز است. همچنین برای پذیرش مقطع دکترا مدرک زبان تافل الزامی است.

  در صورتی که شما در دانشگاه چوکوروا بخواهید در مقاطع تکمیلی به زبان ترکی استانبول تحصیل کنید میتوانید در آزمون ALES شرکت کنید و همچنین به طور کلی چه به زبان انگلیسی و چه ترکی قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را داشته باشید میتوانید در آزمون GRE شرکت کنید.

  داوطلبان بین المللی ای که خواستار شرکت در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا هستند، باید حداقل نمره ۵۵ در ALES، حداقل نمره ١۴٩ در GRE یا ۴۵٠ در GMAT کسب کنند.

  شهریه تحصیل در دانشگاه چوکوروا

  هزینه تحصیل در دانشگاه دولتی چوکوروا ترکیه سالانه به لیر اعلام می شود و نسبت به دانشگاه های خصوصی ترکیه بسیار مقرون به صرفه می باشد. به طور متوسط شهریه یک سال تحصیلی این دانشگاه در رشته های تاپ پزشکی و دندانپزشکی به پول ایران معادل 100 الی 150 میلیون در سال می باشد. برای رشته های چهار ساله مقطع کارشناسی بین بازه 20 الی 50 میلیون در سال می باشد.

  زبان تحصیل در دانشگاه چوکوروا

  زبان تحصیل در دانشگاه چوکوروا ترکیه به هر دو زبان ترکی و انگلیسی می باشد. لذا داوطلبان ایرانی برای ورود به دوره اصلی رشته مورد نظر اگر قصد تحصیل به زبان ترکی را داشته باشند باید مدرک بین المللی تومر را ارائه دهند یا در آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه موفق به کسب امتیاز شوند.

  و برای تحصیل به زبان انگلیسی باید مدرک زبان تافل را ارائه دهند یا سطح زبان در حدود سطح 6 ایلتس داشته باشند تا بتواانند در ازمون تعیین سطح زبان دانشگاه امتیاز خوبی را کسب کنند. اگر دانشجویان به زبان تسلط کافی نداشته باشند، باید در یک سال دوره آمادگی زبان دانشگاه شرکت کنند.

  زبان تحصیل تمامی رشته های مهندسی دانشگاه چوکوروا به زبان انگلیسی می باشد.

  هزینه زندگی دانشجویی در شهر آدانا 

  به طور کلی هزینه زندگی در شهر های کوچک ترکیه نسبت به شهر های کلان این کشور از جمله استانبول، آنکارا و ازمیر به مراتب بسیار کمتر و مقرون به صرفه تر می باشد. دانشگاه دولتی چوکوروا ترکیه خودش خوابگاه اختصاصی داره و هزینه های اجاره خیلی مناسبی را از داوطلبان خارجی دریافت می کند. خوابگاه دارای اتاق های تک نفره تا چهارنفره هستند که به طور متوسط هزینه اجاره خوابگاه ماهانه 2000 لیر است.

  هزینه تهیه مواد غذایی و حمل و نقل دانشجو هم به طور متوسط 3000 لیر در ماه می باشد، که جمعا به معادل پول ایران هر دانشجو  به طور تقریب 10 میلیون هزینه خواهد داشت.

  امکانات دانشگاه چکوروا ترکیه 

  امکانات دانشگاه چوکوروا به کمک وسعت بزرگ دانشگاه و ایجاد مکان‌های مختلف اموزشی، تفریحی، ورزشی چه برای پرسنل اموزشی و چه برای دانشجویان بسیار زیاد است. برخی از این امکانات شامل:

  • کتابخانه‌های بزرگ
  • زمین سبز و محیط ازاد
  • سالن‌های ورزشی با تنوع بالا
  • کافی‌شاپ و سالن‌های غذا خوری
  • خوابگاه‌ها و مهمان‌خانه‌ها
  • باشگاه سوارکاری
  • امفی تئاتر
  • بیمارستان و کلینیک

  شرايط کار حین و پس از تحصیل در ترکیه

  دانشجویان بین‌المللی جهت کار در ترکیه باید از دولت ترکیه مجوز کار دریافت کنند. اگر به زبان ترکی مسلط باشید پیدا کردن کار برای شما خیلی راحت‌تر خواهد بود. توجه داشته باشید امکان کار در ترکیه برای دانشجویانی که در سال اول مقاطع تحصیلی کاردانی یا کارشناسی هستند، وجود ندارد اما دانشجویان کارشناسی ارشد و یا دکتری که دارای مجوز کار هستند می‌توانند به‌ کار حین تحصیل در ترکیه بپردازند.

  مشاوران برتر آکادمی کرمی

  جهت تحصیل در ترکیه و آشنایی با دانشگاه ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص با تجربه کمک بگیرید تا در انجام همه‌ مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاوران برتر آکادمی کرمی تماس بگیرید تا بعد از بررسی کامل شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ ها را در اختیارتان قرار دهند.

  شماره تماس

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا