ثبت نام دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه برای سال تحصیلی (2025_2024) در حال انجام است!!!  

لیست دانشگاه های تایید ایران در ترکیه
وبلاگ

دانشگاه فرات ترکیه: تایید علوم ایران + شرایط پذیرش + شهریه

 • معرفی دانشگاه فرات ترکیه

  دانشگاه فرات (Fırat University) یکی از دانشگاه های دولتی کشور ترکیه می باشد که در سال 1975 در شهر الازیغ تاسیس شده است. شهر الازیع دارای فرهنگ غنی می باشد و نام این دانشگاه از روی رودخانه ی فرات در نزدیکی این شهر می باشد، الهام گرفته شده است. دانشگاه فرات یکی از بهترین گزینه ها برای دانشجویانی است که قصد دارند در یک دانشگاه با کیفیت تحصیل کنند. همچنین این دانشگاه یکی از معروف ترین و معتبر ترین دانشگاه های این کشور در رشته دامپزشکی می باشد.

  دانشجویان بین المللی و خارجی جهت تحصیل در دانشگاه فرات ترکیه می بایست در آزمون های ورودی SAT ،YOS ،TRYOS شرکت کرده و امتیاز و نمره قابل قبول را با توجه به رشته انتخابی خود بدست آورند و یا بدون کنکور و با شرط معدل برای پذیرش در رشته های مختلف این دانشگاه اقدام کنند.

  دانشگاه فرات در سال تحصیلی 2025_2024 در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران قرار گرفته است. لذا، مدرک این دانشگاه برای تحصیل در تمامی رشته های غیر پزشکی قابل قبول ایران است و ارزشیابی می شود. علاوه بر این، دارای تاییدیه کشور های عربی و اتحادیه اروپا می باشد.

  هزینه های تحصیل در این دانشگاه بسیار مقرون به صرفه می باشد و سالانه به لیر محاسبه می شود، علاوه بر این هزینه های زندگی دانشجویی ماهانه حدود 7000 لیر است. این دانشگاه در پردیس خود خدمات خوابگاه با هزینه اجاره ماهانه حداکثر 2000 لیر ارائه می دهد. 

  رتبه و رنکینگ دانشگاه فرات ترکیه

  دانشگاه فرات جزء 30 دانشگاه برتر کشور ترکیه می باشد، که در حال حاضر در تبه بندی QS جهانی رتبه 1001+ قرار دارد. اما با توجه به استقبال بالای داوطلبان خارجی و رضایتمندی بالای این دانشگاه، در چند سال آینده جایگاه ویژه ایی را کسب خواهد کرد.

  اعتبار دانشگاه فرات ترکیه رتبه
  در بین بهترین دانشگاه های جهان  1405
  در بین بهترین دانشگاه های ترکیه 30

  دانشگاه فرات ترکیه مورد تایید ایران

  دانشگاه فرات، یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه است که به دلیل سطح کیفیت آموزش و اعتبار جهانی توانسته است در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در ترکیه قرار بگیرد. لذا مدرک آن برای تحصیل در تمامی رشته های مهندسی، هنری، مدیریتی و … قابل قبوال ایران است و ارزشیابی می شود.
  با توجه به درخواست بالای داوطلبان ایرانی برای تحصیل در این دانشگاه و افزایش میزان رضایت مندی دانشجویان خارجی از عملکرد آموزشی آن، احتمال اینکه در سال های آتی در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه قرار بگیرد، بسیار بالا است.

  اگر قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی را دارید و می‌خواهید در ایران مشغول به کار شوید، باید دانشگاه خود را از لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه انتخاب کنید.

  تبادل دانشجو در دانشگاه فرات ترکیه

  دانشگاه فرات، از سال 1975 عضو فعال انجمن دانشگاه های اروپا (EUA) است. که با استفاده از این شرایط تمامی دانشجویان ممتاز می توانند بدون هزینه و کاملا رایگان به مدت یک سال تحصیلی در یکی از دانشگاه های معتبر کشور های عضو اتحادیه مشغول به تحصیل شوند و تجربه تحصیلی خوبی را بدست آورند.

  برای شرکت در بورسیه تبادل دانشجو اراسموس مقاطع کاردانی و کارشناسی باید دارای حداقل معدل 2/20 از 4 یا 58 از 100 باشند و همینطور برای دانشجویان مقطع ارشد و دکتری باید حداقل معدل 2/50 از 4 یا 65 از 100 باشد. دانشجویان در تمامی مقاطع کاردانی، کارشناسی، ارشد و دکترا باید سال اول را گذرانده باشند و از شرایط معدل و رزومه خوب برخوردار باشند

  با استفاده از این روش دانشجویان می توانند تا 12 ماه در هر مقطع تحصیلی از این شرایط بهره مند شوند.

  نحوه پذیرش دانشگاه فرات ترکیه

  شرط ورود داوطلبان بین المللی در مقاطع کاردانی و کارشناسی به دانشگاه فرات، شرکت در آزمون های ورودی و کسب امتیاز قابل قبول برای رشته مورد نظر می باشد. در واقع داوطلب با شرکت در یکی از آزمون های جامع TRYOS و SAT می تواند برای ثبت نام رشته مورد نظر خود در این دانشگاه اقدام بنماید.

  بیشترین ظرفیت قبولی دانشگاه فرات از طریق آزمون TRYOS می باشد و این آزمون هر سال در دو بازه زمانی مختلف برگزار می گردد که برای پذیرش در رشته های پزشکی، دندانپزشکی این دانشگاه داوطلبان باید موفق به کسب حداقل نمره 450 از 500 نمره کل آزمون شوند. علاوه بر این، برای قبولی در رشته های غیر پزشکی کسب امتیاز 350 از 500 الزامی میباشد.

  علاوه بر کسب امتیاز در آزمون، داوطلب باید واجد شرایط سن و معدل مناسب باشد. تمامی داوطلبان با شرایط سنی کمتر از 25 سال و حداقل معدل 17 می توانند برای پذیرش از دانشگاه فرات اقدام بنمایند

  نکته مهم! اگر شما دارای شرایط سنی کمتر از 25 سال و معدل بالای 17 هستید، می توانید برای پذیرش دانشگاه فرات و برخی دیگر از دانشگاه های دولتی اقدام کنید، برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران برتر اکادمی کرمی تماس بگیرید.

  مشاوران برتر آکادمی کرمی

  مشاوران برتر آکادمی کرمی با سابقه پنج سال مشاوره در زمینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه، در این مقاله سعی بر ارائه به روز ترین مطالب نموده اند و همینطور متخصصین ما همواره در تلاش اند متناسب با شرایط موجود، بهترین مسیر ادامه تحصیل را به داوطلبان پیشنهاد دهند. در ادامه به طور کامل به شرایط تحصیل در دانشگاه  فرات ترکیه پرداخته ایم.

  شماره تماس

  تحصیل پزشکی در دانشگاه فرات 

  مدت تحصیل پزشکی در ترکیه شش سال و معادل مدرک دکترا در این می باشد. دانشگاه فرات رشته پزشکی را به زبان ترکی ارائه می دهد. تمامی داوطلبان ایرانی برای پذیرش رشته پزشکی در این دانشگاه می توانند بر اساس نتایج یکی از آزمون های TRYOS، آزمون SAT اقدام به ثبت نام بنمایند.

  نکته مهم! برای پذیرش از طریق آزمون داوطلب علاوه بر کسب نمره قابل قبول باید واجد شرایط سنی کمتر از 25 سال و معدل حداقل 17 باشد و همینطور داوطلب از یک رزومه علمی خوب برخوردار باشد.

  تحصیل فیزیوتراپی در ترکیه بدون آزمون

  تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه فرات

  مدت تحصیل دندانپزشکی در ترکیه پنج سال می باشد، پذیرش رشته دندانپزشکی دانشگاه فرات از دو روش کسب امتیاز قابل قبول در آزمون جامع TRYOS و همینطور از طریق آزمون آمریکایی SAT  امکانپذیر است. تمامی فارغ التحصیلان بعد از اتمام پنج سال تحصیل می توانند برای ورود به بازار کار و تاسیس کلینیک دندانپزشکی در ترکیه بعد از اخذ شهروندی این کشور اقدام کنند.

  دانشگاه فرات دارای لابراتور های تخصصی دندانپزشکی می باشد، که تمامی مواد اولیه و تجهیزات دندانپزشکی را به صورت اختصاصی در اختیار هر دانشجو قرار داده است. اگر به دنبال تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون هستید، پیشنهاد می کنیم مقاله آن را مطالعه کنید.

  تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون

  پذیرش بدون آزمون دانشگاه فرات

  یکی از سوالات پر تکرار داوطلبان ایرانی در مورد شرایط پذیرش بدون آزمون در دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد. متاسفانه در چند سال اخیر اطلاعیه پذیرش بدون آزمون در  دانشگاه های دولتی  بصورت غیر قانونی و خرید صندلی توسط افراد سود جو در حال چرخیدن است. همانطور که گفته شد، پذیرش قانونی این دانشگاه ها از جمله دانشگاه فرات فقط از طریق شرکت در آزمون ورودی و کسب امتیاز می باشد.

  تنها با استفاده از قبولی در بورسیه تحصیلی دولت ترکیه تحت عنوان ترکیه بورسلاری امکان ثبت نام بدون آزمون در دانشگاه های دولتی ترکیه و بدون پرداخت شهریه امکانپذیر است. که قبولی از طریق ترکیه بورسلاری بسیار سخت و پیچیده می باشد. چرا که داوطلب باید واجد شرایط سنی کمتر از 21 سال و معدل دیپلم حداقل 19 باشد. علاوه بر این باید دارای یک رزومه علمی قوی باشد.

  نکته قابل توجه! هر چه تعداد این امتیازات بیشتر باشد، شانس قبولی دانشجو برای دریافت پذیرش بدون آزمون با بورسیه تحصیلی در دانشگاه های دولتی ترکیه بالا خواهد بود.

  ***جهت ثبت نام و اطلاع از تاریخ بورسیه تحصیلی دولت ترکیه می توانید با کارشناسان ما در مجموعه آکادمی کرمی تماس بگیرید.

  آزمون های ورودی دانشگاه فرات

   مقطع تحصیلی  آزمون ورودی  شرایط پذیرش 
  کارشناسی  آزمون TRYOS

   1. کسب امتیاز حداقل 300 از 500 نمره کل آزمون برای قبولی رشته های غیر پزشکی

  2. کسب امتیاز حداقل 450 از 500 نمره کل آزمون برای قبولی رشته های پزشکی و دندانپزشکی

  3. شرایط سن کمتر از 25 سال و معدل مقطع دیپلم حداقل 17

   

  کارشناسی ارشد و دکترا  آزمون ALES یا GRE

  1. کسب امتیاز قابل قبول از آزمون های ورودی 

  2. ارائه مدرک تافل زبان انگلیسی یا تومر زبان ترکی 

  3.برای تحصیل به زبان ترکی شرکت در آزمون ALES و به زبان انگلیسی شرکت در آزمون GRE 

  خبر خوب اینکه! آکادمی کرمی با سابقه بیش از پنج سال همکاری مستقیم با دانشگاه های خصوصی ترکیه، شرایط تحصیل بدون کنکور و با شرط معدل را برای تمامی داوطلبان ممتاز ایرانی ایجاد نموده است. که با استفاده از این شرایط شما می توانید بدون آزمون و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی مقطع دبیرستان اقدام کنید.

  تحصیل داروسازی در ترکیه بدون آزمون

  تحصیلات تکمیلی در دانشگاه فرات ترکیه

  برای متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در تحصیلات تکمیلی دانشگاه فرات ترکیه را دارند، باید در یکی از آزمون های GRE و ALES شرکت نمایند. آزمون آلس برای ورود دانشجویان ترکی زبان و اهل کشور ترکیه است. آزمون ALES آزمون اصلی برای پذیرش در دوره های تکمیلی این دانشگاه می باشد و چه متقاضیان داخلی و چه خارجی می توانند از این طریق اقدام به تحصیل در این دانشگاه نمایند.

  نکته مهم! برای پذیرش در دوره کارشناسی ارشد ترجمه (انگلیسی و یا ترکی) مدارک کارشناسی و دیپلم به همراه ریز نمرات هر دو مقطع و برای دوره دکتری ترجمه (انگلیسی یا ترکی) مدارک دوره دبیرستان ، کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات هر سه مقطع مورد نیاز است. همچنین برای پذیرش مقطع دکترا مدرک زبان تافل الزامی است.

  لیست دانشکده های دانشگاه فرات

  • دانشکده دندانپزشکی
  • دانشکده تعلیم و تربیت
  • دانشکده علوم
  • دانشکده علوم انسانی و اجتماعی
  • دانشکده اقتصاد و علوم اداری
  • دانشکده الهیات
  • دانشکده ارتباطات
  • دانشکده معماری
  • دانشکده مهندسی
  • دانشکده علوم بهداشت
  • دانشکده آبزی پروری
  • دانشکده علوم ورزشی
  • دانشکده فنی
  • دانشکده آموزش فنی
  • دانشکده پزشکی
  • دانشکده علوم دامپزشکی

  رشته های دانشگاه فرات ترکیه

  در این دانشگاه ها رشته های متعدد و گوناگونی همچون رشته های پرستاری، پزشکی، دندانپزشکی، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مامایی، معماری، مهندسی کامپیوتر، مهندسی الکترونیک، علوم سیاسی، مدیریت، اقتصاد، فیزیک، ریاضی، زیست، رادیو، سینما و تلویزیون، روزنامه نگاری، شیمی، زبان و ادبیات ترکی، تاریخ، جغرافیا و … آموزش داده می شود.

  مدارک مورد نیاز دانشگاه فرات ترکیه

  • اسکن پاسپورت
  • اسکن عکس 4*3
  • نتایج یکی از آزمون هایTRYOS، SAT
  • اصل مدرک دیپلم به همراه ترجمه ترکی یا انگلیسی
  • ریز نمرات دوره ی تحصیلی دبیرستان به همراه ترجمه زبان ترکی یا انگلیسی
  • در صورتی که فارغ التحصیل دیپلم نظام قدیم هستید به ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن هم الزامی است.

  نکته مهم! اگر دانش آموز سال آخر دبیرستان هستید با ترجمه کارنامه سال دهم، یازدهم و کارنامه ترم اول دوازدهم به همراه ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل می توانید برای پذیرش دانشگاه های ترکیه اقدام کنید.

  *برای تحصیل بدون آزمون در دانشگاه های مورد تایید ایران در ترکیه هستید، پیشنهاد می کنیم مقاله دانشگاه های باهچه شهیر، مدیپول استانبول، آیدین و یدی تپه را مطالعه بفرمایید.

  زبان تحصیل در دانشگاه فرات

  زبان تحصیل در دانشگاه فرات به زبان ترکی می باشد، برای پذیرش اولیه از دانشگاه نیازی به ارائه مدرک زبان نیست. اما، داوطلب برای ورود به دوره اصلی رشته مورد نظر باید در آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه شرکت کرده و نمره قابل قبول کسب کند و یا از قبل مدرک بین المللی زبان ترکی تومر TOMER را به دانشگاه ارائه دهد.

  اگر داوطلب از سطح زبان کافی برخوردار نباشد، باید به مدت یک سال در دوره های حاضرلیک آموزش زبان دانشگاه شرکت کند. این دوره فقط برای آموزش زبان به صورت حضوری در خود دانشگاه می باشد و داوطلب در این بازه زمانی اجازه اخذ واحد درسی نخواهد داشت.

  لازم است بدانید که! ارائه مدرک زبان TOMER سطح C1 برای تحصیل در رشته های علوم پزشکی این دانشگاه و مدرک سطح B2 ترکی برای الباقی رشته ها الزامی می باشد.

  شهریه تحصیل در دانشگاه فرات ترکیه

  دانشگاه فرات ترکیه یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد، که شهریه سالانه به لیر دریافت می کند و هزینه این دانشگاه نسبت به دانشگاه های خصوصی ترکیه بسیار مناسب و مقرون به صرفه تر می باشد. در ادامه شهریه های به روز این دانشگاه را برای اکثر رشته های پرطرفدار این دانشگاه  ارائه داده ایم.

   شهریه دانشگاه فیرات

  رشته

  شهریه (لیر)

  پزشکی 120.000
  دندانپزشکی 86.000
  پرستاری 20.000
  مامایی 20.000
  فیزیوتراپی و توانبخشی 20.000
  مهندسی مکانیک 40.000
  مهندسی عمران 40.000
  معماری 30.000
  مهندسی کامپیوتر 40.000
  مهندسی الکتریک و الکترونیک 40.000
  علوم سیاسی و مدیریت دولتی 20.000
  مدیریت 20.000
  اقتصاد 20.000
  ریاضی 20.000
  زیست شناسی 20.000
  رادیو، سینما و تلویزیون 20.000
  روزنامه نگاری 20.000
  شیمی 20.000
  زیست مولکولی و ژنتیک 20.000
  مهندسی نرم افزار (انگلیسی-ترکی) 35.000

  امکانات دانشگاه فرات ترکیه

  دانشگاه فرات با فراهم نمودن امکانات تحصیلی، آموزشی و رفاهی گوناگون سعی در تربیت دانشجویانی کوشا، خلاق و متفکر دارد. از جمله امکاناتی که این دانشگاه برای دانشجویان خود فراهم نموده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عضویت در برنامه های تبادل دانشجویی همچون اراسموس (تبادل دانشجو با 184 دانشگاه اروپایی)
  • ایجاد محل های مناسب اسکان و اقامت دانشجویی
  • 304 آپارتمان برای کارکنان دانشگاه
  • سالن های غذاخوری بزرگ و مجهز با قیمت های بسیار کم و کیفیت های مناسب
  • کتابخانه های بزرگ (برای تمامی رشته ها و گروه های آموزشی مختلف)
  • امکانات ورزشی متعدد (انواع زمین های بازی، استخر، سالن های بدن سازی و …)
  • انجمن ها و باشگاه های متعدد دانشجویی (باشگاه های علمی، فرهنگی، ورزشی و اجتماعی همچون باشگاه ورزش و جوانان، باشگاه هوانوردی، باشگاه صخره نوردی، باشگاه رقص های عامیانه، گروه تئاتر و …)
  • ایجاد خوابگاه های خصوصی با تمامی امکانات جهت اسکان دانشجویان (ماهیانه 50 یورو)

  شرايط کار حین و پس از تحصیل در ترکیه

  دانشجویان بین‌المللی جهت کار در ترکیه باید از دولت ترکیه مجوز کار دریافت کنند. اگر به زبان ترکی مسلط باشید پیدا کردن کار برای شما خیلی راحت‌تر خواهد بود. توجه داشته باشید امکان کار در ترکیه برای دانشجویانی که در سال اول مقاطع تحصیلی کاردانی یا کارشناسی هستند، وجود ندارد اما دانشجویان کارشناسی ارشد و یا دکتری که دارای مجوز کار هستند می‌توانند به‌ کار حین تحصیل در ترکیه بپردازند.

  مشاوران برتر آکادمی کرمی

  جهت تحصیل در ترکیه و آشنایی با دانشگاه ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص با تجربه کمک بگیرید تا در انجام همه‌ مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاوران برتر آکادمی کرمی تماس بگیرید تا بعد از بررسی کامل شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ ها را در اختیارتان قرار دهند.

  شماره تماس

  پیشنهاد می کنیم مقاله دانشگاه های دولتی مطرح ترکیه را نیز مطالعه کنید:

  دانشگاه حاجت تپه / دانشگاه آنکارا  / دانشگاه استانبول / دانشگاه دکوز ایلول ازمیر / دانشگاه مارمارا /دانشگاه کاتب چلبی / دانشگاه قاضی آنکارا / دانشگاه اژه ازمیر /  دانشگاه جراح پاشا 

  پیشنهاد می کنیم مقاله دانشگاه های خصوصی ترکیه را نیز مطالعه کنید:

  دانشگاه ینی یوزییل / دانشگاه اطلس / دانشگاه اسکودار/ دانشگاه ایستینیه / دانشگاه بیرونی / دانشگاه کوچ / دانشگاه نیشانتاشی/ دانشگاه آجی بادام / دانشگاه لقمان حکیم آنکارا / دانشگاه مدیپول آنکارا

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا